Mitologia Słowian - Aleksander Gieysztor - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Mitologia Słowian

książka

Mitologia Słowian - opis produktu:

Książka przybliża mitologię Słowian, rozumianą jako system alegorii, symboli, personifikacji, wyrażających stosunek człowieka do świata. Od ponad 20 lat służy jako pomoc dydaktyczna na wielu kierunkach uniwersyteckich.

Nowe wydanie Mitologii Słowian zostało przygotowane na podstawie materiałów zachowanych w spuściźnie pośmiertnej autora.
- Wprowadzono aparat badawczy (przypisy, bibliografię obejmującą kilkaset pozycji), przygotowany częściowo przez Aleksandra Gieysztora i zachowany w rękopisie, częściowo zaś opracowany przez Anetę Pieniądz i wydawcę na podstawie zachowanych notatek autora.
- Włączono niepublikowane dotąd teksty dotyczące mitologii, ilustrujące różne obszary działalności badawczej i popularyzatorskiej autora - referaty konferencyjne, zapisy audycji telewizyjnych i radiowych.


Aleksander Gieysztor (1916-1999) - polski historyk mediewista, profesor historii Polski średniowiecznej i nauk pomocniczych historii na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor Instytutu Historycznego UW do 1975 roku, wieloletni (1980-1991) dyrektor Zamku Królewskiego
Jeden z założycieli (1994) Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, która od 2002 roku nosi jego imię.
Autor i współautor kilkuset publikacji, jak np.: Historia Polski (1947), Ze studiów nad genezą wypraw krzyżowych (1948), Zarys nauk pomocniczych historii (1948), Sposoby rozumowania i postępowania historyków (1967), Dzieje sztuki polskiej (1971), Zarys dziejów pisma łacińskiego (1972), Zamek Królewski w Warszawie (1973), Społeczeństwo Warszawy w średniowieczu i dawnej Rzeczypospolitej (1977), Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie (1988).

Książka Mitologia Słowian pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Warszawski. Autorem książki jest Aleksander Gieysztor. Należy do gatunków: historia, starożytność, religie i mitologie, mitologie, słowiańska. Książka Mitologia Słowian liczy 407 stron. Jej wymiary to 145x205. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Mitologia Słowian

4.5/5 ( 34 oceny )
  5
  27
  4
  3
  3
  0
  2
  2
  1
  2

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Akazasona

 • 11-10-2012
 • 23:12

recenzja nagrodzona 8.00pkt

Na początku była Grecja. Wzgórza pełne Partenonów, płótna wypełnione po brzegi Muzami i Tytanami, a niemal każdy tomik poezji zawierał nawiązanie do losów któregoś z licznych bogów. Zaszło słońce, rozpętała się burza, a w naszych umysłach na dobre zagościła mroczna mitologia północy. Jednak jeżeli chodzi o nastanie Ery Słowiańskiej, musieliśmy się zadowolić jedynie niewielką ekspedycją Adama Mickiewicza. Czemu? Wobec tak ogromnej ilości materiałów dotyczących wierzeń Greków czy Ludów Germańskich wniosek nasuwa się jeden: brak źródeł. Nic bardziej mylnego!
?Mitologia Słowian? Aleksandra Gieysztora to 407 stron szczegółowych opisów zdumiewających rytuałów i obszerna charakterystyka naprawdę interesujących stworzeń. Zaczynając od znanych wszystkim wampirów i wilkołaków(tak tak, to naprawdę nasze), przechodząc w bóstwa zupełnie zapomniane jak np. polska boginka Lamia, która wykradała dzieci z kołyski i podmieniała na inne, czy rodzący się z małymi skrzydłami pod pachami i walczący ze złem Zmaj. Dzieło Aleksandra Gieysztora to wyczerpująca praca, będąca w stanie zadowolić etnografa(albo przynajmniej zapewnić mu soczystą przekąskę), równocześnie wystarczająco intrygująca by zachęcić do czytania wszystkich pozostałych czytelników. A co do osławionego ?nie dającego się czytać? stylu pana Gieysztora ? nie wierzcie. To coś w rodzaju niezwykłego sposobu formułowania zdań u Yody z ?Gwiezdnych Wojen?. Przez pierwsze kilka minut czujecie się skonfundowani, a potem zaczynacie łapać rytm i czytanie mija jeszcze szybciej niż przy innych pozycjach.
Tak więc czytajcie, czytajcie, gdyż Mitologia Słowian jedną z najciekawszych mitologii jest!
Gorąco polecam!

Czy recenzja była pomocna?