Lecznicze środki zabezpieczające w polskim prawie karnym i praktyka ich wykonywania

książka

Wydawnictwo Kolonia Limited
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Przedmiotem niniejszej pracy jest problematyka genezy i ewolucji instytucji leczniczych środków zabezpieczających w polskim prawie karnym i karnym wykonawczym. Świadomie pominięto natomiast zagadnienia procesowe dotyczące tej instytucji,które były stosunkowo często przedmiotem opracowań naukowych, m.in. fundamentalnej monografii autorstwa K. Zgryzka.
Wśród podstawowych problemów badawczych analizowanego zjawiska, ważne miejsce zajmuje próba ustalenia zadań, jakie powinny realizować te środki zarówno w płaszczyźnie ich stosowania, jak i wykonywania. W efekcie pozwoli to na ustalenie pozycji tych środków w nowoczesnych systemach prawa karnego. Istotnym zadaniem rozprawy będzie także analiza oraz ocena dawnych, a zwłaszcza obecnie obowiązujących polskich regulacji prawnych w zakresie tych środków.
Od strony praktycznej funkcjonowania badanej instytucji do znaczących zadań należą, po pierwsze prezentacja struktury, dynamiki i kierunków zmian w zakresie systemu psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce i ukazanie działającego w jego ramach systemu organizacyjnego zakładów zamkniętych przeznaczonych do wykonywania leczniczych środków zabezpieczających. Po drugie, przedstawienie ogólnej charakterystyki populacji osób internowanych w zakładach psychiatrycznych oraz praktyki wykonywania tych środków w poszczególnych typach zakładów. Na końcu zdecydowano się na ustalenie, jak obecnie kształtują się oceny i oczekiwania w zakresie organizacji wykonywania tych środków, zgłaszane przez psychiatrów i psychologów zatrudnionych w zakładach zamkniętych.
Lecznicze środki zabezpieczające stanowią złożony problem natury prawnej, medycznej i społecznej. Tak rozbudowany charakter tych środków powoduje, że nie sposób ich zbadać tylko jedną metodą. Ponadto dla wnikliwego poznania badanej problematyki pożądane jest łączenie różnych procedur badawczych. Takie różnorodne sposoby analizy danego zagadnienia pozwalają na osiągnięcie różnych, ale uzupełniających się wyników. Dla urzeczywistnienia zasadniczego postulatu, rzetelności badań naukowych, w analizie problematyki leczniczych środków zabezpieczających posłużono się:
- w sferze ustaleń teoretycznych - metodą analizy historycznej i dogmatycznej,
- w sferze ustaleń praktycznych - metodą badań empirycznych skierowa
nych w kierunku ustalenia rzeczywistego obrazu wykonywania leczniczych środków zabezpieczających w Polsce.W ramach ujęcia historycznego przybliżona została geneza i proces kształtowania się koncepcji leczniczych środków zabezpieczających w Polsce i na świecie. Dużo miejsca poświęcono na prezentacje poglądów polskiej doktryny prawa karnego, w kwestiach związanych z miejscem oraz funkcjami tych środków w systemie środków walki z przestępczością. Wnikliwej analizie poddano także problematykę regulacji stosowania i wykonywania tej instytucji prawa karnego w ustawodawstwie okresu międzywojennego i po II wojnie światowej.
Rozważania dogmatyczne prezentują aktualne polskie rozwiązania prawne w zakresie stosowania i wykonywania leczniczych środków zabezpieczających. W warstwie ustaleń normatywnych przeprowadzono analizę bieżących regulacji dotyczących: podstaw stosowania poszczególnych środków zabezpieczających zawartych w kodeksie karnym, problemu wzajemnej relacji środka zabezpieczającego z art. 96-98 kk do odpowiednich przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, stosowania i wykonywania leczniczych środków zabezpieczających przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Kolonia Limited
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 05.04.2011

RECENZJE - książki - Lecznicze środki zabezpieczające w polskim prawie karnym i praktyka ich wykonywania

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0