Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

List miłosny pismem klinowym

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Josef i Květa poznali się przed drugą wojną światową na wykładach profesora Hroznego, czeskiego językoznawcy, który w 1915 roku odczytał zapisane pismem klinowym teksty, uważane za najstarsze pisemne zabytki języków indoeuropejskich. Historia i mity starożytnych Hetytów będą odtąd towarzyszyły Josefowi przez całe życie. Gdy w 1948 roku komuniści przejmują władzę w Czechosłowacji, Josef trafia na długie lata do więzienia za "działanie na szkodę państwa". Jego przyjaciel Hynek, zwodząc Květę obietnicą pomocy, wymusza na niej seks, mszcząc się za to, że go niegdyś odrzuciła.
Kiedy Josef i Květa ponownie się spotkają, nie będą umieli odnaleźć do siebie drogi. Dziesięcioletnia nieobecność Josefa i zdrada Květy rozdzielą tych dwoje już na zawsze, a ich niepojednanie przejdzie dziwnym prawem dziedziczenia na córkę Alicję. Zmeskal mówi: "Wciąż toczą się dyskusje, co zrobić z tamtym pokoleniem - uhonorować wysiłki tych ludzi, czy nie - ale moim zdaniem prowadzą one donikąd. Ponieważ nasz, Czechów, sposób na rozwiązywanie problemów, polega na tym, żeby o nich zapomnieć". Pismo klinowe... pokazuje, że zapomnieć się nie da.
Debiut Tomáąa Zmeskala, uznany w Czechach za wielkie wydarzenie literackie. I to nie tylko przez krytykę, która stawia autora w jednym rzędzie z takimi sławami jak Topol, Hrabal czy Škvorecký, ale przede wszystkim przez czytelników - już trzy miesiące po pierwszym wydaniu na rynku pojawiło się kolejne.

`Nowatorska stylistycznie, jedyna w swoim rodzaju opowieść o miłości, osadzona głęboko w realiach historycznych - począwszy od czasów powojennych do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Po niewiarygodnej serii pozytywnych recenzji ukazało się już drugie wydanie. To "natychmiastowy sukces" i "literacka sensacja" - wielu pisarzy może o czymś takim tylko pomarzyć.`
Radio Praha

`Odchylenie od "normy" daje prozie Zmeskala niezwykły wymiar. Jego śmiałą wyobraźnię można porównać chyba tylko z inwencją Topola.`
Respekt"

`Elegancki, precyzyjny styl, wnikliwość i wrażliwość na niuanse.`
Lidové noviny


Tomás Zmeskal (ur. 1964) - czeski pisarz i tłumacz, syn Czeszki i Kongijczyka, w latach 1987-98 studiował literaturę angielską w Londynie, potem wrócił do Pragi. "Pismo klinowe w odmianie miłosnej" (2008) to jego debiutancka powieść, przez gazetę Lidové noviny ogłoszona jedną z dwóch najważniejszych książek roku 2008. Rok później Zmeąkal otrzymał za nią prestiżową nagrodę Josefa Škvoreckiego. W tymże 2009 roku ukazała się kolejna powieść autora - Životopis černobílého jehněte. Tomás Zmeskal publikuje także opowiadania w czeskiej prasie i zajmuje się grafiką warsztatową oraz rozwojem nowych technik drukarskich.

tytuł oryginału: Milostný dopis klínovým písmem
przekład: Dorota Dobrew
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 19.09.2011

RECENZJE - książki - List miłosny pismem klinowym

4.6/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Kwietny ludek

ilość recenzji:20

brak oceny 9-05-2013 15:04

Są książki, których prawdopodobnie nigdy nie przeczytam do końca. Zżera mnie ciekawość jak się skończą, ale czy to ważne? Nie ważniejsze są emocje przeżywane z bohaterami, ich wzloty, upadki, chwile szczęścia i zwątpienia, które z nimi dzielimy? W życiu codziennym ciągle napotykamy historie bez endu, które gdzieś po prostu się urywają, rozmywają, ich niewyraźny koniec jest jednocześnie początkiem czegoś innego, nowego. Życie to nie fabuła, więc czemu nie miałoby tak być z książką? W przypadku Listu miłosnego pismem klinowym znalazłam na swoje potrzeby istną cezurę fabularną i gdy dobrnęłam do końca rozdziału, gdzie dwójka bohaterów wyjaśnia sobie między nimi przez niemal pół życia niewyjaśnione, coś we mnie pękło (w pozytywnym  znaczeniu tego sformułowania) i pomyślałam: basta! Nie chcę czytać dalej, ponieważ  historia z niedopowiedzeniem tego co autor miał do powiedzenia, zamyka się w pewną całość. I choć czekają mnie zapewne jeszcze chwile przyjemności obcowania z tą książką, jakoś wystarcza mi to, co przeczytałam do tej pory. Nie żeby powieści coś brakowało! Wręcz przeciwnie, autor robi co może byśmy się nie nudzili, przy jednoczesnym wymuszeniu na czytelniku refleksji nad opisywanymi zdarzeniami. I choć akcja umieszczona jest w szarej rzeczywistości komunistycznej Czechosłowacji, czytelnik czuje, że trafił do istnej kopalni złota niebanalnych historii. Uprzedzam jednak, że nie są one łatwe do przyjęcia. Mamy  na przykład do czynienia z jednym z rodzajów ucieczki od realnego świata, który tak się sprzykrzył, że trzeba wymyślić go na nowo- chorobą psychiczną. I choć fantastyczny świat schizofrenika zbudowany jest przez autora z dużą znajomością rzeczy, z finezją gawędziarza, bajarza, opowiadacza z nieograniczoną wręcz wyobraźnią, nie jest to jedyny atut książki, mimo że  pozornie jest autonomiczną częścią książki i poszerzony, mógłby stanowić oddzielny tom. Mnie najbardziej urzekła historia zwykłej miłości, która pokonana przez seksualną dewiację (będącą konsekwencją niełatwej sytuacji żony więźnia politycznego), prawdopodobnie nigdy nie będzie mogła się rozwinąć. Czy kochankowie, a dokładniej rzecz ujmując- mąż i żona, znajdą nić porozumienia? Czy i kiedy zdążą się pogodzić? Czy wyznają sobie jeszcze kiedykolwiek miłość? Czy wreszcie zwykła miłość nie jest najpiękniejszą, bo choć bez hollywoodzkiego blichtru, dotyka właśnie nas, zwykłych ludzi? Na ile nasze zwykłe historie są niezwykłe? Ja tego nie wiem, bowiem książki do końca nie przeczytałam, jednak historia Kwiety i Josefa pozostanie we mnie na bardzo długo!

szpaczek2702

ilość recenzji:1

brak oceny 10-12-2011 21:04

Z pewnymi obawami kupiłam tą książkę. Myślałam, że będzie to kolejna książka której przeczytanie zajmie mi góra 4 dni i szybko o niej zapomnę. Jest jednak inaczej. Książka zapada w pamięć i nie daje się szybko czytać, gdyż to o czym czytamy jest prawdziwą literaturą. Rzadko się trafia taka dobra książka.