Kurhanek Maryli / Ewa Bauer | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment

Kurhanek Maryli (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Szara Godzina
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 240
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Kurhanek Maryli - opis produktu:

Czy los kiedykolwiek uśmiechnie się do Marty i pozwoli obronić własne `ja`?
Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki. Gdy poznaje Piotra, wydaje się, że znalazła w końcu szczęście i miłość. Pozornie ma wszystko: przystojnego męża, dostatek, kochaną córkę. Ale tak naprawdę koszmar dopiero się zaczyna...
Kurhanek Maryli to opowieść o trudnym małżeństwie, ale również historia więzi między pokoleniami, a przede wszystkim opis walki o tożsamość i szczęście.

inne wydania :

produkt cyfrowy

E-book

Kurhanek Maryli - mobi, epub

Ewa Bauer

20,92 zł
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -32%
Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

Katarzyna Michalak

miękka
25,10 zł 36.90
 • -20%
Uwierz w Mikołaja + skarpetki

Magdalena Witkiewicz

pakiet
32,40 zł 40.50
 • -34%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
26,40 zł 39.99
 • -31%
Pokój motyli

Lucinda Riley

miękka
27,59 zł 39.99
 • -39%
Bądź moim światłem

Agata Przybyłek

22,46 zł 36.81

Ewa Bauer - przeczytaj też

 • -22%
Kruchość jutra Kolory uczuć, Tom 2

Ewa Bauer

miękka
23,27 zł 29.83
 • -27%
Słoneczne jutro Kolory uczuć, Tom 3

Ewa Bauer

miękka
21,78 zł 29.83
 • -22%
Ucieczka przed życiem

Ewa Bauer

miękka
27,15 zł 34.82
 • -27%
W nadziei na lepsze jutro Kolory uczuć, Tom 1

Ewa Bauer

miękka
21,78 zł 29.83
 • -28%
Za nasze winy Tułacze życie, tom 1

Ewa Bauer

miękka
26,57 zł 36.90

Zobacz również

 • -36%
Gra na wielu bębenkach, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,54 zł 39.90
 • -36%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
44,63 zł 69.73
 • -36%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
31,86 zł 49.77
 • -36%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
24,26 zł 37.91
 • -39%
Szczęście przy kominku

Gabriela Gargaś

miękka
22,51 zł 36.90
 • -39%
Słuchaj głosu serca

Natalia Sońska

miękka
22,51 zł 36.90
 • RRecenzje
 • Książka
 • Kurhanek Maryli
4.5/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Joanna A. PrzeCzytajka

 • 16-05-2019
 • 19:40

?Kurhanek Maryli? to powieść autorstwa Ewy Bauer, z którą nie miałam wcześniej żadnej styczności literackiej. W marcu br. wydawnictwo wypuściło na rynek wznowienie powieści pod tym samym tytułem, pierwsze jej wydanie miało miejsce w 2014 roku.
Dziś możemy ją kupić w nowej szacie graficznej.

Czy los kiedykolwiek uśmiechnie się do Marty i pozwoli obronić własne "ja"?
Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki. Gdy poznaje Piotra, wydaje się, że znalazła w końcu szczęście i miłość. Pozornie ma wszystko: przystojnego męża, dostatek, kochaną córkę. Ale tak naprawdę koszmar dopiero się zaczyna...
Kurhanek Maryli to opowieść o trudnym małżeństwie, ale również historia więzi między pokoleniami, a przede wszystkim opis walki o tożsamość i szczęście.

Zgodnie z zapowiedziami książka wciąga, wewnętrznie rozrywa, ale i daje nadzieję.
Tematyka podjęta przez autorkę jest jedną z trudniejszych jakie można wziąć na warsztat. Przemoc domowa, niezależnie od tego czy w postaci fizycznej czy psychicznej, czy też w obu naraz, jest mocnym akcentem.
I ci, którzy posiadają wrodzoną wrażliwość oraz empatię będą z pewnością tę powieść przeżywać bardzo dogłębnie, niemalże osobiście.

