SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Łączniczki z Paryża

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Prószyński Media
Data wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 448

Opis produktu:

Zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami poruszająca historia przyjaźni i zdrady w czasach II wojny światowej. ŚWIATOWY BESTSELLER! Manhattan, 1946 rok. Pewnego ranka, idąc przez halę nowojorskiego dworca kolejowego w drodze do pracy, Grace Healey widzi porzuconą walizkę, wsuniętą pod ławkę. Wiedziona ciekawością, Grace otwiera walizkę i znajduje w niej kilkanaście zdjęć kobiet. Powodowana nagłym impulsem, Grace bierze zdjęcia i pospiesznie opuszcza dworzec. Wkrótce Grace dowiaduje się, że walizka należała do Eleanor Trigg, kierującej siatką tajnych agentek, wysyłanych z Londynu podczas wojny. Dwanaście z nich trafiło do okupowanej Europy jako łączniczki i radiotelegrafistki, by wspomagać ruch oporu. Nigdy nie wróciły, a ich losy pozostały tajemnicą. Grace postanawia poznać prawdę o kobietach ze zdjęć. I spotyka Marie, młodą matkę, która została agentką. Opowieść o jej niebezpiecznej misji w Europie to niezwykła historia o przyjaźni, męstwie i zdradzie. Barwnie przedstawiona przez Pam Jenoff historia, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, rzuca światło na niezwykłe bohaterstwo dzielnych kobiet-uczestniczek wojny. To fascynująca opowieść o odwadze, przyjaźni i wielkiej determinacji kobiet, które pragnęły wyjść cało nawet z najgroźniejszych sytuacji.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński Media
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2021
Wymiary: 135x210
Liczba stron: 448
ISBN: 9788382340938
Wprowadzono: 13.04.2021

RECENZJE - książki - Łączniczki z Paryża - Jenoff Pam

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 5 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Ewelina Wieczorek

ilość recenzji:183

17-06-2021 21:18

Po powieści historyczne sięgam sporadycznie i wyłącznie w chwili, kiedy mocno zainteresują mnie opisy, a czasy, w których toczy się akcja, będą odpowiadać mojemu wysublimowanemu (wybrednemu) gustowi. Tego gatunku nie czytam w ciemno, licząc po cichu, że książka się spodoba, jak to zwykle bywa. Nie. Tutaj muszę wyrobić sobie konkretną opinię o tytule, zanim w ogóle pomyślę o przeczytaniu.

Czyli zupełnie inaczej niż najnowsza książka Pam Jenoff. "Łączniki z Paryża" trafiły do mnie poniekąd przypadkiem - nazwałabym to łutem szczęścia. Powiedzieć, że książka mnie nadzwyczajnie zaintrygowała to zdecydowanie za mało. Ona, używając wręcz nierealnej, magicznej mocy, dosłownie wciągnęła mnie w sam środek wydarzeń, jednocześnie sprawiając, że odejście od lektury graniczyło z cudem.

"Łączniczki z Paryża" to historia, która toczy się w kilku miejscach w dwóch różnych czasach. Czytelnicy poznają losy Grace Healey, mieszkanki Nowego Jorku oraz asystentki w kancelarii prawnej. Kobieta pewnego dnia, idąc do pracy, spotyka na swojej drodze porzuconą walizkę. Dziwne przeczucie każe jej zerknąć do środka, skąd wydobywa plik zdjęć kilkunastu kobiet. Zabiera zdobycz, ale po paru godzinach postanawia odłożyć własność z powrotem do walizki. Sęk w tym, że owa walizka znika, a Grace niszczona wyrzutami sumienia postanawia na własną rękę odnaleźć właścicielkę. Niejaką Eleanor Trigg.

Do Eleanor należy właśnie druga perspektywa historii. Czytelnicy cofają się o dwa lata od wydarzeń związanych z Grace, czyli lądują w 1944 roku w Londynie, gdzie dokładnie poznają, z jakimi uczuciami mierzy się Trigg. Kobiecie bowiem zostało powierzone niezwykle trudne zadanie - musi zacząć werbować, a następnie szkolić tajne agentki, które w niedalekiej przyszłości agencja wyśle na przeszpiegi do okupowanej Europy.

