Łąka umarłych / Marcin Pilis | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Łąka umarłych (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Sol
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 386
 • Dostępność niedostępny

Łąka umarłych - opis produktu:

Rok 1996 - do zapadłej polskiej wsi Wielkie Lipy przybywa były niemiecki żołnierz, aby po latach zmierzyć się z własną wojenną przeszłością.
Rok 1970 - student z Krakowa Andrzej Hołotyński odkrywa mroczne dzieje wioski i ponurą tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców.
Rok 1942 - do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmanów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich nić.

Znakomita, wciągająca powieść o pragnieniu odkupienia win, o zdolności człowieka do największych podłości i wspaniałego poświęcenia w obliczu morderczego projektu zamazania prawdy o losach mieszkańców Wielkich Lip. Bohaterowie uwikłani w sieć ideowo motywowanych postaw szukają schronienia w elementarnych ludzkich uczuciach. Czy jedynym ratunkiem może być miłość?
Marcin Pilis tworzy wielowarstwową powieść, w której złożone relacje polsko-żydowskie i przerażające wydarzenia z okresu II wojny światowej wciągają bohaterów w nieodwracalną spiralę zła. Trzy plany czasowe przenikają w doskonale zaaranżowanej kompozycji, a naprzemiennie prowadzona fabuła odsłania sieć dramatycznych zależności łączących postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Historia młodego Andrzeja Hołotyńskiego, jego ojca - naukowca Jerzego Hołotyńskiego, pielęgniarki Hanki Pakuły, zakonnika Jana Wrońskiego czy niemieckiego żołnierza Karla Straucha rozpisana jest szeroko: w tle pobrzmiewa brutalność czasu wojny, bezwzględność PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i pozorny powrót do normalności w latach 90-tych.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Łąka umarłych - mobi, epub

Marcin Pilis

13,57 zł 15.96
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Sol
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 145x205
 • Ilość stron: 386
 • ISBN: 978-83-62405-13-8
 • Wprowadzono: 02.11.2010

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -32%
Rumcajs

Vaclav Ctvrtek , Radek Pilar

twarda
29,17 zł 42.89
 • -31%
Pestki

Anna Ciarkowska

twarda
27,47 zł 39.81
 • -37%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
43,93 zł 69.73
 • -34%
 • -37%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,07 zł 39.81
 • RRecenzje
 • Książka
 • Łąka umarłych
4/5 ( 1 ocena )
  5
  0
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

mormegil1989

krzysztof.chmielewski89(at)gmail.com
 • 13-07-2011
 • 00:31

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Trzecia książka Marcina Pilisa „Łąka umarłych” to powieść – mówiąc wprost – nietuzinkowa. W zgrabnej fabularnej otoczce autor porusza problemy uniwersalne, a także te, które istotne są dla części europy w jakiej się obecnie znajdujemy.

Choć sam mówił, że chodzi bardziej o fabułę, akcję i klimat książki, ja zauważyłem, że wchodzi na chwiejny, obarczony wspólną odpowiedzialnością grunt.

Utrzymana w mrocznym klimacie opowieść zawarta w jego książce obejmuje trzy okresy – lata II wojny światowej, kiedy to do wsi Wielkie Lipy wkracza odział Wehrmachtu, rok 1970, gdy młody student odkrywa tragiczną przeszłość wioski oraz okolice roku 1996 i byłego oficera niemieckiego, którego los rzucił do tej zapomnianej przez świat miejscowości, by zakończył dawne porachunki.

To powieść o dawnych zbrodniach, strachu i nienawiści. Równocześnie analiza realiów Polski lat 70-tych, stosunków międzyludzkich oraz obraz wielkiej wiary w to, że warto się poświęcić słusznej sprawie. To także świetnie napisana, dopracowana i oryginalna jeśli chodzi o koncept fabularny powieść, wpisująca się w pogranicze literatury popularnej i prozy – choć fikcyjnej – rozrachunkowej.

