Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Londyn NW (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Leah, Natalie, Nathan i Felix - cztery postacie, cztery historie, cztery oblicza Londynu

Leah jest w samym środku egzystencjalnego kryzysu - kłopoty z mężczyzną, matką i pracą nie ułatwiają jej życia. Jej przyjaciółka Nathalie nie wiadomo kiedy zamieniła się w sfrustrowaną matkę, choć niegdyś była przebojową prawniczką. Nathan, obiekt ich dziewczęcych westchnień, dziś jest kloszardem i narkomanem. A Felix, niezrealizowany filmowiec i życiowy nieudacznik ginie w przypadkowej bójce. Łączy ich jedno - NW, czyli północno-zachodni Londyn. Stamtąd pochodzą, tam dorastali.

`NW` to przenikliwa powieść o współczesnych londyńczykach skazanych na samotność. Ludzkie więzi, uczucia, relacje, powiązania i kontakty - to prawdziwa mapa tego miasta. Londyn w powieści Zadie Smith to nie tylko miejsce, w którym sama dorastała, to centrum świata, pełne mieszających się kultur, jezyków, tradycji i wartości. Centrum świata, w którym najtrudniej jest odnaleźć drugiego człowieka.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 22.05.2014

RECENZJE - książki - Londyn NW

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 16-08-2016 22:02

Ta książka jest przede wszystkim szczera. Do bólu. Powieściowy Londyn to miejsce, w którym spotykają się różne nacje, kultury, tradycje, ale to nie znaczy, że miejsce otwarte o nieograniczonych możliwościach, w którym spełniają się wszelkie marzenia. Trzydziestoletni bohaterowie z jednej szkoły wybrali różne drogi, ale nie znajdują na nich spełnienia. Mało tego - wydaje się, że każdy przegrał. Keisha tyle wysiłku włożyła, by osiągnąć sukces i udowodnić reszcie, ile jest warta, że nie miała czasu zastanowić się, kim w zasadzie jest. Leah wychodzi za mąż, ale nie umie powiedzieć, że nie chce dzieci... Nathan, bezdomny narkoman, "wadzi" się ze światem, a Felix wierzy, że dorósł, bo założył rodzinę, i... nadal spotyka się z byłą kochanką... Zresztą trudno ich nawet polubić, gdy widzimy, ile w nich pozoranctwa, udawania, hipokryzji, tchórzostwa... Trudno im też nie współczuć, bo chociaż to wszystko takie "małe", to jednak ludzkie... "Londyn NW" to oryginalna narracyjnie, niebanalna opowieść o banalnych sprawach: dojrzewaniu; życiu, w którym spełnia się oczekiwania inny; oszukiwaniu siebie, byle tylko nie patrzeć prawdzie w oczy; rozczarowaniu, poszukiwaniu... Powieść niewesoła, autentyczna, odzierająca nasze życie z fałszu, zmuszająca do szukania szczerych odpowiedzi na czasem wcale nie łatwe pytania. To kawał dobrej literatury, z pewnością nie na poprawę nastroju :-)

Aga CM

ilość recenzji:415

brak oceny 10-09-2014 11:43

"Londyn NW" to najnowsza powieść brytyjskiej pisarki Zadie Smith. Tytuł został zaczerpnięty od nazwy północno-zachodniego Londynu, gdzie rozgrywa się fabuła. To zubożała dzielnica. Poznajemy kolejno dzieje Leah, Natalie, Felixa i Nathana, którzy tam się wychowali. Poznałam prywatne domy bohaterów, miejsca ich relaksu, pracy. Piękne, a jednocześnie brutalne miejsce, gdzie często droga kończy się w niebezpiecznym zaułkiem.

Każda z postaci jest tu poddana dogłębnej analizie. Smith odsłania ich hipokryzję, niekiedy chorobliwą ambicję, niepewność, bezsilność, uprzedzenia i obawy. Te cztery postaci są przedstawicielami różnych szczebli drabiny społecznej. Głównym tematem tej książki jest wpływ klasy i tożsamości społecznej na ich relacje z otoczeniem. To portret osób z problemami, którzy próbują się pogodzić ze zmianami w ich życiu.

