Księga przeznaczenia / Parinoush Saniee | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Księga przeznaczenia (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Sonia Draga
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 480
 • Dostępność niedostępny

Księga przeznaczenia - opis produktu:

50 LAT ŻYCIA W IRANIE
ZAKAZANA POWIEŚĆ, KTÓRA STAŁA SIĘ ŚWIATOWYM BESTSELLEREM
Mocna, poruszająca opowieść o przyjaźni, pasji, strachu i zakazanej miłości na tle pięciu burzliwych dekad irańskiej historii, od rewolucji z 1979 roku, przez czasy Republiki Islamskiej aż po dzień dzisiejszy.
Irański bestseller sprzedany do 24 państw!
Masuma to teherańska nastolatka, zwyczajna dziewczyną, która uwielbia się uczyć. Pewnego dnia w drodze do szkoły spotyka mężczyznę, w którym się zakochuje. Niestety gdy jej bliscy odkrywają pisane przez ukochanego listy, oskarżają ją o zhańbienie rodziny. Masuma zostaje ciężko pobita przez brata, a rodzice szybko aranżują ślub z nieznanym jej mężczyzną. Żyjąc w małżeństwie bez miłości, bez żadnych szans na wykształcenie, dziewczyna pogrąża się w rozpaczy. Jedynie sąsiadka próbuje ją przekonać, aby zaakceptowała istniejący stan rzeczy: `Każda z nas zna swoje przeznaczenie, więc po co z nim walczyć?`.
Lata następujące po ślubie Masumy okazują się przełomowe dla Iranu. Harrid, mąż Masumy, jest politycznym dysydentem i stanowi zagrożenie dla opartego na ucisku reżimu szacha. Gdy zostaje aresztowany przez agentów tajnych służb, dla Masumy rozpoczyna się najtrudniejszy okres w życiu. Do tej pory jej życie opierało się na lojalności wobec rodziny oraz tradycji, teraz będzie zależeć od zmiennych losów jej kraju...
`Jedna z tych cennych książek, które przybliżają nam świat`.
Irish Examiner
`Irański bestseller wszech czasów. Niezwykła historia zakazanej miłości`.
The Sunday Telegraph

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Sonia Draga
 • Oprawa: twarda
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 143x205
 • Ilość stron: 480
 • ISBN: 978-83-7508-725-3
 • Wprowadzono: 15.11.2013

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -31%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
27,47 zł 39.81
 • -33%
Teraz albo nigdy

Szymon Hołownia

miękka
23,44 zł 34.99
 • -33%
 • -10%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
270,00 zł 300.00
 • -20%
Pestki

Anna Ciarkowska

twarda
31,85 zł 39.81
 • -34%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
46,02 zł 69.73

Parinoush Saniee - przeczytaj też

 • -18%
Księga przeznaczenia

Parinoush Saniee

miękka
28,55 zł 34.82
 • -26%
Ukryty głos

Parinoush Saniee

twarda
27,31 zł 36.91
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Księga przeznaczenia
4.6/5 ( 7 ocen )
  5
  5
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Wiedźma

 • 30-12-2013
 • 11:38

Mówi się, że na tematy polityczne i religijne powinno się unikać dyskusji w większym towarzystwie. Nic tak bowiem nie generuje sporów w nieważne jak bardzo dobranym gronie jak te dwa powyżej wymienione zagadnienia.
Co innego w przypadku książki, która może poruszać wiele różnych tematów, mniej lub bardziej kontrowersyjnych czy ważnych. Bowiem jeśli komuś się nie spodoba problematyka dzieła, zawsze może je odłożyć i sięgnąć po inną książkę, bliższą jego światopoglądowi.
Jeśli o mnie chodzi, to jestem otwarta na różne tematy i poglądy. Nie dzielę problemów na mniej lub bardziej kontrowersyjne, unikając przy tym jakiejś szczególnej dziedziny. Czytam to, co mi się podoba, a bardzo często wśród tych książek znaleźć można od czasu do czasu powieści o religii czy polityce.
Jedną z takich książek, traktującą dokładnie o tych dwu, wyżej wymienionych tematach, jest właśnie przeczytana przeze mnie kilka dni temu powieść Parinoush Saniee, "Księga przeznaczenia".

