SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ludzie znikąd

Nieprzenikniony świat skautów piłkarskich

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Liczba stron 320

Opis produktu:

Fascynujące spojrzenie na pracę skautów piłkarskich!

Talent Wilshere`a odkryty przez skauta Arsenalu, występującego przypadkowo w roli... sędziego. Wyścig o podpis Sterlinga między Chelsea, Liverpoolem a Manchesterem City. Joe Hart odpuszczony przez Tottenham i adnotacja do występu młodziutkiego Henry`ego: `Tym strzałem prawie zabił gołębia`.
Witaj w ukrytym świecie futbolu. Skauci są wszędzie, ale mimo że podejmują decyzje warte miliony, zawsze pozostają w cieniu. Dowiedz się, jak pracują. Przeczytaj, jak wyławiają najbardziej utalentowanych zawodników. Zobacz, jak naprawdę wygląda ich życie.

Michael Calvin przemierzył Wielką Brytanię wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z byłymi nauczycielami, listonoszami, a nawet taksówkarzami, którzy postanowili wieść życie `ludzi znikąd`. I spędzić wiele długich, samotnych godzin w poszukiwaniu piłkarskich talentów.

Książka nagrodzona tytułem Sportowej Książki Roku 2014 w Wielkiej Brytanii.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: sport i rekreacja,  piłka nożna
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 139x204
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8129-019-7
Wprowadzono: 10.03.2018

RECENZJE - książki - Ludzie znikąd, Nieprzenikniony świat skautów piłkarskich - Michael Calvin

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.6/5 ( 11 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Mateusz

ilość recenzji:60

brak oceny 4-08-2018 09:21

Powyższe pytanie może wydawać się nieco prowokujące? No bo jak, piłkarze to przecież normalni faceci, którzy w młodym wieku lubili kopać piłkę, wychodziło im to całkiem dobrze, następnie trafiali do profesjonalnych klubów, w których stawiali pierwsze kroki, a następnie wypłynęli na szerokie wody. W tej syntetycznej opowiastce jest jednak pewien etap, szalenie istotny, w którym talent i pragnienie zostania zawodowym piłkarzem nie wystarczają. Który to etap i co musi się stać, żeby zostać piłkarzem rozpoznawalnym na całym świecie klubu?

W połowie marca bieżącego roku, na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Michaela Calvina "Ludzie znikąd". Tytuł na pierwszy rzut oka nie mówi nam zbyt wiele. Brytyjski dziennikarz określił takim mianem ludzi, którzy stoją za wynajdywaniem piłkarskich perełek. Skauci, bo to o nich mowa, oglądają po kilka meczów w tygodniu, sporządzają setki raportów, obserwują dziesiątki nastoletnich piłkarzy, poświęcają masę czasu na swoją pracę, a tak naprawdę bardzo często ich rola jest niesłusznie marginalizowana.

Michael Calvin rozmawiał z wieloma osobami, wiodącymi zwyczajne życie, dla których skauting to coś więcej niż praca. Dla których pójście na mecz po całym dniu w pracy nie jest jedynie kolejnym przykrym obowiązkiem, ale czymś znacznie więcej ? poczuciem misji i oddaniem się swojej miłości. Piłkarscy skauci biorą udział w meczach, których publiczność składa się w większości z rodzin i znajomych młodych piłkarzy. Spotkania takie, nie umniejszając im, w żadnym stopniu nie dorównują meczom angielskiej Premier League czy hiszpańskie Primera Division. Jest jednak coś, co składania tych ludzi do opuszczenia ciepłego mieszkanka i udania się w deszczowy listopadowy wieczór na niszowy mecz.

Dzięki "Ludziom znikąd" poznajemy tajniki pracy skautów. Dowiadujemy się, na co zwracają oni uwagę i jakie są ich metody na znalezienie następcy Leo Messiego czy Cristiano Ronaldo, jakie cechy są najważniejsze u młodych piłkarzy. Po dokładnym przeczytaniu tej książki zdamy sobie sprawę, że oko kibica w niczym nie przypomina oka skauta. Bardzo często zdarza się bowiem, że skaut, oglądając dane spotkanie, tak bardzo skupi swoją uwagę na jednym piłkarzu, którego właśnie miał obserwować, że nawet nie wie, jakim wynikiem zakończyło się dane spotkanie, jaki miało przebieg. Skaut z powołania potrafi na tyle skupić się na danym piłkarzu, na jego zachowaniu przez 90 minut, że nie wie, gdzie aktualnie rozgrywana jest akcja ? liczy się tylko jedna osoba.