?Kurhanek Maryli? nie jest objętościowo obfitą lekturą, czytanie zajęło mi ledwie kilka godzin. Jest jednak powieścią bogatą fabularnie. I myślę, że ten zabieg udał się autorce bardo dobrze. Cieszy mnie to, że nie stworzyła pięciuset stron o pierdyliardach problemów, a skupiła się na głębokim wydźwięku samej przemocy domowej, skoncentrowała się na opisaniu prostych mechanizmów psychopaty ukrytego w ciele ?dobrego? człowieka. Tu zatrzymam się na chwilę, bo napisałam prostych mechanizmów ? tak, są one proste ? tylko, jedynie dla kogoś kto stoi i patrzy z boku. Tak pokrętnie jest to złożone, ze ofiara manipulacji i znęcania się nie jest w stanie dostrzec tych drobnych faktów świadczących o tym, że jest osaczana, uzależniania. A kiedy się w tym orientuje, to najczęściej jest już w samym epicentrum przemocy szeroko stosowanej.

Autorka użyła prostego języka, który trafia do czytelnika bezpośrednio i porusza jego wnętrze.
Czytając łapałam się na tym, że widziałam apodyktyczne, dyktatorskie zachowania Piotra. Miałam ochotę podbiec do Marty i potrząsnąć jej ramionami, by się opamiętała i zobaczyła to, co dostrzegam ja sama. Ale nie mogłam?
Marta też nie mogła tego zobaczyć, przewidzieć?

Czy uda jej się wyrwać z matni?
Czy pokona w sobie lęk przed samotnością i będzie potrafiła postawić się tyranowi?
Czy dokona słusznych wyborów?
Czy w końcu odnajdzie spokój duszy, którego tak bardzo pragnie?

Tego Wam oczywiście nie powiem, dowiecie się sami z powieści.

?Kurhanek Maryli? to bardzo emocjonalna książka, łapie za serce i ściska gardło, chwilami nawet dusi. To mogę powiedzieć bez dwóch zdań. Wzbudza mnóstwo emocji i wzrusza niesamowicie (myślę, że gro z Was będzie potrzebowało chusteczek). Ta historia pobudza do refleksji, brutalnie wyrywa z marazmu codzienności i burzy wszelkie schematy o kobiecej sile, ale tylko pozornie, moim zdaniem. Dlaczego? A dlatego, że znieść tyle i nie zwariować do reszty, podnosić się wciąż na nowo z kolan potrafi jedynie silna osoba, silna i pełna odwagi, nawet jeśli kompletnie się taką nie czuje.

Gdzieś w otchłani internetów przeczytałam zdanie ?Przecież takie rzeczy się nie dzieją!?
Ehhh...dzieją się Kochani, oj dzieją!
I to jeszcze jak!
Dlatego choćby ze względu na to, że nasza ludzka wyobraźnia jest czasem mocno ograniczona ? warto przeczytać tę powieść. Poznać losy Marty i zobaczyć co dzieje się w dzisiejszym świecie.
Może tuż za ścianą?
Może tuż za płotem?
Po sąsiedzku?
Może u pani z warzywniaka?

Żyjmy bardziej świadomie!
Może wówczas taka Marta, która mieszka blisko nas, nie będzie musiała radzić sobie sama.

Polecam gorąco!

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Allan

 • 1-10-2014
 • 17:28

Nie pamiętam, czy dane mi było przeczytać poprzednie powieści Ewy Bauer, ale teraz wiem, że czas na nadrobienie zaległości. Po przeczytaniu "Kurhanka Maryli" świat nie wydaje mi się taki, jaki widziałem jeszcze rano, przed sięgnięciem po książkę. Historia Marty i Piotra dosłownie wessała mnie na kilka godzin.

Każdy z nas ma swoje marzenia i życiowe priorytety. Kiedy rodzice Marty giną w wypadku kolejowym, ona sama jest zbyt mała, aby zrozumieć, co się naprawdę wydarzyło. Opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia. Dziewczyna dorasta na wsi, wydawać by się mogło w sielskiej atmosferze. Kiedy spotyka Tadeusza jej życie się zmienia. Czy na lepsze?