"Często się zastanawiam, jaki mam wpływ na moje życie. Czy kiedykolwiek moje przeznaczenie było tylko moje? Czy zawsze byłam jedynie elementem przeznaczenia mężczyzn, którzy stawali na mojej drodze i w jakiś sposób poświęcali mnie na ołtarzu swoich przekonań i celów życiowych? (...) Kim byłam? (...) Ile razy stawiano mnie na piedestale, aby po chwili zepchnąć mnie na bruk? Na żadne z tych rzeczy nie zasłużyłam. (...) Mam wrażenie, że nigdy nie istniałam, nigdy nie miałam do niczego prawa. Czy kiedykolwiek żyłam jedynie dla siebie samej? Czy kiedykolwiek pracowałam tylko dla siebie? Czy kiedykolwiek miałam szansę podejmować własne decyzje? Czy ktoś zapytał mnie, czego pragnę?"

Iran, lata 50. XX wieku. Szesnastoletnia Masuma wychowuje się w konserwatywnej, islamskiej rodzinie. Choć jej matka od dawna mówi o jak najszybszej potrzebie wydania dziewczyny za mąż, by zajęła się w końcu czymś pożytecznym, a nie tylko tkwiła z głową w książkach. Według matki dziewczyny nauka do niczego jej się nie przyda w życiu, wszak jej przeznaczeniem będzie rodzenie i wychowanie dzieci oraz bezwzględne posłuszeństwo wobec męża. Bardziej przydałby się jej kurs krawiectwa niż świadectwo ukończenia szkoły średniej. Tego samego zdania co matka, są bracia Masumy. Jedynie ojciec pozwala spełniać dziewczynie jej życiowe marzenie, to dzięki niemu i jego ostatecznej decyzji może kontynuować naukę.
Jednakże świat Masumy, wszystkie możliwości, jakie przed sobą miała, przepadają w momencie, gdy jeden z jej braci, Ali, przyłapuje ją na rozmowie z obcym mężczyzną. W tym momencie od dziewczyny odwracają się wszyscy, włącznie z ukochanym ojcem. Dziewczyna zostaje pobita niemalże na śmierć, zaś w tym samym czasie jej rodzina decyduje się na wydanie jej jak najszybciej za mąż, by ratować nadszarpnięty honor.

Tak zaczyna się niezwykła i poruszająca historia Masumy, dziewczyny, której jedynym grzechem była miłość od pierwszego wejrzenia.

"Żyliśmy z poczuciem zwycięstwa i rozkoszowaliśmy się każdą chwilą nowo zdobytej wolności. (...) Jednak tyrania, w której przyszło nam żyć, nie pozwoliła nam w odpowiedni sposób korzystać z wolności. Nie wiedzieliśmy, jak dyskutować, nie byliśmy przyzwyczajeni do wysłuchiwania osób prezentujących inny punkt widzenia, nie potrafiliśmy zaakceptować odmiennych poglądów ani opinii. W rezultacie raj na ziemi po rewolucji nie trwał nawet miesiąc i skończył się dużo wcześniej niż przypuszczaliśmy."

Wbrew pozorom powieść "Księga przeznaczenia" nie jest romansem. Choć historia uczucia Masumy i Saiida towarzyszy od praktycznie samego początku lektury, to stanowi ono tylko wstęp do tematyki poważniejszej i momentami bardzo bolesnej.

