Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Maria Skłodowska-Curie i jej córki (twarda)

książka

Wydawnictwo Muza
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  To biografia Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej dwóch córek, z których każda była na swój sposób wyjątkowa. Autorka skupia się relacjach matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę legendarnej uczonej.
  Zwykle wyobrażamy sobie Marię Curie jako introwertyczkę zaszywającą się w laboratorium - jednak Shelley Emling ukazuje nam ją jako bez mała skandalistkę. Romans uczonej z młodszym mężczyzną ściągnął na jej głowę wściekłość francuskiego establishmentu, który odmówił jej wstępu do Francuskiej Akademii Nauk, a nawet próbował wydalić ją z Francji. Maria Curie miała dość determinacji, by robić to, co uważała za słuszne, i tę postawę przekazała córkom. Emling omawia listy, które upubliczniła jedyna wnuczka uczonej - widać w nich, jak wielki wpływ wywarła Maria na swoje dzieci, zarazem pozwalając im samodzielnie decydować o własnym życiu.
  Irena poszła w ślady matki i przyczyniła się do odkrycia rozszczepienia jądra atomowego, Ewa zaś jeździła po świecie jako zagraniczna korespondentka, a później poświęciła się pracy dla organizacji humanitarnych.
  Autorka opowiada, jak Maria Curie w latach dwudziestych zabiegała w USA o fundusze na badania naukowe. Mało kto wie o jej bliskiej przyjaźni z dziennikarką Missy Meloney, która zorganizowała Marii i jej córkom tournée po Ameryce połączone z wykładami i odczytami. Miesiące spędzone w podróży, interesujące spotkania wytworzyły trwałą i serdeczną więź pań Curie z Amerykankami i ich krajem. Gdyby nie finansowe wsparcie amerykańskich kobiet, Maria pewnie nie mogłaby kontynuować swych badań naukowych oraz wesprzeć istniejącego do dziś Instytutu Radowego w Warszawie.
  Historia rodziny sięga do trzeciego pokolenia: Emling kreśli portret Hélene Langevin-Joliot, która odziedziczyła po babci zamiłowanie do nauki.
  Ta bogato udokumentowana, ale zarazem osobista i nieszablonowa książka to frapująca opowieść ukazująca - często niewidocznego zza pomnikowej postaci naukowca - kobietę z krwi i kości: przyjaciółkę i matkę. Takiej Marii dotychczas nie znaliśmy.

 `Matka i córki. To problem sam w sobie. Można czytać tę książkę z chęci poznania bliżej Marii Skłodowskiej-Curie, a można też po to, żeby przyjrzeć się bliżej miłości trzech różnych kobiet. Matki do dzieci i dzieci do matki. Czasem matka mimo chęci tak skupia uwagę, że nie bardzo wiadomo, kto kim się opiekuje.
  Jako matka dwóch córek często zadaję sobie pytanie: czy zaprzyjaźniłybyśmy się, gdybyśmy się w życiu poznały, jako obce osoby? Czasem jedna z córek wydaje się tak odmienna, że trudno uwierzyć. Druga tak podobna, że to aż zabawne... I nagle wszystko się zmienia - ta inna zaczyna myśleć jak matka, ta podobna zachowuje się niezrozumiale... Irena - starsza córka Marii - wydaje się jej kopią. Ascetyczna jak ona, skupiona na naukowej pasji. Młodsza córka, Ewa, jest ich przeciwieństwem. Ostry makijaż, wyrafinowane stroje, artystyczna, niepokorna dusza. Można wyczytać między słowami, że nie zawsze było łatwo. A jednak to właśnie ta "trudna" napisała biografię matki, właśnie ona obserwowała ją nawet wtedy, gdy zdawało się, że jest w niej tylko niezgoda. Życie Marii Curie to kopalnia wiedzy o macierzyństwie. Jak je pogodzić z własną pasją, ambicją - dzieci potrzebują spokoju, ciszy, ciepła. Jak ukryć przed nimi wewnętrzny pośpiech? Kiedy poznałam lepiej Marię Curie, to właśnie wydało mi się u niej najbardziej przejmujące. Jej skupienie na córkach, dbałość o ich fizyczny rozwój; jej troska o to, żeby miały jak najwięcej kontaktu z przyrodą, czasem nawet zadziwia. Jak znajdywała na to czas? Matka, której praca jest połączona z pasją, często odpływa myślami poza godzinami pracy. - Jesteś? - pytają mnie często córki. Ale matka zawsze jest. W dniu dokonania największego odkrycia napisała w swoim pamiętniku: "Irenie wykluł się ząbek". Matka i córki. To trudna miłość, ale nigdy nie mija.`
  Joanna Szczepkowska

