Królowa zbrodni

książka

Wydawnictwo Bukowy Las
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Opowiem wszystko, ale tylko panu i tylko raz - oznajmiłam zdecydowanie. - Później nie będziemy o tym już nigdy rozmawiać, rozumie pan? Nigdy.

Londyn, grudzień roku 1926. Agatha Christie, przyjechawszy do miasta na spotkanie ze swoim agentem literackim, stoi na peronie dworca pogrążona w ponurych rozmyślaniach wywołanych romansem jej męża. Nagle czuje lekkie pchnięcie w plecy i traci równowagę. Już ma upaść na tory, gdy w ostatniej chwili ktoś przytrzymuje ją mocno, ratując przed nadjeżdżającym pociągiem. Tak rozpoczyna się sekwencja przerażających wydarzeń. Wybawca pisarki okazuje się podstępnym szantażystą i manipulatorem. Agatha musi użyć całej swojej inteligencji i pomysłowości, chcąc przechytrzyć przeciwnika, który zmusza ją, by wykorzystała swój geniusz do popełnienia morderstwa.

Kryminał oparty na faktach z życia królowej zbrodni, Agathy Christie, która w tajemniczych okolicznościach zaginęła na dziesięć dni. Co się z nią działo przez cały ten czas? Osnuta wokół tej do dziś niewyjaśnionej zagadki powieść przedstawia fascynującą historię, w której sama słynna pisarka została uwikłana w sprawę morderstwa.

Niezwykła okazja do spotkania z Agathą Christie jako bohaterką literacką

`Wilson dogłębnie poznał biografię Agathy Christie, ale zdołał swoją powieścią odejść od literackiej sztampy w znacznie mroczniejsze rejony. Świetna rozrywka` Observer

`Zwodniczy thriller. Wilson w pełni realizuje potencjał tej mrocznej zagadki`. Publishers Weekly

`Królowa zbrodni we własnej osobie jest główną bohaterką tej śmiałej powieści, która w intrygujący sposób wyjaśnia wątek jej tajemniczego zaginięcia`. Guardian
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bukowy Las
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 12.09.2017

RECENZJE - książki - Królowa zbrodni

4.3/5 ( 15 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    4
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

Pani_Wu

ilość recenzji:4

brak oceny 22-10-2017 18:34

Powieści detektywistyczne Agathy Christie są tak doskonałe, że zapewne wielu czytelników zadawało sobie pytanie, na ile autorka posługiwała się wyobraźnią, a na ile z autopsji znała ciemną stronę ludzkiej natury. Ile jest prawdy w tym, że aby przekonująco pisać o zbrodni trzeba ją samemu popełnić?
Życie Agathy Christie zawiera jeden zagadkowy i niewyjaśniony do tej pory epizod. Nigdzie w autobiografii nie znajdziemy bodaj słowa na temat tajemniczych jedenastu dni, podczas których Agatha Christie zniknęła. Obraz autorki, jaki wyłania nam się z autobiograficznych powieści, pokazuje kobietę, która starannie kontroluje informacje, które na jej temat staną się publicznie dostępne. Agatha żyła w czasach, w których nie szukano rozgłosu za pomocą skandali, odwrotnie, unikano ich za wszelką cenę. Były wydarzeniami w złym guście, wstydliwymi. Podobnie wstydliwą sprawą były kłopoty małżeńskie, zdrada czy rozwód. Dlatego jest sprawą co najmniej zagadkową, że aspirująca do tzw. towarzystwa pisarka, szanowana żona i matka, wywołała tak wielkie zamieszanie wokół swojej osoby. Dlaczego? Nie spodziewała się rozgłosu? Przeliczyła się? Czy może, faktycznie straciła pamięć?
Andrew Wilson w ?Królowej zbrodni? snuje własną wersję wydarzeń. Wplata w nią autentyczne zdarzenia i okoliczności, które ustaliła policja w grudniu 1926 roku, ludzi, którzy mieli związek z śledztwem oraz krewnych i znajomych autorki, a przede wszystkim ? samą Agathę Christie!
Aby uwiarygodnić swoją wersję wydarzeń, Wilson gruntownie przestudiował życiorys pisarki, jej ?Autobiografię? oraz artykuły prasowe. Dzięki temu, Agatha Christie, na kartkach powieści staje jak żywa, razem ze swoimi atutami i kompleksami, umiejętnościami oraz lękami.
Andrew Wilson wplątał Agathę w historię rodem z jej kryminałów, postawił w sytuacji wręcz niesamowitej, ale prawdopodobnej. Tego, co faktycznie wydarzyło się podczas owych jedenastu dni, prawdopodobnie nie dowiemy się nigdy, lecz dzięki ?Królowej zbrodni?, możemy popuścić wodze wyobraźni.

