Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Międzynarodowe prawo drogi morskiej

książka

Wydawnictwo Akademia Morska w Gdyni
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

1.1. Stosowanie prawideł wymijania rozdziału II (drugiego)
Prawidła wymijania rozdziału II mają zastosowanie w przypadku, gdy spełnione są następujące wymagania:
- Statki widzą się wzajemnie wzrokowo;
- Statki zbliżają się do siebie w taki sposób, że powoduje to ryzyko zderzenia;
- Zbliżają się do siebie tylko dwa statki w taki sposób, że powoduje to ryzyko zderzenia;
- Oba statki są w drodze;
- zbliżają się do siebie w sposób przypadkowy.
Podczas dobrej widzialności to znaczy przy przejrzystym powietrzu, oficerowie prowadzący statki mogą obserwować się wzajemnie wzrokowo. Ponieważ czasem to widzenie jest utożsamiane z widzeniem radarowym to trzeba z całą mocą podkreślić, że widzenie radarowe jest szczególne. Trzeba mieć świadomość, że przy pomocy radaru nie można widzieć. Przy pomocy radaru można tylko obiekty wykrywać. Radar wykrywa tylko echo, ale nie informuje od jakiego obiektu pochodzi.

1.2. Ryzyko zderzenia
Przepisy nie definiują pojęcia ryzyka zderzenia lecz określają (w prawidle 7), co należy uwzględniać przy ustalaniu jego istnienia. Określanie istnienia ryzyka zderzenia polega na kontrolowaniu namiaru kompasowego na zbliżający się statek. Należy przyjąć, że ryzyko zderzenia istnieje, jeżeli namiar nie zmienia się wyraźnie. Jest to prosty i skuteczny sposób oceny istnienia ryzyka zderzenia. Nie można jednak na tej podstawie ustalić definicję ryzyka zderzenia, a dla naszych dalszych rozważań jest to bardzo istotne. Podczas konferencji COLREGS w 1972 roku, na której przyjęto konwencję w sprawie przepisów, zaproponowano następującą definicję ryzyka zderzenia: ryzyko zderzenia między statkami istnieje, jeżeli zachowując swoje kursy i prędkości znajdą się one w tym samym miejscu lub w jego pobliżu jednocześnie. Propozycja ta nie została jednak przyjęta, ponieważ nie uwzględniono w niej czynnika odległości. Według tej definicji oznaczałoby, że jeżeli namiar nie zmienia się, to niezależnie od odległości między statkami wiążą ich wymagania prawideł wymijania.
W tej sytuacji w sądach morskich Wielkiej Brytanii i innych państw wrócono do interpretacji sprzed wieków, gdzie cytowane jest orzeczenie mówiące, że prawidła wymijania mają zastosowanie tylko wówczas kiedy idąc na zderzenie znajdą się w takiej odległości, że jeżeli którykolwiek ze statków wykona działanie sprzeczne z przepisami, to spowoduje to niebezpieczeństwo zderzenia. Kwestia, od jakiego momentu zaczynają obowiązywać prawidła wymijania rozdziału II ma kapitalne znaczenie dla interpretacji i stosowania przepisów. Zależy to w dużym stopniu od wzajemnej prędkości zbliżania się statków oraz od kąta przecinania swoich kursów (kątów kursowych spotkania). Sprawę tą uznano jako kwalifikującą się do głębszego rozważenia, co dało impuls do podjęcia badań.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Akademia Morska w Gdyni
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 15.01.2007

RECENZJE - książki - Międzynarodowe prawo drogi morskiej

4.7/5 ( 18 ocen )
  • 5
    15
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1