 `Wydawana przez Wydawnictwo MUZA książka pt. Maria Skłodowska-Curie i jej córki to pozycja wyjątkowa. Życie i dokonania uczonej widziane poprzez jej relacje z córkami, towarzyszącymi Marii w bardzo ważnych momentach życia; ich wsparcie w trudnych chwilach, współdziałanie na różnych polach. Te trzy kobiety, z których dwie tak bardzo różniły się od siebie zainteresowaniami i podejściem do otaczającej je rzeczywistości tworzyły niezwykły Triumwirat. Polecam gorąco.`
  Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, Dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie

 `Autorka książki "Maria Skłodowska-Curie i jej córki" zdołała tchnąć życie w ikonę nauki. Emling omawia prywatne listy, niepublikowane dokumenty Ireny Curie, córki Marii, oraz przytacza rozmowy z wnuczką słynnej uczonej, Hélene Langevin-Joliot. (...) Jeśli młode kobiety szukają dziś wzorca do naśladowania innego niż współczesne celebrytki, to ta historia pasuje doskonale.`
  Elizabeth Norman, autorka książki We Band of Angels

 `Książka Shelley Emling to ważny wkład w historię - opowieść o tym, jaką cenę pionierka badań nad energią atomową musiała zapłacić za poświęcenie w imię nauki, narażając się na szkodliwe promieniowanie.`
  Tom Zoellner, autor książki Uranium: War, Energy, and the Rock That Shaped the World

Fotografie należą do Stowarzyszenia Curie i Joliot-Curie w Paryżu


Shelley Emling - jest autorką artykułów w New York Times, USA Today, Fortune, Slate, The Wall Street Journal, angielskim Times, The Huffington Post, FoxNews.com, Beliefnet.com, The Christian Science Monitor i International Herald Tribune. Stworzyła także jeden z pierwszych blogów publikowanych na stronie International Herald Tribune, zatytułowany Raising the Roof. Jest autorką entuzjastycznie przyjętej książki The Fossil Hunter (Poszukiwaczka skamielin - biografia Mary Anning, jednej z pionierek paleontologii). Mieszka w New Jersey.

Tłumaczenie: Wojciech Górnaś
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 09.05.2013

RECENZJE - książki - Maria Skłodowska-Curie i jej córki

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

ilo99

ilość recenzji:2408

20-10-2021 21:53

Bardzo porządnie napisana książka. Dobrze się czyta a i biografie w niej przedstawione są interesujące. Autorka spotkała się z wnuczką Marii Curie, miała dostęp do rodzinnego archiwum i opowieści niemalże z pierwszej ręki. Pisarka przybliża czytelnikowi nie tylko sylwetkę wielkiej uczonej, lecz również jej córek. Pokazuje ich dzieciństwo, młode lata, które przypadły na czas pierwszej wojny światowej a następnie dorosłe życie. Różne życiowe drogi, które wybrały siostry również są intrygujące. Starsza Irena, od najwcześniejszych kat towarzyszyła matce, by w końcu odziedziczyć po niej Instytut Radowy. Udało jej się za swoje dokonania otrzymać nagrodę Nobla. Tymczasem młodsza wybrała karierę dziennikarki, korespondentki wojennej a w końcu przedstawicielki UNICEFu troszczące się o dobro dzieci. Co więcej panny Curie miały odmienne nawet zapatrywania polityczne. Irenie bliższe były poglądy komunistów, gdy tymczasem Ewa wolała Stany Zjednoczone. Książka wyważona, bogata w cytaty. Naprawdę warta przeczytania. Polecam.

