SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Mamo co by było gdyby

Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Helion
Oprawa miękka
Ilość stron 256
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.

Opis produktu:

Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy
Zna to każdy rodzic kilkulatka. Wystarczy fragment rozmowy dorosłych czy wiadomości w radiu i już się pojawiają. Trudne pytania. Całkiem niedziecięca z pozoru chęć rozmowy na tematy, które wydają się nam zupełnie nieodpowiednie dla kilkulatka. O śmierć, chorobę, przyczyny, dla których na świecie istnieje zło, albo o seks. Często ciężko jest na takie pytania odpowiedzieć. Minuty mijają, malec czeka z rozdziawioną buzią, a rodzic panikuje, bo jak to tak - rozmawiać z maluchem o takich rzeczach? Gdzie znaleźć odpowiednie słowa? Jak zaspokoić dziecięcą ciekawość i równocześnie nie zszokować, nie wystraszyć młodego człowieka? A może skłamać albo po prostu skierować uwagę pociechy na coś innego?

Tego ostatniego robić nie wolno. Nawet jeśli sami czujemy obawę, jeśli nie chcemy na dany temat rozmawiać, bo nie jesteśmy z nim `ułożeni`, dziecka nie można zbywać ani oszukiwać. Trzeba podjąć wyzwanie i - skoro nasza pociecha pyta o poważne sprawy - potraktować to poważnie. Oczywiście odpowiednio do wieku. Najlepiej uzbrajając się wcześniej w niezbędną wiedzę z zakresu dziecięcej psychologii, podaną w praktycznej formie. Takiej, jaką zaprezentowano na kartach tej książki. Autorki są mamami wyjątkowo ciekawskich, żywo zainteresowanych `dorosłym światem` kilkulatków. Wybrały trzydzieści zagadnień, do których przypisały wątki przydatne w rozmowie - sprawdziły je na sobie i własnych pociechach. Jeśli Twoje dzieci również oczekują przystępnych odpowiedzi na trudne pytania, przeczytaj tę książkę!

O autorach
Monika Janiszewska - dziennikarka tygodników regionalnych, freelancerka publikująca artykuły z zakresu psychologii oraz specjalistka ds. PR promująca działania gabinetów psychoterapeutycznych. W swoim portfolio ma ponad 350 publikacji, z czego pokaźna część dotyczy relacji rodzic - dziecko, związków partnerskich oraz świadomej komunikacji. Prywatnie mama 7-letniej Julii oraz 2-letniego Nikodema, którzy każdego dnia zarażają ją swoją ciekawością świata i urzekają dziecięcą niewinnością, a zarazem logiką i wnikliwością w ocenie otaczającej nas rzeczywistości.

Małgorzata Bajko - psychoterapeuta, absolwentka psychologii oraz podyplomowych studiów z psychotraumatologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Współzałożycielka Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO, w którym od wielu lat prowadzi indywidualną terapię osób dorosłych, dzieci oraz rodzin. Autorka wielu artykułów dla rodziców i bajek terapeutycznych. Ma opracowane programy terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami lękowymi, PTSD oraz fobiami, w których wykorzystywana jest bajkoterapia. Wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i realizacji w roli rodzica. Mama Andrzeja i Antka.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: książki dla przyszłych rodziców,  poradniki,  Rodzina i dzieci
Wydawnictwo: Helion
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 164x166
Ilość stron: 256
ISBN: 9788328343443
Wprowadzono: 20.11.2018