Pilis pokazał, że na ten temat da jeszcze się napisać kilkaset stron porządnej literatury.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ozzy200

kuba.czerny(at)gmail.com
 • 29-11-2010
 • 18:49

Łąka umarłych Marcina Pilisa, to książka, która porusza ważne problemy. To powieść, która próbuje powoli odkrywa prawdę, podkreśla jak jest ona ważna w życiu każdego społeczeństwa, mówi o źródłach zła i nienawiści. Akcja powieści dzieje się w zapadłej i zapomnianej przez wszystkich osadzie o nazwie Wielkie Lipy. To tutaj miały miejsce ważne wydarzenie w roku 1942, które zaważyło na życiu wszystkich mieszkańców wioski. Wówczas pojawiają się pogłoski o wywożeniu przez Niemców Żydów. W Wielkich Lipach mieszkało około stu Żydów. Wśród ludności znajdują się Ci, którzy nakręcają szerzącymi pogłoskami nienawiść wobec Żydów. Nieliczni tak jak przyjezdny Jerzy Hołotyński, którzy są przeciwni takiej postawie, są biernymi obserwatorami. Inni tak jak zakonnicy z miejscowego zakonu próbują ukryć, chociaż żydowskie dzieci. Dowody zbrodni jednak przetrwają dzieci astronomowi Jerzemu Hołotyńskiemu. Odkrywa je jego syn student z Krakowa, Andrzej, który przybywa do Wielkich Lip zimą w roku 1970. Jego przyjazd nie jest na rękę komunistycznej władzy, która nie chce, aby wojenne wydarzenia ujrzały światło dzienne. Odkrycie dokonane przez Andrzeja, staje się niejako przyczyną życia w ciągłym lęku dla jednego z żołnierzy niemieckich Karla Straucha. Ten dopiero jako schorowany osiemdziesięcioletni starzec przyjeżdża do wioski dopiero w roku 1996, aby potem móc spokojnie umrzeć. Nie szuka jednak rozgrzeszenia, ale potwierdzenia słuszności swoich przekonań. Książka nawiązuje do takich wydarzeń, jakie miały miejsce w Jedwabnem. Tragedia, która odcisnęła piętno na mieszkańcach miejscowości. Autor stara się zrozumieć motywy działania niektórych Polaków w okresie II wojny światowej, którzy stali po stronie kata, a nie ofiary. Książka, która zmusza czytelnika do głębszej refleksji i pamięci o tych, którzy zginęli tak okrutną śmiercią z ręki swoich sąsiadów. Powieść wzbudza wiele emocji i przenosi czytelnika w lata 40., 70. i 90. XX wieku. Książkę, którą warto przeczytać.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Dagmara Kucharska

dagmara.stella(at)wp.pl
 • 5-11-2010
 • 00:10

Łąka umarłych Marcina Pilisa, to książka o wydarzeniu w roku 1942, które wyciska piętno na życiu mieszkańców wioski Wielkie Lipy. To historia opowiadająca o astronomie Jerzym Hołotyńskim, jego synie- Andrzeju, zakonniku Janie Wrońskim i niemieckim oficerze Karlu Strauchu. To powieść o lęku i strachu, o bestialstwie wojny i nienawiści wobec Żydów. O wyborach, które nie pozwalają spokojnie spać, kolejnym pokoleniom mieszkańców wioski. O zaskakującym poparciu kata, a nie obronie ofiary.
Książka jest bardzo ciekawie skonstruowana - rozgrywa się bowiem w trzech wymiarach czasowych, które się wzajemnie uzupełniają i dopełniają.
Rok 1942, w którym to do małej osady Wielkie Lipy wkracza niewielki esesmański oddział. Rok ten poznajemy dzięki zapiskom w dzienniku astronoma - Jerzego Hołotyńskiego.
Rok 1970, to rok, w którym syn Jerzego Hołotyńskiego Andrzej przyjeżdża do Wielkich Lip na prośbę ojca, który przed śmiercią przekazuje synowi swoją ostatnia wolę uporządkowania spraw w Wielkich Lipach.
I rok 1996, w którym to do wioski Wielkie Lipy przyjeżdża były niemiecki oficer nazistowski kat Karl Strauch, który marzy o zmierzeniu się z własną wojną przeszłością.
Autor na stronach powieści porusza wyjątkowo bolesne i drażliwe tematy, nie pozwala czytelnikowi przejść obok opisanego problemu obojętnie. Odkrywa przed czytającym podłoże motywów działania bohaterów. Bardzo sprawnie wnika w psychologiczną strukturę osobowości postaci, bezpardonowo odkrywa ich emocje, myśli, zamiary. Stara się pokazać, jak bardzo dokonane wybory odciskają piętno na kolejnych pokoleniach.
Powieść czyta się jednym tchem. Każda kartka wyzwala w czytelniku tak ogromny ładunek emocjonalny, że niemożliwym staje się oderwanie od czytania coraz to kolejnych stron. Poruszony temat przez Pilisa, nie pozwala przejść obojętnie obok Łąki umarłych. Bestialskie wydarzenia opisane przez autora, wokół których i za sprawą których toczą się dalsze wydarzenia sprawiają, że czytelnik zadaje sobie pytania o sens i definicję prawdy, o nienawiść, która w błyskawicznym tempie doprowadza do przeżycia doświadczeń niepozwalających zapomnieć o sobie do końca życia. Książka zmusza do refleksji nad kruchością życia ludzkiego, nad śmiercią zadaną z rąk najbliższych sąsiadów.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Agata Wiśniewska

