SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Na marne (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Czarne
Data wydania 2019
z serii Reportaż - Czarne
Oprawa twarda
Liczba stron 288

Opis produktu:

Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Wyrzucamy to, co wydaje nam się niejadalne: sterty ziemniaczanych obierków, dziesiątki suchych kromek chleba, resztki jogurtu zalegające na dnie plastikowych kubeczków, obite jabłka, opakowania z przeterminowanym makaronem, którego nie zdążyliśmy ugotować. Ale czy na pewno marnotrawstwo żywieniowe rośnie w tak szybkim tempie, jak straszą nas media?

Marta Sapała postanowiła zbadać ten temat. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

`Na marne` to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2019
Wymiary: 133
Liczba stron: 288
ISBN: 9788380498730
Wprowadzono: 19.06.2019

RECENZJE - książki - Na marne - Marta Sapała

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2408

5-01-2021 12:50

Książka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Po pierwsze wielość aspektów, które przedstawia w kwestii marnowania żywności. Po drugie - nie lansuje jednego i nieomylnego zdania. Pokazuje różne statystyki, tłumaczy w jaki sposób powstały. Zwraca uwagę choćby na taki szczegół, że dane, iż Polska marnuje rocznie 9 milionów ton żywności są oszacowane. Nikt nigdy nie zrobił uczciwych badań. Podoba mi się zaangażowanie autorki. Nie tylko grzebie w wyrzucanych przez warszawiaków śmieciach, prowadzi również ?badania terenowe, zachęca do prowadzenia dzienników z notatkami odnośnie wyrzucanych resztek, a w końcu sama taki dziennik prowadzi. I odkrywa dlaczego jest to zawodna metoda obserwacji. Poza tym angażuje się w wymianę jedzenia w ramach foofsharing, wnika w kwestie pomocy żywnościowej dla bezdomnych i najuboższych. Chodzi na kursy gotowania zgodnie z filozofią zero waste, ale jednocześnie rozmawia ze zwyczajnymi gospodyniami domowymi. Spotyka się z naukowcami różnych dziedzin. Dowiaduje się, ile warzyw i owoców jest wyrzucanych podczas hodowania nowego gatunku, ile podczas produkcji, a ile podczas transportu. Niektórzy uważają, że nawet obierki trafiające do kosza to marnowanie, a są i tacy, którzy zaliczają do niego objadanie się. Autorka dotarła nawet do freegan, czyli ludzi żywiących się żywnością znalezioną w śmietnikach, najczęściej sklepowych. A wnioski? Ano te należą do czytelnika. Jeśli uważnie czytał powinien sobie poradzić. Książkę polecam, jest napisana tak dobrze, że czyta się sama.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?