Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę - Edward Pasewicz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę

książka

Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę - opis produktu:

Podwodne wydanie Pegaza.
O wierszach Edwarda Pasewicza
Grzegorz Jankowicz: Od pierwszej książki Edward Pasewicz krąży wokół trzech dużych problemów trzech koncentrycznych sfer, które wprawiają w ruch jego język poetycki. Chodzi o politykę, religię i seksualność. Ich hierarchia (wbrew pozorom odgrywa ona u Pasewicza ważną rolę) jest zmienna, w niektórych wierszach granice między poszczególnymi sferami ulegają zatarciu i pojawiają się rozmaite konfiguracje: polityczny wymiar religii czy seksualności, erotyzm w kontekście religijnym, estetyczno-erotyczny wymiar polityki etc. Mimo wyrazistej obecności tych wątków, niezwykle trudno określić sens, jaki Pasewicz przypisuje poszczególnym kategoriom. Każda z przywołanych przeze mnie "winieta" nabiera, w kontekście jego poezji, nowego znaczenia. Autor konsekwentnie "naznacza" je swoimi idiosynkrazjami.
Joanna Orska: Wydaje mi się, że polityka jest w najmniej oczywisty sposób siłą napędową tych wierszy - co nie znaczy, że nie są one w jakimś sensie polityczne. Nie można jej chyba traktować jako tematu czy problemu (religia czy seksualność takich wątpliwości nie budzą), chociaż (...) trudno te sfery oddzielić. Jeżeli ją sprowadzić do oczywistego pozostawania częścią jakiejś komunikacyjnej wspólnoty, rządzącej się określonymi normami - więc po Foucaultowsku - polityczność stanowiłaby oczywiste zaplecze interpretacyjne każdego wiersza. Samej polityki jako problemu u Pasewicza nie widać - a jeśli jednak, to zawsze przez pryzmat jakichś bliższych skórzeń znaczeń.
Grzegorz Jankowicz: Uważam, że polityka jest przez Pasewicza problematyzowana, choć potrzebne jest dopowiedzenie: zamiast o "polityce" (która przywodzi na myśl konkretne deklaracje, poetyckie interwencje w przestrzeń społeczną czy bezpośrednio formułowane postulaty - tego jest u autora Dolnej Wildy jak na lekarstwo), powinniśmy raczej mówić o "politycznością" tych wierszy, czyli o pewnym sposobie, w jaki Pasewicz postrzega rzeczywistość i to, co postrzegalne dzieli za pomocą języka poetyckiego.

Książka Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę pochodzi z wydawnictwa Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury. Autorem książki jest Edward Pasewicz. Należy do gatunków: poezje, cytaty, aforyzmy. Książka Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę liczy 208 stron. Jej wymiary to 130x210.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę

4.5/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.