Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Mimo wszystko (twarda)

książka

Wydawnictwo PWN
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Przygotowując się do rozmowy z Władysławem Bartoszewskim, poprosiłem przyjaciół o pomoc w znalezieniu stosownego tytułu całości. Pierwszy z nich powiedział: - Ostatni, co tak poloneza wodzi... - i aż oczy mu zabłysły z zadowolenia. Drugi z uporem powtarzał, że z takiej rozmowy powinny wynikać wnioski praktyczne. - Niech to będzie `Osobisty poradnik na ciężkie czasy`. Trzeci wspomniał o napisie widniejącym na medalu Yad Vashem: `Kto ocala jedno życie, ocala cały świat`. Czwarty zaś zaproponował: - ...my z niego wszyscy... - by po chwili dodać: - Chciałoby się, żeby tak było...
fragment wstępu Michała Komara

Moje spojrzenie na wiele spraw jest spojrzeniem człowieka bardzo już doświadczonego, starego, skłonnego do refleksji dotyczących przeszłości, gdyż w moim wieku każdy podobnie ustosunkowuje się do życia i własnych zadań.
Moja generacja odchodzi. To świadkowie Auschwitz, uczestnicy powstań, ludzie, którzy doświadczyli wszelkich nieszczęść i aktów godzących w elementarne prawa człowieka, a jednocześnie należeli do tych, którzy jako jedni z pierwszych wyciągnęli rękę na zgodę. Teraz pojawia się nowe pokolenie tzw. spin-doktorów od interesów narodowych i pamięci historycznej, liczących przede wszystkim na populistyczne wsparcie społeczeństwa. Inny jest to świat, w którym wartości zasadnicze pozostają gdzieś na uboczu.
Kiedy dostrzegam, że dzieło życia tej odchodzącej generacji jest kwestionowane, pada łupem aparatczyków politycznych czy po prostu bezmyślności, zacietrzewienia, zawiści i wręcz głupoty politycznej, czasami padają z moich ust gorzkie słowa. To, co dla młodych ludzi jest czymś oczywistym - demokracja, prawa człowieka, swoboda podróżowania, swoboda studiowania w każdym zakątku świata, szacunek do ludzi i do innych narodów - było celem działania mojej generacji.

Władysław Bartoszewski
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 18.10.2013

RECENZJE - książki - Mimo wszystko

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Sosenka

ilość recenzji:222

brak oceny 13-12-2013 00:03

Biografie to ostatnio gatunek, po który często sięgam i rzadko się zawodzę. Coraz więcej znanych, cenionych w nauce lub innej ważnej dziedzinie życia doczekuje się swoich biografii, co jest zdecydowanie miłą odmianą po wszechobecnych biografiach celebrytów.
Dzisiejsza książka, jest biografią cenionego i szanowanego polityka, działacza społecznego i dziennikarza, Władysława Bartoszewskiego. To historyk, więzień Auschwitz, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego. Jego życie obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń, a jego historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu. Jest on obecny do dziś w polskiej polityce i pomimo swych 91 lat wciąż aktywnie udziela się na wielu polach.
Michał Komar postanowił spisać życie Bartoszewskiego na kartkach w formie nietypowej, nie jako zwykłą biografię, lecz jako wywiad. Myślę, że w tym przypadku taka forma jest zdecydowanie najlepszą z możliwych, bo odpowiedzi nie są uformowane przez autora, lecz spisane dosłownie z wypowiedzi Bartoszewskiego, co pozwala nam go bardzo dobrze poznać, dowiedzieć się wielu cennych informacji o nim samym i jego życiu, a to było bardzo interesujące.
Bartoszewski nie miał łatwego życia, w młodości był więźniem w Auschwitz, co odbiło się w jakimś stopniu na jego życiu. Wraz z innymi młodymi ludźmi walczył o wolność, demokrację i normalne życie, którego jak mówi, dziś często się nie szanuje, a wręcz nie zauważa, co nierzadko budzi jego gniew i rozgoryczenie. Choć dzisiejsza sytuacja jest nieco inna, ludzie nie zdają sobie sprawę z tego, jak wielką swobodą i prezentem jest wolność, możliwość życia według własnego uznania w państwie, którym nie targają wojny. Kiedy w polityce źle się dzieje, Bartoszewski odczuwa to jako coś osobistego, bo i on sam walczył o to, co dziś jest często niszczone. W biografii wspomina niepewność i strach podczas wojny, kiedy nikomu nie można było ufać, a powiedzenie czegoś często wiązało się z problemami. Jednocześnie zaznacza, że całkowita nieufność wobec innych byłaby już bardziej chorobą niż zapewnianiem sobie bezpieczeństwa.
Wywiad z Władysławem Bartoszewskim to obszerna na ponad 700 stron książka, która obfituje w ciekawe fakty nie tylko na temat jego osobistego życia, ale i Polski, polskiej polityki, dawnych wydarzeń, wojny i czasów powojennych. Poznanie tych dziejów z punktu widzenia kogoś kto je przeżył jest zawsze dużo ciekawsze i przede wszystkim bardziej prawdziwe niż suche fakty z książek historycznych. Dlatego też tego typu biografie są według mnie jednym z lepszych źródeł historycznych.
Zdecydowanie polecam tę pozycję wszystkim zainteresowanym polityką, dawnymi czasami i postacią Bartoszewskiego, bo to przecież postać dobrze znana w Polsce, aktywnie uczestnicząca w kraju do dziś.
Ja sama, choć nie szukałam dotąd informacji o nim jestem zadowolona z tej lektury i wbrew objętości książki, która na pewno może odstraszać, z całą pewnością mogę stwierdzić, że te 700 stron wcale nie odczuwa się czytając, a biografia-wywiad została tak napisana, a może raczej zapisana, że jest to ciekawa rozmowa dwóch panów, a czytelnik ma wrażenie jakby przysłuchiwał się tej rozmowie z fotela obok. Jedynym minusem jest styl zadawania pytań przez Michała Komara. Autor ma to do siebie, że czasami jego pytania zajmują niemal całą stronę, często też wtrąca swoje opinie w pytaniach, co może trochę drażnić. Jednak na dłuższą metę nie mogę zarzucić tej pozycji nic więcej.