Mózg. Opowieść o nas (twarda)

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Fascynująca opowieść o tym, jak życie kształtuje mózg i jak mózg kształtuje życie.

David Eagelman, znany neurofizyk, współautor cenionych programów BBC, zaprasza czytelników w podróż mającą na celu znalezienie odpowiedzi na pytania o sedno ludzkiej egzystencji. Rzeczywistość, czyli co? `Ty`, czyli kto? W jaki sposób podejmujemy decyzje? Do czego mózg potrzebuje innych ludzi? W jaki sposób technologia gotowa jest zmienić pojęcie człowieczeństwa? W swoich dociekaniach Eagleman wiedzie nas przez świat sportów ekstremalnych, odpowiedzialności karnej, ekspresji mimicznych, ludobójstwa, operacji chirurgicznych na mózgu, wrażeń wewnętrznych, robotyki i pogoni za nieśmiertelnością. Zapnijcie więc pasy, bo czas ruszyć w objazdową wycieczkę po waszym wewnętrznym kosmosie, gdzie z niekończącej się gęstwiny miliardów komórek i bilionów połączeń między nimi, wyłoni się coś, a raczej ktoś, kogo być może w ogóle nie spodziewaliście się tam spotkać, mianowicie każdy z was.

`Szeroko zakrojona synteza obecnego stanu wiedzy na temat mózgu została podana przez Davida Eaglemana w sposób zwięzły, przystępny i nieprawdopodobnie dający do myślenia. W naszych głowach kryje się przedziwny nowy świat`.
Brian Eno
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 13.03.2018

RECENZJE - książki - Mózg. Opowieść o nas

4.4/5 ( 14 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

Beata Igielska

ilość recenzji:1

brak oceny 5-04-2018 09:59

?Mózg? Davida Eaglemana czyta się jednym tchem, niczym sensacyjną powieść. I nic dziwnego, gdyż autor w nietuzinkowy, ale przystępny i interesujący sposób opowiada o tym, jak funkcjonuje człowiek.

Najpierw wybitny neurobiolog dzieli się z czytelnikami podstawową wiedzą na temat budowy i pracy mózgu, który uważa się za najważniejszy, ale wciąż najmniej odkryty organ w ludzkim ciele.
Potem Eagleman przechodzi do bardziej złożonych problemów, które ilustruje wieloma przykładami, anegdotami oraz rysunkami, zdjęciami i wykresami. Dzięki temu opowieść staje się jeszcze ciekawsza.

Mózg jest dla autora nie tylko medycznym pojęciem, chociaż jego zadaniom poświęca on wiele miejsca. Uczony stara się spojrzeć na funkcjonowanie mózgu przez pryzmat człowieka, jego potrzeb fizycznych, ale również (a może nawet przede wszystkim) psychicznych doznań, pragnień, marzeń, ambicji.

Ważne w tej kwestii okazują się problemy etyczne, zwłaszcza dobro i zło, do jakich zdolny jest człowiek. Jak to się dzieje, że ludzkimi zachowaniami można manipulować? Dlaczego jedni są na to bardziej podatni, a inni mniej? Jak to możliwe, że uchodzący za wzorowych obywateli i kochających członków rodziny ludzie nagle zaczynają zachowywać się agresywnie i popełniają zbrodnie?

To tylko część intrygujących pytań, na jakie szuka odpowiedzi autor. Przywołuje on nie tylko własne, ale i cudze teorie, poparte zawsze wynikami badań i konkretnymi argumentami.

Szczególnie interesujące są wyjaśnienia dotyczące udziału ludzkiego mózgu w planowaniu i dopuszczaniu się przemocy, zwłaszcza w tak drastycznej formie jak ludobójstwa, do których wciąż dochodzi w różnych częściach świata.
W tym kontekście od razu nasuwa się pytanie: czy to człowiek rządzi mózgiem, czy jest odwrotnie. Okazuje się, że znalezienie jednoznacznej odpowiedzi nie jest łatwe, jednak David Eagleman przedstawia intrygującą, ale i przekonującą teorię.

