Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Krzyżacy

książka

Krzyżacy - opis produktu:

Arcydzieło literatury polskiej, przedstawiające XV-wieczną historię Polski w czasie Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim.

Wydana po raz pierwszy w formie książkowej w 1900 r. monumentalna powieść historyczna, której akcja toczy się w XV wieku, w trakcie wojny Polski z Zakonem Krzyżackim. Napisana `ku pokrzepieniu serc` w czasie zaborów, gdy Polska nie istniała na mapie świata jako osobne państwo. Przedstawieni w `Krzyżakach` bohaterowie - Jurand ze Spychowa, Maćko z Bogdańca czy Danusia - na stałe zapisali się w kanonach literatury polskiej, zaś dzieło kończy olśniewający pod względem literackim opis jednego z największych zwycięstw rodzimego oręża, czyli bitwy pod Grunwaldem.

Henryk Sienkiewicz `Krzyżacy` - klasyka powieści historycznej

- Przedstawione ze szczegółami kulisy polityczne konfliktu polsko-krzyżackiego, ze sprawnie wplecionymi osobistymi perypetiami bohaterów.

- Znakomity, żywy język, odzwierciedlający polszczyznę XV wieku.

- Nieprzemijające przesłanie historyczne i patriotyczne.

- Klasyka literatury Polskiej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -43%
Sposób na Elfa

Marcin Pałasz

twarda
15,33 zł 26.90
 • -36%
 • -37%
Cukierku, Ty łobuzie!

Waldemar Cichoń

twarda
18,86 zł 29.93
 • -42%
Dziewczynka z parku

Barbara Kosmowska

miękka
15,21 zł 26.24

Henryk Sienkiewicz - przeczytaj też

 • -3%
Latarnik i inne nowele

Henryk Sienkiewicz miękka

19,34 zł 19.94
 • -38%
Nowele i opowiadania Twoje lektury

Henryk Sienkiewicz twarda

15,42 zł 24.89
 • -30%
Quo Vadis

Henryk Sienkiewicz miękka

31,43 zł 44.90
 • -11%
Trylogia

Henryk Sienkiewicz twarda

40,05 zł 44.99
 • -20%
W pustyni i w puszczy

Henryk Sienkiewicz miękka

12,59 zł 15.74
 • -20%
W pustyni i w puszczy

Henryk Sienkiewicz twarda

16,79 zł 20.99

Zobacz również

 • -36%
Afryka Kazika

Łukasz Wierzbicki

twarda
22,28 zł 34.82
 • -30%
 • -38%
Drzewo do samego nieba

Maria Terlikowska twarda

15,39 zł 24.83
 • -33%
 • -35%
Mikołajek

Jean-Jacques Sempé , Rene Goscinny twarda

17,43 zł 26.82
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Krzyżacy
5/5 ( 27 ocen )
  5
  27
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

justyna2500

justyna2500(at)wp.pl
 • 29-08-2007
 • 14:02

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Krzyżacy - tytuł powieści historycznej Henryka Sienkiewicza, drukowanej w czasopiśmie "Tygodnik Ilustrowany" w latach 1897-1900, a wydanej w postaci książkowej w roku 1900. Akcja utworu toczy się najprawdopodobniej w latach 1399 (rok śmierci Królowej Jadwigi) - 1410 (bitwa pod Grunwaldem).

W okresie publikacji powieść była protestem przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego. Sienkiewicz pisał "Krzyżaków" "ku pokrzepieniu serc" Polaków. Chciał, aby jego książka ukazywała Polskę w okresie świetności jej oręża.

Tłem historycznym "Krzyżaków" Sienkiewicza jest fragment historii Polski, przedstawiający konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim. Przy pisaniu powieści autor korzystał z "Kroniki Janka z Czarnkowa", "Historii Jana Długosza", dzieł takich historyków jak Smolka i Szajnoch, niemieckich i francuskich opracowań historycznych, map, odpisów ksiąg itd.

