Leksykon XX wieku. Najważniejsze wydarzenia. - Ryszard Wojna - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Leksykon XX wieku. Najważniejsze wydarzenia.

książka

 • Wydawnictwo Książka i Wiedza
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 454
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Leksykon XX wieku. Najważniejsze wydarzenia. - opis produktu:

Ryszard Wojna - publicysta dobrze znany starszemu i średniemu pokoleniu, poseł na sejm w latach 1976-1989 - urodził się w 1920. Dziewiętnastoletniemu studentowi prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim naukę przerwała wojna. We wrześniu walczył jako ochotnik w szeregach 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Wiosną 1940 przedostał się do Budapesztu, a stamtąd do Francji, gdzie kontynuował walkę w ruchu oporu oraz w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
Do kraju wrócił w styczniu 1946. Od tego momentu zaczęła się jego kariera dziennikarska. Był m.in. korespondentem zagranicznym. Życia Warszawy" i Agencji Robotniczej. Swymi artykułami nadsyłanymi wtedy z Bliskiego Wschodu, a póżniej z ówczesnej RFN zdobył sobie duże uznanie. Ugruntował je jeszcze jako komentator najpierw "Trybuny Ludu", potem "Rzeczypospolitej". Jego publikacje chętnie zamieszczała prasa francuska i zachodnioniemiecka.
Spod pióra R. Wojny wyszło również kilka książek: Szkice arabskie, Spokojnie płynie Ren, Dojrzewanie, Komentarz do współczesności.

Leksykon XX wieku zawiera najważniejsze wydarzenia polityczne, gospodarcze i kulturalne ze szczególnym uwzględnieniem spraw polskich. Jego cechą charakterystyczną jest wręcz zadziwiające połączenie bogatego zbioru poszczególnych faktów - może to być kompendium wiedzy np. dla młodzieży szkół średnich i wyższych - z narracyjnym stylem opowieści, napisanej językiem żywym, trafiającym do wyobrażni.

Panorama mijającego stulecia nakreślona przez jednego człowieka -z natiuy rzeczy nie może być obiektywna. Na szkicowanie jej wpływa punkt, z którego się na nią patrzy, a także osobowość patrzącego. Przez kilkadziesiąt lat byłem dziennikarzem. Politykę traktowałem jak historię in statu nascendi. Było mi dane być świadkiem jej kształtowania się, oglądałem z bliska mniejsze i większe wydarzenia o znaczeniu przełomowym. Stąd wpaninastu miejscach książki znalazły się akcenty osobiste.
Datą najważniejszą tego wieku pozostanie dla mnie na zawsze dzień l września 1939".
Ryszard Wojna

Książka Leksykon XX wieku. Najważniejsze wydarzenia. pochodzi z wydawnictwa Książka i Wiedza. Autorem książki jest Ryszard Wojna. Należy do gatunków: encyklopedie i leksykony, leksykon historii, historia. Książka Leksykon XX wieku. Najważniejsze wydarzenia. liczy 454 stron. Jej wymiary to 155 x 210.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Leksykon XX wieku. Najważniejsze wydarzenia.

4.7/5 ( 3 oceny )
  5
  2
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.