Powieść to dogłębna obserwacja życia. Tego jak mówią, gestykulują, zachowują się względem siebie, publicznie i prywatnie. Historia jest bogato zróżnicowana i zawsze niespodziewana. To portret dzisiejszych 30-latków uwikłanych w plątaninie miłości, nienawiści, kryzysu tożsamości, zazdrości, kompleksów. Nasi bohaterowie pogrążeni są w slangu przeszłości. Mimo, że znają się od dzieciństwa, tak naprawdę niewiele o sobie wiedzą. Nie rozumieją swoich problemów. Czują się uwięzieni, wydrążeni, przerażeni. Pragną wolności. Różnice kulturowe doprowadzają do ich nieporozumień. Jednak wszyscy szukają tego samego: kogoś, kto ich pozna i zapamięta. Jednak, podobnie jak w życiu, nie jest to proste.

Powieść można nazwać eksperymentalną. Nie ma tu zbyt wiele z fabuły i postacie nie zawsze są tu sympatyczne. Niektórzy nawet twierdzą, że bohaterowie stworzeni przez Smith są w jakiś sposób nieprawdopodobni. Faktem jest, że postacie ulegają tu dużym przemianom i że angażują się niekiedy w szalenie niekonsekwentne, nieracjonalne działania. Jednak moim zdaniem właśnie to sprawia, że stają się jeszcze bardziej realni.

O innowacyjności tej pozycji świadczy także zastosowanie tu różnorodności stylów i technik narracyjnych. Autorka przy ich pomocy stara się tu odzwierciedlić polifoniczny charakter współczesnego życia miejskiego. Każda część poświęcona innej postaci została napisane w innym stylu. Zdania są czasem jakby niekompletne lub rozproszone. Niektóre fragmenty są jakby w formie poezji, inne jakby były częścią rozmowy na czacie. W przeważającej mierze jednak powieść to seria scen, które zgrabnie zarysowują bohaterów. Spodobała mi się ta różnorodność stylów. Nie utrudniało mi to lektury.

Często czułam się jakbym widziała tą historię w krzywym zwierciadle. Nie wiedziałam czy mam się śmiać czy płakać. Proza Smitha jest pełna wdzięku i nieprzewidywalna jak kłębowisko. Tempo jest spokojne. Historia wydaje się nieco meandryczna. "Londyn NW" to wynik pojedynczych żyć. Obraz społeczeństwa wyłania się jak puzzle - kawałek po kawałku. Smith powoli zbiera elementy tej skomplikowanej układanki. To książka, w której nigdy nie wiadomo, jak wszystko się potoczy, co będzie dalej. Napisana przez kogoś, kto wie jak słuchać, rozumie jacy są ludzie i kim mogą się stać.

Zadie Smith ukazuje tu dzielnicę swego dzieciństwa. To obraz nowoczesnej, miejskiej strefy, gdzie dochodzi do wielu wydarzeń. Traktat o współczesnym życiu miasta, o długotrwałej przyjaźni, o poszukiwaniu tożsamości... Historia koncentruje się na poszczególnych fragmentach. Bije z niej ogromny realizm. Pozycja pomogła mi zrozumieć, że nikt nie ma perfekcyjnego życia. Ciągle dążymy do tego, stawiając czoło zmianom. Książka jest brutalna, przerywana. Jak walka, którą prowadzimy każdego dnia.

Gabrysia

ilość recenzji:1

brak oceny 27-05-2014 22:12

Znając twórczość Zadie Smith byłam dobrze przygotowana na feerię barw Londynu i Londyńczyków, którzy jak wiemy są wielokulturowi. Zastałam w Londynie NW jeszcze więcej niż czyste barwy, bo wszystkie ich odcienie, a przy tym rewelacyjną, wielowymiarową powieść. Zadie to mistrzyni kreacji.

Ela

ilość recenzji:1

brak oceny 27-05-2014 22:02

Mam przyjaciółkę, która jest książkoholiczką. Zawsze pytam ją po co sięgnąć, kiedy mam ochotę na dobrą lekturę i jak dotąd nigdy się nie zawiodłam. Tym razem trafiłam na NW Londyn i chcę wszystkim polecić tę lekturę, bo od dawna nie czytałam nic tak prawdziwego, czułego i szczerego o mieszkańcach miasta.