Na tle znaczących wydarzeń historycznych autor opisuje dzieje barwnych i wyrazistych postaci. Bohaterami powieści są: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, a także polski rycerz Maćko i jego bratanek Zbyszko z Bogdańca. Tragiczna miłość Zbyszka i Danusi stanowi wątek melodramatyczny, a walka ze zdradzieckimi Krzyżakami miała podnosić ducha Polaków pod zaborami.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Aleksandra

 • 15-12-2016
 • 18:41

Klasyka polskiej literatury w pięknym wydaniu. Moim zdaniem "Krzyżacy" to powieść, do której trzeba dojrzeć. Pozycja znajduje się co prawda w kanonie lektur, jednak nie jestem pewna, czy to odpowiedni moment, aby się z nią zmierzyć. Rewelacyjna historia o bohaterstwie, miłości, religii, walce o silne i niezależne państwo. Niezwykle obrazowe opisy, ciekawe sylwetki bohaterów, piękny, staropolski język. "Krzyżacy" to prawdziwa perełka, którą trzeba znać i posiadać w domowej biblioteczce, gdyż trudno w naszej literaturze o podobnie ważne dzieła. Polecam!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Anakonda

pppppppppppppp(at)wp.pl
 • 23-03-2009
 • 18:43

glupia strona nie ma ic tu o wydarzeniach fikcyjnych

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Bzyku

bartekbystra94(at)interia.eu
 • 26-11-2008
 • 16:31

Czego uczy nas powieść "Krzyżacy" Sienkiewicza?"Krzyżacy" to utwór z gatunku powieści historycznych. Gatunek ten charakteryzuje się nie tylko wspaniałą ciekawą fabułą, wątkami miłosnymi, opisami walk, ale przede wszystkim tym, że oparty jest na jakiś faktach historycznych. W powieści współistnieją ze sobą płaszczyzny fikcyjne i realistyczne. Przy czym fikcyjne są zazwyczaj postaci, wątki. Ale też oczywiście nie wszystkie, bowiem w "Krzyżakach" oprócz postaci Danusi, Jagienki czy Zbyszka, pojawiają się również znane postaci historyczne: takie jak np. von Jungingen, czy królowie i książęta polscy. Bez postaci autentycznych powieść była by tylko kolejną opowiastką, jednak umieszczenie wątków wymyślonych w kontekście historycznym nadaje im nowego sensu i znaczenia. Możemy się dzięki temu w ciekawy sposób dowiedzieć jak wyglądało życie w czasach średniowiecza. Jak wygadał normalny dzień, ponieważ o tym w podręcznikach się nie mówi. W szkole uczymy się jedynie dat i opisów ważnych wydarzeń, rzadko możemy się dowiedzieć o jakiś ciekawostkach, np. jakie życie wiodły kobiety, podczas gdy ich mężowie czy synowie byli na wojnie. W jaki sposób urozmaicano sobie długie podróże. Także nie dowiemy się dokładnie o przebiegu bitwy, w tym wypadku pod Grunwaldem, ponieważ podręcznik jedynie streszcza to, co najistotniejsze. Natomiast u Sienkiewicza opis bitwy pod Grunwaldem zajmuję kilkadziesiąt stron. Wiemy, w jaki sposób autor przygotowywał się do pisania swoich powieści. Wiemy, że starał się być niezwykle rzetelny, zachowując zgodność szczegółów takich, jak ubranie czy opisy broni. Sabina Szczapa-Broniewicz podaje, że Sienkiewicz opierał się na źródłach, z których czerpał wiedzę o XV wiecznej Polsce, były to takie dzieła jak "Historia Polski" napisana przez Jana Długosza, a także pochodzące z XIX wieku dzieło wybitnego historyka Karola Szajnocha, pt. "Jadwiga i Jagiełło". Zatem nawet jeśli w powieści można odnaleźć jakieś pomyłki czy niedopatrzenia to i tak w przeważającej części jest to poprawna wiedza historyczna.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

dalusiaaaaa

dalia10(at)op.pl
 • 19-11-2008
 • 18:34

ejjjjjjj mzecie mi opisac w 5 zdaniach krolowe jadwige i podac fragment z książki o niej

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Kinia 15

Gusiakingusia5221(at)wp.pl
 • 19-10-2008
 • 16:50

Jak żyli Polacy w 15 wieku w powieści Krzyżacy ?? proszę odpiszcie

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

glowak18011994

glowak18011994(at)interia.pl
 • 10-01-2008
 • 16:10

Recenzja lektury - "Krzyżacy"

