Muzułmanie i inni Niemcy - Piotr Buras - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Muzułmanie i inni Niemcy (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Sic!
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 216
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Muzułmanie i inni Niemcy - opis produktu:

W 2010 roku minęło 20 lat od zjednoczenia Niemiec. Przez ostatnie dwie dekady Niemcy po raz pierwszy w historii żyli w demokratycznym państwie narodowym, pogodzonym ze swoim kształtem terytorialnym i cieszącym się uznaniem w świecie. Ale tych dwadzieścia lat to nie tylko okres krzepnięcia nowych Niemiec, czyli "republiki berlińskiej", jak od czasu przeniesienia stolicy w 1999 roku zwykło określać się Republikę Federalną. W powojennej historii Niemiec dwadzieścia lat to także specyficzna jednostka czasu, odmierzająca jej kolejne fazy i cezury. Mit nowego początku odgrywa w niemieckiej kulturze politycznej specjalne miejsce. W 1949 roku na gruzach Trzeciej Rzeszy powstały Republika Federalna Niemiec i Niemiecka Republika Demokratyczna. Dwadzieścia lat później doszło do "przełożenia fundamentów" republiki, którego symbolem była rewolta studencka 1968 roku. Pokojowa rewolucja 1989 roku w NRD i zjednoczenie Niemiec oznaczały zamknięcie etapu powojennego prowizorium. Za każdym razem społeczeństwo niemieckie musiało "wymyślać się na nowo" - raz chodziło o położenie fundamentów pod nową konstrukcję państwa i odzyskanie zaufania w Europie, innym o przełom kulturowy i rozliczenie przeszłości, przed 20 laty wreszcie o kwestię jedności i tożsamości narodowej i rolę Niemiec w świecie. Jakie są pytania, które zajmują i dzielą Niemców po upływie kolejnych dwóch dekad? W ostatnich latach wielokrotnie można było usłyszeć, że w Niemczech zachodzą głębokie, wręcz przełomowe zmiany. Największy w historii kryzys gospodarczy, głośne debaty historyczne czy polityka Niemiec wobec kryzysu euro dawały, każde na swój sposób, powód do wyciągnięcia takiego wniosku. Jeśli w 1956 roku szwajcarski publicysta Fritz Rene Allemann pisał, że "Bonn nie jest Weimarem", wystawiając młodej republice certyfikat stabilności, to dzisiaj przekonanie, że "Berlin nie jest Bonn" jest równie powszechne. Czy Niemcy znowu wymyślają się na nowo?

`Książka Piotra Burasa jest pasjonującym intelektualnym reportażem z dzisiejszych Niemiec. Woparciu o bogatą literaturę, własne spostrzeżenia i rozmowy z wieloma wybitnymi intelektualistami Autor pokazuje nam zmieniające się Niemcy - państwo sukcesu, uważane za wzór dynamizmu, elastyczności i odpowiedzialności, a zarazem niepewne swojej przyszłości.
Buras ze swadą pokazuje nowe konflikty społeczne oraz intelektualne i polityczne podziały przecinające społeczeństwo naszego zachodniego sąsiada. Ukazując dzisiejsze Niemcy, książka ułatwia zarazem zrozumienie wielu problemów całej Europy.`
Aleksander Smolar

`Piotr Buras ma wielki dar stawiania pytań i wskazywania na dylematy, przed którymi stoją Niemcy i tym samym Unia Europejska. Ogrom wiedzy autora jest imponujący. To jest książka, która pozwala nam poznać Niemcy od środka, ponad naszymi politycznymi podziałami.
Bardzo ta książka jest nam dzisiaj potrzebna.`
Paweł Śpiewak

`Piotr Buras to jeden z najbardziej wytrawnych obserwatorów niemieckiej rzeczywistości. Potrafi błyskotliwie połączyć analizę zjawisk społecznych oraz życia politycznego naszego zachodniego sąsiada. Umiejscawia je w kontekście europejskim i pokazuje jak zmienił się w ostatnich latach stosunek Niemiec do Europy. Jego książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób zainteresowanych odpowiedzią na pytanie, dokąd zmierzają współczesne Niemcy.`
Paweł Świeboda


Piotr Buras (ur. 1974 w Warszawie) - publicysta Gazety Wyborczej i ekspert w sprawach niemieckich. Pracował m.in. w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie oraz w Centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Pobyty badawcze w Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie oraz na uniwersytecie w Birmingham. Laureat Nagrody Jabłonowskiego w 2011 roku za popularyzację wiedzy o Niemczech w Polsce. Opublikował m.in. książkę "Polens Weg. Von der Wende bis zum EU-Beitritt" (2005, razem z Henningiem Tewesem)oraz tom esejów "Niemieckie lekcje historii" (2003). Mieszka w Berlinie.

Książka Muzułmanie i inni Niemcy pochodzi z wydawnictwa Sic!. Autorem książki jest Piotr Buras. Należy do gatunków: eseje, felietony i publicystyka literacka. Książka Muzułmanie i inni Niemcy liczy 216 stron. Jej wymiary to 135x205. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Muzułmanie i inni Niemcy

4.5/5 ( 6 ocen )
 • 5
  4
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.