www.lowiskoksiazek.blogspot.com

ilość recenzji:115

brak oceny 8-07-2013 20:42

Książkę Shelley Emling nie czyta się, lecz połyka. Niemal trzysta stron ujętych w solidne okładki - naszpikowanych informacjami, faktami, datami, urywkami listów - przelatuje przed oczami czytelnika w błyskawicznym tempie. Na pewno ma na to wpływ wyczuwalny w tekście entuzjazm i ogromny podziw autorki wobec osoby Marii Skłodowskiej-Curie, jej naukowych dokonań i wpływu, który ta skromna kobieta miała nie tylko na swoich bliskich, ale i na całokształt znanego nam świata. Szczerze mówiąc, dopiero ta książka uświadomiła mi, jak wielki był ten wpływ. Jak jedno odkrycie, którego skutków ? tych pozytywnych i negatywnych - Skłodowska nie mogła przewidzieć, pociągało za sobą kolejne i zmieniało ludzkie rozumienie praw rządzących przyrodą. Doprowadziło do powstania bomby atomowej, ale też pomogło wielu chorym na raka i rannym w wyniku działań wojennych. Przyczyniło się do pozyskania nowego źródła energii elektrycznej. Nie bez powodu to Francja, przybrana ojczyzna Skłodowskiej-Curie, jest drugim na świecie producentem energii jądrowej.
Autorka celowo pomija szeroko opisywane w innych biografiach lata jej dzieciństwa i młodości, a skupia się na drugiej połowie życia uczonej. Pasjonująco przedstawia jej pracę i pasję w połączeniu z życiem rodzinnym i osobistym. Nie pomija rozterek, chwil zniechęcenia, zwłaszcza po prasowej nagonce, jaka nastąpiła po ujawnieniu jej prywatnej korespondencji z Paulem Langevinem. Pisze o lęku przed publicznymi wystąpieniami, z którym musiała walczyć w entuzjastycznie przyjmującej ją Ameryce (Emling porównuje euforię Amerykanów wobec osoby Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina do tej, z którą w latach 60. witano Beatlesów). O osobach, które ją wspierały i bezinteresownie pomagały, zwłaszcza dziennikarka Missy Meloney. I oczywiście córki. Te, których mama więcej czasu spędzała w laboratorium niż przy nich, okazały się jej największym oparciem.
Shelley Emling jednak nie poprzestaje tylko na osobach Ireny Joliot-Curie i Ewy Curie, pisze również o ich mężach i dzieciach. A swoją wiedzę o losach dalszych członkach rodziny opiera na wspomnieniach i wiedzy Hél?ne Langevine-Joliot, wnuczki Marii, z którą spotkała się osobiście. Dzięki temu możemy sobie wyrobić pogląd na rodzinę, w której równouprawnienie na polu zawodowym było faktem dokonanym na długo, nim Francuzki otrzymały prawa wyborcze (w 1944 roku!). O stosowanym przez nią modelu wychowawczym, który zakładał, że ważne są nie wyniki w szkole, ale rozwój umysłowy i fizyczny (Maria i Irena wysyłały w listach do dzieci zadania matematyczne, zachęcały do uprawiania sportu). Dzieci nie zmuszano do pójścia w ślady rodziców, tylko zachęcano do podjęcia zajęcia zgodnego z zainteresowaniami i poważnego traktowania pracy. A i tak potomkowie Marii i Piotra Curie to w większości naukowcy zajmujący się naukami ścisłymi.
Wyjątkowość książki Shelley Emling polega na wszechstronnym ujęciu sylwetki Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny. Bez wywlekania brudów, ale też bez ukrywania pewnych postaw czy sympatii, które współczesnych mogą wprawiać w zakłopotanie (jak komunistyczne ciągoty Ireny i Frédérica Joliot-Curie oraz ich zachęty pod adresem Chińczyków do zbudowania własnej bomby wodorowej i atomowej). Były one znakiem tamtych czasów i skutkiem inaczej rozumianych okoliczności, które na szczęście nie przyniosły złych owoców. Mimo nich rodzina Curie pięknie zapisała się na kartach historii. I robi to nadal.

