SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Mechaniczna pomarańcza (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa twarda
Ilość stron 560

Opis produktu:

Mechaniczna pomarańcza Anthonyego Burgessa to obok 1984 Orwella, Nowego wspaniałego świata Huxleya, czy My Zamiatina - najważniejsza współczesna antyutopia. I nie to jest w niej najokropniejsze, co jej bohaterowie wyczyniają, ale to, co się przy tym dzieje w ich tylko pozornie ludzkiej świadomości.

Książka - legenda. Dodatkowo rozsławiona przez słynny film S. Kubricka. Tym razem proponujemy wyjątkową specjalną edycję. Znajdują się w niej dwie wersje przekładu czyli wersja z rusycyzmami i wersja z anglicyzmami oraz kilkanaście stron wersji N czyli wersji z germanizmami, a ponadto may tu jeszcze posłowie Kingsleya Amisa, rysunki i projekty autora, mnóstwo opinii i komentarzy wybitnych, angielskich intelektualistów o "Mechanicznej.., fragmenty sztuki teatralnej, która powstała na jej podstawie i mnóstwo innych informacji o tej wyjątkowej książce.

I jeszcze: jak to jest przetłumaczone! Anthony Burgess stworzył dla tej powieści osobny język. Przekład Roberta Stillera to nie tylko brawurowy popis wynalazczości językowej. To coś przerażająco realnego: istnieje szansa, że takim językiem Polacy będą rzeczywiście mówić! Albo w takiej albo w takiej wersji.

Akcja powieści toczy się w przyszłości nieokreślonej i w mieście też nie całkiem określonym. Tylko nieliczne realia wskazują, może niechcący, że to Anglia czy Stany Zjednoczone i poniekąd Londyn raczej niż Nowy Jork. W późniejszej o ćwierć wieku adaptacji scenicznej autor wyraźniej powiedział, że miejscem akcji jest "jakaś stolica w nieprzewidywalnej przyszłości", umieszczając zaś nad wejściem do baru jego rosyjską nazwę cyrylicą stwierdził, że może się to dziać również za Żelazną Kurtyną, ale od razu dodał, że ta cyrylica może być po prostu kaprysem projektanta szyldu.
Więc jakby science fiction w tej specyficznej i nadzwyczaj ważkiej odmianie zwanej dystopia: na krytyce politycznej i społecznej zbudowany, posępny, do katastrofizmu skłaniający się rodzaj utopii.

Kolejne w szeregu imponujących dzieł, jakie stworzyli nie tylko George Orwell, bo i Zamiatin, Aldous Huxley, Ayn Rand. I oczywiście Anthony Burgess! Mechaniczna pomarańcza - ponad 60 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w Polsce!
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Vis-a-Vis/Etiuda
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wymiary: 130x200
Ilość stron: 560
ISBN: 978-83-7998-149-6
Wprowadzono: 04.03.2004

RECENZJE - książki - Mechaniczna pomarańcza - Anthony Burgess

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 16 ocen )
  • 5
    16
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Olga T.

ilość recenzji:270

brak oceny 13-06-2007 15:20

„Hey, hier kommt Alex ! / Vorhang auf / für ein kleines bisschen Horrorschau” (Hej, tu przychodzi Alex / Kurtyna w górę / za troszeczkę horror przedstawienia...)

„Mechaniczna Pomarańcza” jest powieścią-eksperymentem. Napisana slangiem, który niezwykle zręcznie podkreśla wymowę całej książeczki.
Opowieść o młodzieniaszku Alexie, wielkim fanie Ludviga van Beethovena i jego IX Symfonii, członku zbójeckiej bandy gwałcicieli. Banda ta gwałci, grabi, ci istni anarchiści-przebierańcy wyczyniają bezeceństwa na każdym swoim kroku. W pewnym momencie Alexowi podwija się nóżka, i trafia do wiezienia... tam drogą lizusostwa dostaje się do kliniki, gdzie przyprowadzić mają na nim eksperyment.
Biedny chłopczyna sam nie wie, w co się pakuje. Po tej dziwacznej resocjalizacji jest „wyleczony jak trza”. Przemoc i seks obrzydzili mu tak skutecznie, że nie jest w stania nawet się bronić, gdyż od razu dostaje mdłości.
Cóż jednak po resocjalizacji, cóż po wolności, kiedy środowisko odrzuca naszego bohatera. Rodzina się go wyrzeka, rzuca się na niego zgraja bezdomnych pijaków, byli koledzy z gangu, teraz policjanci, utrudniają mu życie.
Alex ponownie okazuje się być nie zdolnym do życia w pełnym brutalności społeczeństwie przyszłości... i autor, w tym swoim slangu, stawia pytanie o kwestię dobra, o zalążek zła w każdym z nas. Jak to jest z dobrem, a jak z przemocą? Jaką siłę ma ludzkie sumienie? A jaką „Mechaniczna Pomarańcza”? Opowiada o nadziei na poprawę po doszczętnym zdegenerowaniu społeczeństwa. Jakoś cicho pomijając fakt, że nadzieja jest matką głupich...
Książka bardzo przyjemna. O Alexie powstał film „Mechaniczna Pomarańcza”, śpiewali o nim Paktofonika i Die Toten Hosen, pod jakże ochoczą nazwą – „Ein Kleines Bisschen Horrorschau ”.
Co tu dużo mówić – nietypowa fantastyka, iście falliczne kształty, Beethoven, polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?