rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Milczenie lodu - mobi, epub

R. Jonasson

ebook, multiformat: mobi, epub

30,18 zł taniej -15%

Milczenie lodu - mp3

R. Jonasson

ebook mp3

38,94 zł taniej -20%

Milczenie nocy - mobi, epub

R. Jonasson

ebook, multiformat: mobi, epub

33,22 zł taniej -15%

Milczenie nocy

R. Jonasson

książka (miękka)

17,72 zł taniej -53%

Zaćmienie

R. Jonasson

książka (miękka)

25,26 zł taniej -33%

Milczenie

J. Wagner

książka (miękka)

26,48 zł taniej -24%

Milczenie śniegu

R. Jonasson

książka (miękka)

25,26 zł taniej -33%

Milczenie matki

K. Rimmer

książka (miękka)

26,20 zł taniej -34%

Milczenie czasu

R. Jonasson

książka (miękka)

18,26 zł taniej -54%

Milczenie roślin

W. Szymborska

książka (twarda)

25,65 zł taniej -14%

Milczenie owiec

Reżyseria:

J. Demme

film blu-ray

63,38 zł taniej -22%

Milczenie śniegu - mobi, epub

R. Jonasson

ebook, multiformat: mobi, epub

35,24 zł taniej -15%

Milczenie lodu
ocena: 6, głosów: 13
 
powiększenie

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
Milczenie lodu

Złowieszczy.

Tak, to jest to słowo. Było coś złowieszczego w tym starym, walącym się domu. Ściany były ziemiste i posępne, szczególne teraz, w zacinającym deszczu. Tutaj jesień była raczej stanem umysłu niż porą roku. Zima przyszła szybko, zaraz po lecie, w końcu września, albo na początku października, jakby jesień zaginęła gdzieś po drodze na północ. Herjólfur, inspektor policji z Siglufjördur, nie tęsknił za nią za bardzo, przynajmniej za jesienią z Reykjaviku, w którym dorastał. Zaczął cenić lato w Siglufjördur, z oślepiająco jasnymi dniami. Zima też mu się podobała, z ogarniającą wszystko ciemnością, która owijała się wokół człowieka jak ogromny kot.

Dom stał niedaleko wjazdu do tunelu Strákar i o ile Herjólfur był w stanie to sprawdzić, minęły lata odkąd ktoś tu mieszkał, z dala od wybrzeża, do którego garnęło się właściwe miasteczko. Dom wyglądał, jakby pozostawiono go tutaj ciężkim dłoniom natury, żeby zrobiła z nim, co chce. Jej rękodzieło było brutalne.

Herjólfur szczególnie interesował się tym opuszczonym budynkiem, było w nim coś, co go niepokoiło. Rzadko się bał, nauczył się odsuwać nieprzyjemne uczucia. Tym razem nie udało mu się, nie był z tego powodu szczęśliwy. Nawet nie powinien mieć teraz służby, ale Ari Thór, drugi policjant z miasteczka, leżał powalony grypą.

Herjólfur przez chwilę siedział bez ruchu, radiowóz był chłostany ostrym chłodem deszczu. Myślami przeniósł się do siebie, do ciepłego salonu. Przeprowadzka w te strony miała w sobie coś z kulturowego szoku, ale razem z żoną urządzili się wygodnie i ich proste siedlisko stopniowo przekształciło się w dom. Ich córka studiowała na uniwersytecie w Reykjaviku, syn został z rodzicami, mieszkał w suterenie i uczęszczał do miejscowego liceum.

Herjólfura wkrótce czekało kilka dni urlopu, o ile Ari Thór będzie w stanie wrócić do pracy. Herjólfur miał zamiar zaskoczyć żonę wypadem do Reykjaviku. Zarezerwował lot z Akureyri i zamówił dwa bilety do teatru. Chciał z tego typu spraw zrobić obyczaj, brać wolne od codziennej rutyny, kiedy tylko pojawi się okazja. Teraz, w środku nocy, kiedy nadal był na służbie, skupił myśli na zbliżającej się podróży, jakby ta lina ratunkowa miała go przekonać, że kiedy wejdzie do domu, wszystko będzie w porządku.