"Krzyżacy" to powieść historyczna, którą Sienkiewicz postanowił stworzyć jako odpowiedź na agresywną politykę Prus wobec Polski podczas zaborów. Miała służyć pokrzepieniu serc i pokazaniu, jak silny i prawy duch od zawsze tkwił w Polakach.
Napisana jest z wielkim rozmachem i pietyzmem. Sienkiewicz włożył wiele trudu w przekonanie czytelnika, że bohaterowie powieści naprawdę żyją na przełomie XIV i XV wieku. Nie było to zadanie łatwe, lecz Sienkiewicz wywiązał się z niego doskonale. Autor używa np. stylizowanej polszczyzny, przy czym czyni to z ogromny wyczuciem. Autentyczna polszczyzna tamtych czasów byłaby oczywiście dla współczesnego czytelnika niezbyt zrozumiała, dlatego Sienkiewicz dokonuje archaizacji języka.
Czytelnik może również dostrzec dużą dbałość o szczegóły historyczne, choć trzeba od razu zauważyć, że powieść historyczna nie jest pracą naukową i pisarza nie obowiązuje ścisłe trzymanie się prawdy i przekazów źródłowych. Dla celów uatrakcyjnienia fabuły może zmienić pewne wydarzenia, mieszać postacie autentyczne z fikcyjnymi etc.
Najbardziej fascynuje mnie u Sienkiewicza sposób, w jaki potrafi manipulować wątkami i schematami. Gdyby czytelnik zechciał przyjrzeć się powieści chłodnym okiem, dostrzegłby, że nie ma w niej zbyt wielu nowatorskich rozwiązań fabularnych. Jednak Sienkiewicz potrafi jeden, popularny motyw przekształcać na tyle sposobów, że czytelnik za każdym razem ma wrażenie spotkania z czymś świeżym i odkrywczym.
Sienkiewicz umiejętnie wykorzystuje też drzemiące w wielu ludziach przekonania, jak choćby niechęć do Krzyżaków. Autor doskonale wie, które struny i w jakim momencie należy trącać, aby wywołać w czytelniku wzruszenie, smutek lub radość.
Razi mnie nieco w "Krzyżakach" zbytnia jednowymiarowość postaci - są moim zdaniem zbyt "płaskie". Sienkiewicz nie starał się zbytnio, aby stworzyć wiarygodne portrety postaci - niektóre z nich są zawsze prawe, odważne i uczciwe, inne zaś złe do szpiku kości. Brak jest postaci dwuznacznych, których ocena nie byłaby oczywista. Można jednak zrozumieć decyzję Sienkiewicza. Jak już wcześniej napisałem, książka ta miała służyć pokrzepieniu serc, dlatego powinna czytelnika wzruszyć, rozśmieszyć, dodać mu wiary. Nie musiała jednak, a być może nawet nie powinna, zmuszać go do zagłębiania się w psychologiczne aspekty postaci. Dziś jednak, gdy Polska jest niepodległa i nic jej na razie nie zagraża, brakuje nieco głębszego rysunku postaci.
Mimo wszystko książka jest wielkim osiągnięciem Sienkiewicza, czytanym przez kolejne pokolenia Polaków. Doczekała się też ekranizacji, co zresztą było do przewidzenia, ponieważ stanowi świetny materiał na scenariusz.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:59

Grunwald, wieś w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Mazurskim, na południowy zachód od Olsztynka.

W dniu 15 lipca 1410 w pobliżu Grunwaldu miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami (ok. 21 tys.) pod dowództwem Ulricha von Jungingena a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi (ok. 29 tys.) pod wodzą Władysława Jagiełły i Witolda, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zginął w niej, obok znacznej liczby Krzyżaków, wielki mistrz zakonu. Bitwa zapoczątkowała zmierzch potęgi zakonu.

Paderewski I.

W 1910 w 500 rocznicę zwycięstwa wzniesiono pomnik (Grunwaldzki Pomnik) w Krakowie (fundacja I. Paderewskiego). W 1960 dla upamiętnienia 550 rocznicy bitwy odsłonięto na polach w pobliżu Grunwaldu pomnik (grunwaldzki pomnik - projektu J. Bandury przy współpracy W. Cęckiewicza. W pobliżu pomnika znajduje się Muzeum Grunwaldzkie, ze zbiorami militarnymi pochodzącymi z badań archeologicznych.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:53

Czego uczy nas powieść "Krzyżacy" Sienkiewicza?

