Madagaskar Tomek na Czerwonej Wyspie / Tomasz Owsiany | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Madagaskar Tomek na Czerwonej Wyspie (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Bernardinum
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 352
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Madagaskar Tomek na Czerwonej Wyspie - opis produktu:

Tytuł `Tomek na Czerwonej Wyspie` nawiązuje do serii Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Ale nie jest to typowa książka podróżnicza ani reportaż. To opowieść o byciu na miejscu. Oto młody filolog i tłumacz jakimś zrządzeniem losu ląduje w katolickiej misji gdzieś w madagaskarskiej głuszy, gdzie ma uczyć języka francuskiego. Pracuje zatem, podróżuje, a przede wszystkim wrasta w lokalną społeczność, poznając malgaskie realia pełne sprzeczności: piękno przyrody w sąsiedztwie smrodu i brudu, bogactwo ziemi i nędza jej mieszkańców, prosta mądrość oraz niewiarygodne absurdy. Przygląda się, obserwuje i jest obserwowany, a jego świadomość białego człowieka powoli ulega przeobrażeniu. Jak sam zauważa, początek książki mówi o pierwszych próbach odnalezienia się w fascynującym, cudacznym i przytłaczającym wszechobecną innością świecie, o próbie ustalenia, co jest normalnością. Końcowy rozdział opowiada o samotnej wyprawie na wschód kraju, już oswojonego, zaprzyjaźnionego, bardziej `swojego` niż ciasna, plastikowa i jakoś bardzo odległa Europa...

Jest to zatem książka o odkrywaniu Madagaskaru. O nowych pejzażach, zapachach, impresjach i twarzach. O kompleksach miejscowych, o łapówkarstwie, o kontraście dwóch światów, o języku malgaskim i o `żywej wodzie z cycka`. O niespokojnym śnie i przenikaniu natury, o muzyce i o miękkości lemurzych łapek. O podejściu do śmierci, o sile plotek i o prowincjonalnej moralności. O wyjątkowości bycia nauczycielem. O długiej drodze na północ z kozami na dachu, o nienawiści do psów i o kopalniach szafirów. O klątwach, czarownicach i olbrzymach, o docenianiu drobiazgów, o traktowaniu kobiet, chciwości oraz o tym, jak dyrektor gimnazjum został sprzedawcą nawozu. O wspaniałościach pierwotnego lasu i o wiosce poszukiwaczy złota. O urzędowym piśmie z prośbą o pożyczenie pary nożyczek. O tym, że łatwiej wykopać migdałecznik niż wyrwać własne korzenie?

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -34%
Stanisław Bareja alternatywnie

Maciej Replewicz

miękka
32,93 zł 49.90
 • -35%
 • -31%
 • -33%
HRABI Duszkiem tak

Paweł Łęczuk , Jakub Jabłonka

twarda
33,43 zł 49.90

Zobacz również

 • -35%
King! Autobiografia

Rafał Księżyk , Muniek Staszczyk

miękka
37,70 zł 57.99
 • -31%
Zapach Boga

Konrad Krajewski

miękka
27,53 zł 39.90
 • -30%
Leonardo da Vinci

Walter Isaacson

miękka
34,88 zł 49.82
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Madagaskar Tomek na Czerwonej Wyspie
4.4/5 ( 5 ocen )
  5
  4
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

ilo99

 • 19-10-2016
 • 14:35

Na okładce wydawnictwo się chwali, iż dba o markę i wydaje wyłącznie dobre teksty. No cóż, tym razem się nie powiodło. Czytałam i czytałam, męcząc się strasznie. Aż w końcu machnęłam ręką. Pomyślałam, za co i dlaczego. Ponieważ opisuje Madagaskar? To za mało, aby się tak poświęcać dla nędznego tekstu. A niestety, nie dość, że jest słaby językowo, to na dodatek wyjątkowo nudny. Zdania takie jak to: ?Smutno, gdy przejeżdża się przez park narodowy?, nie są wyjątkiem. Niby wszystko po polsku, lecz co autor miał na myśli? Jeśli zaś o treść chodzi, to narrator po prostu opisuje to co widzi, niczym ludzki aparat fotograficzny, czasami wzbogaca te widoki jakąś osobistą refleksją. Tyle, że nic z tego nie wynika. Książka jest wybitnie chaotyczna, na dobrą sprawę nie wiadomo, dlaczego informacje o parku narodowym, zaprowadzą czytelnika do domu misyjnego, gdzieś w stolicy prowincji. O zdjęciach też niewiele dobrego da się powiedzieć. Albo nieostre, albo dziwny kadr, albo prześwietlone, ewentualnie poruszone. Nie ma na czym oka zawiesić. W związku z powyższym odłożyłam książkę na półkę. Co wam również sugeruję. A niech się kurzy.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