Wrócił myślami do żony. Byli małżeństwem od dwudziestu dwóch lat. Zaszła w ciążę na początku ich znajomości, więc zaraz potem się pobrali. Nie mieli najmniejszych wahań, a w istocie wyboru też nie mieli. Ich decyzja nie miała nic wspólnego z religią, raczej z tradycją przyzwoitego zachowania, którego się trzymał. Wychowano go we właściwy sposób – wierzył bez zastrzeżeń, że należy dawać dobry przykład. Oczywiście, byli też w sobie zakochani. Za nic w świecie nie ożeniłby się z kobietą, której by nie kochał. Potem urodziła się im córka i stała się jego oczkiem w głowie. Teraz miała ponad dwadzieścia lat, studiowała psychologię, chociaż próbował ja przekonać, żeby poszła na prawo. Tą drogą mogłaby dojść do pracy w policji, jakoś łączącej się ze światem prawa i porządku, jego światem.

Chłopiec urodził się trzy lata później. Teraz miał dziewiętnaście lat, był statecznym, ciężko pracującym chłopakiem, w ostatniej klasie liceum. Może to właśnie on pójdzie na prawo, albo złoży papiery bezpośrednio do szkoły policyjnej. (…)

Rodzina wyszła z krachu finansowego mocno poszkodowana. Z dnia na dzień, praktycznie każdy grosz ich oszczędności rozwiał się jak dym. To były trudne czasy, bezsenne noce, nerwy napięte jak postronki i nieustający strach, którzy rzucał cień na wszystko. Teraz, nareszcie, sprawy znów zaczęły się stabilizować. Miał całkiem przyzwoite stanowisko w nowym miejscu pracy, żył z rodziną wygodnie, nawet bezpiecznie. Chociaż żaden z nich o tym nie wspominał, wiedział, że Ari Thór także starał się o stanowisko inspektora. Ari Thór miał silnego sojusznika w Tómasie, byłym inspektorze, który zdąży się już przenieść na nowe stanowisko w Reykjaviku. Herjólfurowi też nie brakowało własnych znajomości, ale gorące pochwały i poparcie, jakiego Tómas udzielił Ariemu Thórowi, nie wróżyły dobrze. A jednak, stanowisko przypadło jemu, a nie Ariemu Thórowi, młodemu człowiekowi, którego Herjólfur nadal do końca nie przejrzał. Ari Thór, jak się okazało, nie był szczególnie rozmowny. Trudno było zorientować się, co myśli i Herjólfur nie był pewien, czy nie żywi urazy, że sprawy przyjęły taki obrót. Pracowali razem od niedawna. Ariemu Thórowi, w końcu poprzedniego roku, w Wigilię, urodził się syn, wziął wtedy czteromiesięczny urlop ojcowski plus miesiąc urlopu. Wtedy, na początku, nie byli jeszcze przyjaciółmi, nie było między nimi nawet koleżeńskiej zażyłości.

Herjólfurowi wyostrzyły się zmysły, kiedy wysiadł z samochodu, odsunął od siebie wszelkie myśli o koledze. Powoli zaczął podchodzić do domu. Znów to uczucie. Uczucie, że coś jest bardzo nie tak.

Obliczał, że jeśli do czegoś dojdzie, łatwo da sobie radę z jednym człowiekiem, dwóch byłoby dla niego za dużo, bo wiek zniweczył formę, którą miał za młodu. Pokręcił głową, jakby chciał pozbyć się bezzasadnych podejrzeń. Wszystko wskazywało na to, że stary dom będzie pusty. Był zaskoczony swoim zaniepokojeniem.