W wielu pracach badawczych i literaturze naukowej oraz popularnonaukowej często spotkać można podstawowe pytanie: do czego człowiekowi niezbędny jest mózg.
Autor idzie jednak znacznie dalej i zastanawia się, do czego mózgowi potrzebni są inni ludzie. Wydawać by się mogło, że to absurdalne, w rzeczywistości okazuje się, że nasze mózgi wchodzą we wzajemne relacje, dzięki czemu człowiek nie kończy się tam, gdzie kończy się jego skóra.

Na koniec Eagleman zastanawia się nad możliwością stworzenia sztucznego mózgu, na wzór komputera, oraz nad tym, co czeka ludzi i świat nauki, zwłaszcza medycyny, za kilkadziesiąt lat. Czy należy wiązać z tym nadzieje, czy raczej bać się?

Trudno w krótkiej recenzji przedstawić wszystkie problemy podejmowane przez naukowca. Najlepiej po prostu sięgnąć po jego książkę i zanurzyć się w fascynującej opowieści.
Jest to lektura dla każdego, gdyż autor pisze w sposób zrozumiały dla laika, przystępnie przybliża nawet bardzo skomplikowane zagadnienia, a przy tym nie stroni od poczucia humoru, które świetnie łączy z powagą i budowaniem napięcia. Dzięki temu od książki trudno się oderwać ? ja połknęłam ją jednym tchem i z dużymi emocjami.
BEATA IGIELSKA

Barbara zernicka.

ilość recenzji:3

10-04-2023 16:02

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

David Eagleman to znany neurobiolog, który poza pracą naukową, jest także cenionym autorem. Napisał kilka bestsellerowych książek, w tym "Suma: Czterdzieści opowieści z zaświatów", "Incognito: Tajemnicze życie mózgu" i "Mózg: Opowieść o nas". Mózg: Opowieść o nas" to fascynująca lektura dla każdego, kto interesuje się ludzkim mózgiem i jego wpływem na nasze życie i zachowanie.. Autor opowiada o różnych obszarach mózgu i związanych z nimi funkcjach, takich jak percepcja, myślenie, emocje, pamięć czy samowiedza. W przystępny i ciekawy sposób wyjaśnia jak mózg przetwarza informacje i wykorzystuje różne części swojej struktury do wykonywania zadań. Przedstawia najnowsze teorie i hipotezy naukowe na temat mózgu oraz omawia wpływ nowych technologii na badania mózgu i przyszłość tej dziedziny nauki.

Małgorzata Sajewiec

ilość recenzji:1

22-02-2021 16:42

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

David Eagleman w książce pt " Mózg opowieść o nas " wprowadza nas w świat dość młodej, za to rozwijającej się w zawrotnym tempie nauki o mózgu zwanej neuro-nauką. Głównym bohaterem jest ludzki mózg i sposób jego działania, to w jaki sposób pomaga nam w odbiorze otaczającej nas rzeczywistości, oraz jej zniekształceń na które niestety jesteśmy narażeni. Opowiada o sposobach komunikowania się ze sobą pojedynczych neuronów, neuroplastyczności która jest zdolnością adaptacyjną szczególnie rozwiniętą w okresie dzieciństwa i dorastania, kiedy to mózg tworzy najwięcej połączeń i dzieje się to bardzo intensywnie, ale sam ten proces trwa dopóki mózg jest używany. Książka przybliża nam działanie naszego najważniejszego organu, pracującego nieprzerwanie, nawet gdy śpimy, opowiada o tym jak wygląda np. podejmowanie decyzji na poziomie neuronalnym. Wszystko napisane jest prostym językiem w ciekawy i przystępny sposób, na końcu książki znajduje się też słowniczek wyjaśniający trudniejsze pojęcia. Poruszane są w tej książce zarówno stare i podstawowe zagadnienia dotyczące mózgu i psychologii, jak i najnowsze odkrycia naukowe