RECENZJE - książki - Mamo co by było gdyby, Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy - Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 9 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Justyna Gul (Qultura słowa)

ilość recenzji:1

brak oceny 7-02-2019 17:04

Odpowiedz mi mamo!
Co by było, gdybyśmy byli biedni? Albo gdybym złamał / złamała nogę? A gdyby tak wybuchła wojna, co wówczas byłoby z nami? Co się stanie, jeśli mama będzie miała nowego dzidziusia w brzuchu, Abo gdybyśmy zabłądzili w drodze ze szkoły? To tylko kilka pytań, z gatunku tych trudnych i / lub uciążliwych, które zadają nam dzieci, z prawdziwym zainteresowaniem wyczekując odpowiedzi. To, jaka ona będzie (i czy w ogóle jej udzielimy) ma bardzo duży wpływ na malucha, rozwiewa bowiem jego wątpliwości, lęki, pozwala ustrzec się fobii, staje się również podstawą zaufania, jakim dziecko zacznie nas obdarzać, przychodząc z pytaniami czy problemami niezależnie od wieku.
W jaki sposób jednak odpowiadać na pytanie dziecka, by nie spotęgować jego strachu, by nie zrobić krzywdy, a jednocześnie by ta odpowiedź zgadzała się z jego obserwacjami? By była na tyle wyczerpująca, że dziecko będzie miało poczucie, że jego pragnienie wiedzy jest wystarczające, a jednocześnie, by nie poruszać tych kwestii, na które dla dzieci w pewnym wieku jest jeszcze za wcześnie? Rozwiązaniem jest książka ?Mamo, co by było, gdyby??, opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion. Autorki: Monika Janiszewska ? dziennikarka zajmująca się m.in. tematyką związaną z parentingiem oraz Małgorzata Bajko ? psychoterapeutka, zastanawiają się, jak i po co rozmawiać z dzieckiem na problematyczne tematy, opierając się zarówno na wiedzy merytorycznej, jak i na swoich doświadczeniach, jako matek. Tym samym książka adresowana jest zarówno do kobiet, które z tymi trudnymi pytaniami swoich dzieci już się zmagają, do tych, które dzieci mają dopiero w planach, a także do nauczycieli, pedagogów, opiekunów, którzy odnaleźć tu mogą cenne wskazówki dotyczące przebiegu takiej rozmowy i przekazywanych treści.
Książka składa się z trzech rozdziałów, które nie tylko pozwalają nam zrozumieć, dlaczego do pewnych pytań warto podchodzić z pełną świadomością konsekwencji wynikających z udzielonych odpowiedzi, ale i pokazują, jak ważne jest poważne podejście do tematu ? ono będzie procentowało w kolejnych latach. Autorki przywołują trzydzieści najczęściej pojawiających się pytań dzieci, dotyczących m.in. kalectwa, choroby, śmierci, kradzieży, zaczepiania przez obcych, zaników pamięci, porwania i szeregu innych kwestii, które nurtują dzieci. Zanim przejdziemy jednak do ich omówienia, autorki dokładnie tłumaczą, dlaczego lepiej rozmawiać niż chronić przed prawdą, pokazują, jak należy prowadzić rozmowy na poważne tematy oraz udzielają wskazówek, jak łagodzić stany lękowe i wyjaśniają, kiedy mamy do czynienia z fobią.
W książce znajdziemy również rozdział poświęcony bajkoterapii, w którym dokładnie zostało to pojęcie wyjaśnione, zaś autorki zachęcają do tego, by samodzielnie napisać dla dziecka bajkę. Znajdziemy też przykładowe bajki terapeutyczne, poruszające m.in. temat rozwodu, lęku przed burzą czy zaczepiania przez obcą osobę. Z kolei w trzecim rozdziale znajdziemy dokładne wytłumaczenie, jakie skutki rodzi brak szczerej rozmowy, a także swego rodzaju podpowiedź, po jakie argumenty sięgnąć, odpowiadając na pytania. Autorki ponadto zachęcają do sięgania po akcesoria, które mogą pomóc wytłumaczyć pewne aspekty rzeczywistości ? pomoże to nie tylko nam, ale również dziecku, zrozumieć szczególnie złożony problem.
To wszystko sprawia, że książka ?Mamo, co by było gdyby??, to lektura niezwykle cenna, która pomoże nam nawiązać mocniejszą więź z ciekawym świata dzieckiem, a także budować swój autorytet, jako rodzica.

Czy recenzja była pomocna?