Nie było ruchu. Mało kto ma powód, żeby o tej porze roku jeździć do Siglufjördur, a już na pewno nie w środku nocy, przy takiej paskudnej pogodzie. Oficjalny pierwszy dzień zimy, według starego islandzkiego kalendarza, przypadał na następny weekend. Było to tylko potwierdzenie, że zaczęła się zima. A to wiedzą wszyscy ludzie na północy.

Herjólfur stanął jak wryty, nagle zobaczył promień światła ze starego domu. Latarka? Więc tam, w ciemności jednak ktoś jest, może więcej niż jeden człowiek. Herjólfur miał coraz więcej wątpliwości co do tego nagłego wezwania, nerwy mu grały.

Ma krzyknąć i ujawnić swoją obecność, czy spróbować dyskretnie podejść do domu i ocenić sytuację?

Znów pokręcił głową, zebrał się w sobie i ruszył niemal gniewnym krokiem. Nie bądź takim mięczakiem. Nie bądź takim cholernym mięczakiem! Umiał walczyć, a mało prawdopodobne, żeby intruzi mieli broń.

A może mieli?

Tańczący promień światła znowu przykuł uwagę Herjólfura, tym razem zaświecił mu prosto w oczy. Policjant, zaskoczony, zatrzymał się. Bardziej się bał, niż ośmieliłby się przyznać nawet sobie. Mrużył oczy, patrząc w oślepiające światło.

- Policja – krzyknął, wkładając w to tyle urzędowej mocy, na ile był w stanie się zdobyć. Ale drżący głos zadawał kłam zuchwałości. Wiatr zabrał ze sobą wiele z siły, którą policjant włożył w swoje słowa, ktoś musiał jednak je usłyszeć, tam w środku, za pustymi ramami okiennymi.- Policja – powtórzył. – Kto tam jest?

Ponownie skierowano na niego światło, poczuł nieprzepartą chęć, żeby odstąpić, znaleźć sobie jakąś kryjówkę. Ale zawahał się, przez cały czas wiedział, że postępuje wbrew swoim odruchom. Funkcjonariusz policji to ten, który ma władzę, przypomniał sobie. Nie może pozwolić, żeby nerwy wzięły górę, żeby musiał się schować.

Zrobił krok do przodu, bliżej domu. Szedł ostrożnie.

To wtedy usłyszał strzał, ogłuszający i śmiercionośny.

Milczenie lodu (miękka)

książka

Wydawnictwo: Amber

Oprawa: miękka

Ilość stron: 304

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 29,79

Cena detaliczna: 37,71

U nas taniej o 21%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń
Powrót GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (2)

  • Inne wydania

Milczenie lodu - opis produktu:

Milczenie lodu to nie tylko kryminał według najlepszych wzorów skandynawskiego noir. To powieść o czymś więcej niż zagadka kryminalna. Jonasson po mistrzowsku opowiada o ludziach i zbrodni, o uczuciach i samotności, o smutku. Jego bohater to nie stary, znużony śledczy czy cyniczny detektyw, tylko młody policjant, niedoszły ksiądz, naznaczony bolesną przeszłością.
Siglufj ördur, małe rybackie miasteczko na północy Islandii, jest jak pułapka. Wciśnięte w głęboki fi ord, rzadko widzi słońce. Zimą, odbierający siły mrok, trwa kilka miesięcy. Jedyna droga, którą można stąd uciec, prowadzi przez stary tunel zasypany śniegiem i niedostępny aż do wiosny. Tu nikt nikomu nie ufa, wszyscy wiedzą o sobie wszystko i wszyscy milczą.
Ari Thór Arason chciał być fi lozofem, studiował teologię, ale w końcu skończył szkołę policyjną. Pierwszą pracę znalazł właśnie tu. Nie jest to dobre miejsce dla kogoś, kto nie pogodził się ze swoim życiem i nie ma zbyt grubej skóry.
Krwawy ślad na śniegu, ciężko ranna półnaga młoda kobieta, dziwna śmierć sławnego pisarza... Ari Thór wbrew wszystkim musi przedrzeć się przez lodową barierę, która go oddziela od mieszkańców; musi wniknąć w ich przeszłość. Wydarzenia sprzed lat zaczynają splatać się z teraźniejszością. Krąg podejrzanych zacieśnia się, a śledztwo staje się coraz bardziej osobiste. Okruchy prawdy stopniowo układają się w całość...
`Powieść Jónassona trzyma za gardło i nie puszcza aż do końca`.
AMAZON

