Mamo co by było gdyby - Małgorzata Bajko - Książka | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Mamo co by było gdyby (miękka)

Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy

książka

 • Wydawnictwo Helion
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 256
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Mamo co by było gdyby, Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy - opis produktu:

Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy
Zna to każdy rodzic kilkulatka. Wystarczy fragment rozmowy dorosłych czy wiadomości w radiu i już się pojawiają. Trudne pytania. Całkiem niedziecięca z pozoru chęć rozmowy na tematy, które wydają się nam zupełnie nieodpowiednie dla kilkulatka. O śmierć, chorobę, przyczyny, dla których na świecie istnieje zło, albo o seks. Często ciężko jest na takie pytania odpowiedzieć. Minuty mijają, malec czeka z rozdziawioną buzią, a rodzic panikuje, bo jak to tak - rozmawiać z maluchem o takich rzeczach? Gdzie znaleźć odpowiednie słowa? Jak zaspokoić dziecięcą ciekawość i równocześnie nie zszokować, nie wystraszyć młodego człowieka? A może skłamać albo po prostu skierować uwagę pociechy na coś innego?

Tego ostatniego robić nie wolno. Nawet jeśli sami czujemy obawę, jeśli nie chcemy na dany temat rozmawiać, bo nie jesteśmy z nim `ułożeni`, dziecka nie można zbywać ani oszukiwać. Trzeba podjąć wyzwanie i - skoro nasza pociecha pyta o poważne sprawy - potraktować to poważnie. Oczywiście odpowiednio do wieku. Najlepiej uzbrajając się wcześniej w niezbędną wiedzę z zakresu dziecięcej psychologii, podaną w praktycznej formie. Takiej, jaką zaprezentowano na kartach tej książki. Autorki są mamami wyjątkowo ciekawskich, żywo zainteresowanych `dorosłym światem` kilkulatków. Wybrały trzydzieści zagadnień, do których przypisały wątki przydatne w rozmowie - sprawdziły je na sobie i własnych pociechach. Jeśli Twoje dzieci również oczekują przystępnych odpowiedzi na trudne pytania, przeczytaj tę książkę!

O autorach
Monika Janiszewska - dziennikarka tygodników regionalnych, freelancerka publikująca artykuły z zakresu psychologii oraz specjalistka ds. PR promująca działania gabinetów psychoterapeutycznych. W swoim portfolio ma ponad 350 publikacji, z czego pokaźna część dotyczy relacji rodzic - dziecko, związków partnerskich oraz świadomej komunikacji. Prywatnie mama 7-letniej Julii oraz 2-letniego Nikodema, którzy każdego dnia zarażają ją swoją ciekawością świata i urzekają dziecięcą niewinnością, a zarazem logiką i wnikliwością w ocenie otaczającej nas rzeczywistości.

Małgorzata Bajko - psychoterapeuta, absolwentka psychologii oraz podyplomowych studiów z psychotraumatologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Współzałożycielka Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO, w którym od wielu lat prowadzi indywidualną terapię osób dorosłych, dzieci oraz rodzin. Autorka wielu artykułów dla rodziców i bajek terapeutycznych. Ma opracowane programy terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami lękowymi, PTSD oraz fobiami, w których wykorzystywana jest bajkoterapia. Wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i realizacji w roli rodzica. Mama Andrzeja i Antka.
S
Szczegóły

Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska - przeczytaj też

 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Mamo co by było gdyby, Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy
4.6/5 ( 9 ocen )
  5
  6
  4
  2
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Justyna Gul (Qultura słowa)

