Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945 - Grzegorz Strauchold - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945

książka

 • Wydawnictwo Adam Marszałek
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 481
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945 - opis produktu:

"Grzegorz Strauchold, ur. w 1958 r., jest adiunktem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 1993 uzyskał tytuł doktora na podstawie przewodu przeprowadzonego w tymże Instytucie pod kierunkiem prof. dr. hab. Wojciecha Wrzesińskiego. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów podejmujących głównie tematykę tzw. ludności rodzimej i problematykę ziem zachodnich i pomocnych po 1945 r. Opublikował książki pt: Polska ludność autochtoniczna ziem zachodnich i północnych. Opinie nie tylko publiczne lat 1944-1948, Olsztyn 1995; Autochtoni polscy, niemieccy czy ... Od nacjonalizmu do komunizmu (1945-1949), Toruń 2001.Niniejsza książka poświęcona jest dziejom polskiej myśli zachodniej w pierwszych latach powojennych, gdy rysowane jeszcze na przełomie XIX i XX wieku, a rozwijane bogato w II Rzeczypospolitej, idee poświęcone oczekiwanemu kształtowi polsko-niemieckich granic poczęły być oblekane w czyn. Międzywojenne pomysły i uzasadnienia korekty kształtu tej granicy, tworzone przede wszystkim w poznańskim mateczniku myśli zachodniej, znalazły możliwość realizacji w zaskakującej konfiguracji geopolitycznej. W 1944 r. faktyczną władzę w Polsce objęli promoskiewscy komuniści, realizujący imperialne zamysły Stalina - także te dotyczące radykalnego przesunięcia na zachód granicy polsko-niemieckiej. Co było zarazem ustanowieniem nowego zasięgu radzieckiej strefy wpływów w Europie.Nowe warszawskie władze stanęły - w wymiarze polityki wewnątrzkrajowej -wobec pilnej konieczności prowadzenia polityki owocującej optymalną, wszechstronną integracją przyłączonych terenów niemieckich z resztą państwa polskiego. Intencje te były zbieżne z poglądami prawicowych, tradycyjnych kręgów krajowej myśli zachodniej, skupionych przede wszystkim w środowisku Polskiego Związku Zachodniego i Instytutu Zachodniego - instytucji znajdujących się w Poznaniu. One to w latach 40. weszły w aktywną współpracę z Ministerstwem Ziem Odzyskanych, kierowanym przez lidera Polskiej Partii Robotniczej Władysława Gomułkę. Zwrot polityczny przełomu dekad i upadek tego polityka oznaczał kres współpracy, tłumienie inicjatyw zachodnich, represje wobec przydatnego dotychczas środowiska. Powrót Gomułki do władzy w 1956 r. oznaczał zarazem powrót do tematyki zachodniej i intencji rozwiązywania problemów Ziem Zachodnich i Pomocnych. W efekcie od 1957 r. działało popierane przez najwyższe władze Towarzystwo Rozwoju Ziem Zachodnich. Skupiając w swych szeregach weteranów ruchu zachodniego, było jednakowoż o wiele bardziej w swej swobodzie ograniczone, niż wcześniej PZZ czy Instytut Zachodni."

Książka Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945 pochodzi z wydawnictwa Adam Marszałek. Autorem książki jest Grzegorz Strauchold. Należy do gatunków: historia, nauki społeczne, polityka. Książka Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945 liczy 481 stron. Jej wymiary to 165 x 237.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945

4.5/5 ( 2 oceny )
  5
  1
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.