Księga Joanny / Lidia Yuknavitch 22,69 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Księga Joanny (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Poradnia K
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 344
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy

Księga Joanny - opis produktu:

Bestsellerowa autorka `The Small Backs of Children` przedstawia w swojej nowej, prowokującej powieści wizję wyginięcia gatunku ludzkiego i bohaterkę podobną do Joanny d'Arc, która ma uratować świat niszczony przez wojnę, przemoc i chciwość i na zawsze zmienić bieg historii.
W nieodległej przyszłości wojny zmieniły ziemię w pole bitwy. Uciekając przed niekończącą się przemocą i radioaktywnością planety, ludzie przenieśli się na tajemniczą platformę nazywaną CIEL, unoszącą się nad ich dawnym domem. Zmieniony świat postawił ewolucję na głowie - ludzie, którzy przeżyli, zmienili się w bezpłciowe postacie graftujące teksty na swojej skórze.
Na zgliszczach niekończących się wojen władzę objął Jean de Men, charyzmatyczny I krwiożerczy lider, który przeobraża CIEL w państwo policyjne. Grupa rebeliantów, wzmocniona heroiczną pieśnią o Joan - wojowniczce posiadającej tajemną siłę, która łączy ją z Matką Naturą - jednoczy siły aby obalić jego okrutne rządy.
I nikt - ani rebelianci, ale Jean de Men ani nawet sama Joan -nie mogą przewidzieć, jak jej unikalny dar ukształtuje przyszłość świata na całe pokolenia.Wciągająca opowieść o miłości i destrukcji w czasach postapokaliptycznych. Autorka zadaje pytanie, co to znaczy być człowiekiem.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Księga Joanny - mobi, epub

Lidia Yuknavitch
25,08 zł 29.51

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -30%
Karpie bijem

Andrzej Pilipiuk

27,87 zł 39.81
 • -42%
Jezioro Ciszy INNI

Anne Bishop

26,04 zł 44.90
 • -42%
Trylogia husycka

Andrzej Sapkowski

80,09 zł 138.10

Zobacz również

 • -30%
Magia Cierni

Margaret Rogerson

31,34 zł 44.78
 • -15%
Furia

Jolanta Bartoś

30,51 zł 35.90
 • -30%
Jasność

Maja Wolny

27,87 zł 39.81
 • -30%
Lalkarz Tom 3 Przebudzenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • RRecenzje
 • Książka
 • Księga Joanny
4.7/5 ( 13 ocen )
  5
  11
  4
  1
  3
  0
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny
 • 10-08-2018
 • 15:56

Świetna książka. Yuknavitch ukazuje nam przerażającą wizję, w której człowiek musiał opuścić swój dom- ziemie i traci swoją tożsamość. Podobały mi się nawiązania do twórczości szekspirowskiej i stylistyki biblijnej. Uwielbiam takie książki, jest wzruszająca, lekko szokująca, piękna i ambitna.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 14-07-2018
 • 11:48

"My, ludzie, mamy interesującą wizję praktykowania człowieczeństwa. Ludzkość zawsze była najgorszym ze swoich potworów."

Spora rozpiętość tematyczna poruszana w książce, wiele aspektów zgrabnie zazębia się w intrygującej fabule opowieści. Autorka nakłania do refleksji odnośnie kierunku, w którym zmierza ludzkość, zatracenia się w zdobywaniu dóbr materialnych, utraty prawdziwych autorytetów, wzmacniania wpływów celebryckich marionetkowych postaci, przypisywania kobietom marginalnej roli w społeczeństwie, wykorzystywania dzieci w biznesie i wojnie. Przedstawia wizję wstrząsającą i apokaliptyczną. Wskazuje na potęgę zakodowanej autodestrukcji człowieka, niszczycielską moc wobec gatunku człowieka i życiodajnej Ziemi, całkowity brak szacunku dla praw przyrody, trwałe zatrucie środowiska naturalnego, doprowadzenie do wyginięcia roślin i zwierząt.

