Liryka Mickiewicza - Andrzej Fabianowski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Liryka Mickiewicza (miękka)

Uczucia. Świadectwa. Ekspresje

książka

 • Wydawnictwo Uniwersytet Warszawski
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 440
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Liryka Mickiewicza, Uczucia. Świadectwa. Ekspresje - opis produktu:

Praca powstała z okazji 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Tom zawiera prace poszukujące w liryce Mickiewicza nowych interpretacji oraz kontekstów egzystencjalnych, aksjologicznych i podmiotowych. Artykuły stanowią świadectwo współczesnych tendencji interpretacyjnych i metodologicznych, preferowanych przez dzisiejszych badaczy. Autorzy starają się opowiedzieć na pytanie, jak wiersze Mickiewicza kodyfikowały dynamikę różnorakich przemian i różnie pojmowanych transgresji oraz czym jest poezja twórcy Dziadów dla współczesnego odbiorcy.

Adam Mickiewicz w świadomości kolejnych pokoleń odbiorców jest przede wszystkim autorem wierszy, `wzorem poety doskonałego`. Paradoksalnie trudno jednak, o czym wie każdy badacz romantycznej twórczości, pisać o jego wierszach, już choćby ze względu na nieostrość kategorii liryki w odniesieniu do tekstów romantycznych. Mimo to w niniejszym tomie pragniemy poddać namysłowi badawczemu i czytelniczej refleksji utwory klasyfikowane potocznie jako wiersze - i te pisane jako samodzielne teksty, i te wprowadzane przez poetę w obręb innych utworów. Jeśli uznamy za nadal aktualne słowa Czesława Zgorzelskiego o tym, że `liryka stanowi najczulszy sejsmograf przemian, zarówno w widzeniu świata, jak i w poszukiwaniu nowego wyrazu poetyckiego`, to chcemy dziś pytać, jak wiersze Mickiewicza kodyfikowały dynamikę różnorakich przemian i różnie pojmowanych transgresji? Czym są wiersze Mickiewicza dla współczesnego odbiorcy? Które teksty uznać można za liryczne, które zaś nie? Okazuje się bowiem, że utwory, które weszły w krwiobieg polskiej kultury, utwory dobrze znane, wielokrotnie cytowane, owe - użyjmy sformułowania Ernesta Renana - `niewyczerpane źródła zmartwychwstań`, mają zadziwiającą właściwość, którą określić można jako permanentną otwartość interpretacyjną.
Andrzej Fabianowski, Ewa Hoffmann-Piotrowska

Książka Liryka Mickiewicza Uczucia. Świadectwa. Ekspresje, pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Warszawski. Autorami książki są Andrzej Fabianowski, Ewa Hoffmann-Piotrowska. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Liryka Mickiewicza liczy 440 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Andrzej Fabianowski, Ewa Hoffmann-Piotrowska - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Liryka Mickiewicza, Uczucia. Świadectwa. Ekspresje

0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.