Ewa Bauer wprowadziła w moje życie spore zamieszanie za przyczyną swojej powieści. Mimo, że autorka zapewnia we wstępie, iż jest to historia fikcyjna, większość z nas po przeczytaniu zrozumie, iż ta mogła wydarzyć się naprawdę. Jestem przekonany, że każdy z nas zna rodziny, w których za szczelnie zamkniętymi drzwiami dzieją się tragedie, które nie mają prawa wypłynąć poza cztery ściany. Przemoc fizyczna i psychiczna są częstą praktyką stosowaną przez oprawców. A za nimi idzie uzależnienie ofiary przemocy od swoich katów.

Historia toczy się powoli, co pozwala zbudować odpowiedni nastrój, jak i poznać lepiej postacie. Czy małżeństwo Piotra i Marty jest szczęśliwe? Jak na kobietę oddziałuje jej przeszłość, o której chce zapomnieć? Autorka doskonale stosuje retrospekcję. Powroty do odległej przeszłości są trudne, a często bolesne, ale niosą za sobą znamię oczyszczenia. Jak ludzkie tragedie wpływają na funkcjonowanie człowieka?

Pisarka sięgnęła po trudny temat, ale w moim przekonaniu poradziła sobie z nim doskonale. Doskonałe pióro, dopracowane sceny i dialogi, oraz znajomość tematu zamykają utwór jako książkę niezwykle interesującą i zapadającą w pamięć. Dla mnie osobiście to jedna najlepszych książek, które przeczytałem w swoim życiu. Znalazłem w niej wszystko, czego poszukuję w literaturze. Kontrast który ukazała przez pokazanie różnych światów i światopoglądów jest niezwykle interesujący. Autorka nie ocenia, nie krytykuje. Ewa Bauer prowokuje do myślenia. Naprawdę warto pozbyć się jakichkolwiek uprzedzeń i sięgnąć po "Kurhanek Maryli". Czym on jest? Tego się dowie każdy, kto sięgnie po te historię. Polecam serdecznie. To książka niosąca nadzieję. Mądry i życiowy tekst, który zmienia zapatrywanie na życie.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Gadula

 • 24-07-2014
 • 12:28

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Szara Godzina za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Niniejsza książka jest już moim trzecim spotkaniem z twórczością Pani Ewy Bauer. Tym razem poznajemy Martę, którą wychowuje babcia, ponieważ rodzice zginęli w wypadku samochodowym, gdy była mała?

Kiedy nasza bohaterka zaczyna dorastać usilnie marzy by wyrwać się z wioski, w której mieszka, gdy ma 17 lat jej pragnienie w końcu się ziszcza? Niestety nic nie jest tak kolorowe jak się początkowo wydaje, a za upragniony pobyt w tzw. wielkim świecie przychodzi zapłacić Marcie bardzo wysoką cenę? A tak naprawdę to dopiero początek tej krętej i wyboistej życiowej ścieżki?

Gdy na drodze młodej dziewczyny przypadkowo staje starszy od niej, niezwykle przystojny wykształcony i bardzo opiekuńczy Piotr ? Marcie wydaje się, iż w końcu po wielu przejściach znalazła swoją bezpieczną i szczęśliwą przystań?
Jak się jednak dowiadujemy w toku lektury nic bardziej mylnego? Choć z pozoru Marta i Piotr wraz ze swoją córeczką wiodą idealne życie, mają piękne lokum oraz ustabilizowaną sytuację materialną to tak naprawdę ich małżeństwo jest ogromnie toksyczne.

Marta jest całkowicie zaszczuta przez apodyktycznego i maksymalnie zapatrzonego we własną matkę Piotra. Jedyną pociechą dla kobiety jest mała Karolinka, będąca całym jej światem. Zwłaszcza, że mąż tyran skutecznie odciął ją wiele lat temu od ukochanej babci i bez mrugnięcia okiem ukróca wszelkie mogące się nawiązać przyjaźnie i znajomości.

Czy Marcie uda się wyzwolić spod terroru współmałżonka? Czy uzyska w końcu wymarzony spokój? I z czym jeszcze będzie musiała się w swoim życiu zmierzyć? Tego wszystkiego dowiecie się z kart niniejszej powieści, która niewątpliwie jest swoistą bombą emocjonalną.