Najpierw napompowany konsumpcjonizm, głębokie polityczne uzależnienia, gwałtowny postęp technologii zbrojeniowych, później społeczeństwo pogrążone w niszczycielskich działaniach wojennych i planeta dotknięta monstrualną geokatastrofą. Podział na tych, którzy z wielkim trudem próbują przetrwać na wyniszczonej planecie, i tych, którzy dzięki bogactwu i wpływom dostali się na suborbitalny kompleks, gdzie ceną za życie staje się nieodwracalne przeobrażenie ciała. Wśród garstki wegetujących na Ziemi próbuje zachować się przy życiu wojowniczka Joanna Dirt, kobieta z niezwykłym darem, mocą, misją i przesłaniem. Zaś w kosmosie panuje okrutna dyktatura Jeana de Mena, wymuszony porządek społeczny, jedynie słuszna ideologia, a tam gdzie populizm, przemoc i tyrania, rodzi się też opór, bunt i rebelia.

Tak bliska już przyszłość, rok dwa tysiące czterdziesty dziewiąty, ale za nic nie chciałabym znaleźć się w takich niepokojących czasach. Utrata tożsamości gatunku człowieka, morfologii organizmu, atrybutów płci, naturalnej seksualności i zdolności prokreacji. Podporządkowanie zdobyczom nanotechnologii, inżynierii genetycznej, implantom, portom danych i inwigilacji, gdzie nie tylko obrazy, informacje, prawda, ale i emocje podlegają sterowaniu, zaś prawdziwe uczucia stają się towarem deficytowym. Z przerażeniem patrzy się na zanik tego, co było pozytywne w jednostce człowieka, stanowiło o jego istocie i znaczeniu, kształtowało standard i jakość życia.

Odpowiadał mi ciekawy sposób prowadzenia fabuły, wypełniony metaforami i poetyckością styl narracji, inteligentnie podsuwane prowokacyjnych akcentów, a nawet nie zawsze miły dla ucha dobór słów, który w świadomej i bezpośredniej formie odwoływał się do podstawowych potrzeb człowieka. Przygodę z książką zaliczam do udanych i satysfakcjonujących, nie można przejść obok niej obojętnie, możemy nie zgadzać się z nakreślonym ponurym obrazem, ale z pewnością poddajemy się frapującemu spojrzeniu na kosmos, materię, cielesność i przyszłość.

bookendorfina.pl

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 9-07-2018
 • 10:18

Bardzo ważna książka, smutna wizja przyszłości, która nie musi być wcale odległą. Lektura obowiązkowa!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 1-07-2018
 • 15:38

Symboliczna, trudna, dająca do myślenia, ambitna.. jest z pewnością wiele przymiotników, którymi można określić tę powieść. Jednak obojętne jak wiele z nich znajdzie się w mojej recenzji to żaden nie odda prawdziwości jej ducha. Na pewno trudnością jest zrecenzowanie tak skomplikowanej książki, choć zaliczana do gatunku fantasy tak naprawdę jest powieścią feministyczną, pro-ekologiczną, psychologiczną, pisemną przestrogą dla ludzi dzisiejszych czasów przed nimi samymi. Skupia się na problemach konsumpcjonizmu, rozbuchanego i wszechobecnego patriarchatu, seksualności, ukazuje wizję przyszłości do której zmierza nasza planeta, i jest to wizja wielce niepokojąca. "Księga Joanny" jest niezwykle trudną w odbiorze książką i z pewnością pokona wielu czytelników, jednak Ci do dotrwają do końca, zostaną sowicie nagrodzeni.

Rok 2049 stacja kosmiczna CIEL połączona Niebociągami ze zniszczoną przez katastrofę ekologiczną, spaloną słońcem, planetą Ziemia. Tylko garstce ludzi, pod przywództwem ogarniętego szaleństwem despoty Jeana De Mena, udaje się przeżyć jednak stracili atrybuty typowe dla gatunku ludzkiego. Zniknęły ich włosy i zapach, skóra stała się biała niczym śnieg a genitalia przestały pełnić wyznaczoną im rolę. Społeczeństwo powoli staje się bezpłciowe, niezdolne do rozrodu i aseksualne.
Popularna grafterka, wypalająca na skórach swoich klientów miłosne strofy postanawia, na rok przed
swoją śmiercią, wykaligrafować na własnym ciele historię życia Joanny- wojowniczki posiadającej moc łączącą ją z ziemią. Joanna ,jako jedyna postawiła się de Menowi, i ruszyła na wojnę okupując to własną śmiercią.