RAGNAR JONASSON jest ostatnim odkryciem skandynawskiej literatury kryminalnej. Jego powieści lokują się na listach bestsellerów tuż za Sti egiem Larssonem. Milczenie lodu wyniosło go na pierwsze miejsce listy Amazonu. Powieść zapoczątkowała kryminalną serię Mroczna wyspa lodu. Autor pisze już kolejny cykl. Na co dzień pracuje jako prawnik i wykładowca prawa w Reykjaviku.

Milczenie lodu - wybrana recenzja:

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com 23/01/2016
recenzja dotyczy produktu: Książki

Wszyscy, którzy śledzą mojego bloga i to co czytam wiedzą, że skandynawskie klimaty to właśnie mój świat. Na literaturę islandzką trafiłam po raz pierwszy. W głębi duszy czułam, że to będzie powieść stworzona dla mnie. Zobaczmy czy przeczucie było słuszne...

Przenieśmy się do... (czytaj dalej)

Milczenie lodu - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Amber
Oprawa:miękka
Okładka:miękka
Wymiary:1300x2050
Ilość stron:304
ISBN:978-83-241-5501-9
Wprowadzono: 29.09.2015
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Milczenie lodu - recenzje klientów

23/01/2016
recenzja dotyczy produktu: Książka

Wszyscy, którzy śledzą mojego bloga i to co czytam wiedzą, że skandynawskie klimaty to właśnie mój świat. Na literaturę islandzką trafiłam po raz pierwszy. W głębi duszy czułam, że to będzie powieść stworzona dla mnie. Zobaczmy czy przeczucie było słuszne...

Przenieśmy się do Siglufjördur - małego miasteczka na północy Islandii. Miasteczka - pułapki jak niektórzy go nazywają. Dlaczego? Bo zimą panuje tam mrok, a jedyna droga by się tam dostać to ta prowadząca przez tunel, który najczęściej jest zasypany i niedostępny aż do wiosny. I dziwny duet - każdy wie o każdym wszystko, ale nikt nikomu nie ufa. To właśnie tu Ari Thór Arason dostaje swoją pierwszą pracę w policji. Nazywany przez wszystkich wielebnym, bo studiował teologię nie do końca potrafi się tu odnaleźć. I właśnie w tedy choć mówiono mu, że jego praca będzie polegać na wystawianiu mandatów od czasu do czasu lub rozdzielaniu walczących pijaków dochodzi do dziwnej śmierci sławnego pisarza, a niedługo potem do ciężkiego ranienia kobiety, którą półnagą znaleziono w śniegu przed domem. Tylko Ari podejrzewa, że pisarz nie zginął w wypadku. Czy uda mu się przebić przez milczenie całej wioski? Czy pozostali policjanci mu pomogą czy będą chcieli zatuszować sprawę? Do czego to wszystko prowadzi i jakie decyzje podejmie Arason?

Wszystko brzmi wspaniale, ale niestety tak nie jest. Kryminał, który ni w ząb nie wzbudza dreszczy czy emocji. Ciągnie się mimo skromnej objętości, a jedyne co go ratuje to klimat i atmosfera Islandii. Na prawdę na plus zasługuje umiejscowienie powieści. Myślę jednak, że mimo to chętnie sięgnę po inne pozycje z cyklu jeśli tylko zostaną wydane w Polsce.