"Krzyżacy" to utwór z gatunku powieści historycznych. Gatunek ten charakteryzuje się nie tylko wspaniałą ciekawą fabułą, wątkami miłosnymi, opisami walk, ale przede wszystkim tym, że oparty jest na jakiś faktach historycznych. W powieści współistnieją ze sobą płaszczyzny fikcyjne i realistyczne. Przy czym fikcyjne są zazwyczaj postaci, wątki. Ale też oczywiście nie wszystkie, bowiem w "Krzyżakach" oprócz postaci Danusi, Jagienki czy Zbyszka, pojawiają się również znane postaci historyczne: takie jak np. von Jungingen, czy królowie i książęta polscy. Bez postaci autentycznych powieść była by tylko kolejną opowiastką, jednak umieszczenie wątków wymyślonych w kontekście historycznym nadaje im nowego sensu i znaczenia. Możemy się dzięki temu w ciekawy sposób dowiedzieć jak wyglądało życie w czasach średniowiecza. Jak wygadał normalny dzień, ponieważ o tym w podręcznikach się nie mówi. W szkole uczymy się jedynie dat i opisów ważnych wydarzeń, rzadko możemy się dowiedzieć o jakiś ciekawostkach, np. jakie życie wiodły kobiety, podczas gdy ich mężowie czy synowie byli na wojnie. W jaki sposób urozmaicano sobie długie podróże. Także nie dowiemy się dokładnie o przebiegu bitwy, w tym wypadku pod Grunwaldem, ponieważ podręcznik jedynie streszcza to, co najistotniejsze. Natomiast u Sienkiewicza opis bitwy pod Grunwaldem zajmuję kilkadziesiąt stron. Wiemy, w jaki sposób autor przygotowywał się do pisania swoich powieści. Wiemy, że starał się być niezwykle rzetelny, zachowując zgodność szczegółów takich, jak ubranie czy opisy broni. Sabina Szczapa-Broniewicz podaje, że Sienkiewicz opierał się na źródłach, z których czerpał wiedzę o XV wiecznej Polsce, były to takie dzieła jak "Historia Polski" napisana przez Jana Długosza, a także pochodzące z XIX wieku dzieło wybitnego historyka Karola Szajnocha, pt. "Jadwiga i Jagiełło". Zatem nawet jeśli w powieści można odnaleźć jakieś pomyłki czy niedopatrzenia to i tak w przeważającej części jest to poprawna wiedza historyczna.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:39

"Krzyżacy" to utwór z gatunku powieści historycznych. Gatunek ten charakteryzuje się nie tylko wspaniałą ciekawą fabułą, wątkami miłosnymi, opisami walk, ale przede wszystkim tym, że oparty jest na jakiś faktach historycznych. W powieści współistnieją ze sobą płaszczyzny fikcyjne i realistyczne. Przy czym fikcyjne są zazwyczaj postaci, wątki. Ale też oczywiście nie wszystkie, bowiem w "Krzyżakach" oprócz postaci Danusi, Jagienki czy Zbyszka, pojawiają się również znane postaci historyczne: takie jak np. von Jungingen, czy królowie i książęta polscy. Bez postaci autentycznych powieść była by tylko kolejną opowiastką, jednak umieszczenie wątków wymyślonych w kontekście historycznym nadaje im nowego sensu i znaczenia. Możemy się dzięki temu w ciekawy sposób dowiedzieć jak wyglądało życie w czasach średniowiecza. Jak wygadał normalny dzień, ponieważ o tym w podręcznikach się nie mówi. W szkole uczymy się jedynie dat i opisów ważnych wydarzeń, rzadko możemy się dowiedzieć o jakiś ciekawostkach, np. jakie życie wiodły kobiety, podczas gdy ich mężowie czy synowie byli na wojnie. W jaki sposób urozmaicano sobie długie podróże. Także nie dowiemy się dokładnie o przebiegu bitwy, w tym wypadku pod Grunwaldem, ponieważ podręcznik jedynie streszcza to, co najistotniejsze. Natomiast u Sienkiewicza opis bitwy pod Grunwaldem zajmuję kilkadziesiąt stron. Wiemy, w jaki sposób autor przygotowywał się do pisania swoich powieści. Wiemy, że starał się być niezwykle rzetelny, zachowując zgodność szczegółów takich, jak ubranie czy opisy broni. Sabina Szczapa-Broniewicz podaje, że Sienkiewicz opierał się na źródłach, z których czerpał wiedzę o XV wiecznej Polsce, były to takie dzieła jak "Historia Polski" napisana przez Jana Długosza, a także pochodzące z XIX wieku dzieło wybitnego historyka Karola Szajnocha, pt. "Jadwiga i Jagiełło". Zatem nawet jeśli w powieści można odnaleźć jakieś pomyłki czy niedopatrzenia to i tak w przeważającej części jest to poprawna wiedza historyczna.


