Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Krwawy cień genocydu. Interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem

książka

Wydawnictwo Impuls
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Niniejsza książka ma uświadomić polskiej - i nie tylko polskiej - opinii publicznej, jak ważne jest to, żeby wiedzieć i rozumieć, jak i dlaczego dochodzi do aktów ludobójstwa. Dzięki tej wiedzy będziemy w stanie zbudować zbroję, która - zarówno w sferze psychologicznej, jak i politycznej - pozwoli nam obronić świat przez złem ludobójstwa. Na bolesnych lekcjach przeszłości musimy uczyć się, jak kształtować naszą teraźniejszość i przyszłość, tak aby sama idea ludobójstwa stała się niemożliwa do wyobrażenia...

[...] chciałbym podkreślić, że celem książki Krwawy cień genocydu. Interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem i mojego krótkiego do niej wprowadzenia jest zachęcenie Czytelników do tego, żeby zechcieli poświęcić więcej uwagi odległemu z pozoru problemowi ludobójstwa. I żeby podjęli trud edukowania młodszych - tak aby przyszłe pokolenia poszły krok dalej niż my, aby rozumiały nie tylko osobistą wartość cnoty Współczucia, ale także obywatelską wartość cnoty Bohaterstwa.

prof. Philip G. Zimbardo

(fragment `Słowo wstępne`)



Przedłożony do zrecenzowania zbiór tekstów, będących wynikiem pracy wielu autorów, stanowi ważne i potrzebne opracowanie zasługujące na wydanie książkowe. Wszystkie teksty prezentują w głównej mierze syntezę aktualnej wiedzy o ludobójstwie. Podjęta tematyka jest ważna, żyjemy wszakże w świecie, w którym obok nas dokonywane są akty ludobójstwa, rzezie i mordy, wobec których naukowiec nie może być obojętny. Opracowanie ten okrutny świat nam uzmysławia i przybliża.
prof. nadzw. dr hab. Ewa Waszkiewicz
(fragment recenzji wydawniczej)



Celem pracy Krwawy cień genocydu. Interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem jest próba opisu, jak najbardziej szerokiego i zróżnicowanego ze względu na dyscypliny wiedzy, zjawiska `ludobójstwa`. [...] Książka ta jest znacząca merytorycznie. Właściwie jako pierwsza w literaturze polskiej próbuje analizować zjawisko ludobójstwa zarówno w historii, jak i przestrzeni geograficznej z perspektywy różnych dziedzin wiedzy. [...] ważność publiczna oraz rola edukacyjna, a także niewątpliwie zalety koncepcyjne [...] jednoznacznie przesądzają o konieczności publikacji tej pracy.


dr hab. Sławomir Łodziński
(fragment recenzji wydawniczej)
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Impuls
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 28.06.2011

RECENZJE - książki - Krwawy cień genocydu. Interdyscyplinarne studia nad ludobójstwem

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Aga CM

ilość recenzji:415

brak oceny 30-03-2014 08:55

Ludobójstwa miały miejsce poczynając od XIII wieku, kiedy to zabito 60 milionów Chińczyków podczas podbojów mongolskich poprzez rzeź Jaćwingów i Prusów przez Krzyżaków w XIII-XIV w., aż do wyeliminowania 1/3 mieszkańców Irlandii w XVII wieku podczas Kampanii Cromwella. Niektórzy autorzy zaliczają do ludobójstw również eksterminację katarów przez Kościół katolicki i mord Wandei w okresie rewolucji francuskiej. Jednak wiek XX był najokrutniejszym pod tym względem. Rzeź Ormian, zagłada w Afryce i Azji, eksterminacja nazistowska i stalinowska, wyniszczenie ludności na Antylach i w Ameryce Północnej, rzeź tubylców w Ameryce Południowej i w Australii.

W latach 1945-1949 przeprowadzono 13 sądowych postępowań karnych przeciwko głównym zbrodniarzom III Rzeszy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Wszyscy mieli nadzieję, że zło, które miało miejsce nigdy już się nie powtórzy. Niestety nie długo trzeba było czekać na kolejne ludobójstwa. Wystarczy wspomnieć niedawne zbrodnie Czerwonych Khmerów (lata 1976-1979), masakrę w Dudżail (rok 1982), pogrom w Sabrze i Szatili (rok 1982), atak gazowy w Halabdży (rok 1988), zagładę w Ruandzie (rok 1994), w Srebrenicy (rok 1995) i obecny konflikt w Darfurze.

Dlatego też autorzy tej publikacji próbują odpowiedzieć na ważkie pytania. Dlaczego pewne grupy ludzi nadal czynią to innym? Co skłania ich do aktów ludobójstwa? W jakich warunkach ludzie ulegają wpływom zła? Jakie czynniki powodują wzrost liczby ludobójstw? Gdy uzyskamy odpowiedzi na te pytania będziemy mieli szansę obronić się przed złem...

Książka to zbiór 10 artykułów pod redakcją naukową Beaty Machul-Telus, Urszuli Markowskiej-Manisty i Lecha M. Nijakowskiego ze wstępem psychologa - Philipa G. Zimbardo - znanego z przeprowadzenia stanfordzkiego eksperymentu więziennego. Publikacja niniejsza porusza bardzo trudny temat - ludobójstwa. Autorzy próbują usystematyzować całą wiedzę teoretyczną na temat pochodzenia pojęcia. Przytaczają mnóstwo faktów potwierdzających, że z tym zjawiskiem mamy do czynienia już bardzo długo i niestety na razie nie znaleziono odpowiednich mu strategii zapobiegania. Analizują wydarzenia w Ruandzie, sposoby realizacji planów przez Hitlera, powody rzezi Ormian w 1915 roku, motywy eksterminacji romskiej, tło aktów ludobójstwa w Afryce w XIX i XX wieku. W jednym z artykułów autorka podaje cele i metody przekazywania wiedzy na temat ludobójstwa. W Polsce Colegium Civitas we współpracy z zagranicznymi uczelniami prowadzi Podyplomowe Studium w obszarze Praw Człowieka i Badań nad Ludobójstwem. Organizowane są seminaria, konferencje naukowe, debaty - jednak są one przygotowywane z inicjatywy organizacji pozarządowych.

Książka okraszona mnóstwem przypisów i bogatą bibliografią. Język przystępny. Czyta się bardzo szybko ze względu na bardzo intrygującą tematykę. Wstrząsająca.