SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Mitologia nordycka (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Mag
Oprawa twarda
Ilość stron 228

Opis produktu:

Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po `Grę o tron` i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarok i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Mag
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 140x220
Ilość stron: 228
ISBN: 9788367023658
Wprowadzono: 12.10.2021

RECENZJE - książki - Mitologia nordycka - Neil Gaiman

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 56 ocen )
  • 5
    37
  • 4
    9
  • 3
    1
  • 2
    6
  • 1
    3

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Projekt: książka

ilość recenzji:36

brak oceny 5-04-2017 19:57

Neil Gaiman od lat fascynował się mitologią nordycką. Przerobił wszystko. Począwszy od kart komiksów, na eddzie starszej czyli poetyckiej i młodszej prozaicznej kończąc. Jest to niewątpliwie studnia bez dna jeśli chodzi o inspiracje, a pisarze uwielbiają z niej czerpać. Z jego twórczości można wspomnieć na przykład o ?Gwiezdnym pyle? czy ?Amerykańskich bogach?, których dodatkowo będziemy mogli niedługo obejrzeć na małym ekranie. Neil Gaiman pieśni ubiera w prozę przedstawiając nam jedne z najciekawszych opowieści i wierzeń z ogromnych ale niestety przez wieki zapomnianych zasobów jakim jest mitologia nordycka.
Bogowie w mitologii Gaimana są okrutni. To piękni kłamcy i łgarze, którzy nie potrafią dotrzymać danego słowa, a jedynym rozwiązaniem konfliktu jest dla nich śmierć przeciwnika. Najlepiej jeszcze odpowiednio spektakularna i krwawa. Podstępny i chciwy Loki nie raz robił sobie okrutne żarty z innych bogów. Potężny Thor, który zawsze daje się podpuścić. Piękna Freya, która z kart historii Gaimana opisywana jest jako wyniosła i mądra. A przecież mitologia to nie tylko bogowie. To świat pełen niesamowitych istot, gigantów, magicznych artefaktów, przepięknych krain. Autor przedstawia nam szesnaście historii począwszy od powstania dynastii Asów i Wanów i ogromnego drzewa Yggdrasila. Opowiada nam jak wyglądały dzieci Lokiego i dlaczego bóg musiał zamienić się w piękną klacz. Jak żona Thora straciła włosy i kto je dla niej odzyskał. Historie gładko przepływają jedna, po drugiej aby zaprowadzić nas aż do wizji Ragnaroku. Końca świata i wszystkich bogów.

"-Loki-rzucił. -Loki to zrobił.
- Czemu tak myślisz?
- Ponieważ- odparł Thor- kiedy coś idzie nie tak, najpierw zawsze myślę, że to wina Lokiego. Oszczędza mi to mnóstwo czasu."

Zaczynając "Mitologię nordycką" miałam nadzieję na literaturę w stylu Neila Gaimana, trochę niepoważną i zagadkową. Cóż, autor wydając swoją mitologię spełnił pewnie swoje marzenie, a dodatkowo dał znać, że żyje i ma się dobrze. Po lekturze zdecydowanie pozostał pewien niedosyt. Oczywiście sama treść jest bardzo przyjemna, lekkie pióro autora sprawia, że z prawdziwą satysfakcją przekładamy kartkę za kartką. Niepowtarzalny, baśniowy styl pozostał, jednak mająca zaledwie niewiele więcej niż 200 stron powieść kończy się, zanim tak naprawdę wciągniemy się w fabułę. Neil Gaiman po raz kolejny udowadnia, że potrafi czarować, wyciągać z naprawdę trudnych treści, jakimi są jedne z najstarszych islandzkich pieśni, przejmujące i interesujące historie bogów i bogiń Asgardu. Jeśli ktoś jest ciekaw jak skonstruowane są eddy, zachęcam do poszukiwań. W internecie znajdziecie fragmenty przetłumaczone na język polski.
Jeśli ktoś, tak jak ja, znał mity nordyckie powierzchownie lub z wielkiego ekranu przy produkcjach takich jak "Thor" czy "Avengers" i ma ochotę na dokształcenie się w tym temacie, serdecznie polecam "Mitologię nordycką". To bardzo przyjemna lektura na jedno, ewentualnie dwa popołudnia.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Regina o.

ilość recenzji:3

brak oceny 16-04-2019 19:51

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Ksiazka zawiera wybor prastarych mitow skandynawskich.Pozwala czytelnikowi bardzo rozwijać wyobraznie a takze odnalezc zrodla tak obecnie popularnych utworow Tolkiena i im podobnych.