Już od najmłodszych lat autorka była zafascynowana postacią Joanny Darc. To właśnie ta średniowieczna bohaterka narodowa, patronka Francji pojawiła się w snach Lidii Yuknavitch. Właśnie wtedy, jeszcze jako młoda dziewczyna, postanowiła, że prędzej czy później Joanna stanie się
jedną z bohaterek jej powieści. Joanna Dirt, choć pojawia się w niedalekiej przyszłości, jest prawie idealnym odwzorowaniem postaci historycznej, różni się od niej jedynie detalami, które mają wymowę symboliczną. Joanna DArc swoją bitwę, tę rzeczywistą i wewnętrzną, prowadziła na prośbę Boga, który jej się objawił pod postacią aniołów. Yuknavitch choć wychowana w rodzinie katolickiej, doświadczona traumatycznymi wydarzeniami z dzieciństwa (była wykorzystywana) odeszła od Boga. Jej Joanna walczy w imię naszej planety, w imię matki Natury, która do niej przemówiła. Dochodzimy tutaj do jednego z problemów, które porusza nasza autorka a mianowicie do nadmiernego konsumpcjonizmu, który jest plagą dzisiejszych czasów i powoduje nadmierną eksploatację naszej planety co w rezultacie doprowadzi do jej wyjałowienia i zniszczenia. Wizja Yuknavitch jest przerażająca : człowiek musiał opuścić Ziemię. Nie dość, że stracił "dom" to powoli traci własną "ludzką" tożsamość. Nasza planeta się zemściła naszymi własnymi rękami, wykastrowała ludzkość sprawiając, że staliśmy się bezpłodni, niezdolni do miłości cielesnej i prokreacji. Ma to być naszą karą za gwałt na ziemi, którego dokonujemy codziennie. Wyrywamy naszej planecie jej soki w postaci ropy naftowej, kilofami wydobywamy szlachetne kamienie, wydychamy do atmosfery tlenki metali, które powiększają dziurę ozonową i choć rządy poszczególnych krajów starają się wprowadzać różne ograniczenia to rzadko kiedy są one respektowane. Autorka stara się zwrócić uwagę na ten problem. Jej słowa są nagie i brutalne gdyż na człowieka trzeba zacząć krzyczeć by się zatrzymał w swoim pędzie i zastanowił. Jednak czy ta wizja zdoła nas przekonać?

Kolejnym ważnym problemem jest brak kontroli nad władzą, państwa dyktatorów i wisząca nad światem groźba wojny nuklearnej. Jak sama autorka przyznaje, nie obudziła się jednego dnia i rozgoryczona rządami Donalda Trumpa, nie napisała powieści z którą pobiegła do wydawnictwa. To rozczarowanie polityką i kierunkiem w którym zmierza dzisiejszy rozwój militarny i geopolityczny sprawiło, że postanowiła wyrazić swój sprzeciw, sprzeciw wobec władzy patriarchalnej, nad którą nikt nie ma kontroli, sprzeciw wobec sytuacji w której jeden człowiek jest odpowiedzialny za miliony. Tutaj kolejny raz postać Joanny stała się symboliczna. Ma zwrócić uwagę czytelnika na sytuację kobiet w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej. "Księga Joanny" to powieść pełna odważnych kobiet (mamy tutaj również Christine de Pizan- średniowieczną autorkę opiewającą czyny Joanny DArc), które nie zawahają się wziąć miecz do ręki i walczyć o własne prawa. Autorka zwraca uwagę na problem wykorzystywania kobiet, które dotknęło ją samą, dlatego też postać Joanny jest również jest prywatną ikoną.
A jeśli jesteśmy przy kobietach to nie możemy zapomnieć o dzieciach, również one są ważnym elementem tej powieści. Dzieci, które są wykorzystywane do prowadzenia wojny, używane jako żywe tarcze, dzieci których jedyną przyszłością jest śmierć. Tutaj z kolei autorka wyraża sprzeciw
wobec polityki ISIS, piętnuje przywódców muzułmańskich, którzy dają moralną zgodę na to by młodzi, niczego nieświadomi ludzie, ginęli w zamachach samobójczych.