Ciekawe również jest to, na jakie rzeczy skauci zwracają uwagę. Wydawać by się mogło, że są to statystyki, które obecnie atakują nas ze wszystkich stron. "Znawcom" futbolu wydaje się, że przecież napastnika powinno rozliczać się ze strzelonych bramek, albo przynajmniej z liczby asyst. A bramkarz zasługuje na uwagę tylko wtedy, gdy seryjnie potrafi zachowywać czyste konta. Książka Michaela Calvina uświadomi nam, że wszystkie te aspekty, skądinąd ważne, nie mają większego znaczenia przy wynajdywaniu przyszłych gwiazd światowego futbolu. Skauci mają to niewdzięczne zadanie, że spośród licznego grona młodych chłopaków muszą wybrać raptem kilku z nich, o ile w ogóle jakiegoś wybrać, którzy zostaną zaproszeni do profesjonalnych klubów. I statystyki nie odgrywają tutaj decydującej roli.

To skauci są tymi, którzy informują kluby, na kogo zwrócić szczególną uwagę. To oni bardzo często odbywają z rodzicami potencjalnego profesjonalnego piłkarza pierwszą rozmowę. Ich zadaniem jest znalezienie chłopaków, którzy posiadają cechy predestynujące ich do gry na najwyższym poziomie. Tak jak każdy człowiek jest inny, tak samo każdy piłkarz czymś się od siebie różni, nie ma dwóch takich samych. U każdego trzeba jednak dostrzec pewne cechy, które sprawią, że profesjonalne uprawianie sportu będzie jego właściwą drogą.

Dobry skaut to także dobry psycholog. Bardzo często zdarza się bowiem, że młodzi piłkarze są znakomici w swojej kategorii wiekowej, wyróżniają się umiejętnościami, ale w pewnym momencie coś u nich gaśnie i sprawia, że nie są oni w stanie przeskoczyć pewnego poziomu. Często zdarza się, że o jakimś piłkarzu mówi się "niespełniony talent" albo "wieczna nadzieja", obwiniając przy tym kluby, że nie potrafią wykorzystać potencjału danego piłkarza. Rzeczywistość jest jednak taka, że żeby stać się profesjonalnym piłkarzem, trzeba mieć coś znacznie więcej niż tylko talent. Oczywiście, bez talent ani rusz, ale bez odpowiedniej psychiki tym bardziej.

Książka Michaela Calvina dogłębnie rozwiewa wszystkie powyższe kwestie. Pokazuje, jak wygląda życie skautów i jakie są tajniki ich pracy. Z pewnością wiele z nich zaskoczy zwyczajnych kibiców i sprawi, że zaczną oni w inny sposób patrzeć na piłkarzy, nie tylko tych młodych. "Ludzie znikąd" w doskonały sposób ukazują, w jaki sposób rodzą się przyszłe gwiazdy futbolu, jakimi cechami się wykazują, że ktoś zwraca na nich uwagę i co sprawia, że oni ? skauci ? poświęcają swój czas, a niekiedy także pieniądze, żeby obserwować ich pierwsze kroki w świecie futbolu.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Krystian

ilość recenzji:102

brak oceny 13-05-2018 17:23

Czymże byłaby piłka nożna bez ludzi,którzy większość swojego czasu poświęcają na oglądaniu meczów, w celu wyłowienia tych nielicznych? Tych dzięki, którym wtorkowe i środowe wieczory upływają pod dyktando piłki na najwyższym światowym poziomie.
Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak wielkim poświęceniem muszą się wykazać skauci piłkarscy, bo o nich tutaj mowa, w wykonywaniu swojego zawodu. Niektórzy z nich od klubu przez który są zatrudnieni otrzymują jedynie zwrot kosztów paliwa by dotrzeć na jakieś prowincjonalne spotkanie drużyn z niższych lig.
W tej niesamowicie ciekawej książce dowiemy się o zróżnicowanym podejściu skautów do analizy zawodników. Niektórzy z nich przyglądają się jednemu konkretnemu zawodnikowi, inni po prostu śledzą mecz i dopiero w jego trakcie decydują na kogo zwracać większą uwagę, jeszcze innym wystarczy zaledwie 15 minut i już wiedzą czy ich wysiłek czyli dotarcie na ten konkretny mecz, co może wiązać się z pokonaniem czasem setek kilometrów, miało jakikolwiek sens.
Zawód skauta chyli się jednak niestety ku wymarciu. Nie pozwólmy by zostali oni zastąpieni przez komputery.
Serdecznie polecam to wydawnictwo!

