Kwaśne pomarańcze / Oskar Eden | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Kwaśne pomarańcze (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Poligraf
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 342
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Kwaśne pomarańcze - opis produktu:

Tytułowe kwaśne pomarańcze symbolizują los człowieka, który przeżywa sporo momentów niekoniecznie dobrych i "słodkich". Tymczasem właśnie te niedobre "kwaśne pomarańcze", których w życiu czasami tak wiele, mają największą moc kształtowania charakterów.
W opowiadaniach autor przedstawia różne historie z życia - od czasu dzieciństwa do wieku męskiej dojrzałości - które stają się tłem do rozważań na temat ludzkiego losu, szczególnie stosunku jednego człowieka do drugiego, czasu, jaki chcemy sobie wzajemnie poświęcić, i tego, czego poszukujemy w osobie, która ma być naszym towarzyszem w tej drodze na ziemi. Pomimo ich nieraz smutnego wydźwięku historie te są jednak gdzieniegdzie przyprawione zdrową szczyptą komizmu bądź niekiedy przybierają wręcz formę groteski.
Leżąc w łóżku przed zaśnięciem, ustaliłem sam ze sobą, że nazajutrz muszę opracować nowy, całościowy pomysł na siebie. Taki, który będzie zawierał moje cele strategiczne i określał moją tożsamość. Muszę więc zacząć od szczerych odpowiedzi na pyta­nia: Kim jestem? Co jest dla mnie ważne? Do czego dążę?
Zmierzenie się z samym sobą na pewno nie będzie dla mnie łatwe i przyjemne. Niemniej to pierwszy krok na drodze do tego, aby posklejać obraz samego siebie we własnych oczach. Jestem pewny, że zyskując wewnętrzną orientację, a przez to większą samosterowność, będę w stanie uporać się ze swoimi dylematami egzystencjalnymi.
Parafrazując pewną mądrą sentencję, mógłbym rzec: przez analizę moich niepowodzeń ku lepszemu samopoznaniu. Owo samopoznanie zaś pozwoli mi, mam nadzieję, na skuteczniejsze radzenie sobie z pułapkami i wyzwaniami, jakie niesie życie, jak również dopomoże mi w bardziej świadomym jego przeżywaniu. Czyż nie jest to obiecująca perspektywa?
(fragment opowiadania `Meursault`)
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
25,20 zł 39.99
 • -44%
Tylko raz w roku

Agnieszka Lingas-Łoniewska

miękka
22,34 zł 39.90
 • -41%
Szczęście przy kominku

Gabriela Gargaś

miękka
21,77 zł 36.90
 • -43%
Świąteczny sekret

Krystyna Mirek

miękka
22,74 zł 39.90
 • -44%
Uwierz w Mikołaja

Magdalena Witkiewicz

miękka
22,34 zł 39.90

Zobacz również

 • -41%
Echa niewierności Grzechy młodości

Edyta Świętek

miękka
21,77 zł 36.90
 • -40%
 • -37%
Niedokończona baśń

Dorota Gąsiorowska

miękka
25,19 zł 39.98
 • -43%
PS Kocham Cię na zawsze

Cecelia Ahern

miękka
22,74 zł 39.90
 • -43%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

miękka
22,69 zł 39.81
 • RRecenzje
 • Książka
 • Kwaśne pomarańcze
4.6/5 ( 7 ocen )
  5
  5
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

Wolne Litery

 • 20-10-2019
 • 21:23

Oskar Eden- właśnie zadebiutował swoją książką "Kwaśne Pomarańcze". Do jej napisania zbieral się od 10 lat. Powoli rodził się w jego głowie pomysł, aż w końcu postanowił usiąść i spisać swoje przemyślenia i historie. Autor ma 45 lat, mieszka pod Wrocławiem. Jest on absolwentem wydziału nauk o społeczeństwie, a na codzień zajmuje się on quasi-terapią osob w trudnej sytuacji życiowej. W swojej ksiażce chciał pokazać czytelnikom prawdę o otaczającym ich świecie oraz o życiu.


