rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Mitologia słowiańska

J. Bobrowski

książka

33,83 zł taniej -15%

Mitologia słowiańska - mobi, epub ...

A. Brukner

ebook, multiformat: mobi, epub

3,76 zł taniej -15%

Czarna księga Tom 1

F. Górski

książka

26,83 zł taniej -18%

Hurrem. Słowiańska odaliska - mobi, ...

D. Altinyelekli...

ebook, multiformat: mobi, epub

23,51 zł taniej -15%

Hürrem, słowiańska odaliska Tajemnice ...

D. Altinyelekli...

ebook, multiformat: mobi, epub

23,51 zł taniej -15%

Moja pierwsza mitologia Księga 1 ...

K. Marciniak

audiobook cd

20,67 zł taniej -26%

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ ...

M. Grzegorz

książka

68,55 zł taniej -29%

Wielka Księga Modlitw Tom 1

P. ZBIOROWA

książka

92,80 zł taniej -38%

Wielka księga kuchni polskiej Tomy 1-2

E. Trojan

książka

186,90 zł taniej -53%

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA
ocena: 5, głosów: 11
 
powiększenie

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA

We współczesnym świecie, zdominowanym przez skomplikowane technologie i prawie w całości już odkrytym, młodzi ludzie gorączkowo poszukują zagadek, które mogliby rozwiązać, światów, które mogliby odkryć, własnych sposobów na życie, które pozwoliłyby im wnieść nowe doświadczenie w zbiorową mądrość zwaną cywilizacją. Interesują się zaginionymi kulturami, megalitycznymi budowlami Ameryki Środkowej, obszarem wytrzebionej przez białych kultury Indian, szamanizmem, trollami i elfami mitologii germańskiej, nieistniejącymi kontynentami, egzotycznymi kultami i obyczajami.

To tak wyraźnie rysujące się zapotrzebowanie ujawnia dotkliwą lukę w świadomości Polaków i ich wiedzy na temat własnych korzeni. Książka Białczyńskiego ma za zadanie wypełnić tę lukę - ukazać rozległy, niemal doszczętnie zatopiony ląd, który nie leży wcale na antypodach Ziemi, lecz wokół nas, być może w naszych umysłach i sercach. Jako Polacy, Słowianie, Europejczycy jesteśmy ukształtowani na równi przez naszą historię i prehistorię. Pierwsza jest domeną nauki, druga - mitologii. O ile pierwszą znamy jako tako, druga stanowi ciągle mglistą, nieodgadnioną przestrzeń, mnogo usianą białymi plamami. A przecież świat magiczny naszych przodków stanowi integralną część naszej współczesnej mentalności i kultury. Trudno rozumieć w pełni własny język, nie znając źródeł słów, pojęć, symboli i znaków. Wierzenia magiczne, mity i język to nierozerwalny splot, którego poszczególne składowe kształtowały się we wzajemnych oddziaływaniach przez tysiąclecia.

Nieznane mity i podania otwierają przed Czytelnikiem rozległy przestwór świata wyobrażeń i wierzeń Prasłowian, świata podań ludowych i baśni mitycznych, zapełnionego postaciami dziwnych stworów, boginek, demonów, inogów. O tym świecie i jego bohaterach trzeba przypomnieć, przede wszystkim dlatego, że głęboka, wspólna wszystkim ludziom potrzeba odwołania się, wsparcia na archetypach wyrażonych w formie bliskich kulturowo mitów w XXI wieku z wielką siłą odżyła. I nie jest to sprawa chwilowej mody.

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA

książka

Wydawnictwo: Fundacja Turleja

Oprawa: twarda

Ilość stron: 592

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 84,70

Cena detaliczna: 99,66

U nas taniej o 15%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń

Przy zakupie 5 egz.
Cena hurtowa:

79,73

Powrót GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (2)

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA - opis produktu:

Księga Tura jest pierwszym tomem "Mitologii słowiańskiej". Ta niezwykła publikacja stanowi najobszerniejszą jak dotąd literacką prezentację kultury duchowej Słowiańszczyzny.
Zebrane przez autora mity i podania z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji zostały skomponowane w jedną całość, tworząc zrąb mitologii starosłowiańskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia świata aż po czas mitycznych początków pierwszych państw słowiańskich.