agacik120(at)wp.pl
 • 2-11-2010
 • 15:08

Łąka umarłych to opowieść o złu, które na świecie zakorzeniło się dawno temu i do dziś daje o sobie znać, o pragnieniu odkupieniu win, o podłości świata i ludzkich poświęceniach. To również historia poruszająca kwestie polsko- żydowskie. Ale czy tylko?

Autor książki Marcin Pilis jest z zawodu dziennikarzem. Powieść: Łąka umarłych jest trzecią w dorobku autora. Pisarz zadebiutował w 2006 r. książką Opowieść nawiasowa, która została bardzo dobrze przez czytelników przyjęta.

Łąka umarłych od pierwszych swoich stron zaciekawia i intryguje czytelnika. Już od samego początku przewijają się w niej niezliczone tajemnice i sekrety. Jest w niej wiele niedopowiedzeń oraz roztacza się wokół niej aura tajemniczości. Historia opisana przez Marcina Pilisa została osadzona w trzech wymiarach czasowych, które się pokrywają ze sobą i idealnie dopełniają. Fabuła powieści toczy się w kilku planach czasowych:
Rok 1942 w którym to do małej miejscowości Wielkie Lipy wkracza niewielki oddział esesmanów. Rok ten poznajemy dzięki zapiskom w dzienniku jednego z bohaterów Jerzego Hołotyńskiego.
Rok 1970 w którym to syn Jerzego Hołotyńskiego Andrzej przyjeżdża do Wielkich Lip. Andrzej Hołotyński, główny bohater powieści, trafia do Wielkich Lip na prośbę ojca, który na łożu śmierci przekazuje synowi swoją ostatnia wolę.
Rok 1996 w którym to do miejscowości Wielkie Lipy przyjeżdża były niemiecki żołnierz, który pragnie zmierzyć się z własną wojną przeszłością.

W miarę odkrywania kolejnych stron książki możemy się przekonać jak niezwykle interesująco została napisana, jak bardzo historia w nie opowiedziana potrafi wciągnąć oraz z jaką lekkością pióra autor książkę napisał. Łąka umarłych jest pełna tajemniczości, intryguje czytelnika i zachęca do jej odkrywania. W powieści przeplatają się różne wątki, oprócz wspomnianego już wątku polsko-żydowskiego jest też również watek miłosny. Autor w książce bardzo umiejętni dawkował nam informacje o tym co przed laty wydarzyło się w Wielkich Lipach, jak również z odpowiednią delikatnością i wyczuciem odkrywał przed czytelnikiem wszystkie sekrety, które skrywały Wielkie Lipy oraz jej mieszkańcy.

Książkę Marcina Pilisa przeczytałam z wielka ochotą. Osobiście uważam, że niektóre opisy zawarte w książce były niepotrzebne i bez znaczenia dla całej fabuły powieści, jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że była to jedna z tych książek, które na czytelniku potrafią wywrzeć głębsze wrażenie. Czytelnik nie potrafi z pewnością przejść obok niej bez większej refleksji i z obojętnością. Autorowi należy pogratulować wartkiej akcji w której bohaterowie i ich emocje nasuwają czytelnikowi szerszej refleksji dotyczącej przedstawionych w książce wydarzeń.

Sądzę, że książka ta spodobać by się mogła zarówno miłośników thrillera ze względu na klimat napięcia i tajemnicy, miłośnikom książek sensacyjnych jak również wszystkim tym, którzy cenią sobie dobrze skonstruowane fabuły w książkach. Przez wątek miłosny może powieść sobie również zyskać miłośników wśród kobiet. Książka godna polecenia również dla fascynatów historii i relacji polsko-żydowskich oraz tych, którzy w powieści szukają także namysłu nad naturą międzyludzkich stosunków. Po przeczytaniu tej książki sformułowanie rozliczenia się z przeszłością nabiera innego głębszego znaczenia.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

prowincjonalna_nauczycielka

 • 22-10-2010
 • 13:50

W miarę odwracania kolejnych stron powieści Marcina Pilisa czułam jak wokół serca zaciska mi się coś, czego nazwać nie umiem. Książka napawała mnie strachem, a umiejętnie dawkowana wiedza o tym, co wydarzyło się w Wielkich Lipach i o tym, jakie wpływ owe wydarzenia będą miały na życie wielu pokoleń, podsycała ten strach.

