Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Ku Klux Klan (twarda)

Tu mieszka miłość

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

`Jeżeli do białego lukru dostanie się choć jedna ciemniejsza kropla, lukier nigdy nie będzie już biały` - królowa Ku Klux Klanu uczy dzieci, jak przygotować bożonarodzeniowy tort. Chociaż dziś Amerykanie odruchowo wzdrygają się na hasło `Ku Klux Klan`, ten ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. W USA jest aktywnych kilkadziesiąt organizacji ze słowem `Klan` w nazwie. W ciągu ostatnich dwóch dekad FBI kilkakrotnie udaremniło zamachy przygotowywane przez ich ekstremistów: wysadzenie budynku sądu w Karolinie Północnej, autobusów wożących meksykańskich i haitańskich robotników przez stan Georgia, klinik aborcyjnych w Pensylwanii oraz rafinerii gazu ziemnego w Teksasie. Jednak Klan XXI wieku najczęściej woli nie wchodzić w konflikt z prawem. Stawia na cierpliwą indoktrynację, propagując wzorcowy styl życia tradycyjnej chrześcijańskiej rodziny, izolowanej od obcych wpływów kulturowych. Przygotowuje armię żołnierzy, którzy staną do walki w nieuchronnie zbliżającej się, ich zdaniem, wojnie ras.
Katarzyna Surmiak-Domańska, gość Krajowego Zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas, ma okazję przyjrzeć się Klanowi z bliska. Rozmawia z Wielkimi Magami, Smokami i Kleagle`ami. Zakłada biały kaptur, staje z nimi pod płonącym krzyżem. Docieka, drąży, próbuje zrozumieć ich perspektywę.
Obraz, który wyłania się z jej podróży, to poruszający portret Pasa Biblijnego - południowych stanów, które pomimo porażki w wojnie z Północą nigdy się nie poddały. To tutaj sto pięćdziesiąt lat temu narodził się Klan. Tu rysowano czarne muły symbolizujące `miasta zachodzącego słońca`, w których nie życzono sobie czarnych. Tu krążyły pocztówki upamiętniające lincze na Afroamerykanach. To w tutejszych lasach, dziś coraz częściej, rycerze z pochodniami zbierają się w tradycyjnych kuklos. To `Tu mieszka miłość` - jak można przeczytać w reklamie promującej radio dla dumnych z siebie białych.
`Uwielbiam tę książkę. Jest wciągająca, naprawdę dobrze i intrygująco napisana, fascynująca, ociekająca klimatem amerykańskiego Południa i przede wszystkim naprawę świetnie pokazująca mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich (i groteskowych) organizacji na zachodniej półkuli.` Ziemowit Szczerek
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 05.09.2015

RECENZJE - książki - Ku Klux Klan, Tu mieszka miłość

4.6/5 ( 10 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

pozycje obowiązkowe

ilość recenzji:1

brak oceny 23-07-2016 19:49

Uniwersalna i bardzo aktualna pozycja

Lubie czytac LC

ilość recenzji:91

brak oceny 18-03-2016 14:16

Czy to książka o miłości? Zapewne tak można ją potraktować. Jednak nie jest to żaden romans. To raczej dramat i to współczesny. Autorka swoja historie zaczyna przed kilku dekadami, gdy na kontynencie Ameryki północnej mieszkali w przeważającej części aryjczycy, a niewolnictwo zaczęło się dopiero rozwijać. To wtedy zaczęły powstawać uprzedzenia do innej rasy, a nawet narodowości. Gdy z Afryki zaczęto pozyskiwać tanią siłę roboczą, zaczęła tworzyć się segregacja ludzi. Początkowo wynikało to z innych kultur jakie przez lata wykreowały się między białymi a czarnymi ludźmi. Segregacja dotyczyła również latynosów, indian a nawet ludzi pochodzących z Meksyku. Biali ludzie zaczęli odczuwać zagrożenie wynikające z mieszania ras. Nieprzyjemności zaczęły spotykać nie tylko ludzi o innym kolorze skóry, ale również tych którzy należeli do białej rasy, ale zadawali się z tymi, którzy stanowili zagrożenie. Początkowo, ludzie pochodzący z afryki traktowani byli jako nieokiełznani, dzicy, a wręcz jako podludzie. Bo zapewne pierwszym człowiekiem stworzonym był Adam, którego kolor skóry był biały, a inni ludzie powstali w drodze ewolucji z małp. I tak też traktowano czarnoskórych. Z biegiem lat, mimo rozwoju cywilizacji zmieniło się w zasadzie niewiele, co świetnie przedstawia autorka w swojej książce. Uprzedzenia i podział ze względu na kolor skóry doskonale funkcjonują w Ameryce.

Wraz ze wzrostem zagrożenia, jakie odczuwali biali ludzie ze względu na mieszanie się ras, powstało dwuosobowe zgromadzenie Ku Klux Klan. Jego początek wydaje się całkiem niewinny. To dwóch młodych ludzi bardziej dla zabawy założyli taki tandem. Przebrali się w poszewki i jeżdżąc na podobnie przebranych koniach odwiedzali pobliskich ludzi poszukując sprzymierzeńców. Początkowym celem było bratanie się w obrębie jednej rasy, poszukiwanie wsparcia. Z czasem organizacja przerodziła się w wielotysięczną organizację nawołującą do segregacji na tle rasistowskim. Zaczęli posługiwać się symbolami nazistowskimi, Hitler dla niektórych stanowił trochę szalonego, ale jednak bohatera, który walczył o swój naród i jego czystość. Dla Europejczyka samo cenienie zbrodniarza jakim był Hitler jest niepojęte, a tym bardziej nawoływanie do nienawiści, ze względu na inną narodowość. Bo jak dowidzi autorka w swojej książce, do tego aby być bezpiecznym nie wystarczy być białym. Ku Klux Klan toleruje jedynie aryjczyków czystej krwi. A wszystko w imię Boga i w imię wiary.

Autorka w odważny sposób wnika w grupę jaką tworzą zwolennicy Ku Klux Klanu na południu USA, a tam razem z nimi przedstawia współczesne oblicze grupy. Podczas wielu rozmów, wywiadów i spotkań oraz podczas uczestniczenia w seminariach czy uroczystościach grypy, autorka wnikliwie i obiektywnie przedstawia racje i idee, którymi rządzą się zwolennicy klanu. Z biegiem lat, od 1915 roku w którym powstała grupa, jej liczebność to wzrasta, to maleje, jednak grupa nigdy nie została całkowicie zlikwidowana. Wiele kryzysowych lat doprowadziło do uszczuplenia klanu, jednak zawsze się liczebność odradzała. Początkowo klan przeciwstawiał się wielu grupom rasowym i etnicznym, w końcu ich głównym celem była walka z Afroamerykanami, co trwa do dziś.

Autorka jako naoczny świadek opisuje, ale też dokumentuje współczesną walkę na tle rasowej przez liczne zdjęcia. W książce umieszczone są również zdjęcia z początków istnienia grupy oraz wycinki z gazet z tamtych lat, co dodaje atrakcyjności w czasie czytania.