Książka w swoim układzie jest wzorowana na "Mitach greckich" Roberta Gravesa. Autor nadał jej kształt trójwarstwowy. Pierwsza warstwa to wartka opowieść fabularna - czysta treść mitu, podania, legendy czy opowieści bajecznej, pozbawiona komentarzy. Drugi poziom stanowią przypisy umieszczone pod każdym rozdziałem. Zawierają one poszerzony opis oparty na kronikach historycznych i materiałach naukowych z wielu dziedzin. Trzecia warstwa to przypisy do przypisów - część stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat.

"Mitologia" Białczyńskiego, mimo wieloletniej pracy badawczej autora z wykorzystaniem narzędzi i żródeł naukowych oraz ogromu wiedzy, nie jest po prostu naukowym opracowaniem tematu. Stanowi piękną, wciągającą, literacką - a rzetelną z naukowego punktu widzenia - wizję, udaną próbę zebrania w spójną jedność bogatej, a nieznanej kultury Słowian. To wspaniała literatura, posługująca się bogatym, poetyckim, stylizowanym językiem, pełna barwnych postaci i dramatycznych wątków.

Mocną stroną planowanego wydawnictwa są fantastyczne ilustracje Jana Pola (Jerzego Przybyła), stanowiące już mitologiczny kanon ikonograficzny. Pol z dużą swobodą porusza się na gruncie symboliki i treści mitologicznych. Posiadł wielką wiedzę na ten temat, jest też obdarzony niezwykłą wyobrażnią i dużym talentem narracyjnym. Stworzył bogatą, udaną artystycznie i ikonograficznie galerię bogów i innych postaci mitologicznych, które - niczym Poczet Królów Polskich Jana Matejki - na trwałe zapadną w świadomości Polaków.


Czesław Białczyński urodził się w 1952 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi. Debiutował w 1978 roku powieściami SF: "Próba inwazji" (1978), "Zakaz wjazdu" (1981), "Miliardy białych płatków" (1983), "Ostatnia noc niewidzialnych" (1985), "Jan San - moje przygody z psioniką" (1990). Według "Próby inwazji" nakręcono w 1986 roku film telewizyjny. Napisał też powieści współczesne: "Czwarty na piąty, maj, osiemdziesiąt" (1983), drukowaną w czasopismach i czytaną w całości na antenie III Programu Polskiego Radia "Śmierć buntownika" (1985) oraz powieść sensacyjną "Polski łącznik" (1991).
Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych, np. nakręconych w 1992 roku przez Wojciecha Wójcika z Arturem Żmijewskim w głównej roli "Trzech dni bez wyroku", programów telewizyjnych popularyzujących historię Polski, np. emitowanego w latach 1996-1997 w TVP2 "Wehikułu czasu", oraz - dla amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS - odcinków serialu dla dzieci "Compet" (1997).
Jest założycielem awangardowej grupy poetyckiej Kodystów Polskich.
Drukował w czasopismach: "Życie Literackie", "Gazeta Krakowska", "Kurier Polski", "Literatura", "Przekrój", "NaGłos". Był stałym współpracownikiem "Gazety Polskiej" w Toronto (1996-2001).
Od 1989 roku zajął się studiami nad legendami, podaniami, mitami i obrzędami prasłowiańskiej religii oraz nad prehistorią Słowian. Pierwszym owocem tej pracy była wydana w 1994 roku książka "Stworze i Zdusze - leksykon boginek, bogunów i demonów słowiańskich". Była czytana w Polskim Radiu, stała się też podstawą scenariusza serialu animowanego dla dzieci oraz programów pokazywanych w ramach Telewizji Edukacyjnej (TVP1) czy "Swojskich klimatów".
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od początku jego istnienia. Członek-współzałożyciel Polskiej Akademii Filmowej (2003).

