SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Która to Malala? (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literatura
Data wydania 2018
Oprawa twarda
Ilość stron 64

Opis produktu:

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera - właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która - opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie - naraziła się talibom.

Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

Ilustrator: Maciej Szymanowicz


Kategoria wiekowa: 7+
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 165x235
Ilość stron: 64
ISBN: 978-83-7672-634-2
Wprowadzono: 15.10.2020

RECENZJE - książki - Która to Malala? - Renata Piątkowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 27 ocen )
  • 5
    23
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    2

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Nietoperz

ilość recenzji:167

29-04-2021 16:40

"Która to Malala?" to książka biograficzna przeznaczona dla młodszych odbiorców i odbiorczyń, opowiadająca historię najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla: Malali Yousafzai.



Historia Malali rozpoczyna się od ataku terrorystycznego na życie Malali, przeprowadzonego przez Talibów. Podczas powrotu ze szkoły busem została ona postrzelona w głowę przez jednego z napastników. W dalszej części, dzięki zacytowanym fragmentom rozmów dowiadujemy się kim właściwie jest Malala: to piętnastoletnia Pakistanka, która przez jakiś czas pisała bloga pod pseudonimem Gul Makai, opisując tam prowadzoną przez Talibów politykę zamykania szkół i ograniczania do zera możliwości nauki dla dziewcząt. Piętnastolatka miała na tyle odwagi, by, pomimo grożącym jej konsekwencjom, sprzeciwić się Talibom. Później przeczytać możemy o przebiegu leczenia Malali, na zmianę z jej sennymi wizjami i wspomnieniami z rodzimego Pakistanu. Malala nie mając szans na wyzdrowienie w Pakistanie, przetransportowana została do szpitala w Londynie. Poznajemy też rodziców Malali, dwójkę kochających się ludzi walczących o lepsze jutro dla siebie i dzieci. Nie zapomniano też o akcji wysyłania kartek wsparcia dla młodej dziewczyny. Po wybudzeniu się ze śpiączki, Malala nadal pisała bloga, w książce zamieszczone zostały fragmenty jej wpisów. Następnie pokazane zostało życie Malali i jej rodziny w Wielkiej Brytanii, tęsknota za domem, przyjaciółmi. Nie mogłam wyjść z podziwu wobec świadomości społecznej wypływającej z rozmów Malali z jej przyjaciółką, właściwie nastolatek mieszkających gdzieś na końcu świata, gdzie władzę utrzymuje pseudoreligijny reżim. Po chwili jednak uświadomiłam sobie, że i u nas, w Polsce, nie brak świadomych nastolatków i nastolatek. Za moich czasów niestety tematy dotyczące kwestii społecznych i politycznych nie były poruszane przez młodzież, zajętą innymi sprawami. Cieszę się bardzo, że sytuacja pod tym kątem się zmienia, mam też świadomość, że na zmianę wpłynęła powszechna dostępność do informacji, czyli Internet.
Ostatni rozdział poświęcony jest dokonaniom Malali na gruncie międzynarodowym, otrzymanym przez nią nagrodom, przemówieniom, i planom na przyszłość.

"Która to Malala?" to ważna książka, szczególnie w temacie dostępu do edukacji, praw kobiet i praw człowieka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka. Niestety, ze względu na dość drastyczny opis postrzelenia, pozostaje nam albo czytając ominąć najtrudniejsze momenty lub zmienić słowa, albo pozostawić lekturę na późniejszy wiek dziecka. Sama preferują opcję pierwszą, ponieważ na tą część edukacji nigdy nie jest za wcześnie. Przyszłość należy do naszych dzieci. One muszą wiedzieć, że nawet gdy wydaje się, że nie mamy żadnych możliwości, tak na prawdę wiele możemy zmienić. Choćby na gruncie lokalnym.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?