Isadora

ilość recenzji:1

brak oceny 4-06-2013 12:39

Maria Skłodowska-Curie bezsprzecznie należy do ścisłej czołówki najwybitniejszych naukowców w dziejach. Jej droga na szczyt była wyjątkowo wyboista i mozolna, wymagająca nieprzeciętnego hartu ducha, determinacji, uporu oraz niepośledniego talentu. Sukces tej niepozornej, skromnej kobiety i cudzoziemki w mizoginicznych i ksenofobicznych realiach Europy przełomu XIX i XX wieku w hermetycznym, zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki, jest tym bardziej spektakularny: jako pierwsza kobieta w dziejach została profesorem Sorbony, noblistką z dziedziny chemii i fizyki, pierwszą kobietą i jedynym dotychczas naukowcem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dyscyplinach naukowych. Jest również jedyną noblistką, której córka także otrzymała to wyróżnienie oraz jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie. Osiągnięcia i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie są tym bardziej imponujące, że zawdzięcza je tylko i wyłącznie sobie: własnej pracy i błyskotliwemu umysłowi - robią wrażenie nawet dziś, kiedy mało co jest nas w stanie jeszcze zaskoczyć i zadziwić. Nic więc dziwnego, że postać uczonej stała się wzorem do naśladowania i inspiracją dla rzesz młodych ludzi, zwłaszcza kobiet, oraz symbolem tytanicznej pracy stanowiącej cel życia.
Trzeba jednak pamiętać, że choć nauka zdominowała życie noblistki, była ona nie tylko wybitną, skromną, zamkniętą w sobie uczoną, ale również oddaną żoną i kochającą matką wspierającą swoje córki na każdym kroku.

