SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Miedziaki (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Albatros
Oprawa twarda
Liczba stron 288

Opis produktu:

W swojej nowej powieści - po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award `Kolei podziemnej- Colson Whitehead z właściwym sobie geniuszem podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki.

Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest `równie dobry jak każdy inny. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego collegeu dla kolorowych.
Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.

Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym `Miedziakiem (The Nickel Academy), którego misją jest `fizyczne, intelektualne i moralne kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod jego pieczą wyrośli na `uczciwe i honorowe jednostki.
W rzeczywistości Akademia okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór, przepadnie bez wieści.

Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę - przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.

Druzgocąca, porażająca i niezwykle ambitna powieść, która dowodzi, że Colson Whitehead jest pisarzem w szczytowej formie.

Prawa Jima Crowa: regulacje prawne wprowadzone po zakończeniu wojny secesyjnej na szczeblu stanowym i lokalnym głównie w południowych stanach USA, mające na celu utrzymanie i pogłębienie segregacji rasowej. Na Florydzie zasada głosząca, że czarni i biali nie mogą uczyć się razem, była wyjątkowo restrykcyjnie przestrzegana. Stwarzało to pole do niewyobrażalnych wręcz nadużyć.

Wyśmienite studium nie tak odległej historii Ameryki! Znakomita powieść - doskonale napisana, z porażającą fabułą.
`Publishers Weekly`

Wstrząsająco prawdziwy portret dwóch afroamerykańskich chłopców, walczących o przetrwanie na amerykańskim Południu u schyłku ery Jima Crowa.
`Booklist`

Ceniony autor `Kolei podziemnej` powraca w najwyższej formie z ponurą i pełną okrucieństwa opowieścią o amerykańskim Południu. Akcja książki rozgrywa się w połowie XX wieku, a opisywany horror jest tym bardziej przerażający, że oparty na autentycznych wydarzeniach.
`Kirkus Review`

Porywająca I błyskotliwa opowieść oparta na prawdziwej historii poprawczaka dla stwarzających problemy chłopców na Florydzie w latach 60. XX wieku. Whitehead jest jednym z najbardziej śmiałych i utalentowanych współczesnych pisarzy, niecierpliwie czekam na jego każdą kolejną powieść.
Elizabeth Gilbert, pisarka
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 130x200
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-8125-614-8
Wprowadzono: 30.10.2019

RECENZJE - książki - Miedziaki - Colson Whitehead

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 3 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

gir***************************

ilość recenzji:16

9-03-2022 15:31

FABUŁA:
Głównym bohaterem jest osobliwa postać czarnoskórego chłopca Elwooda. Akcja wydarzeń rozgrywa się na Florydzie głównie w latach 60 XX w. Rodzice i dziadek chłopca walczyli o prawa czarnych i zapłacili za to najwyższą cenę, więc jest on wychowywany przez babcię. Kobieta zakupiła płytę Luthera Kinga, uważa, że były to najgorzej wydane pieniądze, gdyż Elwood wziął sobie za cel pokazać światu, że jest on taki sam jak inni i chciał zrobić wszystko, żeby podział na dobrych i złych ze względy na kolor skóry zniknął na zawsze. Jest on nadzwyczajnie jak na swój wiek pracowity i obowiązkowy co sprawia, że dostaje on możliwość nauki w college?u. Niesłuszne oskarżenia powodują, że chłopak trafia do poprawczaka zwanego ?Miedziakiem?, który za swoimi murami kryje przerażające rzeczy. Kadra ?Miedziaka? jest bezwzględna, więc gdy podopieczni nie wykonują swoich zadań poprawnie opiekunowie nie mają oporów przed wymierzeniem im najcięższej kary, a wszelkie próby ucieczki zazwyczaj kończą się dla chłopców tragicznie.
Autor wspomina, że wszystko co opisuje jest fikcją literacką, ale kreując to miejsce inspirował się on The Nickel Academy . Było to miejsce, które przez 111 lat widziało przerażające wydarzenia i to z pewnością potęguje uczucie grozy podczas czytania.

PLUSY:

+ Szybka akcja, dynamicznie rozwijająca się z każdą stroną. Jest to krótka lektura, dlatego zostały tu skondensowane wszystkie najważniejsze informacje, które skutecznie przekazują całą treść. Nie ma zbędnych opisów, odwlekania i nigdy nie poczujecie nudy podczas czytania. Od początku czytelnik jest zaangażowany w każdą przedstawioną sytuację.

+ Poruszanie jakże ważnego tematu segregacji rasowej. Szczególnie młodym w dzisiejszych czasach może wydawać się, że każdy jest równy, ale do dzisiaj tak naprawdę jest wiele miejsc na świecie, w których ludzie są traktowani gorzej przez swój kolor skóry. Tak było i jest nadal, ale zdecydowanie za często zapominamy o tym jak długą drogę pod tym względem przechodzą społeczeństwa i jak wiele jeszcze przed nami.

+ Obrazowa lekcja historii. Oczywiście, temat nie jest niczym radosnym i miłym, ale jeśli młodzi ludzie mogą przyswoić wiedzę na temat nierówności w dawnych czasach to dzięki przeczytaniu tej książki mogą oni to zrobić w sposób zdecydowanie skuteczniejszy i bardziej obrazowy. To zagwarantuje im szerszy pogląd na wiele spraw.

