Lepsza niż ja / Louise ONeill | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Lepsza niż ja (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Feeria
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 416
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Lepsza niż ja - opis produktu:

Wyobraź sobie, że zostałaś zaprojektowana, by być idealną.
Wyobraź sobie, że twoje imię zawsze pisze się małą literą.
Wyobraź sobie, że od zawsze mieszkasz w szkole, w której uczysz się, jak stać się najpiękniejszą, najszczuplejszą i najlepiej ubraną. W której nieustannie porównujesz się z "przyjaciółkami".
Wyobraź sobie, że najważniejsze dla ciebie jest miejsce w rankingu doskonałości, bo tylko od niego będzie zależało zainteresowanie mężczyzn. To ono określi, co się z tobą stanie, gdy skończysz szkołę.
Musisz być piękna. Musisz być dobra. Musisz być uległa.
Czy naprawdę chcesz tak żyć?

`Połączenie Wrednych dziewczyn i Opowieści podręcznej.`
Vagenda

`Świat jak z Opowieści podręcznej. Tylko jeszcze gorszy.`
Marynia Bicz

`Głęboka, ponura i przerażająco prawdopodobna historia.`
Marie Claire
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -30%
Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

Katarzyna Michalak

miękka
25,83 zł 36.90
 • -20%
Uwierz w Mikołaja + skarpetki

Magdalena Witkiewicz

pakiet
32,40 zł 40.50
 • -34%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
26,40 zł 39.99
 • -23%
Pokój motyli

Lucinda Riley

miękka
30,80 zł 39.99
 • -38%
Bądź moim światłem

Agata Przybyłek

22,83 zł 36.81
 • -40%
Tylko raz w roku

Agnieszka Lingas-Łoniewska

miękka
23,94 zł 39.90

Zobacz również

 • -36%
Gra na wielu bębenkach, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,54 zł 39.90
 • -36%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
44,63 zł 69.73
 • -36%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
31,86 zł 49.77
 • -36%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
24,26 zł 37.91
 • -34%
Nieświęty Mikołaj

Magdalena Kordel

miękka
26,40 zł 39.99
 • -39%
Słuchaj głosu serca

Natalia Sońska

miękka
22,51 zł 36.90
 • RRecenzje
 • Książka
 • Lepsza niż ja
0/5 ( brak ocen )
  5
  4
  3
  2
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Amanda Says

 • 14-05-2019
 • 20:52MUSISZ BYĆ DOBRĄ DZIEWCZYNKĄ
Gdy tylko pomyślę o świecie wykreowanym w powieści Louise ONeill, przechodzi mnie dreszcz. Zdecydowanie nie chciałabym się tam znaleźć. Nie polubiłam się również z bohaterkami, które były niczym najwredniejsze z wrednych dziewczyn. Walka o miejsce w rankingu - zarówno tym szkolnym, jak i tym towarzyskim. Udawana przyjaźń, życie w ciągłym uczuciu poniżenia. Wmawianie, że kobiety są tylko po to, by służyć mężczyznom, że nie mają własnej wartości, że nie warto pisać ich imion z dużej litery. To wszystko było straszne i szokujące, ale ani trochę nie żałuję, że przeczytałam tę książkę. Dlaczego? Bo to wszystko było zabiegiem celowym i autorce genialnie udało się zbudować ten niepokojący klimat oraz wzbudzić sprzeciw w czytelniku. Dawno nie kłębiło się we mnie aż tyle emocji w czasie lektury. I co straszniejsze - chociaż książka prezentuje wyimaginowaną przyszłość, to jednak niepokojąco wiele zachowań jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Jak często to kobiety są swoim największym wrogiem? Jak często to one nawzajem sprawiają sobie przykrość, by same poczuć się lepiej? Jak często mężczyźni w ogóle nie dostrzegają, że one też są ludźmi z uczuciami i własnym zdaniem? Lepsza niż ja zdecydowanie skłania do przemyśleń, a dodatkowo szokuje zakończeniem, które według mnie było naprawdę satysfakcjonujące i idealnie dopełniało historię.
Jestem ogromnie zadowolona z lektury, ALE obawiam się, że to książka dla młodych dorosłych bardziej w wieku studiów. Dlaczego? Obawiam się, że młodsi czytelnicy, a zwłaszcza czytelniczki, mogą zbyt dosłownie odczytać niektóre treści i może to nie wpłynąć zbyt dobrze na ich psychikę. Nasza bohaterka przejawia zachowania destrukcyjne, więc warto mieć od początku świadomość, że nikt w tej książce nie będzie bohaterem do naśladowania.