zglaszam sie do konkursu ola )::):)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:34

Krzyżacy to powieść historyczna z czasów panowania króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Po okresie rozbicia dzielnicowego Polska umacniała się jako państwo, zdolne pokonać odwiecznego wroga - zakon krzyżacki. Pisarzowi udało się odmalować życie średniowiecznej Polski, opisał siedziby szlacheckie, dwory królewskie i książęce, zamek w Malborku, a także czyny i potyczki rycerskie. Kulminacyjnym momentem powieści jest zwycięska bitwa pod Grunwaldem. Na tym tle pisarz ukazał dzieje miłości Zbyszka z Bogdańca i Danusi, córki rycerza - Juranda ze Spychowa.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:34Książka, którą czytelnik trzyma w ręku, stanowi trzeci i może ostatni tom serii węgierskich podręczników uniwersyteckich z zakresu historii literatury polskiej, opracowanych w Katedrze Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Lajosa Kossutha w Debreczynie. Podobnie jak wcześniejsze, skrypt ten zawiera także antologię obejmującą teksty z literatury pięknej, historyczno- i krytycznoliterackiej. Pierwszy tom tej serii autorstwa Istvána D. Molnára nosi tytuł Literatura polska XX wieku, 1891–1981 (Századunk lengyel irodalma). Podręcznik ten ukazał się w 1993 roku. Z powodu wzrostu liczby studentów oraz zmiany koncepcji kształtu części historycznoliterackiej skryptu, który miałby zawierać najważniejsze do przyswojenia informacje, antologię w tej książce można uznać za najważniejszy jej fragment. Drugi tom István D. Molnár i Anna Sprawka opublikowali w roku 1997 pt. Literatura polska XIX wieku, 1796–1890 (Lengyel irodalom a XIX. században).

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:27

Krzyżacy to w jednym planie pasjonująca opowieść rycerska o wielkiej miłości, wojnie i dojrzewaniu; a w drugim epicka opowieść o starciu dwóch sił na pograniczu Europy i Azji. Krzepnące królestwo polskie zawiera unię z Litwą, na poły pogańskim, ogromnym państwem słabo zorganizowanych wojowniczych szczepów i staje naprzeciw państwa Zakonnego - totalitarnie zorganizowanego państwa rycerzy-mnichów, którego racją stanu jest poszerzanie swych granic poprzez wyrzynanie pogan. Podbite tereny poddane zakonnej kontroli zostają szybko ucywilizowane i włączane w sprawny organizm błyskawicznie rozwijającego się państwa.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:23

krzyżacy to poruszajoca historiia polecam tom ksiazke dla mlodziezy takich jak ja i dla doroslych :(:(

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:22

Powieść historyczna ukazująca dzieje Polski w czasie Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim w XV wieku. Dzieło wieńczy opis jednego z największych tryumfów oręża polskiego - bitwy pod Grunwaldem. Powieść powstała w XIX wieku w czasach zaborów, gdy Polska nie istniała na mapie jako samodzielne państwo. Była przypomneniem czasów świetności Polski, czasów skutecznej walki z wrogami, dającym nadzieję na powrót do niezależnego państwa.

:):)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

olunia 14

baska12(at)interia.pl
 • 11-11-2007
 • 14:21

ja chce fragment :(:(:(ale takto bardzo sympatyczna stronka:):):):):):):)

Czy recenzja była pomocna?