Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Lubieszów 1577

książka

Wydawnictwo Inforteditions
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Niniejsza książka poświęcona jest bitwie pod Lubieszowem, która miała miejsce podczas wojny domowej z Gdańskiem po elekcji Stefana Batorego na króla Polski. Bitwa ta zasługuje na szczególną uwagę przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszym jest dysproporcja sił, pomimo której wojska królewskie pokonały przeciwnika (dysproporcja ta wynosiła ok. 5:1 na korzyść gdańszczan). Drugim powodem jest fakt starcia się w tej bitwie dwóch odmiennych sztuk wojennych - staropolskiej i niemieckiej. Interesujące jest zwłaszcza to, w jaki sposób polska husaria rozbiła szyki niemieckich lancknechtów dysponujących długimi pikami.

..."Obserwująca ich kawaleria (50 petyhorców Temruka) powiadomiła Zborowskiego o ruchach tej grupy wojsk. Hetman wojsk królewskich wsparł petyhorców rotą Spytka Jordana (50 husarzy) oraz 20 nadwornymi husarzami węgierskimi. Zanim jednak wsparcie nadciągnęło, rajtarzy i lancknechci, spychając nieliczną jazdę lekką, zaczęli przeprawiać się przez Motławę. Nie pomogło zrzucenie za sobą mostka przez żołnierzy Temruka. Lancknechci mostek naprawili. Wsparcie, jakie Zborowski udzielił Temrukowi, przybyło w końcu w okolice przeprawy pod Lubieszowem, lecz 120 -140 koni jazdy królewskiej, jakie się w tym momencie tam znalazło, nie miało najmniejszych szans na powstrzymanie lancknechtów. Zborowski nakazał więc Żółkiewskiemu wraz z jego husarzami (40 koni) ruszyć na pomoc Spytkowi Jordanowi i Temrukowi. Żółkiewski polecenie wykonał i dołączył do sił, próbujących przeszkadzać ruchom wojsk niemieckich po wschodniej stronie Motławy."... (fragment)

Radosław Sikora - urodzony w 1975 roku w Międzyborzu. Absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, z zamiłowania historyk; współpracownik szeregu pism o tematyce militarno-historycznej. Autor książek "Fenomen husarii" oraz "Wojskowość polska w dobie wojny polsko-szwedzkiej 1626-1629. Kryzys mocarstwa".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Inforteditions
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 16.08.2005

RECENZJE - książki - Lubieszów 1577

5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

sulla

ilość recenzji:38

brak oceny 12-07-2008 19:37

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Nieznana dla mnie bitwa pod Lubieszowem, jest atrakcją tej pracy. Z tak szczegółowym opisem nie zetknąłem się, jak pamięcią sięgam. Sama bitwa, była krótkim epizodem z której to zwycięsko wyszły wojska królewskie pod hetmanem Janem Zborowskim. Pokonały one niemieckie siły najemne i pospolite ruszenie, buntującego się miasta Gdańska.
Książka składa się jakby z dwóch części. Pierwsza to opis i analiza przebiegu zbrojnego, w drugiej autor zaznajamia nas z zasadami sztuki wojennej, gdzie zajście pod Lubieszowem, służy jako przykład właściwego i nieprawidłowego poruszania się w świecie bogini Bellony.

W zakończeniu pan Sikora przyznaje, że bitwa pod Lubieszowem jest typowem przykładem polskiego fenomenu, w której zwycięskie bitwy nie muszą wcale prowadzić do zwycięskich wojen.
Stawianie jednak bitwy pod Lubieszowem, na równi z bitwą kircholmską, czy kłuszyńską jest moim zdaniem „lekką” przesadą. Autor zafascynowany poczynaniami oddziałów królewskich, zapomina to, że bitwa toczyła się w ramach wojny domowej, co zawsze jest niechlubną stroną takich poczynań. Gdańsk, jako polskie miasto broniło swoich przywilejów, a że w tym celu używało najemników niemieckich, to jest już wyłącznie sprawą samego miasta.