Jest to historia o poszukiwaniu siebie, błędnych życiowych wyborach i brukowanej nimi drodze przez egzystencjalną otchłań. Autorka ukazała w niej jednak również ogromny hart ducha jakim dysponuje istota ludzka w zderzeniu z brutalnością życia i innych ludzi.

Gorąco polecam Wam ?Kurhanek Maryli?, a sama czekam z ogromną niecierpliwością na kolejną książkę autorstwa Pani Ewy.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Joanna Szarańska (Babskie Czytanie)

 • 19-05-2014
 • 14:39

Życie trzyletniej Marty rozpada się na kawałki w chwili, gdy jej rodzice giną w wypadku samochodowym. Opiekę nad dziewczynką przejmuje babcia. Choć dziewczynka bardzo ją kocha, chce wyrwać się ze wsi, gdzie przyszło jej mieszkać. Przystojny i wykształcony mąż wydaje się Marcie spełnieniem marzeń, ale prędko zrozumie, że życie w pięknym domu, pieniądze i pozornie szczęśliwa rodzina, to nie wszystko, czego pragnie. Jej życie zacznie przypominać koszmarny sen. Czy Marta zbudzi się z niego i zawalczy o swoje szczęście?


Jak często wydaje się nam, że ktoś jest szczęśliwy, ponieważ takie są pozory? Za fasadą uśmiechniętej twarzy kryje się okrucieństwo. Szczelnie zamknięte drzwi tłumią krzyki i wyzwiska. Status materialny i wypracowane wysokie stanowisko lub wykształcenie mają być wyznacznikiem moralności i ogłady. A gdzieś za tym kryje się nieszczęśliwy, zgnębiony człowiek, który potrzebuje pomocy, wsparcia. Nie otrzymuje go, bo "To przecież niemożliwe, żeby..."

Marta, bohaterka powieści Ewy Bauer szuka wsparcia i miłości. Szuka bezpieczeństwa. Wydaje jej się, że znalazła je w osobie Piotra, swojego męża i poniekąd wybawiciela. Mężczyzna wydaje się być spełnieniem jej marzeń: jest przystojnym, wykształconym lekarzem, który odnosi sukcesy i zapewnia jej beztroskie, dostatnie życie. Marta jest wpatrzona w swojego męża jak w obrazek, nie zauważa więc niepokojących sygnałów, które świadczą o tym, że ich miłość nie jest do końca zdrowa, że mężczyzna izoluje ją od innych i uzależnia od siebie. Kiedy kobieta w końcu przejrzy na oczy, jej sytuacja będzie bardzo trudna. Będzie zmuszona dokonać bardzo bolesnych wyborów i ponieść ich konsekwencje.

Dla powieści Ewy Bauer poświęciłam noc. Kiedy zagłębiłam się w historię Marty, zrozumiałam, że nie odłożę książki, póki nie przeczytam ostatniej strony i nie dowiem się, w jaki sposób bohaterka poradziła sobie z niepowodzeniami życiowymi. Młoda kobieta bardzo szybko stała mi się bliska. Wszystko, co ją spotykało, traktowałam bardzo emocjonalnie. Współczułam jej, ale zdarzały się również momenty, gdy miałam ochotę otworzyć jej oczy, by przejrzała i zrozumiała, jak pozwala sobą manipulować. Ewa Bauer stworzyła nie tylko postać literacką, stworzyła żywy obraz kobiety, która daje się poznać czytelnikowi z każdej strony. Od maleńkiej trzyletniej osóbki, która uczestniczy w pogrzebie swoich rodziców, po dojrzałą kobietę, która pojmuje, że musi stoczyć walkę o swoje "ja". Każda postać Marty zostaje przybliżona czytelnikowi, choć z pewnością nie każda przypadnie mu do gustu. Czytając,obserwujemy zachodzące w kobiecie zmiany, widzimy jak dojrzewa do tego, by przeciąć linę wiążącą ją z despotycznym mężem, jak nabiera siły, załamuje się, walczy. Każde jej potknięcie i każdy sukces - przeżywamy wraz z nią...

