SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Krótka historia opium

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo RM
Oprawa miękka
Liczba stron 344

Opis produktu:

Antidotum czy cichy zabójca? Mroczna historia błogosławionego, pożądanego i przeklętego narkotyku.

Opium i jego pochodne - morfina i heroina - zniszczyły, upodliły, zdeprawowały lub zabiły liczne jednostki, rodziny, społeczności, a nawet całe narody. Jednak w tym samym czasie wielu lekarzy twierdziło, że bez cudownych skutków, jakie opium wywierało na ich pacjentów, nie byliby w stanie wykonywać swojego zawodu, a żadna szanująca się placówka medyczna nie mogłaby funkcjonować bez środków odurzających.
Przez wiele lat pod pojęciem opium rozumiano mleczny sok wypływający z nacięć na owocach maku lekarskiego (makówkach). Toczono o nie wojny, pod nazwą laudanum opium wywierało też znaczący wpływ na europejską literaturę i sztukę. Jednak od połowy XIX wieku opium zaczęło oznaczać nie sok, lecz jego substancję czynną, alkaloid o nazwie morfina. Sto lat później z morfiny otrzymano pochodną - heroinę. Te zmiany wpłynęły na naturę uzależnienia, przekształciły postrzeganie opium przez opinię publiczną oraz stworzyły najsilniejsze organizacje przestępcze, jakie widział świat.
Zażywanie i nadużywanie tego specyfiku w istotny sposób wpłynęło na wydarzenia spoza świata medycznego, a wydarzenia pozamedyczne w równie istotny sposób kształtowały zażywanie i nadużywanie opium. Do dziś mak jest znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, utrzymuje przy władzy albo obala rządy, wznieca konflikty, inicjuje wojny. Ta niezwykła książka prezentuje historię najbardziej fascynującego z narkotyków, od pierwszych dowodów uprawy maku przez mężczyznę z epoki kamiennej po dzisiejszy handel opium w Afganistanie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: Popularnonaukowe
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wymiary: 165x240
Liczba stron: 344
Wprowadzono: 12.10.2017

RECENZJE - książki - Krótka historia opium - Thomas Dormandy

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Czytanie Naszym Życiem

ilość recenzji:117

brak oceny 6-05-2018 11:52

Kolejną książką, którą chcę Wam dziś przedstawić jest "Krótka historia opium". Jest to jedna pozycja z całej serii pt. "Krótka historia...". Z serii tej znajdziecie historie m.in. o religii, ekonomii czy medycynie. Od razu mówię, że warto do nich zajrzeć! "Krótka historia opium" przedstawia dzieje tego dziwnego narkotyku, który kiedyś wcale nie był taki niebezpieczny... Autor opisał sposób, w jaki pozyskuje się opium oraz do czego ta substancja była używana i czy ma to swoje potwierdzenie w nauce. Nie mam wątpliwości co do tego, że Thomas Dormandy musi być naprawdę zafascynowany historią opium. W przeciwnym razie nie stworzyłby tak obszernego dzieła - bo "Krótka historia opium" wcale nie jest taka krótka... :) Autor przedstawił dzieje opium zaczynając od najstarszych czasów, a kończąc na czasach nam współczesnych. Jest to niezaprzeczalnie bardzo ciekawa lektura, nie tylko dla osób zainteresowanych tym tematem.





Zarówno "Stulecie trucicieli" jak i "Krótka historia opium" zostały napisane bardzo przystępnym, lekkim językiem. Uwierzcie mi, że nie są to lektury typowo naukowe, przez które nie moglibyście przebrnąć. Jeżeli choć trochę interesuje Was ta tematyka, na pewno będziecie zadowoleni. Ze swojej strony nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić Wam obie te książki i mieć nadzieję, że spodobają Wam się tak bardzo jak mnie. :)

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?