Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Mój znak (twarda)

O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Niepowtarzalne opowieści o mistrzach literatury na pięćdziesięciolecie Znaku. Władze Uniwersytetu Śląskiego nie widzą żadnej możliwości wyegzekwowania od mgra Jerzego Illga właściwej realizacji zadań socjalistycznej szkoły wyższej. W ten sposób w 1982 roku rozpoczęła się podróż Illga z wilczym biletem w ręku, która zakończyła się w wydawnictwie Znak, gdzie jest redaktorem naczelnym. Mój Znak to osobista opowieść nagrodzonego przez los szczęściarza, któremu w czasie niemal trzydziestu lat pracy dane było spotkać i zdobyć przyjaźń pisarzy, poetów i wydawców tworzących kulturalną panoramę Europy. Co to jest tajemniczy Turniej garbusów Miłosza? Jak Szymborska upiła żmudzkiego niedźwiedzia? Którego koszykarza NBA podziwiał Barańczak? Co sądził ksiądz Tischner o damskiej garderobie? Iloma głosami mówi Bronisław Maj? Illg kreśli prywatne, serdeczne portrety takich postaci, jak Josif Brodski, Seamus Heaney, Norman Davies, Leszek Kołakowski czy Ryszard Kapuściński, w sposób, w jaki nie mógłby tego zrobić nikt inny - tych podróży, spotkań, rozmów, nocy pełnych whisky i poezji nie filmowały kamery, nie było przy nich dziennikarzy. Mój Znak to wyjątkowe wspomnienia pełne humoru i energii - tak jak występujący w nich bohaterowie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 07.10.2009

RECENZJE - książki - Mój znak, O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

basibas

ilość recenzji:92

brak oceny 5-11-2009 13:54

Niezwykły świat literatów, ich codzienność, choć nietypowa, opisywana skrupulatnie przez redaktora Naczelnego Znaku. Ton gawędziarski, anegdotki i liczne fotografie zamieszczone w książce, służą niezwykle tej historii skleconej z życia wybranych jednostek, charakteryzujących się ciekawą osobowością, osiągnięciami i wielkim umysłem. Nie pozostaje nic innego jak jeszcze raz rzec za Czesławem Miłoszem " Panie Illg, zazdrościmy panu pracy".
Mimo wszystko trzeba docenić również trudy i znoje, jakie musiał wieść redaktor, a które mimo, że nie pomija przy swojej relacji, to jednak stawia na dalszym planie. Ważni są pisarze, nobliści, przede wszystkim ludzie, od których się uczył w trakcie swojej pracy, a teraz dzięki jego książce i my możemy pobrać trochę nauki, a przy tym bawić się ZNAKomicie.