werka777

 • 22-09-2014
 • 19:36

Życie wymusza od nas niejednokrotnie kreowanie takich, a nie innych sytuacji. Nieraz rzeczy nieplanowanie dzieją się, ponieważ tak właśnie jakoś wyszło. Bywa i tak, że wychodzi nam to na dobre, bo pomimo innych założeń, los przygotowuje dla nas niespodziankę, której się nie spodziewamy. Gdyby nie właśnie zrządzenie losu, nie powstała by także książka ?Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie?. Jak sam autor przyznaje, nie planował napisania tak obszernej relacji ze swojej podróży. Gdyby nie przypadek, nie trafiłby w to miejsce, w którym miał okazję przebywać. A więc w końcu, gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie mielibyśmy okazji do przeczytania tak rewelacyjnej książki i tym samym stracilibyśmy naprawdę wiele.

Tomasz Owsiany ? autor, którego nazwisko raczej nie mówi nam zbyt wiele. No bo skąd mielibyśmy go znać, skoro jest dorobek literacki praktycznie nie istnieje. Teraz wychodzi nam jednak naprzeciw z książką, której wysoki poziom naprawdę szokuje. ?Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie? to wyjątkowa opowieść o pobycie w odległym kraju. A na czym ta wyjątkowość polega? Za moment wszystko zostanie objaśnione.

Młody, wykształcony i ciekawy świata człowiek wybiera się na odległy ląd, aby podjąć tam konkretne działania. Wcale nie ma w planach codziennego zwiedzania innego rejonu Madagaskaru. Otóż osiadając w jednej miejscowości, jego zadaniem jest nauka w szkole. Dzięki temu więc nie dotyka powierzchownie kultury mieszkańców, pędząc przed siebie, aby zobaczyć jak najwięcej. To pozwala mu na całkowite zgłębienie się w rzeczywistość Madagaskaru, co paradoksalnie okazuje się o wiele cenniejszą okazją na poznanie tegoż rejonu świata. Tomasz, przybywając na Madagaskar, ma okazję na bycie wśród ?swoich?. Otóż trafia na katolicką misję i dzięki temu zyskuje na początek niezbędną wiedzę, która przydaje się na dalsze dni. Praca nauczyciela zawsze bywa ciekawa. Jednakże wykonywanie tego zawodu w tak odległym zakątku Ziemi, staje się o wiele bardziej intrygujące. Dlaczegóż? Autor przytacza niezliczone przykłady tego, co udało mu się przeżyć na Czerwonej Wyspie. Czy w naszym kraju rzeczą normalną jest wysłanie przez chłopaka miłosnego smsa dziewczynie? Oczywiście, że tak. Ludność, z którą miał okazję przebywać Tomasz Owsiany, nieco inaczej patrzy na tę kwestię. Za coś takiego młody mężczyzna został wydalony ze szkoły, a jego rodzice musieli zapłacić wysoką karę pieniężną. Bywa i tak. Inne wydarzenie związane ze szkołą dotyczyło kandydatów na posadę nauczyciela, którzy próbowali przekonać dyrekcję o swoich kompetencjach. ??o posadę anglisty ubiega się kierowca taxi brousse, który miał angielski w szkole, protestant, który w takim razie zmieni kościół, nie ma sprawy lub nieznanej profesji pan Rakoto, którego brat przecież już w tej szkole uczy??. Ciekawych sytuacji w tej książce pełno i nic dziwnego, bo życie na Madagaskarze jest po prostu inne.

Czy nie chcielibyście się dowiedzieć dlaczego pan Tomek jadł ?świńskie łajno? lub też chociażby jak skończyła się historia kobiety, która nosiła w brzuchu martwe dziecko? Dzięki książce ?Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie? macie okazję poznać ten odległy zakątek świata nieco dokładniej. Chociaż autor opisuje wiele sytuacji związanych ze szkołą, to jednak nie ogranicza się tylko do niej. Przytacza liczne historie mieszkańców, opisuje swoje wrażenia dotyczące miasteczka, charakteryzuje mentalność ludzi i panujące dookoła krajobrazy.