Sama książka to zbiór 33 opowiadań w których autor przedstawia nam różne historie z życia. Wszystko przedstawione jest chronologicznie, od czasów dzieciństwa, do wieku męskiej dojrzałości. Tytułowe "Kwaśne pomarańcze" to oczywiście wydarzenia w naszym życiu, które symbolizować mają nasz los. Jak wiadomo nie zawsze jest on wesoły i łaskawy. Każdemu z nas czasami rzuca on kłoady pod nogi i sprawia, że musimy na chwilę przystanąć i się zastanowić. Każdy rozdział w tej ksiażce to odrębna historia. Razem z autorem między innymi przeżyjemy jego pierwsze rozczarowania miłosne, śmierć babci, czy też niezapomniany sylwester. Niektóre z nich mogą wydać się nam błahe i proste, praktycznie nic nie znaczące, inne zaś będą mocne i wzruszające.

Ta ksiażka i słowa Oskara Edena pokazują nam, jak wiele sytuacji oraz osób w naszym życiu ma na nas wpływ i kształtuje nas. Autor poruszyl też wiele bardzo trudnych i ważnych tematów. Między innymi jest to: śmierć, zdrada, przemoc psychiczna i fizyczna oraz wiele innych. Dookoła wszystkiego jest samotność. Samotność w rodzinie, w wielkim świecie i pracy. Samotność mimo znajomych, rodziców i przyjaciół. Samotność, która w którymś momencie życia dotknie każdego z nas. Czasami niespodziewanie i z zaskoczenia.

Książka mimo tego, że porusza dość smutną i mocną tematykę, to ma też wiele zabawnych i groteskowych momentów. Podczas jej czytania na pewno nie raz się uśmiechniecie! Jest też ona napisana bardzo lekkim i miłym językiem i bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta. Znajdziemy w niej prawdę o człowieku i o życiu, które jak wiadomo nie zawsze jest słodkie i wesołe.


"No właśnie - co z tym naszym "prawdziwym" życiem? Czy na pewno jesteśmy sobie bliscy, skoro tak diametralnie różnimy się w sprawie tak istotnej jak ta?"

"Może chociaż nie zbłaźnij się w swoich własnych oczach! Tak, abyś zachował z
tego świata dla siebie samego odrobinę szacunku.
Zachował. Dla siebie. Odrobinę. Na wieczność. "


Uważam, że książka jest bardzo wartościowa i niesie ze sobą przesłanie. Mi bardzo się ona podobała. Niektóre rozdziały wciągnęły mnie tak bardzo i tak mocno, że czulam niedosyt przy ich zakończeniu. Zdecydowanie chciałabym, żeby autor pokazał nam ich ciąg dalszy i wszystko dokładnie wyjaśnił. Ta mała kropka na ich końcu tylko wzbudziła moją ciekawość i zaangażowanie w ksiażkę.
Czy czegoś mi zabrakło w tej książce? Żaluje, że o samym glównym bohaterze, naszym współczesnym Odysie nie mamy więcej informacji. Mimo tego, że jest on głównym bohaterem i, że to z nim przemierzamy przez życie to nie wiemy o nim zbyt dużo. Autor bardziej skupił się na relacjach międzyludzkich, na emocjach jakie od odczuwa oraz na postaciach, które pojawiły się w jego życiu. Oczywiście było to bardzo dobre rozwiązanie, ale czasami zabraklo mi np. wstawki o tym czym zajmuje się nasz bohater, czy ile ma akurat lat w danej historii. Książkę polecam wszystkim osobom, które lubią analizować życie. Które lubią wchodzi w ludzką psychikę i które mają w swoim żcyiu takie właśnie "Kwaśne pomarańcze". Pozwala spojrzeć na niektóre sytuacje z większym dystanstem, a pewnie tak samo jak i ja w pewnym momencie jej czytania będziecie się utożsamiali z niektórymi historiami i emocjami.

Książkę odebrałam z serwisu :)

Czy recenzja była pomocna?

www.swiatmiedzystronami.blogspot.com

 • 8-10-2019
 • 10:11

Czasami nie wiem jak wyrazić wdzięczność osobom, które moją uwagę przykuwają do książek, na które normalnie bym nie spojrzała. Lubię wychodzić poza własne ramy czytelnicze, ale robię to w bezpiecznych granicach i tylko wtedy gdy wiem, że mam ochotę na coś innego. "Kwaśne pomarańcze" to jedna z tych pozycji, o której istnieniu nie miałam nawet pojęcia. Teraz wiem, że gdyby nie autor to dalej żyłabym w nieświadomości jak bardzo cenną literaturę proponują mi moi rodacy. Dzięki panu Oskarowi nie tylko sięgnęłam po coś spoza codziennych zainteresowań, ale dodatkowo jest to pozycja polska, które swoja drogą też często zaniedbywałam, bo wolę książki obcych autorów.

