Ku wspólnemu rozumieniu Kościoła. Eklezjologia dialogu katolicko-metodystycznego

książka

Wydawnictwo Katolicki Uniwersytet Lubelski
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Ks. dr Przemysław Kantyka (ur. 1968 w Kielcach) adiunkt Katedry Teologii Protestanckiej w Instytucie Ekumenicznym KUL, wykładowca ekumenizmu w Kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym. Zajmuje się teologią ewangelicką, głównie anglikańską i metodystyczną, oraz problematyką dialogów ekumenicznych i recepcji ich wyników.

Przyjdź, Bracie mój i rozważajmy wspólnie. [...] Postanówmy, z Bożą pomocą, nie mówić do siebie nawzajem nic nieprzyjaznego ani niegrzecznego. Pewnym sposobem, aby uniknąć tego, jest wypowiedzieć do siebie i o sobie wszelkie dobro, jak tylko potrafimy; w całej naszej rozmowie ze sobą i o sobie używać tylko języka miłości; mówić z całą łagodnością i delikatnością, z najbardziej ujmującym wyrazem, który jest zgodny z prawdą i szczerością.
(z listu Johna Wesleya do rzymskiego katolika)

Od ponad czterdziestu lat toczy się dialog katolicko-metodystyczny. W ramach Komisji ds. Dialogu wypracowano jak dotąd osiem raportów. Niestety, ich znajomość jest znikoma zarówno po stronie katolickiej, jak i metody stycznej, analogicznie jak w przypadku wielu innych dokumentów dialogów ekumenicznych. Dlatego z wielką radością i wdzięcznością trzeba przyjąć niniejszą rozprawę ks. Przemysława Kantyki. [...] Stanowi [ona] pierwsze w świecie integralne opracowanie dialogu katolicko--metodystycznego, zwłaszcza jego eklezjologii, i w ogóle pierwsze tego typu przedłożenie eklezjologii metodystycznej. Wielkość i wartość dokonania trudno przecenić. [...] Lektura tekstu ujawnia dojrzałość oraz kompetencję naukową ks. Kantyki. Ujawniają się one między innymi w krytycznych uwagach oraz spostrzeżeniach, w zestawieniach eklezjologii metodystycznej i eklezjologii dialogu z nauką Kościoła katolickiego, w udzielanych odpowiedziach i wyprowadzanych wnioskach, a nade wszystko w przyjętej koncepcji realizacji pracy i jej konsekwentnym stosowaniu (poprzedzenie analizy wątków eklezjologicznych zawartych w dokumentach dialogu wykładnią ich rozumienia w eklezjologii metodystycznej). [...] rozprawa ks. Kantyki wpisuje się we wspaniały szereg prac analizujących dokonania dialogów ekumenicznych, wydanych w serii wydawniczej Instytutu Ekumenicznego KUL Jeden Pan, jedna wiara czy Teologia w dialogu. Z pewnością nie odstaje od studiów naukowych takich ekumenicznych Autorytetów naszej Alma Mater, jak Hryniewicz, Napiórkowski, Górka.
Ks. drhab. Andrzej Czają, prof. KUL (z recenzji wydawniczej)
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 09.07.2008

RECENZJE - książki - Ku wspólnemu rozumieniu Kościoła. Eklezjologia dialogu katolicko-metodystycznego

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0