STRUKTURA
Książka podzielona jest głównie na numerowane rozdziały, jednak na końcu pojawia się również podział na dni. Co kilka rozdziałów pojawia się również odliczanie do Ceremonii, która ma być wydarzeniem zwrotnym w życiu dziewcząt. Narratorką jest freida i to jej oczami poznajemy szkołę i rzeczywistość EuroSfery. A jest ona nieco przerażająca. Cała powieść utrzymana jest w niepokojącym klimacie i wzbudza ogrom negatywnych emocji wobec bohaterów i ich losów. ALE! Tak właśnie ma być. Autorka nie stworzyła bohaterów po to, byśmy ich polubili, zaś by zwrócić uwagę na traktowanie płci żeńskiej przez mężczyzn, ale i przez same kobiety. Niektóre z tych zachowań były niepokojąco podobne do rzeczywistych, co z pewnością skłoni czytelnika do refleksji. Styl pisania był prosty, a jednocześnie wciągający czytelnika do świata bolesnej doskonałości.

PODSUMOWUJĄC
Nie dajcie się zwieść tej uroczej okładce - Lepsza niż ja to mocna powieść, o której myślałam jeszcze na kilka dni po skończeniu lektury. Świetny pomysł na fabułę i niepokojący klimat zmuszający do przemyśleń - ta historia zdecydowanie otwiera oczy na wiele kwestii. I fakt, nie będzie książką dla każdego, bo niektóre rzeczy trzeba tu wyczytać między wersami, jednak ja od siebie piszę jedno wielkie POLECAM! Dawno nie czytałam tak dobrej i szokującej książki YA, która zwraca uwagę na problemy, z jakimi zmagają się kobiety. Blurb z okładki krzyczał, że to połączenie Opowieści podręcznej z Wrednymi dziewczynami i ja się z tym określeniem zdecydowanie zgadzam! Już nie mogę doczekać się ekranizacji, która podobno ma niedługo powstać. A tymczasem, koniecznie muszę sięgnąć po kolejne książki autorki.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Inthefuturelondon

 • 23-05-2019
 • 09:34

Zacznę może od tego, o czym mniej więcej jest ta książka. Cała akcja dzieje się w pewnej szkole, która prawdopodobnie została stworzona na wzór typowej szkoły z internatem. Z tą różnicą jednak, że mieszkanki posiadłości codziennie są ubierane jak najlepiej przez specjalne maszyny, malowane jak najpiękniej i czesane. Codziennie są również ważone, a jeżeli ich waga przekroczy wyznaczoną liczbę pięćdziesięciu dwóch kilogramów, muszą zażywać specjalne blokery kalorii. W skrócie: dziewczyny muszą być idealne, perfekcyjnie wyglądać, perfekcyjnie się zachowywać i wypowiadać. Wszelkie odchyły od ich normy są traktowane jako bunt i wadliwość, co jest natychmiastowo zmieniane. W końcu zawsze znajdzie się coś do poprawy.

Główną bohaterką jest freida. Od razu mówię, że pisanie imion małą literą jest celowe, ponieważ tak musi po prostu być. Choć dziewczyna została stworzona na wzór najpiękniejszej uczennicy, to o dziwo ta jej perfekcyjność gdzieś tam się wyłamuje. Momentami drażniła mnie swoim pragnieniem przynależności do jakiejkolwiek grupy, przez wylądowała przy jednym stole z największą suką w szkole. Jednak pomijając to, polubiłam ją. Widać było, że próbuje ona przy tym byciu idealną pozostać również całkowicie sobą i chwilami buntowała się przeciwko systemowi.

Chciałabym również wspomnieć o tej wrednej dziewczynie. Ciekawi mnie, czemu większość takich paskudnych charakterem lasek nazywa się imieniem megan. Może to ma coś w sobie, tylko ja nie potrafię tego dostrzec? Nieważne.
Ważne jest to, że megan jest okropnie fałszywą osobą. Choć również została stworzona na idealną modą kobietę, to jej charakter jest obrzydliwy wręcz. Manipuluje freidą, narzuca jej swoje zdanie, a kiedy ta się nie zgadza, no to pora wyciągnąć poważną argumentację. "Przecież jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami, prawda? Więc czemu nie zrobisz tego, jak ja chcę moja PRZYJACIÓŁKO?".
Tak, ta bohaterka zdecydowanie zalazła mi za skórę i w życiu nie chciałabym przyjaźnić się z tak toksyczną osobą.

