SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Książę Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego (twarda)

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Bestseller
    image-bestseller
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Literackie
Data wydania 2024
Oprawa twarda
Liczba stron 624

Opis produktu:

Historia mężczyzny, który wyprzedzał swoje czasy. Fascynująca podróż po różnych epokach.

Co właściwie wiemy o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim? I dlaczego powinniśmy wiedzieć więcej?

Tadeusz Boy-Żeleński, jedna z najważniejszych postaci Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wpływowy krytyk teatralny i zaciekły polemista. Kampanie publicystyczne o prawa kobiet (stworzył hasło: Piekło kobiet), świadome macierzyństwo, rozdział Kościoła od państwa przysporzyły mu wrogów na wielu stronach sceny politycznej.

Pisarz uwielbiany przez rzesze czytelników, dla przeciwników - notoryczny demoralizator. Tłumacz i wydawca; zawdzięczamy mu polskie wydania Niebezpiecznych związków, Dziejów Tristana i Izoldy oraz cyklu W poszukiwaniu straconego czasu. Mistrz literackich prowokacji i autopromocji.

Prywatnie melancholik i introwertyk. W licznych romansach szukał przyjaźni i więzi intelektualnej. Taki związek stworzył z publicystką Ireną Krzywicką.

Monika Śliwińska odkrywa nieznane dotąd fakty z życia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Z doświadczeń, konfliktów wewnętrznych i niejednoznacznych wyborów rekonstruuje biografię, którą czyta się jak wciągającą powieść.


S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: bestsellery,  wysyłka 24h
Kategoria: Biografie i wspomnienia
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2024
Wymiary: 143x205
Liczba stron: 624
ISBN: 9788308084953
Wprowadzono: 10.10.2024

RECENZJE - książki - Książę Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego - Monika Śliwińska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

5/5 ( 1 ocena )
  • 5
    1
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Czytanie Naszym Życiem

ilość recenzji:141

3-12-2024 12:55

Gdy tylko dowiedziałam się, że Monika Śliwińska, autorka fenomenalnych "Panien z Wesela", finalistka Literackiej Nagrody Nike, napisała książkę o jednej z moich ulubionych literackich osobowości, od razu uznałam, że po prostu MUSZĘ JĄ MIEĆ. Poprzednia książka Śliwińskiej wiernie mi służyła podczas pisania pracy magisterskiej, stąd doskonale ją znam i do tej pory każdemu polecam. Byłam więc ciekawa, jak wypadnie najnowsza biografia Boya. Zatem... kim był Żeleński i dlaczego powinno nas to obchodzić?

Na to pytanie Monika Śliwińska obszernie odpowiada w książce "Książę. Biografia Tadeusza Boya Żeleńskiego". Bohater tej rewelacyjnej biografii jest dziś znany chyba tylko studentom polonistyki czy ludziom jakkolwiek bliżej związanym z literaturą lub teatrem. Odnoszę wrażenie, że w szkole o Boyu mówi się niewiele lub nic, a to duży błąd! Osobiście uważam go za jednego z najlepszych satyryków, felietonistów i tłumaczy. Z całą pewnością był to wybitny pisarz, barwna osobowość i człowiek wielu talentów. Współczesny świat czasami sięga po jego myśli, na przykład w czasie strajku kobiet ludzie pisali na transparentach "Piekło kobiet" - jest to tytuł zbioru felietonów z 1930 roku, w którym autor porusza kwestie związane z normami obyczajowymi, trudną sytuacją kobiet w Polsce, uwarunkowaniami prawnymi itp. O czym to świadczy? Z całą pewnością jest to dowód na aktualność tematów podejmowanych przez Boya oraz na postępowość jego myślenia, wyprzedzającego własną epokę.

Śliwińska, choć nie marginalizuje literackiej twórczości Żeleńskiego, zachęca czytelników przede wszystkim do poznania go jako człowieka. Trzeba przyznać, że biografia Boya jest nie mniej ciekawa niż jego twórczość. Na szczególną uwagę i pochwałę zasługuje rzetelna praca filologiczna, jaką wykonała autorka publikacji. Liczne konteksty, niuanse, ciekawostki, ogrom zebranego materiału, solidnie sporządzona bibliografia czy wycinki prasowe sprawiają, że książka jest naprawdę godna uznania. Czytelnik otrzymuje pełnoprawną opowieść, doskonałą i bogatą, opracowaną z wielkim rozmachem. Czeka na niego ponad 600 stron niezwykle wartościowych materiałów, co nie tylko zachęca do ponownej lektury tekstów Boya, lecz także znacznie poszerza naszą wiedzę - literacką, kulturową i historyczną.

Czy wiecie, że to właśnie Żeleńskiemu zawdzięczmy możliwość czytania w języku polskim takich utworów jak "Ojciec Goriot" Balzaca, "Tristan i Izolda" czy "Czerwone i czarne" Stendhala? A może obiło Wam się o uszy, że Boy z wykształcenia był lekarzem? Czemu więc został zapamiętany jako ktoś zupełnie inny? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie zdecydowanie warto zajrzeć do "Księcia" Moniki Śliwińskiej! Jestem pewna, że będę często wracać do tej publikacji, podobnie jak do "Panien z Wesela". Z całego serca polecam!

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?