Lata młodości i wczesnej dorosłości dziewczyny przypadają na okres, kiedy w Iranie wrzało. Wojna domowa, powstanie i obalenie rządów szacha, przewroty systemowe, wstępowanie szybki upadek coraz to nowszych ugrupowań politycznych, wyniszczająca wojna iracko-irańska... A w środku tych wydarzeń zwykli ludzie, którzy nie potrafili przyzwyczaić się do coraz to nowych zmian, które ostatecznie przecież rzutowały na ich życie codzienne. Masumę w szczególny sposób dotyka panująca w Iranie sytuacja polityczna, bowiem rodzice wydali ją za mąż w pośpiechu, niezbyt interesując się kim jest pan młody. Z czasem okazało się, że Hamid, mąż Masumy, wyraża poglądy komunistyczne. Sam w sobie nie był złym człowiekiem, darzył swoją żonę niespotykanym szacunkiem i dawał jej swobodę wyboru, podejmowania decyzji, co dla żyjącej w konserwatywnej, islamskiej rodzinie Masumy było czymś niespotykanym i niepojętym. Jednakże poglądy polityczne i społeczne Hamida sprawiły, że jego rodzina w szczególny sposób była narażona na niebezpieczeństwo ze strony terroru szacha, kierującego SAVAKiem, irańską tajną policją polityczną.

"? Zamknij się. Niech Bóg ukarze cię błonicą. Różnica polega na tym, że jesteś dziewczyną! ? Matka wybuchnęła płaczem, wyciągnęła ręce ku niebu i zawołała: ? Boże, ratuj mnie! Do kogo mogę się zwrócić o pomoc? Dziewczyno, mam nadzieję, że będziesz cierpiała. Mam nadzieję, że rozerwą cię na kawałki."

Drugim, równie istotnym tematem w "Księdze przeznaczenia" jest religia. Parinoush Saniee ukazała islam jako religię mężczyzn, która przekreśla rolę kobiety jako pełnowartościowego człowieka, wraz z jego wolnościami i prawami. Najlepiej widać to w przypadku starszych braci Masumy, którzy, na dobrą sprawę, traktowali ją gorzej niż psa, przez co od samego początku nie darzyłam ich sympatią. Żadnego z nich i to się nie zmieniło do końca lektury.
Choć o islamie jako religii i zbiorze reguł społeczno-kulturalnych wiem naprawdę niewiele, to wiem, że nawet tradycyjni muzułmanie, szanujący swoją wiarę, nie postępują w tak... niecywilizowany sposób, nie myślą tak prymitywnie, jak bracia Masumy. Zresztą, nie tylko oni żyją z wypaczonym poglądem na islam. Matka Masumy wydaje się być równie zacofana w swoim myśleniu, akceptując wszystkie słowa i czyny swoich synów.

"Księga przeznaczenia" jest historią wzruszającą i dającą do myślenia. Postać Masumy, młodej dziewczyny, a z kolejnymi rozdziałami kobiety, która żyjąc w islamskim kraju, gdzie religia przeniknęła przez wszystkie aspekty życia rodzinnego, społecznego i politycznego, musi sama radzić sobie z problemami życia codziennego. Jej wiecznie nieobecny mąż, żyjący swoimi wielkimi ideami, nieświadomie ściąga na nią całą masę kłopotów, z którymi kobieta musi poradzić sobie sama. Na rodzinę bowiem nie ma co liczyć, a nawet nie chce korzystać z ich pomocy, pamiętając doznane od nich krzywdy.

Ponadto powieść Parinoush Saniee to tocząca się w tle historia współczesnego Iranu, jego drogi od tyranii do proklamowania Republiki Islamskiej. Dzieje bolesne i krwawe, które odcisnęły piętno na życiu obywateli Iranu.

"Gdy tylko podnosiły się głosy w obronie politycznych więźniów, znajdowałam się na pierwszej linii, a po obu moich bokach piątki chłopców machały niczym dwie małe flagi. Kłębiło się we mnie uczucie bólu, złości i przygnębienia. Krzyczałam więc: ?Uwolnić więźniów politycznych!?. Do oczu napływały mi łzy, ale serce stawało się lżejsze. Gdy patrzałam na tłumy maszerujące wokół, ogarniało mnie podekscytowanie. Chciałam wziąć każdego z tych ludzi w ramiona i go ucałować. Chyba po raz pierwszy, ale i po raz ostatni, poczułam coś takiego w stosunku do moich rodaków. Miałam wrażenie, że są moimi dziećmi, moim ojcem, moją matką, braćmi i siostrami."