Czy recenzja była pomocna?

Mati

ilość recenzji:2

brak oceny 20-11-2017 21:34

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Czytałem sporo książek traktujących o mitologii, ale ta jest zdecydowanie najłatwiejsza w odbiorze. Autor przedstawia mity, są one ładnie podzielony i uporządkowane. Czyta się bardzo przyjemnie i szybko, jednocześnie historie są bardzo wciągające. Autor uniknął zbędnych archaizmów a postaci są bardzo ,,ludzkie. Można z łatwością się z nimi utożsamiać, jednocześnie nie tracąc ich ,,odmienności. Polecam ludziom, którzy chcą poznać mitologię nordycką, ale nie mają ochoty czy czasu na książki naukowe czy oryginalne teksty. Polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

ZGlowaWKsiazkach

ilość recenzji:1

brak oceny 4-06-2017 23:59

Mitologie świata to nie tylko bardzo ciekawe i barwne fantastyczne opowieści, zbiory wiedzy na temat poszczególnych kultur, ale także, o czym miałam okazję przekonać się w ostatnim czasie, przygotowując się do matury, niezwykle bogate źródło wszelakich motywów literackich! W związku z tym, bardzo ubolewam nad faktem, że w szkole uczeń ma styczność jedynie z mitologią grecką oraz szczątkowymi informacjami na temat mitologii rzymskiej, a inne, w tym nordycka, są całkowicie pominięte. To wielka strata, bo opowieści te są zdecydowanie warte poznania i zgłębienia.

Ja po raz pierwszy zetknęłam się z mitologią nordycką w powieści Ricka Riordana - ?Magnus Chase i Bogowie Asgardu. Miecz Lata?. Tam już miałam okazję poznać sylwetki kilku najważniejszych bogów i bogiń, a także dowiedziałam się co nieco na temat konstrukcji tego całego nordyckiego uniwersum, jednak te elementy mitologii były zinterpretowane w konkretny sposób na potrzeby fabuły. Teraz miałam szansę nieco uzupełnić swoją wiedzę, sięgając po ?Mitologię nordycką? Neila Gaimana. Samego autora znałam już ze świetnych ?Nigdziebądź? i ?Księgi cmentarnej?, dlatego spodziewałam się lektury nie mniej fascynującej i na podobnym poziomie. Absolutnie się nie zawiodłam i czuję się usatysfakcjonowana tą podróżą po wierzeniach skandynawskich plemion.

Zbiór składa się ze wstępu, w którym autor wyjaśnia pokrótce genezę powstania książki i z szesnastu mitów, które bardzo ładnie łączą się w jedną, spójną opowieść, zawierającą rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie. Czytelnik wkracza w uniwersum pełne bóstw, elfów, krasnoludów, olbrzymów i innych fantastycznych stworzeń, które zamieszkują dziewięć światów. Wraz z Thorem przemierza Jotunheim w poszukiwaniu olbrzymów, wraz z Lokim knuje intrygi i porywa Idunn razem z jej złotymi jabłkami, przynoszącymi bogom odmłodzenie, a także wraz z Odynem poszukuje miodu poetów. Historie opowiadane przez Gaimana są niezwykle barwne i ciekawe. Oprócz swojego czysto edukacyjnego wymiaru przynoszą czytelnikowi po prostu kawał dobrej rozrywki. Są napisane z polotem i humorem, a czyta się je z łatwością i przyjemnością.

Każda z tych krótkich opowiastek ma nieco inny charakter - są historie dynamiczne, pełne brutalnych pojedynków i ekscytujących przygód, a także te nieco spokojniejsze, pełne magii i wdzięku. Język i sposób przedstawienia mitów jest dostosowany do czytelnika w każdym wieku, dlatego zarówno młodzież, jak i dorośli odbiorcy mogą sięgnąć po ten zbiór i dobrze się bawić. Neil Gaiman to pisarz, który potrafi czarować słowem, o czym przekonałam się już po raz kolejny. Jeśli jeszcze nie znacie jego twórczości to ?Mitologia nordycka? może być odpowiednią książką na początek.

Czy recenzja była pomocna?