Ta książka to bardzo wyjątkowa relacja, ponieważ skupia się głównie na obserwacjach i przeżyciach autora. Nie znajdziemy tutaj opisu zabytków czy też historii i dobrze, bo przecież każdy z nas o czymś takim może się dowiedzieć z różnych stron internetowych. Podczas czytania wiele rzeczy mnie zaskoczyło. Teraz jestem bogatsza o cenną wiedzę, za co autorowi bardzo dziękuję.
Tomasz Owsiany używa bardzo przyjemnego języka. Bogaty w ciekawe słownictwo i trafiający prosto w serce sprawia, że książkę czyta się w ekspresowym tempie.

Dla mnie rola autora na Madagaskarze ma szczególne znaczenie, jako że sama jestem nauczycielką języka. Wiem, że do tej pracy potrzeba cierpliwości i chylę przed panem Tomaszem czoła. Przytaczając sytuacje, kiedy na sprawdzianie uczniowie potrafili zapytać się o to, czy dobrze zapisali swoje imię i nazwisko, niejednej osobie naprawdę opadłyby ręce. To jest jednak inna rzeczywistość i wyjeżdżając tam, autor z pewnością musiał się na to przygotować.

Książka odziana w solidną oprawę, ciekawe ilustracje i wysokiej jakości papier stanowi nie tylko ciekawą lekturę, ale także piękną ozdobę na półce domowej biblioteczki. Polecam ją wielbicielom relacji podróżniczych i zachęcam do przeczytania właśnie ze względu na jej wyjątkowość. Ja z chęcią sięgnęłabym jeszcze po inne książki Tomasza Owsianego. Oby kiedyś było ich więcej.

?Pociąg rusza ? po torach tak nierównych jak sam Madagaskar, pełen tak zachwycających zakątków i zaradnych ludzi, jak i odstręczającej mizerii i marazmu. Tym razem odkryłem jego kolejną piękną i dającą nadzieję cząstkę. A Mampikony? No, cóż? Tylko że tam nie jestem już vazahą; jestem Tomkiem i (?dzień dobry!?) panem Tomaszem? tam jest teraz mój dom??

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -36%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,63 zł 22.85
 • -37%
 • -36%
Kroniki Jaaru Koniec ery

Adam Faber

miękka
25,47 zł 39.81
 • -39%
Spirit Animals. Tales of the Great Beasts

Brandon Mull

twarda
24,33 zł 39.88
 • -20%
Wiedźmin Tom 1-8 (okładki z gry) Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
268,13 zł 335.16

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Madagaskar jest marzeniem wielu turystów i podróżników. Gdy w końcu się ono spełnia, otwieramy szeroko oczy nie tylko na egzotyczną przyrodę, ale też na sytuację ekonomiczną, jaka panuje na Madagaskarze. To wciąż jeden z najbiedniejszych krajów afrykańskich. Madagaskar, pomimo iż należy do Afryki...

 • Plaże Andilana, Ambatoloaka, a może Madirokely? Zaginiony Świat Tsingy de Bemaraha Prywatny raj na Nosy Iranja Jak wysoki jest baobab? Czym są nosy Ile jest gatunków lemurów? Jak pachnie Wyspa Perfum? Madagaskar i Nosy Be, czyli nowe spojrzenie na wyspy lemurów. Podczas podróży z...

 • Zebra Marty ucieka z zoo, bo się wybiera do dziczy. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. On i jego przyjaciele lądują na nieznanej wyspie. Czy dadzą sobie radę w tym dzikim świecie? Czy nie będą tęsknili za starym, dobrym zoo? PIERWSZE CZYTANKI to seria opowiadań, które towarzyszą dzieciom...

 • Mapa samochodowa Freytag & Berndt to świetny towarzysz wyjazdów zarówno dla tych, którzy wybierają się na urlop wraz z biurem podróży, jak i dla wojażujących na własną rękę. Dzięki niej bez wpadek zaplanujesz wakacje i udany pobyt na miejscu. Inteligentnie przygotowana i starannie opracowana...

 • 22.09 zł

  CYRK MARZEŃ Wasi ulubieńcy wracają w swojej najzabawniejszej przygodzie! Tym razem Alex, Marty, Melman i Gloria muszą przemierzyć Europę. Z charakterystycznym dla siebie stylem i humorem zachwycają widzów, krytycy natomiast zgodnie określają film jako `uroczy i bardzo śmieszny!` (Bill Zwecker,...

 • 22.09 zł

  W długo oczekiwanym sequelu `Madagaskaru`, kontynuacji znakomitego przeboju kina familijnego z 2005 roku, Lew Alex, Zebra Marty, Żyrafa Melman, Hipopotamica Gloria, Król Julian, Maurice, Pingwiny i Szympansy wyrzucone na odległy brzeg Madagaskaru snują nowy szalony plan. W obliczu niesprzyjających...