Fabuła powieści toczy się w kilku planach czasowych. Jest rok 1942, który poznajemy z zapisków Jerzego Hołotyńskiego, rok 1970, w którym jego syn przyjeżdża do Wielkich Lip i do obserwatorium astronomicznego odziedziczonego po przodkach i wreszcie - 1996 rok - rok odwiedzin Karla Straucha, oficera Wermachtu, który w Wielkich Lipach szuka wyzwolenia od przeszłości.

Nie chcę Wam zdradzać zbyt wiele, bo uważam, że wędrówka przez wydarzenia powieści jest doznaniem doprawdy robiącym wrażeniem. Dość będzie zatem powiedzieć, iż Wielkie Lipy to wieś skazana przez swoją głupotę i żądzę na wymarcie, to pewnego rodzaju skansen, w którym należy dożyć swych ostatnich dni, miejsce, o którym prawie zapomnieli już wszyscy (wydaje się, że zapomniał o niej też i Bóg).

Żałuję, że nie czytałam pierwszej powieści Marcina Pilisa, bo jeśli była tak przejmująca jak "Łąka umarłych", to żałować należy. Autorowi należą się ogromnym brawa za stworzenie opowieści, która nie pozostawia czytelnika obojętnym, która sprawi, że kwestia rozliczeń z przeszłością nabiera nowego znaczenia, która pokazuje jak wielkie krzywdy mogą sobie wzajemnie wyrządzać ludzie kierując się tylko tym, że mogą.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Wieczna wojna

Joe Haldeman

twarda
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -35%
Małe kobietki (okładka filmowa)

May Louisa Alcott

twarda
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 17.1.2020
 • -35%
Andyjski dysk

Czesław Kierzk

miękka
30,54 zł 46.99
Zapowiedź - 12.1.2020
 • -35%
Excalibur Dziedzictwo ludzkości

Delfina Chmielecka

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 16.1.2020
 • -35%
Anioł trzeciego świata

Sylwester Wysocki

miękka
23,39 zł 35.98
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -30%
Wiedźmin Tomy 1-8 (okładka filmowa)

Andrzej Sapkowski

pakiet
499,00 zł
Zapowiedź - 22.12.2020
 • -30%
Moc słowa / Moc wiary / Moc nadziei

Grzegorz abp Ryś

pakiet
69,76 zł 99.66

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 29.90 zł
  20.63 zł

  Fantastyczna książeczka DOTYKOWA dla MALUSZKA - na każdej rozkładówce SILIKONOWA FORMA. Różne KOLORY i FAKTURY zapewniają niezapomniane WRAŻENIA SENSORYCZNE. Przedstawia wesołe zwierzątka mieszkające na ŁĄCE. SYMPATYCZNE ILUSTRACJE i PROSTE ZAGADKI angażują do zabawy. Urocza książeczka...

 • Spis treści: Rozdział 1. Żywot ojca świętego Jana. O jaskini Sapsas /11 Rozdział 2. O ojcu, który we własnej jaskini karmił lwa /12 Rozdział 3. Żywot księdza Conona w klasztorze Penthucus /13 Rozdział 4. Twarz przeora Leo ncja /13 Rozdział 5. Opowieść przeora Polychroniusza...

 • 37.82 zł
  28.37 zł

  Jedzenie i seks: czy tylko o to chodzi owadom? W jaki sposób tykotek rudowłos, którego stukanie w pustym domu może przeprawić o palpitacje, znajduje partnerkę? Po co nam muchy i czy słusznie się ich brzydzimy? Dlaczego motyle mają plamki na skrzydłach? Czy seks pluskwiaków jest bolesny? Jaka...

 • Seria kartonowych książeczek dla najmłodszych. Bawi i uczy. Precyzyjnie dobrane ilustracje sprawią, że pierwsze spotkania dziecka z książką będą wspaniałą przygodą. Książeczka do składania typu harmonijka została wykonana z trwałego kartonu, dzięki czemu posłuży na długo.

 • 30.50 zł
  25.92 zł

  Jedzenie i seks: czy tylko o to chodzi owadom? W jaki sposób tykotek rudowłos, którego stukanie w pustym domu może przeprawić o palpitacje, znajduje partnerkę? Po co nam muchy i czy słusznie się ich brzydzimy? Dlaczego motyle mają plamki na skrzydłach? Czy seks pluskwiaków jest bolesny? Jaka...