SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Mity, rytuały i polityka Inków (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy
Oprawa twarda
Liczba stron 520

Opis produktu:

W masowej wyobraźni Inkowie zajmują miejsce szczególne, związane z egzotyką, tajemnicą, bajecznym bogactwem. Równie fascynujące jak materialne pozostałości ich kultury są intelektualne osiągniecia tej cywilizacji. Inkowie z Cuzca (bo byli także inni Inkowie) stworzyli swoje imperium w bardzo krótkim czasie - zaledwie około stulecia - choć nie dysponowali żadną istotną przewagą technologiczną ani militarną. Źródło ich sukcesu tkwiło w zręcznej polityce wspieranej skuteczną propagandą, której jądro stanowiła imperialna doktryna religijna. Właśnie tę doktrynę przybliża czytelnikom książka dwóch największych znawców kultury i archeologii andyjskiej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  Kulturoznawstwo,  nauki humanistyczne
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Liczba stron: 520
ISBN: 9788381961257
Wprowadzono: 30.09.2021

RECENZJE - książki - Mity, rytuały i polityka Inków - Jan Szemiński, Mariusz Ziółkowski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Radosław rosztęga.

ilość recenzji:1079

16-12-2021 10:07

Inkowie od bardzo dawna przyciągają uwagę nie tylko pasjonatów historii, ale również naukowców z całego świata. Pomimo licznych archeologicznych badań, nadal skrywają oni wiele tajemnic, które tylko czekają na odkrycie. Jedną z nich jest to jak temu ludowi, w zaledwie sto lat udało się stworzyć potężne i dobrze prosperujące imperium? Wielkie i bogate państwo, które tak szybko, jak osiągnęło swój szczyt, zostało z niego zepchnięte przez garstkę konkwistadorów ze starego kontynentu. Publikacja Mity, rytuały i polityka Inków (autorstwa dwóch cenionych specjalistów w tej dziedzinie ? Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego) stara się właśnie znaleźć odpowiedź na to zagadnienie. Książka jak sama nazwa wskazuje, skupia się głównie na mitologii, rytuałach i polityce Inków. To właśnie religia i zręczna polityka sprawiła bowiem, że lud ten szybko zyskiwał na znaczeniu i zdołał podporządkowywać sobie nowe tereny i ludzi.

Książka została podzielona na osiemnaście głównych rozdziałów skupiających się między innymi na: kosmologii, micie stworzenia, rytuałach, polityce wewnętrznej, etyce ludu czy istotnych wojnach domowych. Zakres poruszonej wiedzy jest tutaj oczywiście większy, trzymając się jednak tytułowych ram tematycznych. Autorzy na kolejnych stronach starają się przedstawić czytelnikowi złożoności świata i wierzeń Inków. Opierają się oni przy tym zarówno na naukowych badaniach, jak i całej masie rozważań czy najróżniejszych teoriach. Słusznie zauważają, że prawie cała wiedza na temat ich ?religijności? jest naznaczona wpływem chrześcijaństwa po podboju nowych ziem przez Hiszpanów. Tereny te stały się jednak katolickie na swój ?andyjski sposób?, często mieszając tradycję z europejskimi wartościami. To właśnie pokazanie jak mitologia Inków wchodziła w nieustającą i niebywale dynamiczną interakcję z naukami kościoła katolickiego, jest jednym z ciekawszych wątków publikacji. Intrygującym zagadnieniem poruszanym w książce przez autorów, jest również pewien rodzaj wewnętrznej ?cenzury?. Po śmierci władcy dość często zdarzało się, że mity, legendy, ludowe przekazy czy nawet historia były zmieniane i dostosowywane do nowego przywódcy. Jest to jeden z powodów, dlaczego interpretacja historii Inków przez współczesnych badaczy jest taka trudna i pełna wielkich dziur.

Ciekawym elementem dzieła, jest tutaj również różne podejście autorów do niektórych poruszonych tematów. Twórcy nie zawsze zgadzają się z niektórymi swoimi wnioskami, prowadząc na łamach książki intrygujący spór naukowy. Dla czytelnika oznacza to otrzymanie jeszcze szerszego obrazu poruszonej tematyki i możliwość wyciągnięcia własnych wniosków.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?