To oczywiście zaledwie ułamek tematów poruszonych w książce, jednak resztę pozostawiam wam, do samodzielnego odkrycia. "Księga Joanny" jest studnią bez dna, można z niej czerpać inspirację i tematy do rozmów, zmusza nas do myślenia. Nie jest to typowa książka science-fiction ukazująca nam wizję świata po apokalipsie, to poniekąd książka prorocza, przepowiednia konsekwencji ludzkich czynów. Z pewnością jest napisana językiem trudnym, pełnym przenośni i metafor, językiem który sprawia, że często musimy przystanąć, przeczytać poszczególne zdania więcej niż raz by trafiła do nas pełnia ich treści. To zdecydowanie jedna z trudniejszych powieści z którymi przyszło mi się mierzyć jednak wyszłam z tego na tarczy i bogatsza w wiedzę, która zmieniła mój światopogląd. Mistrzostwo.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Magia Cierni

Margaret Rogerson

31,34 zł 44.78
 • -15%
Furia

Jolanta Bartoś

30,51 zł 35.90
 • -30%
Jasność

Maja Wolny

27,87 zł 39.81
 • -30%
Ganimedes

Bartosz Ejzak

20,95 zł 29.93
 • -30%
Lalkarz Tom 2 Zjednoczenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83
 • -30%
Lalkarz Tom 3 Przebudzenie

Katarzyna Lisowska

20,88 zł 29.83

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Tę piękną "Księgę świętych" kierujemy do młodych chrześcijan. Przedstawia ona 39 postaci. Są nimi święci i błogosławieni Kościoła katolickiego, którzy orędują za nami w niebie, a ich życie zachęca nas do szczerej relacji z Bogiem. Czytelnicy znajdą na jej kartach biografie...

 • Męczennicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kanonizowani założyciele zakonów, patroni i patronki krajów i narodów... W tym pięknie ilustrowanym wyborze znalazły się wizerunki najbardziej popularnych i szanowanych osób, których kanonizacji dokonał Kościół na przestrzeni dwóch tysięcy lat swego...

 • Czego rodzice pragną dla swoich dzieci? Sukcesu? Szczęścia? Współczesna kultura nieustannie karmi nas kłamstwami na temat tego, co jest naprawdę ważne w życiu. Prawdziwa radość i satysfakcja pojawiają się jedynie wówczas, gdy chodzimy Bożymi drogami. Ta tajemnica została ukryta pośród innych,...

 • 39.81 zł
  32.25 zł

  Wraz z Czerwonym Kapturkiem strzeż się w lesie groźnego wilka. Razem z Królewną Śnieżką zamieszkaj w domku siedmiu krasnoludków. Z Jasiem i Małgosią odwiedź piernikową chatkę złej czarownicy. Dowiedz się, jak Kot w Butach sprawił, że jego pan stał się bogaty. Poznaj nieszczęśliwą historię miłości...

 • 34.82 zł
  21.24 zł

  `Księga` jest niezwykłą sagą opowiadającą o portugalskiej emigracji do Francji, opowiedzianą za pośrednictwem galerii niezapomnianych postaci. Między miasteczkiem w sercu Portugalii a Paryżem, między folklorem a wysublimowanymi odniesieniami do światowej literatury wybrzmiewa w tej powieści...

 • `Księga dżungli` w reżyserii Jona Favreau to oparty na motywach ponadczasowych opowiadań R. Kiplinga film fabularny, powstały w wyniku inspiracji klasyczną animacją Disneya o tym samym tytule. Mowgli, chłopiec wychowany w dżungli przez watahę wilków, musi opuścić jedyny znany mu dom. Wyrusza w...