Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kurier z Warszawy (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Zanim `Kurier z Warszawy` doczekał się oficjalnego wydania w Polsce, był najczęściej przemycaną książką spośród wydawnictw emigracyjnych. Ta wielka, rzetelnie udokumentowana historia polskiego Podziemia czasów II wojny światowej jest zarazem fascynującą opowieścią o dramatycznych przygodach kuriera AK w okupowanej Europie, wciąż o krok od śmiertelnego niebezpieczeństwa! Czyta się z zapartym tchem!

Jan Nowak (właśc. Zdzisław Jeziorański), publicysta, polityk, działacz niepodległościowy, z wykształcenia ekonomista. W czasie wojny żołnierz Armii Krajowej, 1943-44 kurier i emisariusz kursujący między Warszawą a Sztokholmem, następnie między Warszawą a Londynem. Po upadku Powstania Warszawskiego na emigracji w Londynie, od 1952 w Monachium, 1952-1976 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, następnie osiedlił się w Waszyngtonie i był jednym z dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Autor głośnych książek wspomnieniowych: `Kurier z Warszawy` (1978), `Wojna w eterze` (1986), `Polska z oddali` (1988), oraz zbiorów publicystyki: `Polska droga ku wolności` (1974), `Polska pozostała sobą` (1980), `W poszukiwaniu nadziei` (1993), `Rozmowy o Polsce` (1995).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 10.09.2014

RECENZJE - książki - Kurier z Warszawy

4.3/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

ozzy200

ilość recenzji:129

brak oceny 16-03-2010 17:25

Celem tej recenzji nie będzie ocena historii czy konkretnych wydarzeń, w których uczestniczył Jan Nowak. Nie czuję się uprawniona do tego typu osądów. Nie dlatego, że nie jestem historykiem, ale dlatego, że jestem człowiekiem żyjącym tu i teraz, w XXI wieku, w całkowicie odmiennych warunkach historycznych. Człowiekiem, który nie ma pojęcia o tragedii, jaką niesie ze sobą wojna. Celem tej recenzji będzie podzielenie się z czytelnikiem uczuciami, jakie wywołał u mnie pamiętnik Jeziorańskiego.

Na początek resumé dla nieznających lub znających słabo dzieje autora. Jeziorańskiego poznajemy jako małego chłopca w okresie, kiedy umiera mu ojciec. Mały Zdzisław (to jego prawdziwe imię) mieszka wówczas z matką, bratem i babką na ulicy Pięknej w Warszawie. W opisie dzieciństwa zauważalny jest nacisk na wychowanie w tak zwanym duchu patriotycznym. Dzieciom od maleńkości wpaja się idee wszelkich walk i powstań narodowowyzwoleńczych. To później zaprocentuje, jak się mamy okazję przekonać. Jeziorański z sentymentem wspomina Gimnazjum Adama Mickiewicza na Sewerynówku, a następnie pierwsze kroki na studiach ekonomicznych w Poznaniu. Świetnie zapowiadający się student, a nawet pracownik naukowy zmuszony jest przerwać karierę z powodu wybuchu wojny. To wydarzenie jest na tyle znaczące, że Jeziorański pisze: „Nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że w tym momencie przekraczamy próg, który przecina życie na dwoje zamykając powrót do wszystkiego, co było dotychczas”*. Można chyba powiedzieć, że to, co ważne w biografii Jana Nowaka zaczyna się w trakcie wojny. Działalność w podziemiu AK, w akcji „N” (rozprowadzającej fałszywe materiały propagandowe mające na celu wywołanie dezorientacji wśród Niemców), rola kuriera przekazującego informacje między Warszawą a Londynem - oto zestaw prawdziwie niebanalnych i niecodziennych zajęć. Wreszcie - moim zdaniem, sedno książki – opis dramatycznej walki w trakcie powstania warszawskiego.

Narrację Jeziorańskiego cec[...]e wyśmienita dbałość o szczegół, połączona z umiejętnością zaciekawienia czytelnika tragedią tamtych lat, choć od początku do końca wiadomo przecież, jak wszystko się skończy. Można by rzec, abstra[...]ąc od aspektu moralnego, że wojna to pasjonująca przygoda. Co szczególnie zwróciło moją uwagę, to opisy postaci dowodzących. Jeziorański znakomicie przedstawia osoby podejmujące w tamtym okresie najważniejsze dla Polski decyzje. Poznajemy zarówno rządzących w Londynie, jak i dowódców pozostałych w Warszawie. Często miałam wrażenie, że niektóre postaci opisane są na zasadzie kontrastu. Z jednej strony Okulicki – rezolutny, porywczy, a z drugiej Komorowski – przezorny, opanowany. Podobnie Sosnkowki i Mikołajczyk - przebywający w Londynie, niezbyt przychylnie do siebie nastawieni. No właśnie. Jeziorański porusza również ważny problem odwiecznie towarzyszący polityce. Podziały, kłótnie, rozłamy i niesnaski pojawiające się nawet w obliczu wspólnego niebezpieczeństwa. Autor próbuje się jakoś odnaleźć w nieczystej grze, jaką jest polityka, w zależności od sytuacji. Nie znaczy to wcale, że lawiruje pomiędzy jedną wizją Polski a drugą, pomiędzy jednym a drugim stronnictwem. Pomimo swej z założenia neutralnej roli ma bardzo zdecydowane własne zdanie, przemycane w trudnych rozmowach z wielkimi. Po przeczytaniu pamiętnika uznałam, że mam do czynienia z człowiekiem o niesamowitej sile charakteru, ponadprzeciętnej odwadze cywilnej, prawdziwym żołnierzem i intelektualistą równocześnie. Chylę czoła, Panie Zdzisławie.

Czy książka mnie czegoś nauczyła, dała mi jakieś świeższe spojrzenie na tamte lata? Otóż tak. Spokorniałam. Choćby na chwilę, ale spokorniałam.