Czy recenzja była pomocna?

Rafał

ilość recenzji:86

brak oceny 8-05-2018 09:52

Skauci są dla wielu kibiców zwykłymi pracownikami drużyn, którzy za klubowe pieniądze jeżdżą po świecie i szukają przyszłych gwiazd piłki. Prawda, o której szary bywalec stadionów nie ma pojęcia, jest jednak zupełnie inna. I to właśnie tą ciemniejszą stronę tego zawodu pokazuje nam w swojej książce Michael Calvin. Zawodu, w którym niczego nie można być pewnym, a często jedyną korzyścią ze znalezienia przyszłej gwiazdy jest jedynie podziękowanie wypisane na klubowym papierze. Calvin zabiera nas w podróż po najróżniejszych angielskich stadionach, poziomach rozgrywkowych i klubowych korytarzach, w których rozgrywają się losy tytułowych "Ludzi Znikąd". Ludzi uzależnionych od piłki i nie potrafiących wyobrazić sobie życia bez niej. Ludzi, którzy często przemierzają setki kilometrów, by w zimnie i deszczu oglądać mecz dwóch młodzieżowych drużyn zakończony wynikiem 0-0. Ta książka dla wielu osób może być otrzeźwieniem. Zniszczeniem zakłamanego obrazu skautingu, który na podstawie różnych piłkarskich legend powstał w wielu umysłach. Być może dla kogoś będzie to również upadek wyobrażenia o całej piłce nożnej, w której kluby dbają o swoich ludzi. Bardzo ciekawa jest budowa tej książki, która w każdym rozdziale zabiera nas w inne miejsce i inną sytuację. Raz słuchamy opowieści skauta z 40-letnim stażem, a raz poznajemy tajniki nowoczesnej oceny zawodników na podstawie wzorów matematycznych. I sami możemy sobie wyrobić zdanie o tym, który z tych systemów jest lepszy. Dzieło Calvina bezsprzecznie zasłużyło na tytuł "Najlepszej Sportowej Książki Roku w Wielkiej Brytanii", który otrzymało w 2014 roku. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kibiców - nie tylko dostarcza rozrywki, ale też pozwala odkryć wiele rzeczy, o których na co dzień się nie słyszy.

Czy recenzja była pomocna?

RealAnia

ilość recenzji:1

brak oceny 2-04-2018 15:46

Książki sportowe z racji tego, iż najczęściej dotyczą poszczególnych zawodników albo klubów, rzadko mają intrygujący tytuł. W przypadku lektury autorstwa brytyjskiego dziennikarza Michaela Calvina jest zupełnie inaczej. Już sam tytuł wzbudza w człowieku ciekawość i zachęca do sięgnięcia właśnie po tę pozycję.

?Ludzie znikąd?, w oryginale ?The Nowhere Men?. Takim oto mianem autor nazywa skautów piłkarskich. Ludzi, którzy zarabiają dzięki oglądaniu meczów, o czym marzy niejeden kibic. Ludzi, którzy przemierzają setki kilometrów by na marnym stadionie zobaczyć kolejny nudny mecz, mając jednocześnie nadzieję na znalezienie tych, którzy zostaną zawodowcami. Ludzi, o których nikt praktycznie nie usłyszy nawet, jeśli odkryją kolejnego Wayne?a Rooneya. Ludzi, którzy choć, na co dzień pracują w cieniu, to dzięki książce Michaela Calvina mają okazję na chwilę z niego wyjść i opowiedzieć o swojej profesji.

?Chwila olśnienia nie przypomina uderzenia piorunem, jak to się wszystkim wydaje, ale włosy na grzbiecie rzeczywiście stają ci dęba, bo wiesz, po prostu wiesz, że oglądasz kogoś wyjątkowego.?

