Młode Chiny / Krzysztof Kardaszewicz | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Młode Chiny (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Homini/Officyna
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 130
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Młode Chiny - opis produktu:

Zbiór reportaży społecznych z Chin epoki przełomu - czyli wgląd w rzeczywistość młodych (ale i starszych Chińczyków) AD 2009, tym ciekawszy i wiarygodniejszy, że w podróż z notatnikiem, dyktafonem i aparatem fotograficznym wybrał się rówieśnik większości swoich bohaterów, występujący nie z pozycji obserwatora egzotyki, lecz równorzędnego i zaciekawionego partnera. Państwo Środka pod piórem Kardaszewicza to nie tyle zadziwiające krajobrazy i sztuka, ile jednostki i społeczności ludzkie, z ich historią, teraźniejszością i planami na przyszłość. Autor świetnie ukazuje, jak w sześćdziesiąt lat od powstania Chińskiej Republiki Ludowej nowoczesność zderza się tam z tradycją, by dokonać nowej rewolucji. Młodzi ludzie, urodzeni w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, są świadkami największych od kilku pokoleń przemian. Na ich oczach rozpadł się socjalizm, a praca, miłość, religia i sztuka - cały świat i wartości znane ich rodzicom - stanęły na głowie. Nigdy jeszcze, w ciągu kilkutysiącletniej historii, młodzi Chińczycy nie mieli przed sobą tak wielkich nadziei i możliwości. Ale jako pokolenie jedynaków nigdy nie czuli też równie ogromnej presji i oczekiwań.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -34%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
32,93 zł 49.90
 • -35%
 • -31%
 • -33%
HRABI Duszkiem tak

Paweł Łęczuk , Jakub Jabłonka

twarda
33,43 zł 49.90

Zobacz również

 • -35%
King! Autobiografia

Rafał Księżyk , Muniek Staszczyk

miękka
37,70 zł 57.99
 • -31%
Zapach Boga

Konrad Krajewski

miękka
27,53 zł 39.90
 • -30%
Leonardo da Vinci

Walter Isaacson

miękka
34,88 zł 49.82
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Młode Chiny
4.5/5 ( 4 oceny )
  5
  2
  4
  2
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Isadora

 • 15-04-2011
 • 10:13

Odkąd pamiętam fascynowało mnie poznawanie dawnych kultur, różnorodność i bogactwo ich tradycji, wierzeń i obyczajów.
Tym razem postanowiłam zmierzyć się z kulturą w nieco innym wydaniu, bo choć książka ta podejmuje tematykę związaną z krajem tak egzotycznym i bogatym w tradycję jak Chiny, to skupia się na tym jej aspekcie, który powstaje niemal na naszych oczach.
Książka opowiada o stylu życia tzw. pokolenia jedynaków lub też pokolenia lat osiemdziesiątych. Jest to zjawisko stosunkowo nowe, ale ze wszech miar interesujące za względu na swoją specyfikę, którą autor - mieszkający i pracujący w Chinach przez cztery lata jako nauczyciel i dziennikarz, a więc znający ją niejako od środka - stara się przybliżyć czytelnikowi.
Przynależąc z racji wieku do opisywanego pokolenia łatwiej mu było nawiązać dialog ze swoimi rozmówcami; wnioski, jakie wyciągnął na podstawie własnych obserwacji oraz rozmów z młodymi Chińczykami, są - przynajmniej dla mnie - niespodziewane i zdumiewające.

Jednym ze skutków otwarcia się Chin na świat zewnętrzny po hermetyzmie Rewolucji Kulturalnej, było przenikanie zachodniego stylu życia, przede wszystkim popkultury. Przed młodymi Chińczykami otwarły się imponujące, nieznane i niedostępne wcześniej możliwości. W kraju, w którym niczego nie wolno, a w którym niemal wszystko jest możliwe, rozpoczęła się kolejna rewolucja - wyścig szczurów. Wszechobecny materializm, pogoń za pieniądzem i lepszym życiem, które niemal wyłącznie gwarantuje ukończenie dobrych, najlepiej zagranicznych uczelni, wywołuje ostrą i bezwzględną konkurencję już we wczesnym dzieciństwie. Jednocześnie młodym brakuje oparcia w jakichkolwiek tradycyjnych wartościach czy ideałach - konfucjanizm nic dla nich nie znaczy, a komunizm oznacza tylko prestiż i nowe możliwości, jak choćby podjęcie zagranicznych studiów.
Pozostaje im tylko wiara w siebie, ale to nie wystarcza powodując zagubienie, moralny chaos i brak stabilizacji.
Co jest tego przyczyną? Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim winny jest system edukacji, który nie uczy kreatywnego myślenia, samodzielności w działaniu czy umiejętności rozwiązywania problemów, ale kładzie nacisk na posłuszeństwo i powielanie utartych i uznanych schematów.
Kolejnym winowajcą jest totalitaryzm i jego liczne i bezduszne ograniczenia. Jednak nie mniejszą rolę w kształtowaniu tej specyficznej postawy odegrali rodzice. Wychowani w terrorze rewolucji Mao, pozbawieni prawdziwego życia rodzinnego, stałej pracy i dobrego wykształcenia, przerzucili te marzenia na barki dzieci. A ponieważ na skutek polityki demograficznej Mao dzieci były jedynakami, tak więc oczekiwania, nadzieje - i presja - całej rodziny były ogromne i wywoływały nieustanny, permanentny stres. Stąd olbrzymia waga przykładana do starannego wykształcenia i rywalizacji. Generowała ona nie tylko depresje i fale samobójstw, ale również brak samodzielności, zaradności życiowej, dojrzałości. Z tej przyczyny nawet zamożni i doskonale wykształceni Chińczycy nie mają dzisiaj własnego sposobu na życie, przyzwyczajeni, że zawsze ktoś inny kierował ich postępowaniem i myśleniem. Kiedy już spełnili oczekiwania rodziców, zapewnili im i sobie godziwą przyszłość - cóż im pozostało? Pustka i rozgoryczenie.
Autor ubolewa nad tym, że pokolenie, które dysponuje niewyobrażalnymi możliwościami jednocześnie nie potrafi ich optymalnie wykorzystać i czuje się zagubione w zbyt szybkim tempie życia. Jeszcze przez długie lata nie staną się elitą polityczną kraju, a to ze względu na brak podstawowych wartości, niezależności myślenia, samodzielności w działaniu. Młodym brakuje odwagi i potrzeby zmian, pomysłów na reformy i politykę - przecież życie na wysokiej stopie zaspokaja wszystkie potrzeby... Stali się świadkami największych od kilkudziesięciu lat przemian, cały znany ich rodzicom świat wartości stanął na głowie. Zagubieni w tym tak wiele oferującym świecie wciąż próbują odnaleźć siebie i swoje w nim miejsce.