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Fundacja Turleja
Oprawa:twarda
Wymiary:240x315
Ilość stron:592
ISBN:83-7411-035-X
Wprowadzono: 26.04.2006
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA TOM 1 KSIĘGA TURA - recenzje klientów

1/11/2009
recenzja dotyczy produktu: Książka

Rewelacyjna i owszem. Ale z tą rzetelnością to różnie. No chyba, że rzetelność polega na uzupełnianiu tego, o czym źródła milczą, własną fantazją. Wtedy - czemu nie.

ciesielski_t(at)yahoo.com 25/04/2009
recenzja dotyczy produktu: Książka

Mitologia Słowiańska Czesława Białczyńskiego to rewelacyjna książka dla tych, którzy chcą poznać wierzenia naszych przodków - laików, jak i specjalistów religioznawstwa. W obliczu braku jakichkolwiek oryginalnych zapisów kosmologii Słowian, Białczyński stworzył niezwykłe dzieło, które na podstawie rzetelnych informacji stworzył fascynującą narrację - jedyną opowieść o słowiańskim świecie.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Labirynt duchów Tom 4

C. Zafon

książka

34,49 zł taniej -37%

Virion. Wyrocznia Imperium Achai

A. Ziemiański

książka

27,87 zł taniej -30%

Ania. Biografia Anny Przybylskiej

G. Kubicki

książka

31,41 zł taniej -30%

Lem. Życie nie z tej ziemi

W. Orliński

książka

34,84 zł taniej -30%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

33.83 zł

taniej -15%

Mitologia słowiańska

`Mitologia słowiańska` Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci...

książka

20.24 zł

taniej -30%

Mitologia nordycka

Neil Gaiman od lat fascynował się mitologią krajów skandynawskich i północno-germańskich. Więc z wielką inspiracją stworzył porywające wersje największych nordyckich historii w swoim barwnym i specyficznym stylu. "Mitologia nordycka"to paleta szesnastu różnobarwnych mitów rozpoczynających się od powstania świata, a kończących się zmierzchem...

książka

31.37 zł

taniej -15%

Mitologia współczesna

Autor bada wpływ mitu na różne sfery życia współczesnego człowieka, ukazując jego znaczenie w codziennych praktykach, centralnie sterowanej kulturze masowej, ale też elitarnej "sztuce wysokiej" czy naukowych dociekaniach historyków. W książce analizowane są zarówno tzw. "legendy miejskie" (opowieść o "kebabowym podziemiu" pod...

książka

56.81 zł

taniej -15%

Mitologia śląska Przywiarki ślónskie

Czy demonologia śląska zasługuje na wyodrębnienie, na specjalne potraktowanie?. Czy różni się od demonologii polskiej w ogóle i od demonologii, nazwijmy je, regionalnych? Z pewnością tak! Cechą wyróżniającą jest ogromna liczba i różnorodność opowieści wierzeniowych o demonach wodnych - utopkach, o demonach podziemnych, w szczególności kopalnianych, o...

książka

40.04 zł

taniej -33%

MITOLOGIA

Kolejna z serii tajemniczych, dawnych ksiąg, które zrządzeniem losu zachowały się do naszych czasów i obecnie zostały wydane z największą dbałością o wierność oryginałowi. Tym razem to XIX-wieczny skrypt studencki, zawierający na marginesach intrygujące zapiski podróżnika, który zaginął w niejasnych okolicznościach. Księga odsłania przed nami świat greckich...

książka

33.85 zł

taniej -13%

Mitologia Słowian

Książka przybliża mitologię Słowian, rozumianą jako system alegorii, symboli, personifikacji, wyrażających stosunek człowieka do świata. Od ponad 20 lat służy jako pomoc dydaktyczna na wielu kierunkach uniwersyteckich. Nowe wydanie Mitologii Słowian zostało przygotowane na podstawie materiałów zachowanych w spuściźnie pośmiertnej autora. -...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku
10.00
Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność ›
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: