Krzyżacka zawierucha / Jacek Komuda 34,82 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Krzyżacka zawierucha (miękka)

książka

Krzyżacka zawierucha - opis produktu:

Oto "Krzyżacka zawierucha" najnowsza książka Jacka Komudy, jego literacki hołd dla 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Przekorny, nie lukrowany, żywy do bólu.
18 września 1454, pole bitwy pod Chojnicami. Straszliwa klęska przeważających sił rycerstwa polskiego. Triumfuje taktyka i sprawność krzyżackich jednostek najemnych. Pomsta za Grunwald. Młody rycerz Bolko z Rożnowa, wnuk nieśmiertelnej sławy Zawiszy Czarnego cudem unika śmierci. Splot wydarzeń ciska go jednak w paszczę wojny wywiadów, intryg ludzi, którzy rycerski honor i kodeks uważają za uciążliwy anachronizm.

Oto zmierzch epoki rycerskich ideałów. W huku zderzających się pancerzy, kwiku oszalałych koni, zgrzycie toporów i mieczy - rodzi się nowe. Brutalne i skuteczne. Przyłącz się! Lub giń!

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Krzyżacka zawierucha - mobi, epub

Jacek Komuda

23,36 zł 27.48
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -39%
Upadek Gondolinu

John Ronald Reuel Tolkien

twarda
25,61 zł 41.99
 • -42%
Jezioro Ciszy INNI

Anne Bishop

miękka
26,04 zł 44.90
 • -25%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
224,99 zł 300.00
 • -30%
Karpie bijem

Andrzej Pilipiuk

miękka
27,87 zł 39.81
 • -31%

Jacek Komuda - przeczytaj też

Hubal

Jacek Komuda

miękka
44,80 zł
Jaksa

Jacek Komuda

twarda
39,81 zł
Jaksa. Bies idzie za mną

Jacek Komuda

twarda
39,81 zł
Ostatni Honorowy

Jacek Komuda

miękka
34,82 zł
Samozwaniec. Moskiewska ladacznica

Jacek Komuda

miękka
37,82 zł
Westerplatte

Jacek Komuda

miękka
44,80 zł
Wilcze gniazdo

Jacek Komuda

miękka
39,81 zł

Zobacz również

 • -30%
Scheda gigantów

Marek Zychla

miękka
24,15 zł 34.50
 • -30%
Dzieci burzy

Magdalena Świerczek-Gryboś

miękka
23,10 zł 33.00
 • -30%
Pustka jego oczu

Maja Kurińska

miękka
16,76 zł 23.94
 • -43%
 • RRecenzje
 • Książka
 • Krzyżacka zawierucha
4.7/5 ( 10 ocen )
  5
  9
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Jarek

jareckr(at)gazeta.pl
 • 11-08-2010
 • 14:44

Chyba każdy, kto czytał Sienkiewiczowskich Krzyżaków i widział film Aleksandra Forda jest w stanie przywołać w swojej pamięci obraz krzyżackiego posła, który wbija w ziemię przed Jagiełłą dwa nagie miecze- symbol wyzwania do bitwy na otwartym polu. W podobny sposób zaczyna się nowa powieść Jacka Komudy Krzyżacka Zawierucha, z tą jednak różnicą, że posłowie przybywają do Jana Kazimierza w roku 1454, przed starciem pod Chojnicami. Ten wyzwanie przyjmuje. Takie zdarzenie w rzeczywistości nigdy nie miało miejsca, o czym autor informuje w przypisach. Niestety Polacy -z wizją zgotowania wrogom drugiego Grunwaldu wymalowaną przed oczami- wspomnianą bitwę przegrywają sromotnie. Do niewoli trafia syn i wnuk osławionego Zawiszy Czarnego z Garbowa. To ten drugi staje się bohaterem powieści; zapatrzony w wizerunek dziadka będzie musiał skonfrontować wyznawane rycerskie ideały z brutalną rzeczywistością. Łatwo się domyśleć, że przed Bolkiem z Rożnowa bardzo trudne zadanie, szczególnie gdy większość ludzi zdecydowanie bardziej ceni sobie pragmatyzm niż kodeks honorowy. Po śmierci ojca w nierównej, oszukanej walce celem młodego rycerza staje się zemsta na jednym
z krzyżackich dostojników. Tak właśnie potomek Zawiszy trafia w wir wydarzeń- w książce dzieje się dużo i szybko. Jest intryga, szpiedzy, pojawia się też piękna a do tego elokwentna, obdarzona nielichą inteligencją i ciętym dow[...]m szlachcianka. Sam Bolko do mało rozgarniętych nie należy: w jednej z dyskusji skutecznie argumentuje za wyższością polskiego rycerstwa nad zachodnim. Główny czarny charakter jest wrednym [...]em i zostaje w końcu - jakżeby inaczej - w sposób właściwy ukarany.
W miarę rozwoju fabuły, pod wpływem obserwacji świata i ludzi w bohaterze zachodzi silna przemiana- z rycerza na końcu książki staje się szlachcicem. Pozbywa się zbroi, walczy turecką, lekką szabelką (wyjątkowo efektywnie zresztą) a nie mieczem, nawet nowy koń nie jest już ciężkim, bojowym rumakiem tylko pięknym arabem. Nie akcesoria są najważniejsze; najistotniejsza jest przemiana wewnętrzna z wojownika z ideałami w wojownika śmiertelnie skutecznego, który dla ratowania ukochanej kobiety potrafi zabijać brutalnie i bez litości. Swoją drogą, mam zastrzeżenia co do tak szybkiego przeobrażenia, ale cóż... książka jest bardzo krótka.
Widać wyraźne mrugnięcie okiem pisarza do czytelnika: oto rodzi się kolejna era, przychodzi nowe a Bolko nie tyle się w te zmiany wpisuje, co jest ich symbolem. Oczywiste jest tu nawiązanie Komudy do wcześniejszych powieści z akcją osadzoną sto pięćdziesiąt lat później, w XVII wieku.
Czego możecie się spodziewać po jego nowej książce? Przede wszystkim godziwej rozrywki, o ile lubi się książki przygodowe, osadzone w realiach historycznych. Krzyżacka Zawierucha mi osobiście przypomina nieco powieść sensacyjną tyle, że rozgrywającą się w późnym średniowieczu.
Poza dobrymi opisami walki są błyskotliwe dialogi i kilka ciekawych postaci.
Książka ma bardzo wyraźną wadę. Pisałem już że dzieje się w niej dużo i szybko. Bardzo szybko się ją czyta, razem z przypisami nie ma nawet 250 stron! Ja wiem, że mieliśmy w tym roku piękną rocznicę bitwy pod Grunwaldem i pewnie autora goniły terminy. Wiem też, że zakończenie otwiera pisarzowi drogę do kolejnych tomów, ale chętnie zapłaciłbym kilka złotych więcej za coś bardziej rozbudowanego. Nie chodzi mi bynajmniej o objętość dla samej objętości! Przydałoby się na przykład zaopatrzyć Bolka w więcej cech, wprowadzić dodatkowe wątki, co moim skromnym zdaniem wyszłoby powieści tylko na dobre.
Podsumowując: dobre, ale - jak mawiał mój świętej pamięci dziadek - wyraźnie czuć malizną!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Luis

Luis_coran_confessor(at)poczta.onet.pl
 • 12-11-2010
 • 22:37

Nie wiem czy to kontrakt z wydawnictwem, pokusa łatwego zarobku, czy też inny czort skłonił mości Komude do wydalenia (napisania to zbyt wiele powiedziane) KZ, ale cokolwiek by to nie było, nie widzę usprawiedliwienia dla tak haniebnie marnej książki. No właśnie książki bo pojęcia nie mam czy jest to powieść, rozległe opowiadanie, czy historiograficzna wariacja na temat...

W izbie zasnutej dymem zasiadał plebs (...) ludzie o gębach nacechowanych takim szelmostwem, zdradą, pijaństwem i nikczemnością, że mogliby śmiało posłużyć personifikacji siedmiu grzechów głównych (...)
Takie oto kwiatki plus przesławne porównania Komudy, których tu jest jak na lekarstwo, to jedyne jasne punkty. Bohaterowie nakreśleni od szablonu naiwny idealista, podły cynik, i niegroźny zrzęda na dodatek zupełnie płascy i nijacy.
Oś fabuły nie wyszukana ot kolejna kalka ale nie to jest najważniejsze, pomimo nikczemnej rozpiętości (jak na powieść) akcja miejscami przysiada aż boli.
Autor, momentami puszcza oczko do czytelnika - łamiąc narrację, co ma być w zamyśle rodzynkiem a okazuje się sarnim bobkiem.
Na domiar złego zdarzają się (po prawdzie nigdy wcześniej się z tym nie spotkałem) błędy stricte drukarskie...co prawda Pan Jacek jest tu bez winy, ale ta wydawnicza niechlujność dopełnia czarę goryczy.
Summa: opowiadanie/powieść bez pomysłu ni polotu, pisane na kolanie miedzy jednym a drugim przystankiem tramwajowym.

Pozwoliłem sobie na ostre słowa gdyż jestem piewcą i admiratorem Komudowego talentu nie masz zacniejszego pióra między Sarmatami ale to coś wyprowadziło mnie z równowagi.
Po doskonałym Diable Łańcuckim, przednich Galeonach Wojny i znośnym Herezjarsze Krzyżacka Zawierucha wypada bladziej niż rzyć lutowego wisielca.

Czytać? A jakże, proponuję potem sięgnąć po wspomnianego Diabła Łańcuckiego by w dwójnasób rozkoszować się prawdziwie krwistym kawałkiem prozy.

By oddać sprawiedliwość gdybym w wieku pacholęcym sięgnął po ową lekturę, pewnie i bym się zachwycił, ale...ale nie wydaje mi się by Pan Jacek celował w ten przedział wiekowy.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Koniec 1918 roku, pierwsze chwile odradzającej się niepodległej Polski. Siostry Biernackie stają w obliczu nowej, nieznanej sytuacji, zarówno w sferze politycznej jak i prywatnej. Dotąd zjednoczone w jednym pragnieniu wolności, Lala, Marynia i Alina teraz, wewnętrznie rozdarte między powinnościami...

 • 34.82 zł
  29.60 zł

  W życiu 27-letniej Olgi Zawieruchy dzieje się aż nadto, lecz nie zawsze są to miłe wydarzenia. Dziewczyna zupełnie nie zna się na ludziach, dlatego wiele spraw w jej życiu toczy się na opak. Kochający Antek kocha nie tylko ją, uczynny Dominik okazuje się oszustem, `niestrawna` Zośka - całkiem miłą...

 • Nietuzinkowe książki o tworzeniu i szukaniu inspiracji, o gustach. Mają za zadanie zachęcić dziecko do projektowania przedmiotów, ubrań, dodatków. Nauczą ozdabiania i poszukiwania swojego stylu. Moje projekty z filmem Star Wars zawierają ciekawostki związane z postaciami, quizy, informacje o...

 • W życiu 27-letniej Olgi Zawieruchy dzieje się aż nadto, lecz nie zawsze są to miłe wydarzenia. Dziewczyna zupełnie nie zna się na ludziach, dlatego wiele spraw w jej życiu toczy się na opak. Kochający Antek kocha nie tylko ją, uczynny Dominik okazuje się oszustem, niestrawna Zośka - całkiem miłą...

 • Dzieło Władysława Stanisława Reymonta. Władysław Reymont był polskim pisarzem, prozaikiem i nowelistą, jednym z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Był laureatem nagrody Nobla za czterotomową...

 • Stary wyga wyścigowego cyrku Aut Strip Pan Król Zawierucha to weteran we wszechświecie filmowych Aut i siedmiokrotny zwycięzca pucharu Złoty Tłok. W filmach wycofał się on z aktywnego cyrku wyścigowego, ale na torze wyścigowym Carrera GO! nie sposób myśleć o emeryturze dodaje gazu, dalej...