Międzynarodowe prawo drogi morskiej - Władysław Rymarz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Międzynarodowe prawo drogi morskiej

książka

 • Wydawnictwo Akademia Morska w Gdyni
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 137
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Międzynarodowe prawo drogi morskiej - opis produktu:

1.1. Stosowanie prawideł wymijania rozdziału II (drugiego)
Prawidła wymijania rozdziału II mają zastosowanie w przypadku, gdy spełnione są następujące wymagania:
- Statki widzą się wzajemnie wzrokowo;
- Statki zbliżają się do siebie w taki sposób, że powoduje to ryzyko zderzenia;
- Zbliżają się do siebie tylko dwa statki w taki sposób, że powoduje to ryzyko zderzenia;
- Oba statki są w drodze;
- zbliżają się do siebie w sposób przypadkowy.
Podczas dobrej widzialności to znaczy przy przejrzystym powietrzu, oficerowie prowadzący statki mogą obserwować się wzajemnie wzrokowo. Ponieważ czasem to widzenie jest utożsamiane z widzeniem radarowym to trzeba z całą mocą podkreślić, że widzenie radarowe jest szczególne. Trzeba mieć świadomość, że przy pomocy radaru nie można widzieć. Przy pomocy radaru można tylko obiekty wykrywać. Radar wykrywa tylko echo, ale nie informuje od jakiego obiektu pochodzi.

1.2. Ryzyko zderzenia
Przepisy nie definiują pojęcia ryzyka zderzenia lecz określają (w prawidle 7), co należy uwzględniać przy ustalaniu jego istnienia. Określanie istnienia ryzyka zderzenia polega na kontrolowaniu namiaru kompasowego na zbliżający się statek. Należy przyjąć, że ryzyko zderzenia istnieje, jeżeli namiar nie zmienia się wyraźnie. Jest to prosty i skuteczny sposób oceny istnienia ryzyka zderzenia. Nie można jednak na tej podstawie ustalić definicję ryzyka zderzenia, a dla naszych dalszych rozważań jest to bardzo istotne. Podczas konferencji COLREGS w 1972 roku, na której przyjęto konwencję w sprawie przepisów, zaproponowano następującą definicję ryzyka zderzenia: ryzyko zderzenia między statkami istnieje, jeżeli zachowując swoje kursy i prędkości znajdą się one w tym samym miejscu lub w jego pobliżu jednocześnie. Propozycja ta nie została jednak przyjęta, ponieważ nie uwzględniono w niej czynnika odległości. Według tej definicji oznaczałoby, że jeżeli namiar nie zmienia się, to niezależnie od odległości między statkami wiążą ich wymagania prawideł wymijania.
W tej sytuacji w sądach morskich Wielkiej Brytanii i innych państw wrócono do interpretacji sprzed wieków, gdzie cytowane jest orzeczenie mówiące, że prawidła wymijania mają zastosowanie tylko wówczas kiedy idąc na zderzenie znajdą się w takiej odległości, że jeżeli którykolwiek ze statków wykona działanie sprzeczne z przepisami, to spowoduje to niebezpieczeństwo zderzenia. Kwestia, od jakiego momentu zaczynają obowiązywać prawidła wymijania rozdziału II ma kapitalne znaczenie dla interpretacji i stosowania przepisów. Zależy to w dużym stopniu od wzajemnej prędkości zbliżania się statków oraz od kąta przecinania swoich kursów (kątów kursowych spotkania). Sprawę tą uznano jako kwalifikującą się do głębszego rozważenia, co dało impuls do podjęcia badań.

Książka Międzynarodowe prawo drogi morskiej pochodzi z wydawnictwa Akademia Morska w Gdyni. Autorem książki jest Władysław Rymarz. Należy do gatunków: nauki społeczne, prawo, inne. Książka Międzynarodowe prawo drogi morskiej liczy 137 stron. Jej wymiary to 170 x 242.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Międzynarodowe prawo drogi morskiej

4.7/5 ( 18 ocen )
  5
  15
  4
  2
  3
  0
  2
  0
  1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.