Muszę przyznać, iż zanim zaczęłam czytać ?Ludzi znikąd? miałam pewne wyobrażenie o treściach, które znajdę w książce. Jak się okazało, dosyć mylne wyobrażenia. Tytuł książki był dla mnie dwuznaczny i pasował równie dobrze do określenia skautów, jak i do wyłapywanych przez nich utalentowanych zawodników. Myślałam więc, że poznam wiele historii odkrycia piłkarzy, którzy aktualnie zachwycają kibiców bądź też w przeszłości czarowali na angielskich boiskach. Oczekiwałam wielkich nazwisk. I choć kilka takich postaci faktycznie pojawiło się na kartach książki, to w tej lekturze piłkarze w zasadzie nie są ważni. Michael Calvin tak naprawdę w ogóle się nimi nie interesował. Jego uwagę całkowicie pochłonęli skauci. Ich życie, praca, przemyślenia, doświadczenia. Z początkowego drobnego zawiedzenia zrodziła się we mnie ogromna ciekawość by poznać nieznany dotąd obszar futbolu. Poznać świat skautów piłkarskich.

?Niewielu piłkarzy pozostaje z tobą w kontakcie i nawet nie wiedzą, jaki to miód na serce skauta, gdy widzi, że dobrze grają.?

Michael Calvin w książce ?Ludzie znikąd? ukazuje prawdziwe oblicze piłkarskiego skautingu. Odziera go z tajemniczości i magii. Pod pięknym wyobrażeniem kibiców na temat pracy skautów kryją się, bowiem trudne warunki pracy, problemy z uzyskaniem etatu, słabe zarobki, czy też niepewna przyszłość. Dzięki tej lekturze każdy kibic ma okazję przekonać się jak naprawdę wygląda życie skautów oraz w jaki sposób szuka się nowych zawodników.

?Ludzie znikąd? to tematycznie całkowita nowość wśród książek literatury sportowej. Ciekawa i rzetelna pozycja, której wartość wzrasta nie tylko ze względu na fakt, iż Michael Calvin przemierzył Wielką Brytanię, aby dogłębnie poznać życie skautów, ale także dlatego, iż brytyjski dziennikarz w znacznej mierze oddaje głos skautom, dzięki czemu czytelnik otrzymuje zakulisowe informacje ?z pierwszej ręki?.

?Jedyne pewniki w życiu skauta to narodziny, śmierć, podatki i niekiedy czarna torba na opróżnienie biurka.?

Sięgając po książkę Michaela Calvina dowiecie się, w jaki sposób angielskie kluby funkcjonują w obrębie skautingu i pozyskiwania nowych graczy, a także, pod jakimi względami ocenia się doświadczonych zawodników. Odkryjecie jak brzmi pierwsze prawo futbolowego skautingu oraz dlaczego w skautingu trzeba oglądać mecze na żywo, zamiast w telewizji czy też na DVD.

Poznacie nazwisko bohatera pierwszego w historii transferu, o którym zdecydowało głosowanie kibiców. Zrozumiecie, który aspekt piłkarzy jest najważniejszy, gdy ściąga się zawodników w League One oraz League Two. Przeczytacie nawet jeden z raportów meczowych przygotowanych przez skauta.

?[?] nie można z całą pewnością stwierdzić, że jakiś piłkarz się nie rozwinie, takie osądy się mszczą.?

Z książki ?The Nowhere Men? dowiecie się, dlaczego Tottenham zrezygnował z pozyskania nastoletniego Raheema Sterlinga, a Everton nie sprowadził Gary?ego Cahilla. Przeczytacie, w jaki sposób ?The Toffees? eliminują piłkarzy niepasujących do klubu oraz dlaczego Fernando Torres zachwycał w Liverpoolu a zawodził w Chelsea. Poznacie historię odkrycia Jacka Wilshere?a oraz dowiecie się ile dzięki pozyskaniu Anglika zarobił skaut (będziecie w lekkim szoku, ja przynajmniej byłam).

Michael Calvin porusza w lekturze również temat popularnego za oceanem modelu Moneyball, czyli ?wykorzystania analizy statystycznej do wynajdowania niedocenianych graczy?. Dowiecie się, jakie zastosowanie ta koncepcja ma w angielskim futbolu, a także czy może być równie skuteczna jak w Stanach Zjednoczonych.

?Można mieć charakter lub umiejętności. Nie można mieć jednego i drugiego, bo wtedy piłkarze nie są tani. Kosztują wielkie pieniądze.?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób odkrywa się nowe gwiazdy futbolu, a także jesteście ciekawi jak wygląda życie piłkarskiego skauta i czy przypadkiem nie jest to wasze powołanie to książka ?Ludzie znikąd. Nieprzenikniony świat skautów piłkarskich? jest lekturą dla Was.

?To specjalność, która stanowi jedno wielkie wyzwanie.?

Czy recenzja była pomocna?