14/12/2015
recenzja dotyczy produktu: Książka

Ragnar Jónasson jest autorem serii Mroczna wyspa lodu. Pierwszym tomem jest Milczenie lodu. Powieść wyniosła autora na szczyty list bestsellerów. W Polsce wydało ją Amber w 2015 roku.
Ari Thór Arason jest młodym policjantem. Kończy studia, ma dziewczynę, zaczyna rozglądać się za pracą. I nagle dostaje wiadomość, że czeka na niego miejsce w małej rybackiej wiosce na północy Islandii. To dla niego szansa ? będzie mógł podszkolić się w zawodzie, zdać ostatnie egzaminy i zdobyć doświadczenie. Jego dziewczyna nie jest zadowolona ? dzielić ich będą setki kilometrów. Mimo wszystko Ari Thór decyduje się na wyjazd i niemal od razu zaczyna zastanawiać się, czy nie popełnił błędu. Wszechobecny śnieg, mało słońca, nudna okolica, w której nic się nie dzieje, wszyscy się znają i nie ufają nowym. Na dodatek samotność i ograniczony kontakt z ukochaną. Wszystko zmienia się w dniu śmierci sławnego pisarza. Czy to był wypadek? A może morderstwo? Bohater powieści ma przeczucie, że ta sprawa wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje.
Narrator pokazuje kilka osób. Poznajemy nie tylko sprawę policyjną, którą zajmuje się mężczyzna, lecz także życie prywatne niektórych członków małej społeczności. Dzięki temu w powieści śledzimy kilka wątków, które zazębiają się i dają ogląd na całą sprawę.
Ari Thór to bohater, którego trudno rozgryźć. Miałam wrażenie, że to mruk, ale wcale nie. Być może działa tak na niego nowa okolica. Jest błyskotliwy, inteligentny, choć niekiedy dopada go rezygnacja. Nie może poradzić sobie z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Trudno mu prowadzić sprawę w tak zamkniętej społeczności. Jednak próbuje. Ma przeczucia, jest też dociekliwy. To początkujący policjant, który na pewno zyska z każdą sprawą coś nowego.
Jeśli chodzi o akcję to trzeba przyznać, że jest typowa dla tego rodzaju kryminałów. Nie zawsze dzieje się wiele. Raczej toczy się ona powoli, odsłaniając kolejne wątki i poszlaki. Czytelnik zbiera dowody razem z policjantem. Jest dużo rozmów, ale też prywatnych sytuacji. To dobrze, że nie skupiono się jedynie na dochodzeniu, lecz pokazano też zwykłe życie ludzi.
Autor świetnie oddał atmosferę mroźnej, zasypanej śniegiem Islandii. Gdy główny bohater wychodzi na ulicę, czytelnik aż czuje szczypanie mrozu na policzkach. Doskonale opisane tło wydarzeń, nie tylko miejsce akcji, lecz również realia społeczne, sprawiają, że książka zyskuje niebanalny klimat małomiasteczkowej zbrodni, która swoje podłoże ma w przeszłości.
Ogólnie trzeba powiedzieć, że w powieści dzieje się wiele, choć bez fajerwerków. Te pojawiają się jak zwykle pod koniec. Książka zaskakuje zakończeniem, którego absolutnie się nie spodziewałam. Jak zawsze przy skandynawskich kryminałach byłam zaskoczona zawiłością i przenikaniem się spraw osobistych prowadzącego śledztwo z dochodzeniem, którym się zajmował. Jednak podczas lektury niejednokrotnie należy uzbroić się w cierpliwość. Wątków jest wiele, dlatego czasami fabuła może wydać się rozdrobiona. Warto jednak poczekać do końca, by zyskać jasność sytuacji, która odpowie na pytanie ?czemu aż tyle trzeba było powiedzieć, nim sprawa się rozwiązała?.
Polecam fanom kryminałów. Przenieście się na mroźną Islandię, weźcie udział w pierwszym śledztwie niedoświadczonego jeszcze policjanta i zobaczcie, jak to jest mieszkać bez słońca. Bardzo ciekawa lektura.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Ogień i krew. Część 1 Historia ...

