Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

LISTY DO DANUTY PAWŁOWSKIEJ

książka

Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Do rąk czytelnika trafia książka szczególna. Zbudowana jest z dwu osobnych, wzajemnie się uzupełniających części. Edytorom od ponad dwudziestu lat ogłaszającym listy Edwarda Stachury, jak dotąd nie udało się zbudować dwugłosu. Pisarz pod koniec życia spalił listy kierowane do siebie (prócz tych, które pisał sam).
W przypadku poniższych listów pojawiła się możliwość częściowego zrekonstruowania korespondencyjnego dialogu. Adresatka listów wprowadza czytelnika w przestrzeń relacji pomiędzy korespondentami. Jednocześnie podejmuje starania odtworzenia brakującego elementu - listów do Stachury. Rekonstrukcję korespondencyjnego dialogu wspomaga wstęp adresatki, który opisuje historię znajomości. Istotnym elementem całości są komentarze, które zostały zbudowane, przede wszystkim, w oparciu o wspomnienia adresatki. Wszystko to sprawia, iż Danuta Pawłowska-Skibińska jest współautorką niniejszego tomu.
Prezentowany zbiór jest, jak dotąd, największym znanym pakietem listów Stachury do jednej osoby, ale też jest największym znanym pakietem rękopisów listów pisarza. Pomiędzy pierwszym listem, który został posłany 2 stycznia 1976 roku, a ostatnim z 18 września 1978 roku rozpościerają się 32 miesiące.
W tym czasie Stachura wysłał 192 listy.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 22.08.2007

RECENZJE - książki - LISTY DO DANUTY PAWŁOWSKIEJ

5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

MadGa

ilość recenzji:75

brak oceny 25-11-2010 12:35

Czytanie dla mnie listów zawsze było wejściem w najintymniejszy świat autora, intymniejszym od książek, wierszy czy nawet dzienników, w których tak łatwo ulec pokusie ulepszania samego siebie. Listy są najprawdziwsze. Zwłaszcza te, które piszę się do osoby bliskiej sercu. A taką osobą dla Edwarda Stachury była Danuta Pawłowska. Spotkali się u niej w domu, Sted był gościem jej rodziców. Od razu zwrócił na nią uwagę, jej zainteresowanie było zrozumiałe, był wszak znanym pisarzem. Stachura stawał się coraz częstszym gościem domu, aż wreszcie wyszły na jaw jego prawdziwe pobudki. Nie spotkało to się z entuzjazmem rodziców, Danuta była prawie 20 lat młodsza od Edwarda, bali się, że lata te staną się przepaścią nie do przejścia. Jednak nie mają zamiaru dysponować życiem córki, pozwalają na spotkanie, na wspólne wyjazdy. I tak to się właśnie zaczyna. Zbiór ten pozwala spojrzeć na Stachurę w nowy, nieznany dotąd sposób. Jest pogodny, zakochany, pełny nadziei i entuzjazmu. Odważny i śmiały. Niestety tylko przez pewien czas. Łatwo zauważyć w listach zmianę. Nie pisze już do czule do Danuty, jest czymś zajęty, zafrasowany. Listy stają się coraz krótsze, rzadsze. Aż musi przyjść dzień, gdy urwą się na zawsze. Stachura próbuje popełnić samobójstwo, po czym zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. Czas ten poświęca głównie rozważaniom o cierpieniu i śmierci. Kilka miesięcy później podejmuje drugą próbę, tym razem udaną. Zbiór ten jest wyjątkowy pod wieloma względami, a wielbicielom poezji Stachury nie trzeba go reklamować.