Mariusz Kowalczuk

ilość recenzji:4

brak oceny 2-04-2017 20:45

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Zabierając się do pisania recenzji "Mitologii nordyckiej" Neila Gaimana, uświadomiłem sobie, że będę musiał przyznać się do moich trzech słabości.
Po pierwsze, ta książka to jedna z niewielu, a może i jedyna świadoma lektura, którą wybrałem bez jakiegoś większego zastanowienia. Na liście nowości zobaczyłem nazwisko i tytuł, a po pięciu sekundach pozycja wylądowała w koszyku. Oczekiwania miałem zatem wysokie, ale i byłem też pewien, że nie rozczaruję się tą książką.
Druga słabość, do jakiej muszę się przyznać, to moja ignorancja. Choć miałem taki zamiar, to nigdy nie sięgnąłem po poważną naukową pozycję traktującą o nordyckiej mitologii czy chociażby samych nordach. Swoją wiedzę czerpałem zatem z popkultury, szkolnej edukacji, innych książek oraz konwentowych prelekcji. Jestem zatem laikiem i nie wypieram się tego. Powiem nawet więcej - choć na mojej długiej liście książek do przeczytania widnieje kilka pozycji Gaimana, to "Mitologia nordycka" okazała się pierwszą przeczytaną przeze mnie książką jego autorstwa. Oglądałem jednak "Gwiezdny pył" na podstawie jego powieści, więc wydaje mi się, że jestem w stanie powiedzieć, z jakim typem wyobraźni mam do czynienia i co najważniejsze - potrafię ją zrozumieć, poczuć, przeżyć to co ona.
Autor z resztą sam we wstępie, tak jak i ja w tej recenzji, zwierza się z tego wszystkiego, czym dla niego są nordyckie mity i w jaki sposób chciałby je przedstawić - wczuwając się w ich pierwotne brzmienie. I wydaje mi się, że tutaj poniósł porażkę. W jego wersji mitów nie wieje wicher tak lodowaty jak oddech lodowych olbrzymów, ogień nie parzy tak mocno jak miecz Surtra, atmosfera nie jest ciężka od pieczonego mięsa i gęsta od mocnego miodu. To raczej zimny, ale przyjemny wiatr na twarzy, gdy siedzimy przy ognisku, smażymy kiełbaski i pijemy piwo. Ale zaraz! Przecież autor o tym także pisze we wstępie. W końcu chce, żeby jego wersje mitów funkcjonowały jako historie do opowiadania przy ognisku w gronie przyjaciół. Czy Gaiman nie zachowuje się tu trochę jak Loki w jednym z ostatnich mitów w tej książce? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami, jak już ją przeczytacie.
Aha, prawie zapomniałem o mojej ostatniej słabości w związku z tą książką: naprawdę polubiłem Lokiego. Trudno jednak do końca mi się dziwić. Nordyccy bogowie w przekazie Gaimana wydają się tacy niemądrzy, żeby nie powiedzieć wprost, że są zwyczajnie głupi. Na ich tle Loki wyraźnie się wyróżnia - oszukuje, kręci, kombinuje i nawet gdy sam pakuje się w kłopoty, sam też potrafi się z nich uwolnić. Myśli. Inni bogowie nie lubią go, nie ufają mu, ale jednocześnie potrzebują. Gaiman świadomie stara się przekazać bardzo aktualną i dzisiaj prawdę: choćby na świecie było bardzo dużo światła i dobra, i tak zawsze istnieć będzie ciemność i zło. "Dobrzy" bogowie bardzo często korzystają z pomocy Lokiego. Zwykle nie chcą brudzić sobie rąk. Thor wychodzi z założenia, że najpierw trzeba sprawdzić, czy zaistniała sytuacja nie jest przypadkiem winą syna Laufey, a jeśli nie - trzeba mu zostawić opracowanie i wykonanie całego planu aż do momentu, gdy on, bóg gromów, będzie mógł w coś uderzyć Mjollnirem i ostatecznie rozwiązać problem. W świecie nordyckiej mitologii dobro wykorzystuje zło, a bohaterowie często zachowują się jeszcze gorzej niż ich antagoniści i to ku tym ostatnim często kierowały się moje sympatie.
No dobrze, wciąż nie wiecie, dlaczego uważam moją sympatię do "tych złych" za słabość? Dlatego, że zareagowałem dokładnie tak, jak zaplanował autor. Dałem się złowić. Świadomie tak rozłożył akcenty i zaplanował fabułę, aby nie dało się Lokiego nie polubić. To on najpełniej reprezentuje tragizm nordyckiej mitologii i jej bogów, który można streścić jednym słowem: Ragnarök.
I wiecie co? Wcale nie żałuję, że dałem się złowić.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:1

