Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni - Magdalena Rudkowska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni (miękka)

Kalifornijska Teoria Krytyczna

książka

  • Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN
  • Oprawa miękka
  • Ilość stron 464
  • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni, Kalifornijska Teoria Krytyczna - opis produktu:

Uniwersytet Kalifornijski stał się pod koniec XX wieku znaczącym punktem na mapie rozwoju amerykańskiej i światowej teorii krytycznej, filozofii nieanalitycznej i dekonstrukcji; w szczególności oddział UC Irvine odegrał bardzo istotną rolę w formowaniu się fenomenu amerykańskiej teorii krytycznej. Na konstatację tę należy spojrzeć z punktu widzenia znaczącej roli, jaką formująca się wtedy teoria krytyczna odgrywa dziś w badaniach z zakresu humanistyki, prowadzonych obecnie na amerykańskich uczelniach.

Od początku łączyła ona zarówno elementy społecznej analizy, anglo-amerykańskiej literaturoznawczej metodologii interpretacji, jak i ujęć charakterystycznych dla filozofii czy estetyki. Istotnym jej rysem była nowa wizja eksperymentalnej, wyjątkowej w perspektywie światowej, interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy różnymi dziedzinami nauk humanistycznych, podejmowanej ze znacznie większą intensywnością niż przedtem.

UCI przyciągnęło pod koniec XX wieku znaczące światowe autorytety. Prezentowana antologia gromadzi wybrane teksty wybitnych badaczy związanych z tą uczelnią. W tomie znalazły się między innymi prace: J. Derridy, J.-F. Lyotarda, J. Hillisa Millera, R. Krauss, J.-L. Nancyego, E. Saida, M. Postera, M. Kriegera i A. Warminskiego oraz eseje J. Brucea-Novoay o kulturze Chicano w Kalifornii. Niezwykle interesujący aneks stanowią dwa wywiady przeprowadzone na użytek tej antologii: z G. Abbeeleem - dziekanem Wydziału Humanistycznego UCI (przeprowadzony przez E. Bobrowską) oraz profesorem Universite X Nanterre J.-M. Salanskisem (przeprowadzony przez M. Murawską). Zwieńczenie tomu stanowi krótki szkic F. J. Ayali, genetyka i filozofa światowej sławy wieloletnio związanego z UCI.
Antologia jest kontynuacją pionierskich inicjatyw badawczych mających na celu wprowadzenie na grunt polskiej humanistyki tej właśnie konstelacji myślowej i krytycznej, zmierzającą w kierunku wyznaczonym przez studia m. in. A. Burzyńskiej - Teoria (prawdziwie) krytyczna (Szkoła z Irvine: efekty postrukturalistycznej krytyki teorii (1996), Dekonstrukcja i interpretacja (2001), Anty-teoria literatury (2006), czy Ewy Bobrowskiej - Parateoria. Kalifornijska szkoła z Irvine (2013).

Książka Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni Kalifornijska Teoria Krytyczna, pochodzi z wydawnictwa Instytut Badań Literackich PAN. Autorami książki są Magdalena Rudkowska, Ewa Bobrowska, Monika Murawska. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, literaturoznawstwo. Książka Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni liczy 464 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Lyotard, Derrida, Hillis Miller i inni, Kalifornijska Teoria Krytyczna

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.