Jak wspomniał autor tytułowe "Kwaśne pomarańcze" to symbolika. Spytacie zatem: czego? - ludzkiego losu. Tego, który nie zawsze jest słodki, dobry i przyjemny. To niejednokrotnie naszpikowany gorzkimi, kwaśnymi i niesmacznymi momentami byt. Niektórzy ludzie w swoim życiu tych niedobrych mają aż nadto, a inni przeżyją zupełnie obok nich. Jednak patrząc na własne wiem, że to właśnie one ukształtowały to, jaka jestem.

Oskar Eden poprzez "Kwaśne pomarańcze" ukazuje nam różne historie z życia - od czasu dzieciństwa do dorosłości i dojrzałości. Cała książka jest jak nasza codzienność tylko ubrana w słowa i to nie jakieś poetyckie, a zwykłe - trafiające do każdego. To urywki, zlepki i streszczenia życia niejednego z nas.

Kiedy sięgałam po tę pozycję ucieszyłam się, że jest to zbiór opowiadań, bo można będzie czytać je wszędzie be z obawy, że zgubi się wątek. Nawet przed snem - przeczytam jedno opowiadanie i idę spać. Jakieś było moje zdziwienie, gdy nie umiałam się do własnych planów dostosować! Czemu? Bo chciałam jeszcze jedno opowiadanie i jeszcze kilka stron itp. Niektóre były tak napisane, że gdzieś w sercu był żal, że nie ma ciągu dalszego, że to już koniec. Na szczęście kolejne nie było gorsze, więc dalej czytałam z zapartym tchem. To takie niesamowite. że człowiek wciągnął się w te historie ot tak już na początku, już od pierwszych stron.

Niebanalna, wciągająca i z poczuciem humoru tam, gdzie potrzeba to tak w skrócie. Pozycja jest poprostu ludzka i nadaje się dla każdego kto chce normalności i codzienności w wydaniu książkowym. "Kwaśne pomarańcze" dają nam możliwość pomyśleć nad ludzkim losem tak nad czyimś, jak i nad swoim. Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie jest pozycja gdzie akcja toczy się na wysokich obrotach, dynamika wbija nas w fotel, a zza ściany czyha bóg wie kto i bóg wie gdzie. Nie! To pozycja dla uspokojenia, przemyślenia i relaksu, ale takiego na wyższym poziomie. Ciekawa jestem czy autor zdecyduje się napisać coś jeszcze, bo jeśli tak to niech wie, że jako czytelniczka już czekam!

Czy recenzja była pomocna?

Książkowe Zacisze

 • 30-09-2019
 • 19:50

Kwaśne pomarańcze są codziennością wymalowaną zwykłymi słowami. Są urywkami z życia, są zlepkiem różnych historii, są streszczeniem dojrzewania. Nie mają tego czegoś, co sprawia, że chcę krzyczeć "kocham to!", lecz mają coś, co powoduje, że mówię "to mogłaby być moja historia...".

33 opowiadania o chłopcu, nastolatku, dojrzałym mężczyźnie. Główny bohater pokazuje nam kim był i na kogo wyrósł, co działo się w jego życiu i w jaki sposób go to ukształtowało. Lektura iście jesienna, do podumania przy kubku gorącej herbaty; do przeanalizowania tego, co w książce i tego, co w nas samych.

Niebanalna, wciągająca, pouczająca, z odrobiną humoru. Po niektórych opowiadaniach czuję niedosyt - tak mnie porwały, że chciałabym ciąg dalszy, choć z drugiej strony wiem, że ta ostatnia kropka musiała się pojawić dokładnie w tamtym momencie. Niektóre były idealnie wyważone, nic dodać, nic ująć. Z jednymi mocno się utożsamiam, inne raczej po mnie spływają, lecz wszystkie razem, bez wyjątku, składają się w całości godną polecenia.