brak oceny 19-03-2017 18:51

Nie da się ukryć, że wiele książek, jak również filmów, czerpie pełnymi garściami z mitów nordyckich, które na stałe przeniknęły do współczesnej popkultury. Dlatego warto znaleźć chwilkę czasu i sięgnąć do źródeł, by lepiej je poznać i zrozumieć. Jeśli jednak niekoniecznie zaraz chcemy czytać opracowania naukowe, to z pomocą może przyjść niedawno wydana Mitologia nordycka Neila Gaimana. Choć nie jest ona do końca tylko transkrypcją mitów, to podaje je w sposób bardzo przystępny, który zachwyci zwłaszcza początkujących czytelników w tym temacie.

Autor swoje opracowanie oparł na Edzie prozaicznej oraz Edzie poetyckiej, czyli dwóch najstarszych utworach dotyczących mitologii nordyckiej. Opowieść rozpoczyna się od zarania dziejów i powstania świata, a kończy na Ragnaroku, czyli zmierzchu bogów. Głównymi bohaterami jest trójka bogów - Odyn, Thor i Loki, którzy zostali dodatkowo szerzej opisani na samym początku książki. Zwłaszcza ostatniego z bogów, będziemy mieć okazję bardzo dobrze poznać, ponieważ w miarę czytania kolejnych historii, staje się on postacią wokół której dzieją się prawie wszystkie opisane przygody i który cały czas odgrywa w nich znaczącą rolę. Loki jest mojej zdaniem najciekawszą postacią z całej mitologii, który zawsze ma własne plany i który ciągle sprawia dużo problemów innym bogom, ale również wielokrotnie ich z nich ratuje. Thor, w odróżnieniu do tego znanego z filmów, to tępy i okrutny osiłek, który uwielbia używać swojego młota Mjollnira, zaś Odyn jest w stanie zrobić bardzo wiele by zdobyć moc i poznać sekrety runów. Oprócz tego, w trakcie całej książki poznamy wielu innych bogów - ich historie, atrybuty, czy charaktery, a także olbrzymy i inne istoty. W zdecydowanej większości będą to jedynie krótkie wzmianki, co jednak wcale nie odczuwa się jako wady.

Czytając opowieść Gaimana odnosi się wręcz wrażenie, jakbyśmy czytali o prawdziwych istotach i ich fascynujących przygodach, a nie tylko o postaciach z mitów i legend. Wpływa na to z pewnością bardzo dobra znajomość mitów przez autora, jak również bardzo lekki i przyjemny język powieści. Te nieco ponad 200 stron, czyta się wyjątkowo szybko i wręcz chciałoby się przeczytać jeszcze drugie tyle. Jednakże, w mojej ocenie Mitologia nordycka nie przypadnie każdemu do gustu, czy raczej, nie każdy będzie czerpał z niej taką samą przyjemność podczas czytania. Wiąże się to z faktem, iż Gaiman rzadko wykracza poza znane mity, niewiele dopowiada na temat niewiadomych, stara się za to przekazać oryginalne mity w przystępnej formie. Dla jednych zatem będzie to wada, dla innych zaleta. Choć większość z opisanych historii już znałem, to podczas lektury bawiłem się świetnie, ale jak już wspomniałem, była po prostu za krótka książka.

Mitologia nordycka stanowi przystępne opracowanie mitów północy, niektóre przytoczone w niezmienionej formie, inne odrobinę unowocześnione. W interpretacji Gaimana bogowie i olbrzymi ożywają, a o ich przygodach czyta się z niemałym skupieniem. Dołączony na końcu obszerny Glosariusz, powoduje, że aż chce się usiąść do innych opracowań i jeszcze bardziej zgłębić temat. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Mag!

....

Czy recenzja była pomocna?

Milo

ilość recenzji:1

brak oceny 16-03-2017 19:37

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

bardzo ciekawa, lekka w czataniu

Czy recenzja była pomocna?

Emilia

ilość recenzji:22

brak oceny 12-03-2017 10:30

Ja polecam, książka wspaniałą i autor również genialny.

Czy recenzja była pomocna?