"Księga przeznaczenia" została napisana przyjemnym, żywym językiem. Postaci pojawiające się na stronach książki są wielowymiarowe, budzą uczucia: sympatii, współczucia, złości, nawet nienawiści.
Jednak... zakończenie powieści mnie zasmuciło. Powiem szczerze: liczyłam na... happy end. Na coś, co sprawi, że moje pozytywne życzenia, które w trakcie lektury kierowałam w stronę Masumy, się ziszczą. Bo na to zasłużyła, na szczęśliwe chwile. Po tym wszystkim, co wycierpiała.
Ale los bywa okrutny i czasami uderza ze strony, której naprawdę się go nie spodziewało.

Powieść pani Parinoush Saniee polecam absolutnie wszystkim, bez wyjątków czy szczególnych zastrzeżeń.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Lee Schubienik

Aleksandra Konefał

miękka
24,70 zł 37.99
Zapowiedź - 3.4.2020
 • -35%
Skyrent. Walka pragnień

Jury Camel

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 17.2.2020
 • -35%
Możemy cię zbudować

Philip K. Dick

twarda
35,68 zł 54.89
Zapowiedź - 7.2.2020
 • -35%
Cyberpunk Odrodzenie

Andrzej Ziemiański

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 17.4.2020
 • -35%
Wojna makowa

Rebeca F. Kuang

miękka
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 17.2.2020
 • -35%
Szczypta magii

Michelle Harrison

twarda
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020
 • -35%
Złodziej dusz Heksalogia Dory Wilk, tom 1

Aneta Jadowska

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 14.2.2020
 • -35%
Nocturna

Maya Motayne

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 14.2.2020

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 98.99 zł
  74.25 zł

  Obszerne kompendium wiedzy o wszystkich papieżach - od św. Piotra do Franciszka `Księga papieży`, owoc wielu lat pracy prof. Kazimierza Dopierały, stanowi monumentalne opracowanie biogramów papieży. Przybliża czytelnikowi problemy historii papiestwa i Kościoła katolickiego, a także uświadamia...

 • 34.82 zł
  31.33 zł

  `Księga` jest niezwykłą sagą opowiadającą o portugalskiej emigracji do Francji, opowiedzianą za pośrednictwem galerii niezapomnianych postaci. Między miasteczkiem w sercu Portugalii a Paryżem, między folklorem a wysublimowanymi odniesieniami do światowej literatury wybrzmiewa w tej powieści...

 • 34.82 zł
  28.55 zł

  Mocna, poruszająca opowieść o przyjaźni, pasji, strachu i zakazanej miłości na tle pięciu burzliwych dekad irańskiej historii, od rewolucji z 1979 roku, przez czasy Republiki Islamskiej aż po dzień dzisiejszy. Irański bestseller sprzedany do 24 państw! Masuma to teherańska nastolatka,...

 • W tej niezwykłej książce znajdziesz obrazki i wzory do pokolorowania zainspirowane Księgą dżungli Rudyarda Kiplinga. Wypełnij kolorami świat Mowgliego, niedźwiedzia Baloo, lamparcicy Bagheery, pytona Kaa i przerażającego tygrysa Shere Khana. Misterne ilustracje przywodzące na myśl bogactwo barw i...

 • W krainie Nadesh - federacji czterech królestw: Taredu, Vahls, Radenu i Nemis - toczy się walka o władzę. Przebudziły się siły zła, a armia amorfów i goblinów uderza na miasto Ahina Sohul, stolicę Nadeshu, aby zdobyć dla Władcy Mgieł Malbreka Księgę Przeznaczenia. W Księdze tej została zapisana...

 • 32.72 zł
  28.14 zł

  `Księga dżungli` w reżyserii Jona Favreau to oparty na motywach ponadczasowych opowiadań R. Kiplinga film fabularny, powstały w wyniku inspiracji klasyczną animacją Disneya o tym samym tytule. Mowgli, chłopiec wychowany w dżungli przez watahę wilków, musi opuścić jedyny znany mu dom. Wyrusza w...