W powieści pojawiła się również isabele. Dziewczyna, która całkowicie ignorowała wszelkie obowiązki oraz obowiązujący kanon piękna. Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy musicie ważyć nie więcej jak pięćdziesiąt dwa kilogramy, a Wasza koleżanka z klasy nagle waży o dwadzieścia kilo więcej. Ta bohaterka jest takim promyczkiem tej historii. Mam wrażenie, że poprzez nią autorka chciała przekazać wiadomość dotyczącą bycia sobą i niezwracanie uwagi na narzucany nam ze wszystkich stron ideał piękna. Dlatego też isabele, choć chwilami dziwna, zyskała moją sympatię.

Podczas lektury tej powieści czułam oburzenie, przerażenie i smutek. Moim zdaniem historia tu przedstawiona jest okropną wizją niedalekiej przyszłości. Wystarczy się rozejrzeć dookoła, przejrzeć kilka losowych profili na Instagramie. Młodzie dziewczyny upodabniają się do jednego kanonu piękna, powiedzmy takiej sobie Kylie Jenner, przez co wyglądają praktycznie tak samo. Takie same włosy, taka sama figura, taki sam styl ubierania się. Wszystko, byleby być tą idealną, tą najpiękniejszą. W czasach tak rozbudowanej technologii istnieje ogromne wręcz prawdopodobieństwo, że taka wizja może się spełnić. Zwyczajne dziewczyny przestaną istnieć, a zastąpią je praktycznie zaprogramowane roboty, które będą perfekcyjne co do milimetra.

Louise ONeill po raz drugi pokazała mi, że potrafi tworzyć historie wciągające, ale takie, które jednocześnie wywołują ciarki na całym ciele. Jestem po ogromnym wrażeniem zdolności pisarskich autorki i z niecierpliwością czekam na możliwość przeczytania kolejnych jej książek. Was ogromnie zachęcam do zapoznania się z tą historię, ponieważ jest ona warta uwagi i przeczytania. Nie chcę tutaj kogoś obrazić, ale myślę, że jest to powieść skierowana bardziej do takiej już starszej młodzieży.

Niemniej jednak gorąco polecam Wam tę książkę i obiecuję, że nie pożałujecie.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -30%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -32%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
33,23 zł 48.88
 • -35%
 • -37%
Kolory Ognia

PRACA ZBIOROWA

miękka
28,90 zł 45.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 32.12 zł

  Język, którym mówimy na co dzień, często bywa nadmiernie uproszczony i niedbały. Staranność wymowy przegrywa z pośpiechem w komunikacji. Sam język polski również nie jest łatwy, występuje w nim sporo zbitek spółgłoskowych i szeleszczących połączeń, z którymi niewytrenowany aparat mowy nie zawsze...

 • 35.92 zł
  28.38 zł

  W życiu jak w porzekadle lepszego jest wrogiem dobrego. Idealna żona i matka, perfekcyjna pani domu, kobieta nie do zdarcia - oto Marta, pięćdziesięcioletnia polska męczennica. Za komuny wystawała godzinami w kolejce po skrawek schabu dla swoich mężczyzn, a dziś kupuje sól himalajską i cukier...

 • 49.77 zł
  36.33 zł

  Każdy z opisanych w tej książce elementów garderoby damskiej: mini, dżinsy, sukienki, wysokie obcasy, klasyczny kostium, ciemne okulary i czerwona szminka na ustach - to sprytnie wybrany argument w miłosnej grze, jaką prowadzą ze sobą kobieta i mężczyzna. To dzięki nim kobiety czują się sexy, a my...

 • 36.21 zł
  32.59 zł

  Wyobraź sobie, że zostałaś zaprojektowana, by być idealną. Wyobraź sobie, że twoje imię zawsze pisze się małą literą. Wyobraź sobie, że od zawsze mieszkasz w szkole, w której uczysz się, jak stać się najpiękniejszą, najszczuplejszą i najlepiej ubraną. W której nieustannie porównujesz się z...

 • 26.82 zł
  24.14 zł

  Idealna żona i matka, perfekcyjna pani domu, kobieta nie do zdarcia - oto Marta, pięćdziesięcioletnia polska męczennica. Za komuny wystawała godzinami w kolejce po skrawek schabu dla swoich mężczyzn, a dziś kupuje sól himalajską i cukier z Barbadosu, żeby ratować męża przed zawałem. Zawsze...

 • Każdy z opisanych w tej książce elementów garderoby damskiej: mini, dżinsy, sukienki, wysokie obcasy, klasyczny kostium, ciemne okulary i czerwona szminka na ustach - to sprytnie wybrany argument w miłosnej grze, jaką prowadzą ze sobą kobieta i mężczyzna. To dzięki nim kobiety czują się sexy, a my...