Nic więc dziwnego, że ta powieść tak mocno działa na nasze emocje, burzy nasz spokój, śmiało mogę użyć stwierdzenia: poniewiera nami. Jest mocna i pokazuje samo życie. I to ten brzydki kawałek życia. Kłamstwo, przemoc, starość, śmierć, zdradę. Obnaża to, czego często staramy się nie widzieć, wyciąga na wierzch to, co kryje się za fasadami uśmiechniętych twarzy, obala pozory, pokazuje to, co naprawdę może skryć się w pozornie szczęśliwym domu. Ale daje także nadzieję na lepsze jutro, na szczęście i miłość. Trzeba tylko pokonać lęk, odważyć się zawalczyć o siebie. Bohaterka Ewy Bauer przetrze przed nami ten szlak, choć będzie to dla niej bolesne...

Kurhanek Maryli to świetnie napisana, kipiąca emocjami powieść, obok której nie sposób przejść obojętnie. Zapada w pamięć, sprawia, że po zakończeniu lektury wracam do niej myślą. Z pewnością sięgnę po inne pozycje autorki, przekonałam się, że nie boi się ona trudnych tematów, a przy tym posiada niesamowity zmysł obserwacji. Polecam serdecznie!

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Przygody na oceanach galaktyk

Adam Borowiecki

miękka
31,43 zł 44.90
 • -35%
Instytut

K.C. Archer

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 3.2.2020
 • -37%
Świt legend

Mariusz Walczak

miękka
15,75 zł 25.00
 • -35%
Łowca

Marek Zatwardnicki

miękka
17,48 zł 26.90
Zapowiedź - 23.12.2019
 • -35%
Nieugięty. Przestrzeń zewnętrzna Zaginiona flota, Tom 4

Jack Campbell

miękka
29,13 zł 44.80
Zapowiedź - 31.1.2020
 • -35%
Przyjaciel człowieka

Andrzej Pilipiuk

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 20.1.2020
 • -36%
Ucieczka w dzicz Wojownicy

Erin Hunter

twarda
31,28 zł 48.88

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 29.93 zł
  22.14 zł

  To nie są wiersze o Marilyn Monroe, ani jej poświęcone, chociaż inspirowane jej wypowiedziami. Drugi tomik bardzo ciekawego, warszawskiego poety.

 • Niezbadany dotychczas dorobek Maryli Laurent - tłumaczki literatury polskiej na język francuski, ambasadorki kultury polskiej, a jednocześnie traduktologa, literaturoznawcy i etnologa - łączy w sposób unikatowy stopniowe rozwijanie refleksji teoretycznej i prowadzoną równolegle tłumaczeniową...

 • 59.76 zł
  11.95 zł

  Dwa miesiące samotnej wyprawy przez Amazonię w Ameryce Południowej. Mój plan był prosty: przedostać się po rzekach od Orinoko w Wenezueli przez Rio Negro aż do Amazonki w Brazylii. Półtora tysiąca kilometrów przez dżunglę. Czółnem, statkiem, motorówką wojskową z małpą na pokładzie i innymi...

 • 21.95 zł
  3.95 zł

  Wybitna niemiecka pisarka, w okresie zjednoczenia Niemiec była w wielu europejskich krajach otoczona, z przyczyn politycznych, krzywdzącym milczeniem. Dopiero prestiżowa nagroda literacka przyznana jej w 2002 roku za całokształt twórczości przywróciła autorce należne jej miejsce w literaturze...

 • Oto Przekrój stworzony przez nową redakcję. Jego obecna odsłona powstała w bliskiej współpracy z naszym patronem - rocznikiem 1961 tego periodyku, przekazanym nam przez moich dziadków. Przekrój jest wpisany w historię rodzinną wielu z nas. Był już wielokrotnie przeobrażany i mógłby mieć już dość. A...

 • Czy los kiedykolwiek uśmiechnie się do Marty i pozwoli obronić własne "ja"? Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki. Gdy poznaje Piotra, wydaje się, że znalazła w końcu...