G. Martin

książka (twarda)

39,45 zł taniej -33%

SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o ...

A. Rubik

książka (miękka)

14,98 zł taniej -25%

Nie ma

M. Szczygieł

książka (twarda)

33,45 zł taniej -27%

Queen Królewska historia

M. Blake

książka (miękka)

29,91 zł taniej -25%

Ragnar Jonasson - przeczytaj też

Ciemność

R. Jonasson

książka (miękka)

26,20 zł taniej -34%

Milczenie czasu

R. Jonasson

książka (miękka)

18,26 zł taniej -54%

Milczenie nocy

R. Jonasson

książka (miękka)

17,72 zł taniej -53%

Milczenie śniegu

R. Jonasson

książka (miękka)

25,26 zł taniej -33%

Zaćmienie

R. Jonasson

książka (miękka)

25,26 zł taniej -33%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

25.26 zł

taniej -33%

Milczenie śniegu

Ari Thor Arason - młody policjant, który równie często jak ze zbrodnią, musi walczyć z samym sobą. Chciał zostać filozofem, żeby lepiej zrozumieć świat. Potem teologiem, żeby odnaleźć wiarę, którą stracił po śmierci rodziców. Został policjantem, żeby znaleźć sprawiedliwość. Pierwszą pracę dostał w Siglufjorur, odciętym od świata, pogrążonym w mroku...

książka

26.20 zł

taniej -34%

Milczenie matki

Kochała go, choć przez niego cierpiała. Czy teraz, kiedy go nie ma, odważy się zmierzyć z prawdą o przeszłości, by odzyskać przyszłość? Obie go kochały. Obie ulegały mu we wszystkim. Obie ukrywały jego tajemnicę. I każda z nich opowiada o nim. Ale to dwie zupełnie inne historie... Olivia, żona Davida, chciała tylko miłości i szczęścia dla nich i ich...

książka

18.26 zł

taniej -54%

Milczenie czasu

Siglufjorur - mroczne miasteczko na krańcu Islandii. Tu nikt nie ufa nikomu, a samotność przytłacza jak arktyczna noc. Ari Thór, młody policjant, niedoszły ksiądz z bolesną przeszłością, musi tu walczyć ze zbrodnią równie często, jak z samym sobą... A teraz Siglufjorur zaatakował zabójczy wirus. Jest odcięte od świata kwarantanną. Ludzie zamknęli się...

książka

25.65 zł

taniej -14%

Milczenie roślin

Wybór wierszy Noblistki oscylujący głównie wokół tematów związanych z naturą. Głębokie, mądre teksty niezwykle harmonijnie współgrają tu z piękną oprawą graficzną. Jej główny element stanowią nastrojowe fotografie. Fotografie: Joanna Gromek-Illg

książka

26.48 zł

taniej -24%

Milczenie

  Sinikka zaginęła - znaleziono tylko jej torbę i rower. Dokładnie w tym miejscu, w którym 33 lata wcześniej inna dziewczyna została zgwałcona i zamordowana. To zdarzenie wyprowadziło z równowagi nie tylko policję i opinię publiczną, lecz także jednego z dwóch sprawców przestępstwa sprzed lat...   Nikt nie wie lepiej od komisarza Kimmo Joenty, co znaczy...

film

63.38 zł

taniej -22%

Milczenie owiec

Zdobywca Oscarów w 1993, m.in. w kategorii najlepszy film. Psychopata porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie. Wierząc, że w ujęciu tego mordercy dopomoże tylko inny przestępca, F.B.I. wysyła Agentkę Clarice Starling na wywiad z obłąkanym więźniem, który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy....

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku

4.99

14.99

14.99

2.60

2.84

4.96

2.99

2.99

8.99

1.99

Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność › przejdź do koszyka
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: