Moja piękna Europa / Maciej Nowicki 34,03 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Moja piękna Europa (miękka)

dla koneserów sztuki, historii i dobrego wina

książka

 • Wydawnictwo Bernardinum
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 264
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy

Moja piękna Europa, dla koneserów sztuki, historii i dobrego wina - opis produktu:

"Moja piękna Europa" jest książką szczególną. Jest to zbiór dziesięciu esejów o historii, zabytkach, wielkich ludziach, ale i o znakomitych potrawach i winach Europy. Ich autor, profesor Maciej Nowicki, to znany autorytet w dziedzinie ochrony środowiska, laureat wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych, były dwukrotny minister ochrony środowiska. W tej książce poznajemy jednak profesora jako człowieka od młodości zakochanego w historii, architekturze i sztuce Polski i Europy. W błyskotliwy i ciekawy sposób prowadzi czytelnika szlakami wielu swoich podróży po mniej znanych, ale pięknych i ciekawych regionach naszego kontynentu. Zaprasza do wędrówki po uroczych, średniowiecznych miasteczkach Alzacji, Apulii, czy Perigord, po zamkach w dolinie Dordogne, po Alhambrze w Grenadzie i szlaku pielgrzymkowym do św. Jakuba w Composteli. Towarzyszą w tej drodze wybitni władcy, wielcy odkrywcy nowego świata, a także osoby o wielkim autorytecie moralnym, jak dr. Albert Schweitzer. W tej literackiej podróży podziwiamy piękno pejzaży Andaluzji, Alzacji, Apulii, wybrzeży Amalfi i Dalmacji, a także wyborne wina hiszpańskie, francuskie, włoskie. A wszystko to opowiedziane jest językiem prostym i pięknym, wpisującym się w świetne tradycje polskiej eseistyki. Książka zawiera też około 120 zdjęć, ilustrujących opisywane w tekście miejsca.

Nie jest to klasyczny przewodnik turystyczny, ale opowieść o miejscach, które autora zachwyciły i ten zachwyt chciał przekazać tym, którzy chętnie podróżują po Europie szukając miejsc pięknych i ciekawych. Dla nich książka ta będzie nieocenionym przyjacielem w planowaniu podróży, uczącym i zachęcającym do odwiedzenia także mniej znanych, ale interesujących zakątków naszego kontynentu. Takiej książki brakowało dotąd na polskim rynku wydawniczym.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -45%
Dynastia Miziołków

Joanna Olech

16,41 zł 29.83
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

23,07 zł 39.77
 • -33%
Seksuolożki. Sekrety gabinetów

Marta Szarejko

26,69 zł 39.84
 • -35%
Pacjentka

Alex Michaelides

25,88 zł 39.82
 • -38%
Złota klatka

Camilla Lackberg

24,69 zł 39.82
 • -30%
Zjazd absolwentów

Guillaume Musso

27,09 zł 38.69
 • RRecenzje
 • Książka
 • Moja piękna Europa, dla koneserów sztuki, historii i dobrego wina
4.4/5 ( 17 ocen )
  5
  13
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  2
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny
 • 30-07-2017
 • 07:41

Dziesięć esejów skupiających się na różnych miejscach docelowych. Mogłabym generalizować mówiąc, że autor poświęcił całą uwagę Europie południowej, ale pośród magii Andaluzji czy czaru Perigord i Quercy odnajdziemy także rozdział poświęcony piastowskiemu szlakowi ? z Gnieznem czy Strzelnem na czele. Maciej Nowicki, zebrawszy swoje podróżnicze notatki, ukazuje subiektywny wybór tych miejsc, które na swój sposób prawdziwie go zachwyciły. Może właśnie w ten sposób zaszczepi w wielu odbiorach chęć poznawania i podążania w rejony, które często pozostają w cieniu tych popularniejszych.

Chociaż okładki książek i pojawiające się na nich napisy nieraz bywają mylące, w tym wypadku jak najbardziej można pokierować się wzmianką o docelowej grupie odbiorów tej publikacji. Koneserzy sztuki, historii i dobrego wina z pewnością się tutaj odnajdą, przy czym gdybym miała być szczera, ci ostatni chyba najmniej. Autor, jako człowiek wykształcony i obyty, nie skupia się wyłącznie na bodźcach wzrokowych, które nie wystarczają mu do pełnego zagłębienia uroków podróży. Bardzo często więc, także w tej książce, odnosi się do przeszłości, szperając w źródłach historycznych informacji na temat działalności przodków. Są wojny, przywołane panowania władców, a na czele stoi stanowiące bazę kolejnych epok średniowiecze. Fanatyków sztuki ucieszą zaś bogate opisy poszczególnych perełek architektury, przy czym najwięcej tutaj obiektów sakralnych i zamków, które przecież w przeciągu wieków miały dla ludzi najistotniejsze znaczenie.

Autor, kosztem czerpanej z różnych źródeł wiedzy, ograniczył przywoływanie własnych wrażeń. Nie znajdziecie tutaj żywej zagranicznej kultury, tradycji czy tym bardziej przygodnych spotkań z ludźmi. Dla wielbicieli typowej literatury podróżniczej książka może okazać się rozczarowaniem. Ale przecież nie oni są docelową grupą odbiorców tej publikacji i warto mieć to na uwadze.

Ładnie wydana, okraszona zdjęciami i mapką wprowadzającą czytelnika do każdego, kolejnego rozdziału. Oparta na historii i sztuce wyznaczających kierunek podróży i będących fundamentem do rozważań zawartych w treści. Coś dla tych, którzy czczą miejsca pozostające w cieniu podziwiając piękno naszego kontynentu. Jeżeli więc jesteście wielbicielami architektury, a wiedza o przeszłości leży w sferze Waszych zainteresowań ? spodoba się Wam. Jeżeli nie ? odpuście.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 26-09-2017
 • 10:27

"(Europa) przez wieki kształtowana była przez wiele pokoleń wolnych ludzi, którzy wznosili coraz piękniejsze miasta, budowali drogi i mosty, zwiększali plony z darów ziemi. Wielokrotnie wypalana przez niszczące wojny, zawsze się odradzała - wprawdzie inna, ale wciąż piękna."

Podobała mi się ta podróż czytelnicza, z przyjemnością zajrzałam za pośrednictwem książki do wielu miejsc na mapie Europy, które zwiedzałam ponad trzydzieści lat temu. Fantastycznie było odświeżyć wspomnienia, przypomnieć uwarunkowania geograficzne, społeczne i historyczne, porównać odbiór z obserwacjami autora, a także wzbogacić wiedzę o nowe fakty, spostrzeżenia i konkluzje. Czarujące zakątki, choć mniej rozpowszechnione i odwiedzane przez turystów, to jednak będące świadectwami chlubnego i twórczego dziedzictwa Europy.

Różnorodne urokliwe krajobrazy, monumentalne i niepozorne zabytki, znane i mniej doceniane dzieła sztuki, a także odrębne narody, wybitni władcy i zwykli ludzie, połączeni wspólnymi elementami przeszłości, tradycji, kultury, religii i kanonów piękna. To także znakomite regionalne potrawy i wina. Wszystko osadzone w brzmieniu dawnych czasów, podparte odniesieniami do średniowiecznej przeszłości. Znając choćby podstawową bazę historyczną, łatwiej zrozumieć architektoniczne perełki, współczesne oblicza krain, utarte zwyczaje i siłę tożsamości społecznej. Autor interesująco przedstawia odwiedzane miejsca, wiernie odtwarza panujący w nich klimat, zwraca uwagę na istotne szczegóły i detale. Publikacja wzbogacona kolorowymi zdjęciami.

Odkrywamy dawny szlak pątniczy do Composteli, zachwycamy się białymi miasteczkami Andaluzji, szukamy śladów spuścizny znakomitych portugalskich żeglarzy, podziwiamy obronne zamki i miasteczka w Akwitanii, zaglądamy do średniowiecznych zamczysk, delektujemy się obrazem łagodnych wzgórz i smakiem win w Alzacji. Nie możemy oderwać oczu od jednego z najpiękniejszych brzegów morskich, jakim raczy nas Kampania, kosztujemy oliwek i wina w Apulii, której architektura miasteczek ma tak wiele do zaoferowania. Co ciekawe, sięgamy także do początków państwa polskiego, zaglądamy na piastowski szlak, a podróż kończymy na styku kultur, w dawnej Jugosławii. Literatura podróżnicza, po którą z pewnością warto sięgnąć.

bookendorfina.pl

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Esej "Środkowowschodnie rewizje" Jurija Andruchowycza przełożyła Lidia Stefanowska. Kolejne wydanie słynnego polsko-ukraińskiego dwugłosu, który wpłynął na sposób opowiadania o Europie Środkowo-Wschodniej. Czułość dla obrazów rozpadu, melancholijne opisy przywiązania do...

 • Czy bajka jest duża, czy mała, ma swoją magiczną moc, dlatego proponujemy serię Moja bajeczka, która może towarzyszyć dzieciom w domu, na spacerze, czy w podróży. Poczytaj i na moment przenieś się razem z dzieckiem w bajkowy świat! Poznajcie przygody Belli!

 • 38.90 zł
  31.51 zł

  Moja Europa jest autentyczna. Bogata w treści. Różnorodna. Odznacza się dojrzałym, soczystym stylem. Książka ta znakomicie charakteryzuje też autora, stając się świadectwem świadomości Polaka w Londynie, w Paryżu czy Rzymie, po prostu: Europejczyka w pełnym znaczeniu tego słowa - Bohdana...

 • 28.94 zł
  26.91 zł

  Esej "Środkowowschodnie rewizje" Jurija Andruchowycza przełożyła Lidia Stefanowska. Czym jest dzisiaj Europa Środkowa? Czy istnieje czy też jest tylko mitem? O swojej Europie opowiadają dwaj autorzy: ukraiński i polski. "Andruchowycz i Stasiuk są u siebie - w swojej...

 • Moja piękna Europa jest książką szczególną. Jest to zbiór dziesięciu esejów o historii, zabytkach, wielkich ludziach, ale i o znakomitych potrawach i winach Europy. Ich autor, profesor Maciej Nowicki, to znany autorytet w dziedzinie ochrony środowiska, laureat wielu prestiżowych nagród krajowych i...

 • 23.28 zł
  20.96 zł

  Esej "Środkowowschodnie rewizje" Jurija Andruchowycza przełożyła Lidia Stefanowska. Czym jest dzisiaj Europa Środkowa? Czy istnieje czy też jest tylko mitem? O swojej Europie opowiadają dwaj autorzy: ukraiński i polski. "Andruchowycz i Stasiuk są u siebie - w swojej...