 • 7-02-2019
 • 17:04

Odpowiedz mi mamo!
Co by było, gdybyśmy byli biedni? Albo gdybym złamał / złamała nogę? A gdyby tak wybuchła wojna, co wówczas byłoby z nami? Co się stanie, jeśli mama będzie miała nowego dzidziusia w brzuchu, Abo gdybyśmy zabłądzili w drodze ze szkoły? To tylko kilka pytań, z gatunku tych trudnych i / lub uciążliwych, które zadają nam dzieci, z prawdziwym zainteresowaniem wyczekując odpowiedzi. To, jaka ona będzie (i czy w ogóle jej udzielimy) ma bardzo duży wpływ na malucha, rozwiewa bowiem jego wątpliwości, lęki, pozwala ustrzec się fobii, staje się również podstawą zaufania, jakim dziecko zacznie nas obdarzać, przychodząc z pytaniami czy problemami niezależnie od wieku.
W jaki sposób jednak odpowiadać na pytanie dziecka, by nie spotęgować jego strachu, by nie zrobić krzywdy, a jednocześnie by ta odpowiedź zgadzała się z jego obserwacjami? By była na tyle wyczerpująca, że dziecko będzie miało poczucie, że jego pragnienie wiedzy jest wystarczające, a jednocześnie, by nie poruszać tych kwestii, na które dla dzieci w pewnym wieku jest jeszcze za wcześnie? Rozwiązaniem jest książka ?Mamo, co by było, gdyby??, opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion. Autorki: Monika Janiszewska ? dziennikarka zajmująca się m.in. tematyką związaną z parentingiem oraz Małgorzata Bajko ? psychoterapeutka, zastanawiają się, jak i po co rozmawiać z dzieckiem na problematyczne tematy, opierając się zarówno na wiedzy merytorycznej, jak i na swoich doświadczeniach, jako matek. Tym samym książka adresowana jest zarówno do kobiet, które z tymi trudnymi pytaniami swoich dzieci już się zmagają, do tych, które dzieci mają dopiero w planach, a także do nauczycieli, pedagogów, opiekunów, którzy odnaleźć tu mogą cenne wskazówki dotyczące przebiegu takiej rozmowy i przekazywanych treści.
Książka składa się z trzech rozdziałów, które nie tylko pozwalają nam zrozumieć, dlaczego do pewnych pytań warto podchodzić z pełną świadomością konsekwencji wynikających z udzielonych odpowiedzi, ale i pokazują, jak ważne jest poważne podejście do tematu ? ono będzie procentowało w kolejnych latach. Autorki przywołują trzydzieści najczęściej pojawiających się pytań dzieci, dotyczących m.in. kalectwa, choroby, śmierci, kradzieży, zaczepiania przez obcych, zaników pamięci, porwania i szeregu innych kwestii, które nurtują dzieci. Zanim przejdziemy jednak do ich omówienia, autorki dokładnie tłumaczą, dlaczego lepiej rozmawiać niż chronić przed prawdą, pokazują, jak należy prowadzić rozmowy na poważne tematy oraz udzielają wskazówek, jak łagodzić stany lękowe i wyjaśniają, kiedy mamy do czynienia z fobią.
W książce znajdziemy również rozdział poświęcony bajkoterapii, w którym dokładnie zostało to pojęcie wyjaśnione, zaś autorki zachęcają do tego, by samodzielnie napisać dla dziecka bajkę. Znajdziemy też przykładowe bajki terapeutyczne, poruszające m.in. temat rozwodu, lęku przed burzą czy zaczepiania przez obcą osobę. Z kolei w trzecim rozdziale znajdziemy dokładne wytłumaczenie, jakie skutki rodzi brak szczerej rozmowy, a także swego rodzaju podpowiedź, po jakie argumenty sięgnąć, odpowiadając na pytania. Autorki ponadto zachęcają do sięgania po akcesoria, które mogą pomóc wytłumaczyć pewne aspekty rzeczywistości ? pomoże to nie tylko nam, ale również dziecku, zrozumieć szczególnie złożony problem.
To wszystko sprawia, że książka ?Mamo, co by było gdyby??, to lektura niezwykle cenna, która pomoże nam nawiązać mocniejszą więź z ciekawym świata dzieckiem, a także budować swój autorytet, jako rodzica.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Coś Na Półce

 • 11-04-2019
 • 21:41

Trudne rozmowy na trudne tematy.

Dziecko im jest starsze, tym więcej zadaje pytań ? o tym wie każdy rodzic ;) Z natury rzeczy pytania te z biegiem czasu stają się coraz bardziej skomplikowane, a możliwe do udzielenia odpowiedzi przyprawiają czasem o spory ból głowy? Niniejsza książka to próba znalezienia sposobu na to, jak w możliwie najlepszy sposób rozmawiać z dzieckiem - zwłaszcza na trudne tematy.

Rozmowy to jeden z najlepszych sposobów na efektywne wytłumaczenie dziecku wielu rzeczy, a w konsekwencji jest to jedno z najważniejszych narzędzi wychowawczych. Nie jest wszakże łatwo ? nie raz i nie dwa dziecko samo z siebie wchodzi na tematy trudne bądź też na takie, które wykraczają poza zakres dziecięcego pojmowania w danym momencie, a wtedy u rodzica zaczyna się w głowie świecić lampka z napisem ?co robić?? Na kolejnych stronach znajdziemy w tym kontekście wiele porad.

Na pewno najgorszą rzeczą jaką można zrobić jest zbycie dziecka milczeniem, wymówką, odwrócenie jego uwagi w inną stroną lub też całkowite zignorowanie tematu. To absolutnie odpada, czyni bowiem więcej szkody niż pożytku. I to nie tylko w danej chwili kiedy dziecka akurat zada pytanie. Szkody mogą być długofalowo dużo większe ? zwłaszcza jeśli sytuacja będzie się powtarzać ? z zanikiem wszelkiej dziecięcej ciekawości świata i dziecięcej pewności siebie włącznie.

Wniosek zatem jest jeden ? rozmawiać z dzieckiem trzeba. A sposobów wytłumaczenia dziecku tego i owego jest tak naprawdę sporo. Na pewno trzeba robić to każdorazowo spokojnie, tłumacząc Naszym Małym Pociechom istotę rzeczy tak przystępnie, jak to tylko możliwe. Z zachowaniem wszakże względu na to, do jak młodego umysłu mówimy. Nie wszystko powiedzieć wprost można, nie wszystkie zjawiska dorosłego świata są możliwe do wytłumaczenia i opisania takimi jakie są w sposób dosłowny? O tym także trzeba pamiętać. A jeśli będą problemy i spokojne tłumaczenie w najprostszy możliwy sposób tego co się da nie wystarczy? wtedy zostaje kilka porad z tej książki :)

Wspomniane porady w dużej mierze zahaczają o psychologię dziecięcą. Nie są to zagadnienia trudne, kiedy się o tym wszystkim czyta, każdy z opisanych sposobów i metod wydaje się tak naprawdę logiczny. To dobrze, większych problemów z wdrożeniem danej strategii rozmowy z dzieckiem w konsekwencji być nie powinno :)

Jako puentę książeczki przedstawić można wspomnianą już myśl, a więc: warto rozmawiać. Zawsze.
Choćby nie wiem jak trudna, krępująca i skomplikowana była to rozmowa. Z całą pewnością warto podjąć trud jej odbycia ? na takiej samej (oczywistej) zasadzie, na jakiej warto jest wychowywać dziecko w sposób możliwie jak najbardziej świadomy.

Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz recenzencki.

Czy recenzja była pomocna?