PODSUMOWANIE I OPINIA:
Bardzo wartościowa i mądra książka, która pokazuje brutalną prawdę o historii i ludzkiej naturze. Byłam zszokowana, z każdą kolejną stroną wzruszałam się coraz bardziej, bo sposób w jaki autor opisał takie okropieństwa to po prostu dowód na jego wspaniałe zdolności autorskie. Widziałam opinie, w których ?Miedziaki? zostały porównane do Skazanych na Shawshank i w stu procentach się z tym zgadzam. Historia o ambicji, walce i niesprawiedliwości, która wciąga niesamowicie. Gorąco polecam, a gwarantuję, że najdzie Was w trakcie jej czytania na wiele życiowych refleksji.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Qultura słowa

ilość recenzji:313

22-11-2019 19:53

I have a dream
?Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie byłych niewolników i synowie byłych właścicieli niewolników usiądą razem przy stole braterstwa? ? te słowa wygłoszone w 1963 roku przez Martina Luthera Kinga, lidera ruchu praw obywatelskich, podniosły na duchu, ale i wyznaczyły kierunek działania setkom czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych. Mimo iż Abraham Lincoln sto lat wcześniej podpisał proklamację znoszącą niewolnictwo, zaś zapis o równości rasowej zawarty został nawet w Deklaracji Niepodległości, w USA wciąż ?czarny? znaczył mniej, a przepisy mówiące o równości, a nawet o prawie przebywania osób czarnoskórych w miejscach publicznych, były fikcją.
Rok przed historycznym już przemówieniem Kinga rozpoczyna się akcja niezwykłej, wstrząsającej powieści pt. ?Miedziaki?, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros. Autor, Colson Whitehead, po bestsellerowej ?Kolei podziemnej? powraca do gry, demaskując całą prawdę o burzliwym okresie walki o równość i sprawiedliwość. Ten dramatyczny, spływający krwią wątek z historii Ameryki, to niechlubny czas, kiedy to ?człowiek człowiekowi wilkiem?, zaś o tym co dobre i słuszne, decydował kolor skóry, a nie czyny. Brawurowo napisana powieść, obok której nie można przejść obojętnie, która zapada w pamięć i serce, to pozycja nie tylko dla miłośników twórczości autora, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie lekturę poruszającą ważkie dla jednostki i / lub dla społeczeństwa tematy.
Autor przenosi nas na Florydę do roku 1962 roku, choć prolog opisuje wydarzenia późniejsze, związane z odkryciem tajemniczych, bezimiennych grobów w pobliżu ośrodka poprawczego, zwanego Miedziakiem. To sensacyjne znalezisko staje się bodźcem do przybliżenia nie tylko bulwersujących zasad funkcjonowania tego ośrodka, ale również do analizy sytuacji społeczno-politycznej kraju, w którym idea równości i wolności była tylko nic nie znaczącym zapisem na kartach historii. Przekonujemy się o tym dzięki chłopcu, mieszkańcowi Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, który zawsze chciał więcej niż narzucały mu to zewnętrze ograniczenia. Wychowywany przez babkę Elwood Curtis zawsze odstawał od swoich rówieśników, wytężoną pracą i hartem ducha starał się wybić ponad przeciętność. Zamiłowanie do nauki oraz ambicja pchały go na studia, pragnął zgłębiać literaturę angielską, bliskie mu były także idee ruchu na rzecz praw obywatelskich.
Jego marzenia o dalszej nauce przekreśla jednak pech, tylko tak można bowiem nazwać znalezienie się w kradzionym samochodzie w charakterze pasażera. Kolor skóry wystarczył, by nikt nie oczekiwał od chłopca wyjaśnień ? Elwood zostaje skazany na pobyt w Miedziaku. Miejsce, w którym ?klucz do przetrwania (?) jest taki sam jak do przetrwania tam. Musisz się rozeznać, jak postępują inni, a potem wymyślić, jak ich wycackać, pokonać, jak tor przeszkód. Jeśli chcesz stąd wyjść?. To ostatnie zdanie jest znamienne, bowiem istnieją przypadki, kiedy chłopcy znikają z poprawczaka, zaś ich los jest niewiadomy. Tak naprawdę taki stan rzeczy, ta błoga niewiedza, trwa tylko do chwili, w której Elwood trafił do miejsca, gdzie zasadą jest brak zasad. Skomplikowany system kar i postępowania, w zależności od koloru skóry wychowanków, a także wizyty w ?Białym Domu?, przypominającym swym charakterem katownię, to tylko fragment codzienności, smutna prawda o funkcjonowaniu Miedziaka?
Lektura książki odciska trwały ślad na naszej duszy, każe pochylić się nad wszystkimi ofiarami systemu segregacji rasowej, także nad samym Elwoodem, którego młodość i wiarę w lepszą przyszłość próbowano bezlitośnie zniszczyć. To gorsze oblicze Ameryki, tak dalekie od American dream nie jest zaskoczeniem, a problem nierówności społecznej był poruszany w literaturze już wielokrotnie. Mało kto jednak robił to w tak sugestywny sposób jak Whitehead, który opowiedzianą historią Miedziaka i jego wychowanków demaskuje tak naprawdę nie słabość systemu, ale ludzką zgniliznę!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?