Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułgakow - Książka | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Mistrz i Małgorzata (twarda)

książka

Mistrz i Małgorzata - opis produktu:

Najsłynniejsza powieść Michaiła Bułgakowa, w Polsce pisanego z niewiadomych powodów zawsze Bułhakow, w nowym rewelacyjnym przekładzie Barbary Dohnalik. Także z jej opowieścią o tej powieści jak i o samym Bułgakowie. To bez wątpienia pierwszy tak fachowy i tak wybitny przekład `Mistrza i Małgorzaty`.

A sama powieść. No cóż: Generał Szyłowski - drugi mąż trzeciej żony Bułgakowa - wpadł do restauracji Związku Pisarzy. Krzycząc: `Znikaj z życia mojej żony raz na zawsze!` - wylał na Michaiła Afanasjewicza dzbanek białego wina w momencie, gdy ten że wbijał widelec w kotlet kijowski. Chlusnął tłuszcz, niszcząc szyty na miarę garnitur z angielskiej wełny. Pisarz wybiegł na zewnątrz i tam dopadł go bezczelny wróbel, wydziobując tłuszcz z marynarki. W powieści ten sam wróbel nafajda do kałamarza profesora Kuźmina. (Bowiem wróbel w opowieściach babki pisarza: to Żyd, mason i diabeł).

Powyższe wydarzenia spowodowały, że wiosnę i lato 1931 roku Bułgakow spędził z tajemniczą M.P. Smirnową. Z tego związku przyszła na świat Małgorzata. Piękna i mądra, lecz jej moralność zasługiwała na broszę w kształcie podkowy, którą podarował jej Woland (rozpaloną do czerwoności podkową piętnowano w Rosji - nierządnice). Mistrz pojawił się wcześniej. Był dla Bułgakowa: rzemieślnikiem słowa i tchórzem. Dlatego Mistrz błąkał się po ulicach Moskwy w płaszczu z obciętymi guzikami. A to oznaczało...

Zapraszamy do lektury powieści, bowiem ona i tylko ona jest czystym przejawem karnawalizacji prawdy o stalinowskim systemie.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -25%
Zemsta gangstera Gangsterzy Tom 2 miękka
29,18 zł 38.90
 • -29%
Quichotte twarda
35,43 zł 49.90
 • -33%
Dotyk anioła miękka
23,39 zł 34.91
 • -35%
Mali mężczyźni twarda
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 17.6.2020
 • -29%
Siostra Słońca Cykl: Siedem sióstr, Tom 6 miękka
31,88 zł 44.90

Polecane

 • -39%
Skandal miękka
24,34 zł 39.90
 • -28%
Jutro miękka
28,00 zł 38.89
 • -36%
Arabski książę miękka
25,60 zł 39.99
 • -18%
Jeśli zatęsknię miękka
36,90 zł 44.99
 • -23%
Dziecko z Auschwitz miękka
30,72 zł 39.90
 • -37%
Opowieść podręcznej miękka
25,14 zł 39.90
 • Recenzje Recenzje
  image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
 • Książka
 • Mistrz i Małgorzata
5/5 ( 8 ocen )
  5
  8
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

andrzej89

 • 14-12-2009
 • 07:17

recenzja nagrodzona 2.00pkt

"Więc kimże w końcu jesteś?
-Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro".
Nie na darmo Bułhakow rozpoczyna swoją fascynującą powieść od cytatu z Fausta Goethego.
Moskwa lat 30-stych, Starożytna Jerozolima, współczesność, fikcja i prawda. Autor w niezwykły sposób przedstawił system komunistyczny w Rosji lat 30tych. Kręcenie, matactwo, oszustwa, kłamstwo, romans, zdrada. Niezwykła postać złowieszczego jakby mogło się wydawać Wolanda-o dobrym sercu, delikatnej Małgorzaty, i Mistrza, który całym życiem stara się wyznaczyć granice dobra i zła. Znając Bułhakowa, jego inne dzieła, możemy z pewnością powiedzieć, że to jedno z kilku jego najlepszych dzieł. Jako lektura szkolna-trafione. Ujmuje od początku, wciąga, ściska, molestuje duchowo. Niezwykła, magiczna, cudowna. Istna majstersztyk!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