W trakcie szkolenia rekrutek Eleanor poznaje Marie, czyli trzecią główną bohaterkę "Łączniczek z Paryża". Ta młoda, samotna matka zostawia córkę, chcąc walczyć dla niej o lepszy świat, i wyrusza do Francji, by pracować w terenie jako radiotelegrafistka. Czy kobietom uda się osiągnąć swoje cele? Przechytrzą okupanta, wysadzą mosty i zniweczą okrutne plany wroga? Kim okaże się tajemniczy zdrajca, donoszący Niemcom i sprawiający, że kolejne agentki giną w niewyjaśnionych okolicznościach?

"Łączniczki z Paryża" określiłabym mianem wciągającej, zaskakującej, odrobinę tajemniczej i przede wszystkim niesamowitej historii o odwadze, przyjaźni i bohaterskich czynach. Nie sposób przejść obok książki obojętnie, a losy kobiet autorka przedstawiła prosto, choć nietuzinkowo. Czytelnicy z pewnością miło spędzą czas, każde kolejne strony przekładając niemal machinalnie, ponieważ historia czyta się w rzeczywistości sama. Miałam wrażenie, jakbym płynęła - pod koniec to chyba zasuwałam szybciej niż Otylia Jędrzejczak stylem dowolnym, nie potrafiąc doczekać się rozwiązania niektórych wątków. Zdradzę, że były one szokujące i ekstremalnie doskonałe.

Główne bohaterki to kobiety, których nie da się nie lubić. Zostały wyśmienicie wykreowane, a ich spojrzenie na życie czy świat, ich wady i zalety przedstawiono w sposób naturalny, przez co czasami odnosiłam wrażenie, jakby stały obok. W historii, oczywiście, nie zabrakło wątków zdrady, miłości oraz zauroczeń, ale na szczęście nie zdominowały one całej opowieści. Autorka bardzo dobrze je wyważyła, przez co główne kwestie pozostały na pierwszym planie, a te poboczne jedynie uprzyjemniały lekturę, dodając smaczku.

Pewnie nie zdziwi Was, że "Łączniki z Paryża" Pam Jenoff polecę z czystym sercem i bez chwili wahania. Książka prezentuje wysoki poziom, historia porywa, bawi, a czasem też smuci, więc odnajdziecie tutaj dosłownie kakofonię emocji. Podobało mi się również wplątanie kilku wydarzeń mających miejsce naprawdę w fikcyjny świat, przez co cała opowieść nabrała wyjątkowego charakteru. Co tu więcej mówić - nawet się nie wahajcie, od razu sięgajcie i czytajcie. :)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Paulina K.

ilość recenzji:47

30-05-2021 21:57

Czasy wojenne mieszają się z czasem względnej stabilizacji, kiedy to właśnie Grace odnajduje walizkę Eleanor i postanawia poznać los tajemniczych kobiet. Pam Jenoff zręcznie prowadzi czytelnika przez wojenną zawieruchę, jednocześnie ujawniając co jakiś czas dane z prowadzonego ,,śledztwa". Jedno jest pewne, gdyby nie determinacja Healey i pomysł Trigg, by powołać oddział kobiecy, losy wojny mogłyby potoczyć się inaczej. Lepiej, gorzej? Nie nam to osądzać. Niezwykle poruszająca historia i lektura, od której trudno się oderwać i na temat której trudno nie rozmyślać. Co by było, gdyby... Najważniejsze jednak to pamiętać. Pamiętać o tych, którzy polegli, niezależnie od płci i zaangażowania.

Czy recenzja była pomocna?

mommy_and_books

ilość recenzji:1

18-05-2021 14:55

?ŁĄCZNICZKI Z PARYŻA?



