Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Łąka umarłych

książka

Wydawnictwo Sol
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Rok 1996 - do zapadłej polskiej wsi Wielkie Lipy przybywa były niemiecki żołnierz, aby po latach zmierzyć się z własną wojenną przeszłością.
Rok 1970 - student z Krakowa Andrzej Hołotyński odkrywa mroczne dzieje wioski i ponurą tajemnicę skrywaną przez jej mieszkańców.
Rok 1942 - do Wielkich Lip wkracza niewielki oddział esesmanów; między Polakami i Żydami zrywa się ostatnia łącząca ich nić.

Znakomita, wciągająca powieść o pragnieniu odkupienia win, o zdolności człowieka do największych podłości i wspaniałego poświęcenia w obliczu morderczego projektu zamazania prawdy o losach mieszkańców Wielkich Lip. Bohaterowie uwikłani w sieć ideowo motywowanych postaw szukają schronienia w elementarnych ludzkich uczuciach. Czy jedynym ratunkiem może być miłość?
Marcin Pilis tworzy wielowarstwową powieść, w której złożone relacje polsko-żydowskie i przerażające wydarzenia z okresu II wojny światowej wciągają bohaterów w nieodwracalną spiralę zła. Trzy plany czasowe przenikają w doskonale zaaranżowanej kompozycji, a naprzemiennie prowadzona fabuła odsłania sieć dramatycznych zależności łączących postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Historia młodego Andrzeja Hołotyńskiego, jego ojca - naukowca Jerzego Hołotyńskiego, pielęgniarki Hanki Pakuły, zakonnika Jana Wrońskiego czy niemieckiego żołnierza Karla Straucha rozpisana jest szeroko: w tle pobrzmiewa brutalność czasu wojny, bezwzględność PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa i pozorny powrót do normalności w latach 90-tych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Sol
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 02.11.2010

RECENZJE - książki - Łąka umarłych

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

mormegil1989

ilość recenzji:5

brak oceny 13-07-2011 00:31

Trzecia książka Marcina Pilisa „Łąka umarłych” to powieść – mówiąc wprost – nietuzinkowa. W zgrabnej fabularnej otoczce autor porusza problemy uniwersalne, a także te, które istotne są dla części europy w jakiej się obecnie znajdujemy.

Choć sam mówił, że chodzi bardziej o fabułę, akcję i klimat książki, ja zauważyłem, że wchodzi na chwiejny, obarczony wspólną odpowiedzialnością grunt.

Utrzymana w mrocznym klimacie opowieść zawarta w jego książce obejmuje trzy okresy – lata II wojny światowej, kiedy to do wsi Wielkie Lipy wkracza odział Wehrmachtu, rok 1970, gdy młody student odkrywa tragiczną przeszłość wioski oraz okolice roku 1996 i byłego oficera niemieckiego, którego los rzucił do tej zapomnianej przez świat miejscowości, by zakończył dawne porachunki.

To powieść o dawnych zbrodniach, strachu i nienawiści. Równocześnie analiza realiów Polski lat 70-tych, stosunków międzyludzkich oraz obraz wielkiej wiary w to, że warto się poświęcić słusznej sprawie. To także świetnie napisana, dopracowana i oryginalna jeśli chodzi o koncept fabularny powieść, wpisująca się w pogranicze literatury popularnej i prozy – choć fikcyjnej – rozrachunkowej.

Pilis pokazał, że na ten temat da jeszcze się napisać kilkaset stron porządnej literatury.

ozzy200

ilość recenzji:129

brak oceny 29-11-2010 18:49

Łąka umarłych Marcina Pilisa, to książka, która porusza ważne problemy. To powieść, która próbuje powoli odkrywa prawdę, podkreśla jak jest ona ważna w życiu każdego społeczeństwa, mówi o źródłach zła i nienawiści. Akcja powieści dzieje się w zapadłej i zapomnianej przez wszystkich osadzie o nazwie Wielkie Lipy. To tutaj miały miejsce ważne wydarzenie w roku 1942, które zaważyło na życiu wszystkich mieszkańców wioski. Wówczas pojawiają się pogłoski o wywożeniu przez Niemców Żydów. W Wielkich Lipach mieszkało około stu Żydów. Wśród ludności znajdują się Ci, którzy nakręcają szerzącymi pogłoskami nienawiść wobec Żydów. Nieliczni tak jak przyjezdny Jerzy Hołotyński, którzy są przeciwni takiej postawie, są biernymi obserwatorami. Inni tak jak zakonnicy z miejscowego zakonu próbują ukryć, chociaż żydowskie dzieci. Dowody zbrodni jednak przetrwają dzieci astronomowi Jerzemu Hołotyńskiemu. Odkrywa je jego syn student z Krakowa, Andrzej, który przybywa do Wielkich Lip zimą w roku 1970. Jego przyjazd nie jest na rękę komunistycznej władzy, która nie chce, aby wojenne wydarzenia ujrzały światło dzienne. Odkrycie dokonane przez Andrzeja, staje się niejako przyczyną życia w ciągłym lęku dla jednego z żołnierzy niemieckich Karla Straucha. Ten dopiero jako schorowany osiemdziesięcioletni starzec przyjeżdża do wioski dopiero w roku 1996, aby potem móc spokojnie umrzeć. Nie szuka jednak rozgrzeszenia, ale potwierdzenia słuszności swoich przekonań. Książka nawiązuje do takich wydarzeń, jakie miały miejsce w Jedwabnem. Tragedia, która odcisnęła piętno na mieszkańcach miejscowości. Autor stara się zrozumieć motywy działania niektórych Polaków w okresie II wojny światowej, którzy stali po stronie kata, a nie ofiary. Książka, która zmusza czytelnika do głębszej refleksji i pamięci o tych, którzy zginęli tak okrutną śmiercią z ręki swoich sąsiadów. Powieść wzbudza wiele emocji i przenosi czytelnika w lata 40., 70. i 90. XX wieku. Książkę, którą warto przeczytać.