aguuusia4

aguuusia4(at)vp.pl
 • 28-06-2008
 • 10:07

Akcja powieści rozgrywa się w komunistycznej Moskwie na początku lat 30- stych XX wieku. W utworze tym przeplatają się dwa światy: świat fikcji i rzeczywistości. Bohaterowie fikcyjni to szatan- Woland oraz jego świta: Korowiow, kot- Behemoti Azazzello, natomiast postacie realistyczne to mieszczanie, literaci i tytułowi bohaterowie. Powieściopisarz przedstawia literatów i mieszczan jako ludzi, którzy poprzez swoją głupotę i chciwość ściągają na siebie nieszczęście, natomiast szatana i jego dziwaczną świtę jako istoty rozumne umiejące wykorzystać słabostki ludzi przeciwko nim. Zarówno w jej „nowszej” części jak i w rozdziałach poświęconych dziełu Mistrza- historii Piłata i Jeszui. Bułchakow splata ze sobą wiele wątków tworząc spójną całość. Czas powieści jest elastyczny i autor w swobodnie przechodzi ze strefy realnej, z Moskwy lat 30- stych, do Jerozolimy początków naszej ery. W lekturze mamy walkę dobra ze złem, chociaż przedstawioną w nietypowy sposób, bohaterów pozytywnych i negatywnych, postacie fantastyczne. Jak we wszystkich baśniach dobro i miłość zwycięża i tak jak wszystkie baśnie powieść ta jest uniwersalna. W powieści występują postaci fikcyjne (Szatan i jego świta) oraz postaci biblijne (Chrystus - w utworze Jeszua Ha-Nocri i Poncjusz Piłat). Bułhakow wyznaczył tym postaciom nieco inne role niż można by się tego spodziewać. Szatan czyni wiele złego, ale systemowi tym samym pomagając bohaterom pozytywnym (Mistrz i Małgorzata), a Chrystus przedstawiony jest jak ktoś słaby, nie przekonany o swojej sile, pełen pokory i niepewności. Sam Mistrz, główny bohater, jest postacią, na którą składają się wizerunki Jeszui, Wolanda , Piłata i samego Bułhakowa. Jest to jednak człowiek, którego moralność nie została zepsuta przez system. Próbuje on być artystą i człowiekiem, przeciwstawia się systemowi i chce pozostać wierny swoim ideom, co udaje mu się ze zmiennym szczęściem, ale w rezultacie zyskuje to czego pragnął, czyli wieczny spokój.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

maja

maja_wysocka(at)o2.pl
 • 11-06-2008
 • 08:51

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Hmmm z całą pewnością powieści Mistrz i Małgorzata nie mogę porównać do książek współczesnych w dziale mojej głowy zatytułowanym Ulubione... Może powinnam przeczytać tę książkę więcej razy? Cóż nie jest to książka dla wszystkich. Czary, magia, zaświaty. Drugi Dante- ktoś mógłby pomyśleć. Nie. To coś więcej. Dla sympatyków magii i niecodzienności książka na pewno przypadnie do gustu bo ma w sobie to coś. Ja niestety nie należę do tego szczególnego grona. Jeśli ktoś myśli, że książka Mistrz i Małgorzata jest utworem uniwersalnym (dla wszystkich, o wszystkim - najpiękniej jak np . Maly Książę) ze względu na bardzo wysoką pozycję zajmowaną w rankingach światowych to mogą się rozczarować...

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Halina

courtney_love(at)op.pl
 • 29-10-2007
 • 21:27

recenzja nagrodzona 2.00pkt

„Mistrz i Małgorzata” jest jedną z tych moich ulubionych książek, do których stale wracam. Które najchętniej czytam, po wiele, wiele razy. Za każdym kolejnych czytaniem dostrzegam tych kilka nowych szczegółów, które pominęła wcześniej. Zachwycona jednak jestem zawsze.
Owa powieść powieścią jest wybitą. Czyta się ja z zapartym tchem, nie sposób się od niej oderwać. Podoba się wszystko, wszyściutko. Począwszy od krytyki nonsensów stalinowskiego systemu biurokratycznego, a skończywszy na ludziach i ich śmiesznych postępowaniach, które Bułhakow tak pięknie nam wyjaskrawia. Docina im, szydzi, aj, czarny humor, swawola, hoha hola...
Mamy wszelakie elementy od baśniowych po miłosne wątki, kryminalne intrygi, psychologiczne analizy. Wszystko to wyszło sod ręki mistrza.
Czytelnika intryguje wszystko – bohaterowie pierwszo- i drugoplanowi, miejsce akcji, wydarzenia, itd., itp.
„Mistrz i Małgorzata” powieścią wielką jest! I znać ją nie tylko należy, ale i trzeba. Nieznajomość tak dobrej literatury jest wielgachna plamą na honorze.
Polecam!

Czy recenzja była pomocna?