W książce mamy dwa wątki, prowadzone równolegle: pisaną w pierwszej osobie relację samej Agathy Christie oraz wątek poszukiwań, w których uczestniczą różne osoby ? policja i znajomi pisarki. Postać Agathy oparta jest na jej książkach autobiograficznych i biografiach innych autorów, szczególnie Jareda Cade.
Zgodnie z faktami, na kartach książki spotykamy pisarkę w bardzo trudnym okresie jej życia ? jej matka niedawno zmarła i Agatha przeżywa żałobę, a mąż Archie ma kochankę i żąda rozwodu. Agatha, w związku z tym, cierpi na niemoc twórczą i bez powodzenia usiłuje napisać ?Zagadkę Błękitnego Ekspresu?. Sytuację komplikuje fakt, że po sukcesie ?Zabójstwa Rogera Ackroyda? oczekiwania czytelników są bardzo wysokie.
Dla czytelników, którzy znają biografię autorki, książka jest fascynującą podróżą do jej świata. Odnajdujemy w niej krewnych, agenta literackiego, sekretarkę, córkę a nawet teriera o imieniu Peter. Jest też Archie, o którym od samej Agathy wiemy dość mało. Pojawia się także fikcyjna postać doktora Kursa, stworzona na wzór fikcyjnej postaci doktora Shepparda z powieści Agathy ?Zabójstwo Rogera Ackroyda?, a która odgrywa w powieści znaczącą rolę. Nic w fikcji stworzonej przez Andrew Wilsona, nie jest przypadkowe. Im lepiej czytelnik ?Królowej zbrodni? orientuje się w życiu i powieściach Agathy, tym większą przyjemność będzie czerpał z lektury książki.
Oczywiście, są i trucizny. Jakżeby inaczej. Jest zbrodnia, są trucizny, ale kto i dlaczego popełnił zbrodnię? Tego dowiecie się z lektury ?Królowej zbrodni?.
Wątek poszukiwań powstał na podstawie dokumentów, które znajdują się w policyjnych aktach, w prasie z grudnia 1926 roku oraz w oficjalnym oświadczeniu, które wydała rodzina Agathy. Wynika z niego, że pisarka doznała poważnego zaniku pamięci, ale zarówno wtedy, jak i obecnie, wiele osób w to wątpi. W archiwum pisarki, które tak dokładnie skatalogował i opisał John Curran, brakuje zeszytu z notatkami do ?Zabójstwa Rogera Ackroyda?. Na kartkach powieści Wilsona pojawia się prowadzący śledztwo komisarz Kenward, Una Crowe i wiele innych, prawdziwych postaci.
Informacje o tym, które wątki w książce są autentyczne, znajdziemy na stronie 300.

?Królowa zbrodni? to ciekawa powieść na jesienny wieczór, ale i hołd dla Agathy Christie. Solidne przygotowanie się przez autora, wciągająca fabuła i sama Królowa Zbrodni ? czyż to nie gwarancja dobrej rozrywki?
Serdecznie polecam nie tylko fanom Agathy Christie!

dwiestronykultury.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 3-10-2017 22:26

Agatha Christie jest niekwestionowaną królową powieści detektywistycznych. Bohaterów wykreowanych w jej książkach zna cały świat. Zabawny jegomość z wąsem, dociekliwa starsza pani czy niecodzienne małżeństwo. Jednak ile wiemy o samej autorce takich dzieł jak ?Morderstwo w Orient Expressie? czy ?Wielka czwórka?? Co wydarzyło się podczas sławnego zaginięcia Agathy w 1926 roku? Andrew Wilson postanowił przedstawić nam jedną z teorii, wyjaśniających tajemnicze 11 dni, podczas których cała Anglia zastanawiała się co się stało z pisarką.


MMuszę z góry zaznaczyć, że nie znam żadnych potwierdzonych informacji na temat tajemniczego zaginięcia Agathy Christie. Znam tylko twórczość autorki i opisy jej postaci, które pojawiały się w niezliczonych książkach, filmach czy serialach. Z tego powodu historia Andrew nie miała żadnej konkurencji. Nie miałam z czym porównywać jego wizji tego okresu życia autorki oraz nie znam żadnych faktów by podważyć wątki, które znalazły się w książce Królowa Zbrodni.

Pierwszym, co mnie uderzyło od początkowych stron, był charakter głównej bohaterki - Agathy Christie. Przez lata uważałem ją za kobietę odważną, która mimo życia na początku XX wieku zawsze była poza obecną epokę. Andrew natomiast pokazał ją jako typową Angielkę, nawet wręcz w karykaturalny sposób. Otóż jawi nam się ona jako kobieta, która dowiadując się o niewierności męża, robi wszystko by zapobiec rozwodowi. Nie licząc migren, postanawia nawet popełnić morderstwo, by chronić honor swego męża! Choć postać stworzona przez Andrew jest zdecydowanie inteligentna i sprytna, to jednak wszystko to zostało umieszczone na dalszym planie, gdyż na pierwszy rzut oka ukazana Agatha przejmuje się tylko swoim zakłamanym mężem i niedostatkiem w swoim życiu.

Jednak jeśli uznać, że bohaterką nie jest słynna pisarka, tylko postać stworzona od podstaw, wtedy cała historia zmienia swój wydźwięk. Przedstawia żonę, która gotowa jest poświęcić własne przekonana, by uratować swoją rodzinę. Do tego dochodzą wątki innych bohaterów, które sprawiają że cała historia jest dynamiczna i z każdą stroną wciąga czytelnika jeszcze bardziej. Postacie są wyraziste, a otoczka lat 30 XX wieku sprawia, że cała historia wygląda nad wyraz realnie.

Fabuła jest dość przewidywalna, jednak autor zdecydował się na kilka rozwiązań, które mnie zaskoczyły, a wręcz przeraziły! Królowa zbrodni nie trafi na listę moich ulubionych książek, jednak jest ciekawą pozycją. Ilość stron i język sprawiają, że czyta się ją bardzo szybko. Mimo poruszanego tematu i twistów fabularnych jest to książka dość lekka i niewymagająca. Z pewnością zaciekawi fanów twórczości Agathy Christie, jednak osoby nie wiedzące nic o owej postaci również powinny nie być zawiedzione.