Kwaśne pomarańcze to opowiadania bez zawrotnej akcji i fajerwerków, ale bardzo przyjemne w odbiorze. W stylu pisania autora czuć prostotę wymieszaną... z elegancją? Coś takiego, że po przeczytaniu książki mam poczucie lekkiego odchamienia :)

Lektura idealna dla tych, co lubią czasem pofilozofować na temat ludzkiego losu i dla tych, którzy szukają zwyczajności w książkowym wydaniu.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Anna

 • 22-06-2019
 • 12:17

Naprawdę spoko. Jeśli liczysz na czcze słówka, tzw. pustosłowie to nie tu! To nie jest banalna książka, bo chociaż praktyka bohatera jest mocno dydaktyczna i problemy raczej jasne, to konkluzję wyciągasz już samodzielnie i ja to pochwalam.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Marek

 • 18-06-2019
 • 13:44

Świetna proza obyczajowa. Nieprzyjemności są czymś normalnym, chce się rzec składową życia, ale warto przechodzić te troski, ponieważ one nas przygotowują na kolejne, wtedy już wiemy, że warto i należy być ostrożnym i przewidywalnym zarazem.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Basia

 • 11-06-2019
 • 16:24

O relacjach międzyludzkich, które często funkcjonują na zasadzie teorii gier ? kiedy jeden przegrywa, jego kosztem wygrywa inny. W życiu raz na wozie, raz pod?, dlatego warto wziąć się w garść i działać.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Tomasz55

 • 5-06-2019
 • 13:46

Świetna, wciągająca książka. Dojrzałe pisarstwo. Zdecydowanie polecam :)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Magda

 • 3-06-2019
 • 16:50

Jedynie pozytywne myślenie o przeszłości nie wystarczy, aby było dobrze, należy przewidywać rozmaite negatywne konsekwencje, które przecież są prawdopodobne. Bohater tego nie robił i miał wiele zmartwień.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Hanna

 • 2-06-2019
 • 21:34

Książkę fajnie się czyta, autor ma talent, polecam :)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Magdalena

 • 30-05-2019
 • 08:10

Książka warta przeczytania, autor opisuje historie ze swojego życia, które ukształtowały jego charakter. Rozważania nad ludzkim losem, stosunkiem czlowieka do czlowieka.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Oskar

 • 29-05-2019
 • 17:32

Sama nadzieja bez działania nie pomaga, podobnie wiara bez czynu ? chociażby aktu miłosierdzia lub niesienia wsparcia bliźniemu. Warto z tą książka naprawiać świat. Chętnie przeczytam kolejne tego autora.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Joanna33

 • 26-05-2019
 • 22:02

Polecam książkę- ciekawie i wciągająco napisana, porywające historie i ważne przesłanie :)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Agata

 • 22-05-2019
 • 15:44

Bardzo lubię taką literaturę, książka napisana z polotem, autor ma bogate słownictwo i obrazowo opisuje rzeczywistość.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Margo88

 • 22-05-2019
 • 15:25

Kwaśne pomarańcze, bo czasem życie bywa kwaśne. Nie zawsze wszystko się nam udaje, a każdą gorycz trzeba przełknąć. W ten sposób kształtujemy siłę ducha.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Łucja

 • 16-05-2019
 • 15:54

Książka, która zagości w mojej biblioteczce na stałe, bo lubię wracać do wartościowej liteartury :)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Adrianna

 • 14-05-2019
 • 17:31

Jako studentka dojeżdżająca dużo czasu spędzam w pociągu- więc sporo czytam :)Kwaśne pomarańcze to zbiór sytuacji, które każdy z nas przeżywa. Ważne jest aby pamiętać, że to ciężkie chwile budują silny charakter.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Ona25

 • 14-05-2019
 • 17:11

Bardzo lubię książki które skłaniają do przemyśleń, zostawiają po sobie podbudowanego ducha. Pozytywny przekaz, polecam :)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Aleks00

 • 12-05-2019
 • 11:17

Dojrzałe pisarstwo. Historie przewrotne, które mogły się zdarzyć, ponieważ życie bywa okrutne i nierzadko stajemy się ofiarami innych. Również wiele dobrych przypadków ukazujących niesprawiedliwość społeczną. Warto przeczytać.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Migotka

 • 12-05-2019
 • 11:14

Jedna z tych książek, które warto miec pod ręką w trudnym czasie. Historie bohatera możemy odnieść do siebie, i na tej podstawie wyciągać ważne wnioski.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Oliwia