Zastka

ilość recenzji:1

brak oceny 27-05-2014 21:56

Londyn w oczach Zadie nie jest doskonałym rajem, gdzie każdy znajdzie schronienie, pieniądze i miłosć. To miejsce niespełnionych nadziei i marzeń, pełne nieszczęśliwych lub oszukujących się ludzi. W ciągłym kłamstwie usidłani w życie nie potrafią się wyplątać i często gęsto skutkuje to ...

Lucia

ilość recenzji:1

brak oceny 27-05-2014 21:14

Byłam pewna, że Zadie nie ma do zaoferowania już nic ciekawego, po jej ostatniej książce nie spodziewałam się, że czymkolwiek może mnie zaskoczyć. A tu proszę, rewelacyjna powieść o ludziach Londynu. Wygnańcach, buntownikach, szukających szczęścia normalnych ludziach, którym Londyn nie chce dać normalnego życia. W oparach Marichuany i haszyszu, Zadie Smith snuje opowieść o nas wszystkich, emigrantach dusz

Kaja

ilość recenzji:1

brak oceny 25-05-2014 13:50

Wielokulturowość, skomplikowane relacje międzyludzkie, retrospekcja, przenikające się punkty widzenia, żywe zróżnicowane postaci, pomieszanie patosu z humorem to wyróżniki książki ?Londyn NW?. Lektura obowiązkowa!

Renia

ilość recenzji:1

brak oceny 24-05-2014 18:23

Brytyjska pisarka w swojej ostatniej książce świetnie odnajduje się w roli przewodniczki po Londynie. Przedstawia miejsca, do których przeciętny turysta nie zagląda, te zamieszkiwane przez imigrantów, ludzi pozbawionych perspektyw i tożsamości. ?Londyn NW? to bowiem powieść o ?kolorowych?, osobach z zewnątrz, nieprzystosowanych i niedostosowanych, obcych zarówno innym, jak i samym sobie.

Kala

ilość recenzji:1

brak oceny 23-05-2014 21:58

Dynamika, krótkie zdania, zróżnicowana czcionka to wyróżnia tę książkę od pozostałych dzieł, przedstawiających problemy dzisiejszych trzydziestolatków, żyjących w dużych europejskich stolicach. Przez to jest również bardziej autentyczna, bo życie w Londynie, który jest głównym bohaterem powieści Zadie Smith, właśnie jest takie dynamiczne i szybkie. Serdecznie polecam!

Radosława

ilość recenzji:1

brak oceny 22-05-2014 21:21

?NW? opowiada o trzydziestolatkach z północno-zachodniej części Londynu (stąd tytuł), których łączy podobny start: dorastanie na osiedlu komunalnym, zwykła szkoła, patologie. Ich dalsze losy potoczyły się odmiennie: Leah po studiach filozoficznych ugrzęzła w organizacji społecznej, jej przyjaciółka Keisha (obecnie Nathalie) została wziętym prawnikiem, Nathan trafił do półświatka, Felix po latach uzależnienia od narkotyków wyszedł właśnie na prostą. Książka dotyka klasowości, poszukiwania własnej tożsamości.

ewe

ilość recenzji:1

brak oceny 19-05-2014 00:46

Zadie Smith jako autorka jest oszałamiająca. Od pierwszej chwili czytelnika atakuje dynamiczna, budowana równoważnikami zdań, narracja. Pismo proste przeplata się z kursywą, bohaterowie nie dają się tak szybko zaszufladkować. Jest w pełni współcześnie, wielogłosowo, szybko i dość chaotycznie ? trzeba się przyzwyczaić. Taki też, jak mniemam, może być Londyn (niestety nie miałam okazji go zasmakować). Szybko zorientowałam się, że w tym całym wielobarwnym pędzie ludzie są zwyczajnie samotni. I o tym opowiada nam Zadie Smith. Nie tłumaczy, nie wykłada, po prostu przygląda się swoim bohaterom i temu, co dzieje się w ich życiu. Widzi, że kiedy mówi żona, mąż zadaje pytanie o zupełnie coś innego. Że kobieta bez pieniędzy ucieka się do wymyślnych oszustw, byleby tylko wyłudzić coś od pierwszej lepszej naiwniaczki. I tak dalej. Przejmujący obraz ponowoczesności, polecam!