Pam Jenoff Wydawnictwo Prószyński i S-ka



?Łączniczki z Paryża? to światowy bestseller. Przetłumaczony został na ponad 20 języków. Trafił w moje ręce dzięki ...
Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam książki dotyczące drugiej wojny światowej, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po ?Łączniczki z Paryża?. Nie zawiodłam się. Bardzo śliczna okładka. Treść jeszcze lepsza.
Pam Jenoff w swojej powieści opowiada o przyjaźni i zdradzie podczas drugiej wojny światowej. Niestety w tamtych czasach nie można było ufać sobie samemu a co dopiero innym. Najlepszy przyjaciel potrafił zdradzić. Jak to było u naszych łączniczek? To już musicie przeczytać sami.
Historia opisana w książce ?Łączniczki z Paryża? inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami.
W 1946 roku Grace Healey w drodze do pracy znajduje walizkę. Jej ciekawość doprowadziła do tego, że otworzyła to znalezisko. Znalazła kilka fotografii. Postanowiła je zabrać i odnaleźć właścicielki. Wiadomo zdjęcia to pamiątki.
Przez swoją ciekawość poznaje prawdziwe i tragiczne losy tych kobiet. Poznaje imię i nazwisko właścicielki walizki. To szefowa tajnych agentek Eleanora Trigg. Ona była odpowiedzialna za 12 dziewczyn wysłanych z Londynu do okupowanej Europy. Były łączniczkami i radiotelegrafistkami. Wspierały ruch oporu. Ich praca była bardzo niebezpieczna. Wpadka groziła śmiercią. Niestety dziewczyny nigdy nie powróciły do domu. Co się z nimi stało?
Nasza Grace postanawia dowiedzieć się prawdy. Poznaje Marie, która była agentką w Europie. Niesamowita, smutna, ciężka i trudna historia. To co przeżyła jest szokujące. Możecie przygotować chusteczki. Każda z kobiet pracujących dla Eleanory dostała kapsułkę z trucizną. W razie wpadki miały je przegryźć. Miały popełnić samobójstwo po to, żeby nie wydać całej siatki. Jak to wyglądało w praktyce ? poczytajcie.
Opowieść napisana jest z perspektywy 3 kobiet: Grace, Eleanor i Marie.
Niestety w tej historii znajdziecie zdrajcę. Kto nim był ? Ja to wiem, ale wam nie powiem. Tego to już musicie dowiedzieć się sami. Co się stało z dziewczynami? Czy przeżyły?
Niesamowita książka, która pokazuje odwagę i męstwo kobiet. Za cenę własnego życia ratowały innych ludzi.
Jestem zachwycona tą powieścią. Ciekawa jestem czy w dzisiejszych czasach znalazłyby się tak odważne kobiety, jak te ze zdjęć znalezionych przez Grace.
Piękny i trudny temat. Wartka akcja. Bohaterstwo i męstwo. Bolesna zdrada. Niezapomniane bohaterki. To wszystko sprawia, że nie możecie przejść obojętnie wobec tej pozycji. Chętnie za jakiś czas ponownie po nią sięgnę.
Lubicie tematykę drugiej wojny światowej? Bohaterską i heroiczną walkę? Walkę za cenę własnego życia? Haniebną zdradę? To z czystym sumieniem zapraszam do przeczytania powieści ?Łączniczki z Paryża?.

Gratulacje dla Pam Jenoff za tak wspaniałe dzieło.



łączniczkizparyża pamjenoff wydawnictwoprószyńskiiska 

Czy recenzja była pomocna?

Ogród książek

ilość recenzji:93

17-05-2021 14:43

Skusiła mnie w tej książce inspiracja prawdziwymi wydarzeniami. Powiem szczerze, że takie kuszenia to ja lubię ????

Bardzo lekko i swobodnie napisana opowieść o kobietach, wojnie, miłości ale przede wszystkim o przyjaźni i zdradzie.

Miałam wrażenie, że opowieść czyta się sama. Wiem, że to nie ,,Igła" czy ,,Kryptonim Kawki" Folletta ale mistrza, jak dla mnie nikt nie pokona. Natomiast jest to książka, która mnie oczarowała. Autorka stworzyła w niej swoisty klimat, taki w który ja jako czytelnik weszłam z wielką przyjemnością.

Podziwiałam odwagę tych kobiet, tak młodych i tak dojrzałych. Wielokrotnie myślałam o tym czy ja dałabym radę na ich miejscu. Przeżywałam razem z nimi to co się działo. Nie potrafiłam czytać bez emocji.

Autorka kupiła mnie swoim stylem, sposobem prowadzenia fabuły... Oddaję również wielki pokłon tłumaczce, Pani Bogumiła Nawrot wykonała ,,kawał" dobrej roboty.

Takie powieści to ja chcę spotykać na swojej drodze ????Pełne pasji i uczuć, tak głęboko dotykające czytelnika. Do tego pobudzające ciekawość, bo moja przygoda z tą historią się nie skończyła. Na pewno poszukam dodatkowych informacji... Chcę wiedzieć więcej.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Zaczytany Książkoholik

ilość recenzji:13

13-04-2021 14:52

?Łączniczki z Paryża?, Pam Jenoff ? premierowo opowieść o odwadze i wielkiej determinacji kobiet

?Łączniczki z Paryża?, Pam Jenoff to ?zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami poruszająca historia przyjaźni i zdrady w czasach II wojny światowej?.