Ta fascynująca książka w niezwykle barwny i wiarygodny sposób ukazuje zmiany kulturalno - obyczajowe, do jakich doszło w Chinach na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Autor bardzo wnikliwie analizuje ich przyczyny, udowadnia, że ich korzenie tkwią głęboko w przeszłości i mentalności mieszkańców Państwa Środka. Maluje przed nami intrygujący obraz pokolenia jedynaków wraz ze wszystkimi jego możliwościami, wątpliwościami, światopoglądem i zagubieniem we współczesnym świecie.
Ta książka to wyjątkowa gratka nie tylko dla kulturoznawców czy etnologów - pozwala każdemu z nas zrozumieć wpływ przemian na życie zwłaszcza młodych ludzi oraz uświadomić sobie ich długofalowe i nie zawsze pozytywne skutki.
Moim zdaniem to interesująca i wartościowa książka; jest dopełnieniem tego, co już wiemy o kulturze Chin - od starożytności po czasy Mao. Oto kolejny rozdział jej przebogatej historii w najlepszym wydaniu, a z całą pewnością nie ostatni.
Gorąco polecam!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -36%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,63 zł 22.85
 • -37%
 • -36%
Kroniki Jaaru Koniec ery

Adam Faber

miękka
25,47 zł 39.81
 • -39%
Spirit Animals. Tales of the Great Beasts

Brandon Mull

twarda
24,33 zł 39.88
 • -20%
Wiedźmin Tom 1-8 (okładki z gry) Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
268,13 zł 335.16
 • -21%
World of Warcraft Kronika Tom 1

Blizzard Entertainment

miękka
70,92 zł 89.76

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Ta książka mówi o tym, jak wygląda życie, kiedy Duch może wiać, kędy chce. Nie chodzi więc o to, by się w czymś wyćwiczyć. Nie znajdziemy tutaj żadnych wymagań, nie ma też wcale mowy o cnotach, które należy zdobywać. Cała książka mówi o owocach Ducha (Ga 5,22-23), a więc o tym, co się stanie, gdy...

 • `Niepełnosprawność i związaną z nią rehabilitację zalicza się ostatnio do głównych problemów społecznych współczesnej Polski [...]. Mamy tutaj do czynienia z problemem społecznym o zasięgu masowym, wymagającym wielostronnej auskultacji z udziałem badaczy o nastawieniu swego rodzaju misyjnym,...

 • 8.41 zł
  7.15 zł

  Jan Strządała ur. w 1945 w Wiśle; poeta, eseista, prozaik. Studiował medycynę i filozofię. Autor tomików: Przegrany semestr (pseud.Jan Strehl) 1969, Słoneczna noc 1983, Trudna galaktyka1988, Szept igły w otwartej żyle,1993 Pochylone niebo 1994, Nieobecna noc 1997,Naga sukienka 2001, Tajemnica...

 • 40.36 zł
  34.30 zł

    Młode ciemności są kontynuacją znanej już Czytelnikom dylogii: Syberiada polska i Czas kukułczych gniazd. Tak więc to kolejny, już trzeci z kolei tom powieściowej sagi rodu Dolinów. Sagi o niezwykle dramatycznych, kresowo-syberyjskich losach czasów wojny i tuż powojennych dziejach tej rodziny....

 • 39.59 zł

  Młode Wilki nadciągają, by rozdawać karty! Popkiller `Młode Wilki` - siódma edycja flagowej akcji polegającej na selekcji, wyróżnieniu oraz wsparciu promocyjnym najciekawszych młodych talentów na polskiej scenie hip-hopowej. W dotychczasowych edycjach pojawiły się takie czołowe dziś postaci...

 • Podaruj swoim dłoniom maksymalną dawkę młodości. Ekskluzywne serum z unikalną formułą odmładzającą pomaga zminimalizować oznaki starzenia się skóry rąk. Jest szczególnie polecane do suchych i zniszczonych dłoni. Zawarte w nim składniki regenerujące odbudowują zniszczony naskórek, przywracając...