SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

LISSA 1866

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Bellona
Data wydania 2010
z serii Historyczne bitwy
Oprawa miękka
Liczba stron 144
  • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
  • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
    Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
    Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
    W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Bitwa pod Lissą - bitwa morska pomiędzy flotą włoską a austriacką podczas wojny włosko-prusko-austriackiej 1866 roku, stoczona 20 lipca 1866 koło wyspy Lissa (Vis) na Morzu Adriatyckim, zakończona zwycięstwem austriackim. Była to pierwsza bitwa morska eskadr okrętów pancernych. Utrwaliła supremację floty monarchii habsburskiej na Adriatyku.

Więcej książek z serii Historyczne bitwy
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2010
Wymiary: 125x195
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-11-11720-4
Wprowadzono: 31.03.2010

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - LISSA 1866 - Piotr Olender

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 12 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

sulla

ilość recenzji:38

brak oceny 30-01-2011 14:50

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Bitwy morskie należą do spektakularnych działań wojennych prowadzonych przez wrogich sobie przeciwników.
Lissa , mała wyspa na Adriatyku, była świadkiem tego rodzaju bitwy. Nowo zjednoczone państwo włoskie, dążyło do konfrontacji na morzu zpo[...]dającą już monarchią austriacką.
„Lissa 1866”,książka Piotra Olendera,należąca do serii „Historyczne bitwy”, fachowo opisuje całe zajście przy wyspie Lissa.
Zaczyna się rutynowym wprowadzeniem z wyjaśnieniem przyczyn powstałej wojny pomiędzy Włochami i Austrią.
Zjednoczenie Włoch, jako bezpośrednia przyczyna konfliktu. Państwo to, dążyło do odzyskania swoich rdzennych terenów, szczególnie w rejonie Wenecji i Triestu, które znajdowały się w posiadaniu Austrii, co tym samym doprowadziło do zatargu z nią.
Jest to ciekawy okres olbrzymich przemian w budownictwie okrętów wojennych. Wyjaśnieniem tego procesu zajął się również autor.
Pancerniki – to nowe pojęcie pojawiające się w nomenklaturze bitew morskich.
Ważnym rozdziałem jest opis sił zbrojnych obu państw, nie tylko tych morskich , ale i lądowych. Oczywiście nacisk położony jest na struktury marynarki wojennej z opisem jednostek znajdujących się w dyspozycji obu państw. Przybliża to nam w znaczący sposób wiedzę o stanie i możliwościach operacyjnych Włoch i Austrii.
Interesujące jest także scharakteryzowanie obu dowódców flot. Admirał Persano i jego defensywne nastawienie do czekającej go operacji. Przeciwieństwo stanowił austriacki kontradmirał Tegetthoff, który maksymalnie wykorzystał swoje możliwości i aktywnie próbował przeciwstawić się poczynaniom włoskim.
Niezdecydowana postawa admirała Persano, spowodowała ze strony włoskiej szukania sukcesów o mniejszym stopniem trudności. Takim miała być wyspa Lissa.
Górzysta wyspa Lissa, miała właśnie przejść do historii, jako świadek zmagań dwóch flot, w okresie w którym następowały gwałtowne zmiany w budowie okrętów i taktyki walki.
Autor informuje nas o samej wyspie z wyliczeniem potencjału zbrojnego służącego do obrony Lissy.
Szczegółowo opisany jest przebieg wzajemnego ostrzeliwania się. Pomimo miażdzącej siły, Włosi nie wykorzystali swojego atutu przewagi ogniowej i nie zdobyli wyspy, co było ich głównym celem.
Na pewno decydowały tutaj błędy w dowodzeniu a także brak determinacji w koniecznym zdobyciu wyspy. Wszystko to doprowadziło do sytuacji w której na scenie pojawiła się zdążająca z odsieczą flota austriacka.
Opis starcia wodnego jest z pewnością najbardziej interesującą częścią książki. Po mistrzowsku dokonuje autor analizy samej bitwy z własnymi cennymi uwagami, przybliżając i ułatwiając czytelnikowi obserwację przebiegu tej bitwy morskiej.
Bitwa ta jest przykładem dwóch różnorodnych systemów walki.
Po raz pierwszy użyto do walki pancerników na morzu i to po obu stronach. Pancerniki były jak dotąd nieznaną bronią w starciach morskich i to na taką skalę i w takiej ilości.
Drugi ciekawy sposób walki, było tzw. taranowanie. Metoda znana już od starożytności miała być jedną z ostatnich tego typu w walkach morskich.
Taranowanie byłojednak czynnikiempraktycznie przesądzającym o losach tej bitwy.
Bitwa podzielonajest przez autora książki na pewne sekwencje, rzutujące w doniosły sposób na wynik końcowy.
Bardzo dramatycznie opisany jest przebieg staranowania i zatopienia włoskiego okrętu „ Re d Italia” czy szczęśliwe ale zarazem pełen niebezpieczeństw, wydarzenia okrętu liniowego „ Kaiser”.
Przebieg bitwy wskazuje wyraźnie na ważność użycia pancerników i ich siły ogniowej. Autor daje do zrozumienia, że są bronią przyszłości w pojedynkach morskich. Zadziwiające jednak w tej bitwie o zwycięstwie zadecydowało taranowanie, które przyniosłopraktycznie rozstrzygnięcie na korzyść Austriaków.
Zakończenie książki to już typowe analizowanie przyczyń takiego a nie innego zakończenia konfrontacji na Adriatyku.
Dowiadujemy się także o dalszych losach wojny włosko – austriackiej i jej zakończeniu.
Dla zwolenników liczb, autor udostępnia wykaz stanu flot włoskiej i austriackiej.
Jak zwykle w serii tej zadziwia ubogość mapek z przebiegiem bitwy.Ale to należy już do
tradycji, tej bardzo dobrej serii.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?