 • 12-05-2019
 • 11:06

Historie, które zmuszają do przemyśleń. Wyciągnięcia wniosków. Bardzo przyjemnie się czyta, książka z działaniem terapeutycznym.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Monika

 • 26-04-2019
 • 10:10

Trochę jak fabularyzowany pamiętnik, fragmenty z życia pewnego człowieka, podobnego do każdego z nas. Skłaniają do refleksji odnośnie roli jednostki w społeczeństwie, naszych wyborów i wybranej curriculum vitae.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Celina

 • 21-04-2019
 • 11:43

Bohater wydaje się bardzo autentyczny, a wydarzenia wiarygodne. Nie zawsze postępuje racjonalnie i bywa, że ponosi tego konsekwencje, ale tak jest u każdej z nas. Czytało się perfekcyjnie.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Janusz

 • 17-04-2019
 • 09:27

Jeśli jesteś w ciężkiej sytuacji życiowej, ta książka na praktycznych przykładach może podnieść cię na duchu. Każdy z nas musi sprostać trudom codziennego dnia. Zmieniając nasze położenie czasem dostaniemy rykoszetem.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Sabina

 • 13-04-2019
 • 13:02

Autor urzeczywistnia wszystkie nasze lęki, którym trzeba stawić czoła, żeby się od nich uwolnić i śmiało żyć dalej. Żeby wydorośleć musimy przejść w życiu rozmaite próby, z niektórych wyniosą nas na tarczy.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Basia

 • 12-04-2019
 • 12:37

Bardzo dojrzałe pisarstwo. Trzeźwo o człowieku, jego związkach i roli w społeczeństwie, a także rozwoju, ponieważ nieustannie ewoluujemy, zarówno fizycznie - starzenie się, ale też wewnętrznie - psychika.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Atena

 • 11-04-2019
 • 10:13

O zrządzeniach losu, na które mamy tylko częściowy wpływ. Stwarzając sobie jednak mnogość sytuacji, czasem przegrywamy, jednak chociażby tylko statystycznie - kilka razy na pewno nam się powiedzie i to uskrzydla.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 39.81 zł
  31.85 zł

  OSOBISTA OPOWIEŚĆ O GRECJI. Rozszerzone wydanie książki nominowanej do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Polski reporter z greckimi korzeniami, wychowane w Polsce trzecie dziecko Polki i Greka, szuka odpowiedzi na pytania o kryzys w kraju swoich przodków. Szuka też czegoś jeszcze - własnej...

 • 48.88 zł
  38.61 zł

  Kilkanaście lat temu redaktor z jednego z czołowych wydawnictw komiksowych w Polsce odrzucił scenariusz Kwaśnego jabłka. Powiedział wtedy, że pokazał go koleżankom, a one stwierdziły, że nie chciałyby przeczytać tej historii, gdyby została wydana w formie komiksu. Prawdę powiedziawszy, nikt nie...

 • Chcemy, by nasze potrawy były wyśmienite i długo zachowywały swój smak. Marynowanie jako sposób przedłużania trwałości produktów spożywczych znowu staje się popularne. Wypróbuj nasze niecodzienne przepisy na marynowane owoce, warzywa, grzyby, ryby, orzechy, zioła i jajka. Produkty te konserwujemy w...

 • Książka przedstawia fascynujący świat zmysłów, zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych. Udziela odpowiedzi na trudne pytania, takie jak: Dlaczego skunks śmierdzi? albo Jaki bębenek pomaga słyszeć?. Omawia te zagadnienia w przystępny dla dzieci sposób, rozbudzając ciekawość i wyobraźnię młodych...

 • Oddana do rąk Czytelników książka o charakterze monografii naukowej zawiera szczegółowy opis leksyki związanej ze zmysłem smaku w ujęciu historycznojęzykowym. Podjęto w niej próbę pokazania, w jaki sposób na przestrzeni wieków zmieniało się postrzeganie, zdawałoby się tak niezmiennych jakości,...

 • Mirra jest symbolem goryczy. Wszystkiego, co w naszym życiu trudne i zranione. Zapach pomarańczy jest symbolem dominikańskiej świętości - radości, wolności, nieustannego bycia w drodze. Obie te rzeczywistości są niezbędnymi elementami ludzkiego życia. Obie mówią o Bogu, który niezmordowanie szuka...