Książka Shelley Emling nie jest typową biografią Marii Skłodowskiej-Curie. Pozwala ona spojrzeć na jej życie i dokonania przez pryzmat relacji z córkami. Często trudno dostrzec prawdziwego człowieka z krwi i kości spoza pomnikowego spiżu; ta książka pozwala poznać Marię z zupełnie innej strony, prywatnej i osobistej: jako kobietę, żonę, matkę i przyjaciółkę - w bardziej pełnym i ludzkim, bogatszym wymiarze, a zarazem naznaczonym dramatyzmem, jakiego próżno szukać w zaciszu laboratorium. Dzięki takiej perspektywie zyskujemy jakże cenny i intrygujący obraz kobiety nieustannie balansującej pomiędzy karierą a rodziną, stale zaabsorbowanej pracą, którą stawiała w życiu na pierwszym miejscu, a jednocześnie nigdy nie pozwalała, by zaszkodziło to jej bliskiej więzi z córkami. O tym, że do pewnego stopnia udawało jej się pogodzić jedno z drugim, świadczy bogata i wzruszająca korespondencja matki i córek, z której przebija autentyczna miłość i troska oraz łatwo wyczuwalna, niezwykle silna więź łącząca te trzy nieprzeciętne kobiety. I to w jej kontekście Emling snuje opowieść o życiu wielkiej uczonej, niemal każde wydarzenie z jej życia odnosząc do relacji z Ireną i Ewą.
Poznając portrety trzech kobiet od razu daje się zauważyć, że Marię więcej łączyło ze starszą córką. Irena Joliot-Curie była niemal kopią matki, zarówno pod względem charakteru, jak i naukowej pasji. Dobrze się rozumiały, znajdowały spełnienie we wspólnej pracy, która była dla każdej z nich sensem życia. Irena wraz z mężem Frederikiem Joliot - podobnie jak jej rodzice - stanowili zgrany duet błyskotliwych naukowców, kontynuowali ich badania nad promieniowaniem i również zostali uhonorowani Nagrodą Nobla.
Relacje Marii z młodszą córką były dużo bardziej skomplikowane, Ewa była całkowitym jej przeciwieństwem: modna, elegancka kobieta, artystyczna dusza, nie podzielała naukowych zainteresowań matki, ale to właśnie ona była jej opiekunką, powiernicą i oparciem w ostatnim okresie życia. Napisała biografię Marii na tyle wyczerpującą i rzetelną, że przez długie lata nie powstała żadna inna (przemilczała w niej jedynie przykrą aferę z Paulem Langevinem). W życiu realizowała się zupełnie inaczej, niż matka i siostra: była korespondentką wojenną, dziennikarką, działaczką polityczną i społeczną, której główną troską była kwestia pokoju na świecie. Jako żona dyrektora UNICEFu, Henryego Labouissea, często angażowała się w różne akcje charytatywne tej organizacji, dorobiła się nawet wdzięcznego miana Pierwszej Damy UNICEFu. Życie i wychowanie w tak niezwykłej rodzinie, pod okiem tak wybitnej matki z pewnością nie było łatwe, jednakże mimo rozmaitych trudności przyniosło wymierny skutek; wzajemna miłość i wsparcie, jakie te trzy kobiety czerpały ze swej bliskości, dawały im siłę do samorealizacji, osiągnięcia spełnienia, dokonywania wielkich rzeczy. Ideały zaszczepione w dzieciństwie zaowocowały dumnymi życiorysami i wyjątkowymi osiągnięciami: epokowymi, pionierskimi odkryciami naukowymi i energiczną działalnością na rzecz pokoju na świecie. Trzy różne kobiety, trzy różne drogi życiowe - ten sam cel. Książka Shelley Emling pozwala w pełni docenić wpływ, jaki wywarła Maria Skłodowska-Curie nie tylko na rozwój nauki, ale też na losy swoich dzieci, a nawet wnuków, które dziś kontynuują rodzinną tradycję. To właśnie dzięki pomocy wnuczki noblistki, Helene Langevin-Joliot, powstała niniejsza książka. Jej wielką zaletą jest to, że nie koncentruje się jak większość tego typu publikacji na stosunkowo dobrze poznanym okresie życia uczonej, czyli mniej więcej do zakończenia I wojny światowej, ale obejmuje ostatnie dwadzieścia lat jej życia oraz dalsze losy jej córek i wnuków. Szczególnie wiele miejsca poświęca autorka przyjaźni Marii Skłodowskiej-Curie z wpływową amerykańską dziennikarką Missy Maloney, która zorganizowała dwie podróże noblistki do Stanów Zjednoczonych w celu zebrania pieniędzy na zakup radu dla Instytutu Radowego w Paryżu i Warszawie; podróży, które zapoczątkowały dobrą passę zdarzeń i zaszczytów towarzyszących Marii juz do końca życia - podobnie trwałych jak przyjaźń z Maloney. Była to kolejna nietuzinkowa kobieta, która pojawiła się w orbicie oddziaływań uczonej i która odegrała znaczącą rolę w jej życiu.

"Maria Skłodowska-Curie i jej córki" to wyjątkowa lektura o najsłynniejszej w dziejach rodzinie naukowców. Klan Curie mógł pochwalić się aż pięcioma wyróżnieniami w postaci Nagrody Nobla: dwiema Marii, jednej Pierrea, Ireny i Frederica oraz pokojowej Henryego Labouissea, co jest czymś zupełnie fenomenalnym i niesłychanym. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o wspaniałych kobietach tej rodziny, których wybitnie osiągnięcia zostały ukazane przez pryzmat łączących je więzi - mocno skomplikowanych, ale też wyjątkowo silnych i serdecznych. Shelley Emling zaprezentowała trzy niezwykłe, wzajemnie się uzupełniające i dopełniające biografie matki i córek, pozwalające poznać ich postaci nie tylko w kontekście życiowego dorobku i imponujących naukowych osiągnięć, lecz także z bardziej osobistej perspektywy: uczuć, emocji i relacji międzyludzkich. Portrety tych kobiet są urzekające, bogate i intrygujące jak nigdy dotąd, zaś opowieści o ich życiu - wyjątkowo frapujące, rzetelnie opracowane, solidnie udokumentowane, wzbogacone fotografiami i wspomnieniami wnuczki noblistki. Gorąco polecam tę wartościową, piękną i wzruszającą lekturę, która pozwoli Wam lepiej poznać i zrozumieć jedną z najwybitniejszych kobiet w dziejach.