Mgławica Pessoa - Ewa Łukaszyk - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Mgławica Pessoa (miękka)

Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności

książka

Mgławica Pessoa, Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności - opis produktu:

Kraj słoneczny, gościnny i malowniczy - taki obraz Portugalii wyłania się z kart albumów, przewodników turystycznych i reklam biur podróży. Tymczasem literatura portugalska, powiada Ewa Łukaszyk, nie przyjmuje tego obrazu do wiadomości: to twórczość gorzka, surowa, często gwałtowna, zmagająca się z ciasnotą, brakiem i pustką po dawnej chwale. Wszystko to sprawia, że można ją czytać w kategoriach "stylu późnego" Edwarda W. Saida - stylu, w którym oznaki schyłku i wyczerpania łącza się z przewrotnością.
"Mgławica Pessoa" jest nie tylko przewodnikiem po literaturze portugalskiej XIX, XX i XXI wieku, lecz również - na tyle, na ile to możliwe - kluczem do zrozumienia Portugalii i jej problemów. Nie zawsze są one wyłącznie lokalne. Ilustrują zagadnienia szersze, aktualne także w odniesieniu do Europy mniejszej, peryferyjnej, nieskutecznej i niewydolnej. Uwikłanie w konteksty kolonialny i postkolonialny zmusza ponadto do przekroczenia europejskich granic.
Książka Łukaszyk jest wyjątkowym, niemal antropologicznym spojrzeniem na kulturę, historię i współczesne problemy Portugalii. Na przykładzie literatury autorka tworzy wizerunek kraju, jakiego nie znamy. Kraju Pessoi i Saramago, Camoesa i Breyner...
"Autorka (...) wykazała się niebywałą erudycją i przenikliwością analizy, po raz kolejny dowodząc, że w polskiej iberystyce nie ma sobie równych".
Wojciech Charchalis

Książka Mgławica Pessoa Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności, pochodzi z wydawnictwa Ossolineum. Autorem książki jest Ewa Łukaszyk. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Mgławica Pessoa liczy 472 stron. Jej wymiary to 160x240. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Mgławica Pessoa, Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.