Krąg biblijny - Roman Brandstaetter - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Krąg biblijny (miękka)

Dzieła zebrane

książka

 • Wydawnictwo Wydawnictwo M
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 416
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Krąg biblijny, Dzieła zebrane - opis produktu:

Krąg biblijny to zbiór refleksji i rozmyślań, to wyznanie pisarza zafascynowanego Biblią. Obecne wydanie zostało rozszerzone o późniejsze eseje: Dęby patriarchy Izaaka, Walka Jakuba z Bogiem, Prorok Jonasz oraz o korespondencję pisarza. Ojczyzna to dla większości z nas kraj, a przynajmniej miejsce, gdzie czujemy się u siebie, gdzie mieszkamy. Brandstaetter zaś niewątpliwie w Biblii mieszkał. (...) Tego mieszkania w Piśmie Świętym uczył się mały Roman od swojego dziadka, a także od rodziców. Umieli to również wcześni autorzy chrześcijańscy, którzy po prostu myśleli Biblią. Niepotrzebne były im do tego żadne pomoce naukowe, żadne konkordancje. Wszystko mieli w głowie, a przede wszystkim w sercu. Samo Pismo Święte podsuwało im słowa, którymi mówili czy pisali. To właśnie znaczy też mieszkać w Biblii i wtedy dopiero poznaje się ją naprawdę - ze Wstępu prof. Anny Świderkówny

Książka Krąg biblijny Dzieła zebrane, pochodzi z wydawnictwa Wydawnictwo M. Autorem książki jest Roman Brandstaetter. Należy do gatunków: religie i mitologie, religie, katolicyzm. Książka Krąg biblijny liczy 416 stron. Jej wymiary to 140x200. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Krąg biblijny, Dzieła zebrane

4.4/5 ( 8 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  1
 • 2
  1
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

aborygenka81

3-05-2011 15:33

recenzja nagrodzona 25.00pkt - recenzja tygodnia

Biblia odmieniająca życie, geneza metamorfozy człowieka – temat każdemu znany bo wyjątkowo szeroko eksploatowany, fabuła dziesiątek książek i filmów, żeby tylko wymienić nie tak dawny hit kinowy pt. Księga Ocalenia.
Na drugim biegunie analizy biblistów i teologów. A co pośrodku? Szczera niczym spowiedź refleksja nad życiem, wspomnienie dzieciństwa - wszystko przez pryzmat biblijnych historii – ich poznawania, rozumienia, dodawania w miarę dorastania interpretacji, coraz to innych i bardziej odkrywczych. Roman Brandstaetter, wychowany w tradycji żydowskiej gruntownie poznał Stary Testament, zachłysnął się nim jednak dopiero kiedy odkrył Nowy. To odkrycie było hiperwstrząsem jeżeli wziąć pod uwagę judaistyczne tradycje rodziny i tak związanego z autorem dziadka Mordechaja- jednego z twórców literatury hebrajskiej. Jaka siła woli i jakie przetasowanie mentalne musiało nastąpić by doprowadzić do konwersji na wiarę katolicką?
Odpowiedzi warto poszukać w prezentowanej pozycji, mimo iż nie jest to odpowiedź prosta i jednoznaczna, czasem ukryta między wierszami a czasem wymagająca pochylenia się nad cytowanym fragmentem Pisma Świętego, odzwierciedla jednak proces transformacji, rozumienia, aż po ostateczne, tak doniosłe w skutkach postanowienie.
Krąg biblijny to jednak nie tylko zestawienie rozmaitej maści spostrzeżeń spajających wątki autobiograficzne i subiektywną, nieraz osobistą egzgezę biblijną. Uderza piękno stylu, niezwykły kunszt językowy - prawdziwa klasa literacka, czego próżno szukać w większości dzieł współczesnej beletrystyki. Studia filologiczne i filozoficzne autora oraz rodzinne tradycje pisarskie wyraźnie profitują. Roman Brandstaetter łączy różne gatunki literackie od opowiadań po eseje, zamieszcza własne(!)tłumaczenie fragmentów Biblii, których lektura nie pozwala wątpić, że wychowanie religijne autora było oparte na najpiękniejszym bodaj polskim przekładzie Pisma, przekładzie Jakuba Wujka. Znakomita literatura.

Czy recenzja była pomocna?