Powieść toczy się w czasie II wojny światowej. Pewnego dnia Grace Healey idąc do pracy przez nowojorski dworzec kolejowy, natrafia na zostawioną pod ławką walizkę. Rozglądała się wokoło, ale nikogo kto mógłby być jej właścicielem, nie zauważyła. Ciekawość wzięła górę i zajrzała do środka. Oprócz ubrań znalazła w niej kilkanaście zdjęć młodych kobiet w mundurach. Szybko wzięła zdjęcia i opuściła dworzec. Grace była młodą wdową. Jej mąż był żołnierzem. Mimo iż zginął miesiące temu, cały czas nie potrafiła się z tym pogodzić. Kobieta wróciła na dworzec, aby jednak odłożyć zdjęcia do walizki ? nie były jej własnością ? ale okazało się, że zniknęła. Postawiła sobie, że za wszelką cenę znajdzie właściciela walizki i odda zdjęcia. Ciekawiła ją historia kobiet ze zdjęć. Dowiedziała się, że w trakcie wojny istniała kobieca sekcja SOE. Dało jej to punkt wyjścia do poszukiwań właścicielki walizki.

Eleonor Trigg pracowała w wojsku. Zasugerowała dyrektorowi, aby stworzyć projekt, który szkoliłby kobiety na agentki. Do tej pory tylko mężczyźni byli agentami, dlatego też trudno było im to sobie wyobrazić, że miałyby robić to samo co oni: nadawać depesze radiowe, uzbrajać członków ruchu oporu, wysadzać mosty? Eleonor walczyła o kobiecą jednostkę, aż udało jej się przeforsować pomysł i go obronić. Rozpoczęła szukanie kandydatek na agentki, które miały przejść takie samo szkolenie jak mężczyźni. Agentki zostały zesłane do okupowanej Europy. Jedną z agentek była Marie. Dziewczyna pomimo wielu powodów, dla których mogłaby odrzucić ofertę pracy, przyjęła ją z pewnych powodów.

W czasie wojny prawda jest tak cenna, że zawsze powinna jej towarzyszyć obstawa złożona z kłamstwa.

Winston Churchill
Powieść jest przeplatana historią Grace Healey, Eleonor Trigg, Marie oraz całą sekcją jej dziewcząt. Część wydarzeń przedstawionych w książce jest zgodna z faktami. Natchnieniem była ?historia Very Atkins i jej podwładnych, które pracowały jako agentki w Kierownictwie Operacji Specjalnych (SOE) w Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej?. Autorkę ?urzekły bohaterskie dokonania tych dzielnych kobiet, o których przez wiele lat po wojnie nic się nie mówiło?. Szczerze mogę powiedzieć, że była to chyba najlepsza powieść historyczna, jaką do tej pory przeczytałam. Pam Jenoff wspaniale opisała szkolenie dziewcząt na agentki, to, jak wiele musiały znosić, aby udowodnić mężczyznom, że są warte więcej, niż im się wydaje i również chcą walczyć o wolność. Eleonor Trigg została przedstawiona jako twarda, zimna i bez skrupułów kobieta, jednak była zupełnie inna. Mimo iż nadzorowała grupę agentek, dziewczęta nie były jej obojętne. Bardzo przeżywała to, co je na froncie spotykało. Cierpiała razem z nimi. Na koniec została potraktowana okropnie, niesprawiedliwie przez swojego dowódcę. Ostatecznie ktoś musiał ucierpieć, aby ktoś mógł zachować pozory, że robił wszystko, co w jego mocy. A ucierpiała Eleonor i jej dziewczęta. Grace Healey jest przykładem dziewczyny, która bardzo cierpi po stracie męża, ucieka z rodzinnych stron, zaszywa się z dala od wszystkich. Ciężko jest jej na nowo zbudować relację damsko-męską. Ma ogromne wyrzuty sumienia. Autorka świetnie wykreowała postacie, każda z kobiet jest inna, zmaga się z innymi problemami, ale ostatecznie łączy je jedno ? determinacja. Jestem przekonana, że większość z Was pokocha tę książkę i zapadnie Wam długo w pamięci. ?Łączniczki z Paryża? polecam z całego serca.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?